Czy pies może jeść truskawki? Odpowiadamy!

Sezon na truskawki przez wielu jest wyczekiwany przez cały rok. Świeże, soczyste truskawki to doskonała przekąska. Nadają się świetnie jako samodzielny deser, są także świetnym do mnóstwa deserów. Twój psi łakomczuch może popatrywać na truskawki z nadzieją, że poczęstujesz go przysmakiem, który samodzielnie z takim apetytem zajadasz. Jednak czy pies może jeść truskawki? Co takiego się kryje w tych owocach? Czy można je dodawać do psiej diety? Jak karmić psa, by miał szansę być zdrowym? Sprawdź!

Czy pies może jeść truskawki?

Jak karmić psa, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje?

Psy to z natury względni mięsożercy. To znaczy, że w ich diecie najważniejszą rolę odgrywa mięso, bo psy potrzebują przede wszystkim pełnowartościowego białka. Ważną rolę w ich diecie odgrywa też tłuszcz. Psy jednak w toku ewolucji wytworzyły mechanizm, dzięki któremu radzi sobie z przyswajaniem innego rodzaju pożywienia – w tym warzyw i owoców.

To właśnie one dostarczają psom niezbędnych witamin i innych bardzo ważnych składników odżywczych. Nie wszystkie warzywa i owoce jednak są dla psów dobre – należy zawsze bardzo dokładnie sprawdzać, czy psu dany składnik nie zaszkodzi. Jest mnóstwo owoców i warzyw, które – choć smakowite i zdrowe dla ludzi – nie są odpowiednie dla psów. Dlatego, zanim podzielisz się ze zwierzakiem tym, co gości na Twoim stole – upewnij się, że mu to nie zaszkodzi. A jak to jest z truskawkami? Wiele osób czeka na sezon na te smakowite owoce i nie może się zaczekać, aż zagoszczą one w kuchni. Jednak czy truskawki dla psa to dobry pomysł?

Truskawki dla psa - co kryje się w tych owocach?

Co takiego kryje się w truskawkach?

Truskawki to niewielkie, soczyste owoce. W 90% składają się one z wody. Mają niski indeks glikemiczny oraz mają więcej witaminy C niż cytrusy, co czyni je godnymi uwagi. Są też cennym źródłem potasu, magnezu, fosforu i wapnia. To bardzo ważne składniki odżywcze także dla psów. Potas wspomaga pracę serca i nerek, pomaga dbać o układ krwionośny, a jego odpowiedni poziom zapobiega mimowolnym skurczom mięśni.

Magnez wspomaga napięcie mięśniowe, wpływa też na układ nerwowy i pracę serca. Wspomaga też wiele innych funkcji organizmu i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Fosfor wpływa na układ nerwowy. Ma bardzo ważne znaczenie dla właściwej pracy mózgu. Bez odpowiedniej dawki fosforu może zostać zaburzony prawidłowy wzrost kości i zębów. W truskawkach obecne są też pektyny – to właśnie one bardzo pozytywnie wpływają na pracę jelit, pobudzając ją i poprawiając metabolizm. W truskawkach znajdziesz też kwasy organiczne, które dobrze działają na wątrobę. 

To wszystko bardzo ważne składniki, ale pies z reguły zaspokaja swoje zapotrzebowanie na nie poprzez jedzenie mięsa i ryb, a także innych produktów odzwierzęcych – w tym jaj czy nabiału. Nie znaczy to jednak, że warzywa i owoce nie są im potrzebne do właściwego funkcjonowania. Ułożenie odpowiedniej diety jest trudne i wymaga odpowiedniej wiedzy – zwłaszcza jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać psu posiłki w domu. Wtedy warto poradzić się lekarza weterynarii lub skorzystać z usług dietetyka weterynaryjnego.

Przysmaki dla psów ZooArt

Przeczytaj także: Domowe jedzenie dla psa. Przepisy, które musisz znać!

Czy pies może jeść truskawki?

Czy pies może jeść truskawki? Właściwie tak. Mogą być one dla niego smaczną przekąską i dodatkiem. Zanim jednak poczęstujesz swojego czworonoga tymi owocami, sprawdź, czy Twój zwierzak nie ma alergii na truskawki. Pies może na nie bardzo źle reagować i mieć nawet bardzo silne reakcje alergiczne. Może się drapać, mieć biegunkę, wymiotować i cierpieć z powodu bólu brzucha. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój pies źle reaguje na truskawki – pojawiają się u niego objawy alergii lub nietolerancji – przestań je podawać. Znajdziesz inne owoce, które zasmakują psu, a nie zrobią mu krzywdy.

Jeżeli Twój pies je truskawki, lubi je i nie dzieje się mu po nich nic złego – możesz mu je podawać. Pamiętaj jednak, by nie było ich zbyt dużo – mogą one być dodatkiem do psiej diety, ale nie powinny stanowić jej znaczącej części.

Truskawki dla psa - na co zwrócić uwagę?

Zbyt dużo truskawek może spowodować biegunkę i ból brzucha – zwłaszcza gdy podasz mu zbyt dużo truskawek z dnia na dzień, dlatego nie przesadzaj z ich ilością. Wiesz już, czy psy mogą jeść truskawki, ale czy wiesz w jakiej formie? Najlepiej jest im podawać surowe, pokrojone truskawki. To ważne zwłaszcza dla psów, które straciły zęby

Gdy temperatura na zewnątrz robi się coraz wyższa, na pewno zechcesz zadbać o swojego zwierzaka. Z czego wtedy może być zadowolony Twój pies? Truskawki w formie zmiksowanej i zamrożonej mogą być dla niego idealną przekąską na gorące dni. Pamiętaj jednak, że nie są one w stanie zastąpić psu dostępu do świeżej chłodnej wody i zacienionego, spokojnego miejsca podczas upałów.

Truskawki to też doskonały dodatek do rozmaitych deserów, ale nie podawaj psu ciast, galaretek czy innych deserów, których składnikiem są truskawki. Dostarczysz mu w ten sposób za dużo cukru i możesz mu poważnie zaszkodzić.

Czy psy mogą jeść truskawki?

Odpowiednie żywienie psa – postaw na produkty wysokiej jakości

Truskawki mogą być doskonałym dodatkiem do psiej diety – pod warunkiem, że czworonóg nie ma na nie alergii i nie powodują one u niego objawów nietolerancji. Nadal jednak musisz pamiętać o tym, by podawać zwierzakowi odpowiednie jedzenie – gotować je samodzielnie lub postawić na wysokiej jakości karmy komercyjne dla psa.

To właśnie takie pożywienie jest najlepszą podstawą psiej diety, podczas gdy truskawki i inne owoce oraz warzywa to niewielki dodatek do całości. Jeśli nie chcesz gotować samodzielnie, możesz zdecydować się na zakup karmy komercyjnej – suchej, lub mokrej. Wśród suchych karm godnymi polecenia są te marki Applaws, Alpha Spirit, Orijen, Brit, Versele-Laga czy Wiejska Zagroda

Wśród karm mokrych mogą zainteresować Cię karmy marki Wiejska Zagroda, Dolina Noteci, John Dog, Applaws czy Alpha Spirit – w przypadku tej marki dostaniesz nawet puszkę karmy o smaku jesiotra z truskawkami.

Jeśli nie jesteś przekonany, która karma będzie odpowiednia dla Twojego psa, poradź się lekarza weterynarii.

Truskawki dla psa – podsumowanie

Czy pies może jeść truskawki? Tak, choć nie bez ograniczeń. Zanim zaczniesz regularnie podawać te owoce swojemu zwierzakowi, najpierw upewnij się, że nie ma on na nie alergii. Niektóre psy mogą reagować alergicznie na truskawki – mogą one wywołać ból brzucha, biegunkę, wymioty lub swędzenie całego ciała.

Same truskawki jednak mogą być smaczną i zdrową przekąską, która sprawdzi się także w upalne dni. Pamiętaj jednak, że to tylko dodatek – owoce nigdy nie powinny stać się podstawą psiego wyżywienia. To względni mięsożercy, którzy potrzebują pełnowartościowego białka i wielu innych składników odżywczych.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.