Saneczkowanie u kota. Dlaczego Twój kot to robi? Odpowiedź behawiorysty

Saneczkowanie – to dziwne zachowanie najczęściej możemy obserwować u naszych szczekających czworonogów. U kotów pojawia się rzadziej, nie mniej jednak również i tym zwierzakom zdarza się saneczkować. Czy wiecie, co kryje się pod tą dziwną nazwą? Z pewnością nie ma ona nic wspólnego z zimowymi zabawami. I dlaczego kot saneczkuje?

Czym jest saneczkowanie u kota?

Saneczkowanie u kota – co to takiego?

Czy zdarzyło wam się widzieć, jak wasz mruczący przyjaciel intensywnie pociera zadem o podłoże? Futrzak siada, unosi tylne kończyny i przebierając przednimi, ciągnie tylną częścią ciała. Faktycznie niektórym takie zachowanie może kojarzyć się z jazdą na sankach – stąd nazwa tego zachowania: saneczkowanie kota.

Domowe futrzaki mogą pocierać zadem o podłogę, dywan, a nawet o kanapę czy fotel. O każdą powierzchnię, na której w danej chwili przebywają. Zdarza się, że po takiej sesji możemy zauważyć mokre ślady o niezbyt przyjemnym zapachu. Czasami to plamki moczu, ale bywa też tak, że mamy do czynienia z dziwną gęstą mazią.

Dlaczego kot saneczkuje?

Trzeba przyznać, że saneczkowanie u kota może nie tylko budzić zdziwienie u właściciela, ale również jego irytację, zwłaszcza gdy zwierzak brudzi tapicerkę mebli czy kosztowny dywan. Musimy jednak wiedzieć, że nie robi tego złośliwie. Zwierzęta nie bywają złośliwe – to ludzka przywara – ich zachowanie, ma zupełnie inne podłoże, np. stres czy choroba. A jak to jest w przypadku saneczkowania u kota? Przyczyny tego zachowania poznasz poniżej.

Saneczkowanie kota - co to?

Zapchanie zatok okołoodbytowych i zapalenie gruczołów okołoodbytowych u kota

Saneczkowanie kota zwykle związane jest z mniej lub bardziej intensywnym świądem w okolicach odbytu, który dokucza zwierzęciu. A jakie mogą być przyczyny świądu? Opiekunowie kotów najczęściej wskazują pasożyty wewnętrzne. Prawdą jest jednak to, że głównym źródłem problemu są zatkane zatoki okołoodbytowe.

Gruczoły okołoodbytowe u kotów to dwa zmodyfikowane gruczoły łojowe. Jak sama nazwa sugeruje, zlokalizowane są w pobliżu odbytu. To właśnie one produkują wspomnianą wyżej tłustą wydzielinę. Jej zapach służy komunikacji wewnątrzgatunkowej w zachowaniach społecznych naszych podopiecznych. Wydzielina ta gromadzi się w tzw. zatokach okołoodbytowych i w normalnych warunkach jest wydalana niewielkimi porcjami razem z kałem, choć zdarza się, że do opróżnienia wspomnianych zatok dochodzi samoistnie w chwilach silnego stresu lub pobudzenia.

Dlaczego kot saneczkuje?

Bywa czasami tak, że naturalny sposób usuwania wydzieliny gruczołów odbytowych zawodzi. Substancja zaczyna się wówczas gromadzić, co zwierzę odczuwa jako silny dyskomfort, a nawet ból. Pocierając zadem o podłoże, nasz pupil stara się pozbyć dokuczliwego swędzenia. Wtedy kot saneczkuje, ale też może intensywnie wylizywać odbyt.

Jeśli wydzielina gruczołów zbyt długo nie jest usuwana, może dojść do rozwoju stanu zapalnego, który jest już poważnym problemem, ponieważ rozwijające się bakterie zatruwają koci organizm. W skrajnych sytuacjach wydzielina gruczołów okołoodbytowych może wydostawać się na zewnątrz poprzez tkanki otaczające odbyt – tworzy się przetoka.

Ból w okolicy odbytu i ujścia dróg moczowo-płciowych u kota

Źródłem dyskomfortu lub bólu bywa jednak nie tylko zatkanie zatok okołoodbytowych, lub zapalenie gruczołów okołoodbytowych. Przyczyną mogą być inne problemy zdrowotne, np. choroby układu moczowo-płciowego. Także i w takich przypadka zdarza się, że kot saneczkuje, by sobie ulżyć.

Pasożyty wewnętrzne u kota

Wspomniane wcześniej pasożyty wewnętrzne również mogą być przyczyną saneczkowania u kota. Mowa tu o glistach, tasiemcach i innych pasożytniczych robakach, żyjących w jelitach. Przy silnej inwazji mogą one podrażniać odbyt, wywołując świąt, który staje się źródłem omawianego tu zachowania naszych mruczących pupili.

Saneczkowanie u kota - przyczyny i leczenie

Przeczytaj także: Odrobaczanie kota – jak, kiedy, czym? 7 porad lekarza!

Alergie u kota

Inną możliwą przyczyną saneczkowania u kota może być alergia. Może być to reakcja spowodowana przez pokarm dla kota lub podrażnienie wywołane takimi czynnikami, jak pasożyty zewnętrze czy środki chemiczne. Uczuleniom towarzyszą zwykle inne objawy, np. intensywne drapanie się oraz zmiany skórne i pogorszenie stanu futra.

Problemy behawioralne u kota

Nie możemy również wykluczyć behawioralnych źródeł zachowania naszego futrzaka. Niektórzy domniemywają, że chodzi tu o formę znaczenia terytorium lub ulubionych miejsc. Miałoby to związek z zachowaniami dominacyjnymi – kot chce podkreślić swoją obecność i swoje prawa do danej przestrzeni. Jest to raczej rzadko spotykany sposób, gdyż nasi mruczący podopieczni do oznaczania rewiru używają głównie moczu i wydzielin gruczołów skórnych na policzkach i łapach.

Niewykluczone ponadto, że saneczkowanie u kota może być objawem nerwicy natręctw. Zachowania kompulsywno-obsesyjne zdarzają się również u zwierząt i to nie tylko domowych. Ich źródłem bywa niedostatek bodźców, stres lub choroba i ból. Mogło się tak zdarzyć, że początkowo nasz kot saneczkował np. z przyczyn zdrowotnych, ale z czasem stało się to jego nawykiem.

Kot saneczkuje – co z tym zrobić?

Jak zapewne sami się domyślacie, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, co zrobić, gdy kot saneczkuje. Wszystko zależy od przyczyny takiego zachowania naszego pupila. Oznacza to, że pierwszym naszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie weterynaryjnym, szczególnie jeśli saneczkowanie u kota jest częste i intensywne. Lekarz weterynarii potwierdzi lub wykluczy medyczne źródło problemu.

Kot saneczkuje - powody

Problem z gruczołami okołoodbytowymi u kota

W przypadku, gdy przyczyną saneczkowania kota są przepełnione wydzieliną gruczołów okołoodbytowych zatoki okołoodbytowe, lekarz weterynarii może zdecydować się na mechaniczne usunięcie wydzieliny – wyciśnięcie. Ponadto może zalecić odpowiednie antybiotyki, które wyleczą ewentualne zapalenie gruczołów okołoodbytowych. Może być to jednak działanie doraźne – usuniemy skutki, ale nie przyczyny problemu.

Profilaktyka problemów z gruczołami okołoodbytowymi polega przede wszystkim na prawidłowym odżywianiu. Dieta niedopasowana do potrzeb obligatoryjnego mięsożercy, jakim jest kot domowy, skutkuje zaburzeniami trawienia. Kał ma niewłaściwą konsystencję, przez co wydzielina zgromadzona w zatokach okołoodbytowych nie jest usuwana i gromadzi się – efekt już znamy.

W czasach dużego wyboru gotowych karm dla kotów, żywienie domowych czworonogów nie powinno być kłopotliwe. Niestety wiele z dostępnych na rynku produktów ma skład, który niewiele ma wspólnego z prawdziwymi potrzebami żywieniowymi naszych mruczących futrzaków. Należy zatem bardzo starannie wybierać karmy dla swojego pupila.

Profilaktyka alergii u kota

Odpowiednia dieta to także element profilaktyki alergii pokarmowej u kotów, która – jak już to sobie powiedzieliśmy – może być jedną z przyczyn saneczkowania u kotów. Usunięcie źródła tego schorzenia, czyli wyeliminowanie składników pokarmowych, na które nasze futrzaki są uczulone, powinno rozwiązać problem. To samo oczywiście dotyczy innych rodzajów alergii, np. spowodowanych inwazją pcheł. Na rynku nie brakuje skutecznych preparatów przeciwpchelnych – pamiętajmy, by stosować wyłącznie te, które są rekomendowane dla kotów.

Karma dla kota alegika ZooArt

Regularne odrobaczanie kota

Saneczkowaniu kota możemy także zapobiegać, regularnie go odrobaczając. Nawet gdy nasz pupil jest kotem niewychodzącym. Owszem, pasożyty wewnętrzne zagrażają przede wszystkim kotom wychodzącym, jednakże ryzyko zakażenia nimi istnieje również u futrzaków, które nigdy domu nie opuszczają. Szczególnie gdy mieszkają pod jednym dachem z psem, choć nie tylko on może przywlec pasożyty do mieszkania – dwunożni członkowie rodziny również mogą to zrobić.

Co problemami behawioralnymi u kotów?

W tym przypadku sprawa może być poważniejsza niż wtedy, gdy kot saneczkuje z innych, przedstawionych wyżej, powodów. Zaburzenia behawioralne bywają trudne do leczenia. Kłopotliwe bywa również zidentyfikowanie źródło behawioralnych problemów, co jest kluczem do skutecznej terapii. W skrajnych sytuacjach warto skonsultować się z kocim behawiorystą. Dlatego stare powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest tu jak najbardziej adekwatne.

Jak zapobiegać problem behawioralnym, które mogą być źródłem saneczkowania kota? Między innymi poprzez dbanie o to, by życie zwierzaka nie było zbyt monotonne. Zabawki dla kota, rozbudowane drapaki, po których może się wspinać, możliwość wychodzenia na balkon (zabezpieczony siatką) itd. – to sposób na dostarczanie pupilowi nowych bodźców. Postarajmy się także oszczędzać kotu poważnych sytuacji stresowych, jeśli to oczywiście możliwe.

Przyczyny saneczkowania u kota

Saneczkowanie u kota – problem czy nie?

Koty saneczkują względnie rzadko, rzadziej niż psy. Nie jest więc to powszechny problem opiekunów mruczących czworonogów. Jeśli jednak tak już się stanie, że nasz pupil zachowuje w ten sposób, lepiej tego nie ignorować, ponieważ możemy mieć do czynienia z objawem choroby lub zaburzeń behawioralnych.

W większości przypadków łatwo poradzić sobie z tematem. Najważniejsze, by pod żadnym pozorem nie karać kota, a nawet na niego nie krzyczeć. To nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Jeśli saneczkowanie kota jest skutkiem problemów ze zdrowiem psychicznym, możemy tylko go pogłębić, a nie się go pozbyć. W tym przypadku cierpliwość i wyrozumiałość to jeden z kluczy do sukcesu.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.