Owczarek węgierski puli to pies o nietypowym wyglądzie. Jego sierść tworzą zwarte pasma, które do złudzenia przypominają dredy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nie tylko interesującej szacie, ale również żywemu usposobieniu. Przy nim nie sposób się nudzić – jest żwawy, pełen wigoru, a jego wygląd z całą pewnością wyróżnia się wśród tłumu. Ten radosny psiak z całą pewnością będzie ozdobą i swoistym spoiwem rodziny. Jednak zanim do niej dołączy, należy dowiedzieć się, czego można się po nim spodziewać. W niniejszym wpisie poruszymy temat tej rasy, więc jeśli puli zafascynował Cię tak samo, jak nas – zapraszamy do przeczytania artykułu.
- 1. Hungarian puli – historia od podszewki
- 2. Owczarek węgierski puli – jak wygląda naprawdę?
- 3. Owczarek węgierski puli – przygotowanie do wystawy
- 4. Jak wygląda pielęgnacja psa z dredami?
- 5. Jaki charakter ma pies rasy puli?
- 6. Jak wychować owczarka puli?
- 7. Pies rasy puli – jak wygląda jego szkolenie?
- 8. Owczarek węgierski puli – hodowla niespotykanego psa
- 9. Choroby rasy puli
- 10. Żywienie owczarka węgierskiego puli
- 11. Puli – cena i koszty utrzymania
- 12. Podsumowanie
Hungarian puli – historia od podszewki
Pierwszy wzorzec dla tej rasy został opracowany już w 1915 roku. Z biegiem czasu różne organizacje kynologiczne zaczęły nadawać mu własny opis. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) klasyfikacja puli prezentuje się tak:
Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające.
Sekcja 1 – Psy pasterskie.
Próby pracy nie wymagane.
Numer wzorca: 55.
Inne organizacje kynologiczne
Oprócz FCI, wzorzec owczarkowi węgierskiemu nadały takie organizacje, jak:
- American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie;
- Australian National Kennel (ANK) – grupa 5 psy pracujące;
- World Kennel Union (WKU) – 1.24 psy pasterskie;
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie;
- Canadian Kennel Club (CKC) – VII-20 psy pasterskie;
- United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.
Owczarek puli – pochodzenie
Pies puli wywodzi się prawdopodobnie ze wschodniej Azji (jego przodkiem jest terrier tybetański). Zawędrował aż stamtąd do Europy i na dobre zadomowił się na Węgrzech z pomocą Mandziarów – ludności prowadzącej koczowniczy tryb życia, zajmującym się głównie hodowlą bydła. Według oficjalnego wzorca to Węgry uznaje się za oficjalny kraj ich pochodzenia. Poza nim nie jest szczególnie popularny, w Polsce istnieje niewiele hodowli tego zwierzaka.
Użytkowość owczarka węgierskiego
Podstawowym zadaniem puli to niegdyś ochrona wypasających się stad. Nie był hodowany, jako typowy pies pasterski, dlatego musiał być przede wszystkim zwinny, wytrzymały i chętny do współpracy. Dziś nie podlega próbom pracy. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, a także dość energiczny, co sprawia, że świetnie nada się na psa do towarzystwa, czasem możemy spotkać go też na wystawach.
Owczarek węgierski puli – jak wygląda naprawdę?
Puli pies jest bardzo podobny do komondora, który de facto również pochodzi z Węgrzech. Zwierzęta te mają wspólne drzewo genealogiczne – pewnie dlatego ich wspólnym atrybutem są długie dredy. Puli jest jednak nieco niższy, jeśli chcesz znać inne cechy jego wyglądu, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Puli dog – ogólny zarys wyglądu
Pies rasy puli ma kwadratową sylwetkę; uważa się go za krzepkie i pełne wigoru zwierzę, ponieważ jest dobrze umięśniony. Jego oczy są ciemnobrązowe, lekko skośne i ciężko je dostrzec spod bujnych dredów. Ma zwisające, zaokrąglone uszy, a ponadto dość wysoko osadzony ogon, który jest lekko zakręcony – niełatwo go zauważyć spod plątaniny włosów. Trzeba przyznać, że to dobrze owłosiony psiak. Jego witalność najlepiej odzwierciedla sprężysty, dynamiczny chód – można powiedzieć, że porusza się on wręcz w podskokach.
Wzrost i waga puli
Dla owczarka węgierskiego puli wzorzec jednoznacznie określił podstawowe wymiary takie, jak wzrost i waga. Standardowo przyjmuje się, że samiec tej rasy może mieć od 39 do 45 cm w kłębie i ważyć od 12 do 15 kg. A samica od 36 do 42 cm przy wadze od 10 do 13 kg.
Okrywa włosowa puli – maść i rodzaj sierści
Pies ten ma delikatny podszerstek i szorstki włos okrywowy, który zbija się w luźno odstające, długie “sznury”. Jego maść może być biała, albo kolorowa, czyli:
- jednolicie czarna;
- czarna z szarym lub rdzawym nalotem;
- płowa z czarną maską.
Owczarek węgierski puli – przygotowanie do wystawy
Pies puli może poszczycić się niebanalnym wyglądem. Zdarza się, więc, że pies tej rasy bierze udział w pokazach. Aby na ringu wystawowym pięknie się prezentował, w pierwszej kolejności należy zadbać o jego sierść. Trzeba dokładnie rozdzielić ich dredy i powyjmować zalegające gałązki (jeśli takowe są). Delikatnie można przyciąć dredy na uszach i w okolicy pyszczka, a także między palcami.
Przed wystawą obowiązkowo trzeba poćwiczyć poruszanie się po ringu wystawowym oraz przyzwyczaić psa do dotyku obcych osób. Od małego warto oswajać malucha z zatłoczonymi miejscami i innymi psami, by udział w pokazie nie okazał się dla niego szokiem. Puli, który bierze udział w pokazach, powinien mieć łagodne podejście i być towarzyski. Warto także zadbać o komfort psychiczny psa, ponieważ tak, jak człowiekowi, przed ważnym występem może towarzyszyć mu stres. Uczucie lęku najlepiej niwelują środki uspokajające dla zwierząt. Wybór jest duży, jednak bardzo polecane są kapsułki Zylkene od Vetoquinol. Są bezpieczne dla psów w każdym wieku.
Jak wygląda pielęgnacja psa z dredami?
Hungarian puli ze względu na nietypową okrywę włosową wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chętnie podpowiemy, jak dbać o jego sierść, a czego najlepiej się wystrzegać.
Co zrobić, gdy kleszcze atakują?
Zdarza się, że czasem po spacerze możemy dostrzec na naszym psie kleszcza. To kłopotliwa sytuacja, ponieważ te pajęczaki mogą być przyczyną poważnych chorób, a nawet doprowadzić do śmierci. W bujnych dredach puli znacznie trudniej go zauważyć. Właśnie dlatego warto chronić swojego pupila przed atakiem groźnych kleszczy i zakupić mu obrożę przeciwpchelną. My serdecznie polecamy Bayer Foresto – słyną ze swojej skuteczności i można dopasować je indywidualnie do rozmiaru psa.
Czesać czy nie czesać? Oto jest pytanie
Na początku szczenięta puli przypominają małe, kędzierzawe kulki, ponieważ ich sierść jest gęsta i pofalowana. Z czasem (ok. 7-8 miesiąca życia) zaczyna zbijać się kłęby, których nie powinniśmy rozczesywać, lecz sumiennie rozdzielać. W pierwszej kolejności warto zacząć od okolic uszu i zadu, by następnie przejść do reszty ciała. Kiedy puli jest mały, trzeba co kilka dni sprawdzać, czy na jego ciele nie powstał nowy filc i systematycznie rozdzielać pasma. Dzięki regularności wykonywania tej czynności dorosły puli będzie mógł poszczycić się pięknymi dredami, które będziemy musieli rozdzielać już tylko raz na dwa, trzy tygodnie.
Kąpiel rasta psa
Można powiedzieć, że dredy hungarian puli w dotyku są dosyć tłuste, co stanowi dobrą barierę przed deszczem i kurzem. Z tego względu nie warto kąpać go bez większej konieczności (oczywiście po każdym spacerze warto sprawdzać stan sierści psa i wyjmować z niej zaplątane liski czy drobne gałązki). Samo mycie nie sprawia większej trudności – należy postępować tak samo, jak w przypadku kąpieli każdego psa długowłosego, warto wcześniej rozcieńczyć szampon, by zbytnio się nie pienił, dzięki temu będzie łatwiejszy do spłukania. Żeby dobrze usunąć brud, psa niekiedy trzeba będzie wykąpać psa dwa razy. Na koniec można nałożyć na jego sierść odżywkę nawilżającą.
Suszenie puli to długotrwały i mozolny proces. Ważne, by zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ wilgotna sierść może pleśnieć. Najpierw trzeba dokładnie wycisnąć dredy z nadmiaru wody (lecz nie wykręcać ich), a potem dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Następnie już można przejść do suszenia przy pomocy suszarki. Cała ta czynność zajmuje ok 4-6 godzin, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie nastawiać urządzenia na zbyt duży podmuch.
Strzyżenie puli dog
W trosce o higienę owczarka puli warto przycinać jego dredy w okolicach uszu i okolic intymnych. Na szczególną uwagę zasługują także jego łapy, ponieważ porasta je gęsta sierść, która szybko się brudzi. Aby dobrze pies był dobrze ostrzyżony, najlepiej udać się z nim do profesjonalnego groomera (psiego fryzjera), który ma wiedzę i umiejętności ku temu, by odpowiednio zająć się naszym pupilem.
Jaki charakter ma pies rasy puli?
Puli to pies pasterski, jego zadaniem było i jest strzeżenie wypasających się owiec. Posiada zestaw cech, dzięki którym ma szansę, by zostać świetnym psim pasterzem. Jeśli chcesz poznać i zrozumieć, jesteś w dobrym miejscu.
Pies puli w zaciszu domowym
Hungarian puli, jak przystało na owczarka, jest oddany i przyjazny ludziom. Mimo iż został przystosowany do samodzielnej pracy, to nie lubi samotności. Jeśli opiekun zostawi go na jakiś czas sam, będzie dzielnie pilnował posesji, jednak przy dłuższej nieobecności może stać się smutny i apatyczny. Pies rasy puli lubi dzieci, więc jeśli nasz dom wypełnia tupot małych stópek, ten węgierski owczarek z pewnością będzie ich dobrym towarzyszem. Posiada on mnóstwo energii, którą chętnie spożytkuje poprzez zabawę z maluchami. Im puli jest starszy, tym staje się spokojniejszy.
Puli wobec obcych
Pies puli ma silnie zakorzeniony instynkt terytorialny. W jego naturze leży obrona najbliższych członków rodziny przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Owczarek węgierki puli jest czuły nawet na każdy, najmniejszy szelest. Jeśli nie chcemy, by w przyszłości był hałaśliwy, trzeba ćwiczyć z nim komendy “daj głos” i “cicho”. W stosunku do obcych nie jest agresywny, ale nie lubi się z nimi spoufalać. Nieznajomy zyskuje w jego oczach status gościa jedynie po bliższym poznaniu przez zwierzaka.
Ulubione zajęcia puli dog
Owczarek puli jest energiczny i ma sto szalonych pomysłów na minutę. Jest przyzwyczajony do ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej czuje się w towarzystwie opiekuna i to z nim najchętniej spędzałby każdą wolną chwilę. Wspólne zabawy na dworze sprawią mu dużo radości, dzięki nim w domu będzie mógł spokojnie zalec z ukochanym opiekunem na kanapie, by radośnie i w pełni sił powitać nowy dzień.
Jak wychować owczarka puli?
Puli pies to uparty, aczkolwiek skłonny do nauki zwierzak. Zatem, jeśli wcześnie wytłumaczymy mu, jak właściwie należy się zachowywać w danych sytuacjach, z pewnością będzie grzecznym, żywotnym stworzeniem. Opowiemy o tym, czego potrzebuje i co zrobić, by wychować go dobrze.
Jakich warunków do życia potrzebuje puli?
Owczarek puli jest stworzony do życia na wsi nie tylko ze względu na zdrowe, wiejskie powietrze. Jest naturalnie przystosowany do mieszkania w domu z ogrodem, ponieważ figle na otwartej przestrzeni należą do jego ulubionych zajęć. Oczywiście mieszkanie w bloku też wchodzi w grę, jeśli zapewnimy wystarczająco dużo ruchu i rozrywki.
Jak zorganizować przestrzeń w domu dla psa puli?
Każdy po intensywnym wysiłku zasługuje na komfortowy odpoczynek. Puli do szczęścia potrzebuje własnego kąta, w którym mógłby szybko zregenerować siły. Najlepiej kupić mu legowisko i postawić w centralnym punkcie domu, by mógł mieć na oku wszystkich domowników. Dodatkowo warto pamiętać, żeby nie umieszczać miejsca wypoczynku przy drzwiach, gdzie ciągle panuje harmider. Rodzajów legowisk jest dużo – możemy zdecydować się na takie w typie sofy, materaca lub pontonu. Ważne, by było funkcjonalne, czyli przede wszystkim wygodne i dopasowane do rozmiarów psa.
Jak spędzać czas z owczarkiem węgierskim?
To oczywiste, że każdy pies, by stał się dobrze ułożonym pupilem, potrzebuje szkolenia. Jednak to nie wszystko – posłuszeństwo najlepiej osiągnąć, dzięki stworzeniu bliskich relacji ze swoim podopiecznym. Silne więzi najlepiej buduje się poprzez wspólne spędzanie czasu. Warto angażować pupila we wspólne aktywności i dbać o jego dalszą socjalizację (która powinna zostać rozpoczęta już w hodowli).
Pies rasy puli – jak wygląda jego szkolenie?
Pies puli jest nastawiony na współpracę z człowiekiem. To inteligentne zwierzę i jeśli zostanie odpowiednio poprowadzone, nie będzie sprawiało większych problemów. Opowiemy o tym, co warto wiedzieć o szkoleniu puli.
Nauka posłuszeństwa to ważna rzecz
Nauka posłuszeństwa to przede wszystkim wpojenie psu podstawowych komend, które znacznie ułatwiają mu codzienne funkcjonowanie wśród ludzi. Nasze nastawienie jest tu bardzo ważne, puli to wrażliwy psiak, który potrafi wyczuć emocje swojego opiekuna. Jeśli do treningów podejdziemy na spokojnie, zwierzę na pewno to wyczuje. Poziom trudności musimy dostosować do umiejętności swojego pupila – wiadomo, że jeden osobnik może uczyć się trochę szybciej od innego. Tu ważną rolę odgrywa konsekwencja i cierpliwość – jedno ćwiczenie warto powtarzać po kilka razy, a nawet (w celu utrwalenia) powtarzać poza treningiem. Nie warto się zrażać, jeśli w pierwszych dniach nie osiągniemy zamierzonych celów. W nauce posłuszeństwa u psa ważną rolę odgrywa metoda pozytywnych wzmocnień. Tylko co to właściwie oznacza? Już spieszymy z odpowiedzią.
Smaczki jako pierwsza pomoc w szkoleniu
Podawanie smaczków jest dobrym sposobem, by utwierdzić pupila w przekonaniu, że postępuje właściwie. To bardzo ważny element szkolenia. Na tym właśnie opiera się cała filozofia ćwiczeń z psem w oparciu o metody pozytywne. Chodzi o nagradzanie dobrych zachowań, a ignorowanie tych niepożądanych. Tym bardziej, nie sprawdzi się stosowanie kar, niezależnie od ich rodzaju czy przyczyny. Smaczki należy podawać z rozwagą, powinny stanowić maksymalnie 10% zapotrzebowania kalorycznego. W miarę postępów należy zacząć je stopniowo wycofywać i zastępować innymi nagrodami, np. głaskaniem lub pochwałą wypowiedzianą pełnym dumy tonem głosu.
Sporty dla puli
Dobrze wyszkolony pies puli może brać udział w zawodach sportowych. To skoczne stworzenie dobrze poradzi sobie w agility (bieg z przeszkodami) lub obedience (zawody z posłuszeństwa). Niektóre osobniki dobrze poradzą sobie nawet w zawodach psów pasterskich. W końcu do tego zostały pierwotnie przystosowane.
Owczarek węgierski puli – hodowla niespotykanego psa
Pies puli przez swój nietuzinkowy wygląd zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. W Polsce nie ma zbyt wielu dobrych hodowli, funkcjonuje kilka godnych polecenia, ale na miot trzeba czekać. Mimo wszystko warto, wyjaśniamy dlaczego wybór hodowli ma znaczenie.
Metryka i rodowód dla puli
Metryka to dokument mówiący o tym, że szczenię, które nabyliśmy, jest rasowe. Oznacza to, m.in. że rodzice byli przebadani pod kątem chorób genetycznych i do rozmnażania zostały dopuszczone tylko osobniki zdrowe, by zminimalizować ryzyko zachorowania maluchów. Poza tym wygląd i charakter psów rasowych powinien zgadzać się z obowiązującym wzorcem. Tak więc kupując rasowego malucha, unikniemy przykrych niespodzianek. Na podstawie metryki możemy wyrobić rodowód. Dokument ten przydaje się bardziej w przypadku psów pokazowych. Potwierdza czystość krwi zwierzęcia, zawiera dane o poprzednich pokoleniach (4 wstecz).
O czym warto pamiętać przed i w trakcie zakupu puli?
Owczarek węgierski puli to bardzo towarzyska rasa, która wymaga dużo ruchu. A jego pielęgnacja jest dość czasochłonna. Jeśli, więc jesteśmy zapracowani i nie lubimy spędzać wolnego czasu aktywnie, lepiej zastanowić się nad nabyciem innego psa. Każdy szczeniak, który pochodzi od zaufanego hodowcy, jest odpowiednio zadbany i wypielęgnowany. Taka osoba troszczy się o to, by maluchom niczego nie zabrakło. Dlatego w pierwszej kolejności, gdy odwiedzimy hodowlę, warto przyjrzeć się warunkom, w jakich żyją szczeniaki. Dobry hodowca odpowie na każde pytanie na temat rasy i chętnie udzieli odpowiedzi (nawet kiedy maluch już opuści hodowlę).
Co maluch może dostać od hodowcy?
Szczeniak, który opuszcza hodowlę z nowym właścicielem, by lepiej znieść adaptację w nowym miejscu, otrzymuje niekiedy od hodowcy drobny upominek w postaci wyprawki. A składają się na nią takie rzeczy, jak:
- miski (zazwyczaj dwie – na jedzenie i picie);
- karma (mały worek, by opiekun wiedział, co maluch jadł w hodowli);
- mała zabawka, którą maluch lubi najbardziej;
- kocyk lub kawałek szmatki z zapachem matki (czasem).
Choroby rasy puli
Pies puli ze względu na swoją wyjątkową okrywę włosową jest dość odporny na zimno. Nie straszny mu również deszcz, jednak w upalne dni może odczuwać dyskomfort, dlatego latem dobrze zadbać o jego komfort. Nie powinniśmy narażać go na długie spacery w piekącym słońcu. Generalnie psy te rzadko chorują, sporadycznie mogą dokuczać im takie urazy lub choroby:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to choroba związana z układem ruchu. Przez nią pies ma problemy ze swobodnym wstawaniem i poruszaniem się, kuleje. Zazwyczaj kończy się to operacją i długotrwałą rehabilitacją. By oszczędzić psu cierpienia związanego z bólem i rekonwalescencją po zabiegu, możemy stosować odpowiednie środki profilaktyczne. Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiedniej diecie i nie narażać stawów szczeniąt nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
- zaćma – podczas występowania tej choroby soczewka oka stopniowo zaczyna mętnieć, aż w końcu przestaje przepuszczać światło i pies staje się całkowicie ślepy. Wykrycie zaćmy we wczesnym stadium daje duże szanse na jej operacyjne wyleczenie.
- cukrzyca – choroba ta związana jest z zaburzeniami metabolicznymi, niestety jest nieuleczalna. Psu cierpiącemu na cukrzycę trzeba przede wszystkim zapewnić odpowiednią dietę. Poziom cukru we krwi normuje się odpowiednimi lekami, np. insuliną.
Żywienie owczarka węgierskiego puli
Pies puli jest na co dzień dość aktywny, więc otyłość mu nie grozi. Nie oznacza to jednak, że może jeść każdą żywność w dowolnych ilościach. Tak, jak każdy zwierzak potrzebuje zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy. Powiemy, jak należy żywić psa tej rasy.
Dieta BARF i karma komercyjna, czyli dostępne sposoby żywienia
Puli można karmić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest karma komercyjna – to zbilansowany i smaczny posiłek, który jesteśmy w stanie zaserwować w szybki i prosty sposób. Nic tak nie posmakuje psiakowi, jak karma wysokiej jakości. Nie warto oszczędzać, kupując tańsze produkty zawierające zboża i sztuczne dodatki. Drugą opcją jest dieta BARF – tę metodę żywienia polubią m.in. zwolennicy naturalnego trybu życia. Opiera się ona na pierwotnych instynktach, jej głównym składnikiem jest surowe mięso oraz podroby, kości z niewielkim dodatkiem wybranych warzyw i owoców.
Jak wygląda żywienie psów na poszczególnych etapach życia?
Podstawowym składnikiem diety każdego psa jest oczywiście białko, które stanowi cenne źródło aminokwasów. Dostępnych smaków karm jest wiele – w sklepach możemy znaleźć produkty z dodatkiem różnych mięs, np. wołowiny, drobiu, a nawet dziczyzny. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie przekarmiać zwierzęcia, to najprostsza droga do otyłości. Posiłki podawane 2-3 razy dziennie są wystarczające i z całą pewnością zaspokoją głód pupila.
Warto wiedzieć, że dieta szczeniąt wygląda zgoła inaczej, proponowanie maluchom diety właściwej wyłącznie dla psów dorosłych może poważnie odbić się na ich zdrowiu. Dlatego podawanie karmy dla szczeniąt to dobre rozwiązanie. Potrzebują one pożywienia częściej i w mniejszych ilościach. Rozwijające się maluchy potrzebują w diecie m.in. więcej tłuszczu, który stanowi dobre źródło energii i kwasów tłuszczowych. Warto podawać im karmy z dodatkiem witamin E, w ich diecie nie może również zabraknąć wapnia i fosforu, potrzebnych do prawidłowego wzrostu układu kostnego.
Puli – cena i koszty utrzymania
Owczarek węgierski puli to pies, za którego w hodowli zapłacimy mniej więcej od 3000 do 4000 tysięcy złotych. Oprócz tego musimy zainwestować w produkty i usługi, które są potrzebne do codziennego życia. Opowiemy krótko o kosztach związanych z posiadaniem tego psa.
Puli – cena za miesiąc utrzymania
Pies puli obowiązkowo potrzebuje karmy oraz smaczków treningowych, które są bardzo potrzebne w trakcie szkolenia. Do wyprawki warto dodać także worki na nieczystości, które zużywają się na bieżąco. W ciągu miesiąca zapłacimy za to wszystko ok. od 200 do 300 zł.
Puli – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim
Sierść węgierskiego puli nie powinna być rozczesywana, dzięki temu zaoszczędzimy trochę gotówki na szczotkach. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać o innych artykułach pielęgnacyjnych oraz pozostałych akcesoriach, takich jak: szampony, odżywki, obroża, smycz, legowisko, zabawki, dwie miski. Mogą kosztować one od 600 do 700 zł. W planowaniu budżetu warto wziąć pod uwagę takie usługi, jak: psi fryzjer, weterynarz i szkolenie (które oczywiście nie jest obowiązkowe). Cennik jest indywidualny i zależy od rodzaju usługi.
Podsumowanie
Puli to pies zaliczany do grupy psów pasterskich. Jego nietypowy wygląd z całą pewnością zwraca uwagę przechodniów. Jednak pielęgnacja okrywy włosowej zwierzęcia jest dość czasochłonna – podpowiedzieliśmy, jak należycie o nią dbać. Puli to psiak, który lubi towarzystwo ludzi i może stać się dobrze ułożonym psem, jeśli zastosują się Państwo do naszych rad zawartych w artykule. Nie należy zapominać o tym, że jest również aktywny na co dzień. Opisaliśmy, w jakich sportach się sprawdzi, a także jak powinno przebiegać jego szkolenie. Oprócz tego zdradziliśmy tajniki prawidłowego żywienia puli i opisaliśmy najczęstsze problemy zdrowotne. Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy większość wątpliwości związanych z życiem i charakterem puli, by każdy mógł dokonać właściwego wyboru.