Sen o kotach. Co oznacza kot w senniku?

Marzenia senne przychodzą do każdego. Większości z nich człowiek nie pamięta, ale te, które udaje się zapamiętać, po przebudzeniu często bywają interpretowane na różne sposoby. Sposoby interpretacji snów są bardzo różne – zależą od czasów i kręgu kulturowego. Od wieków też w marzeniach sennych pojawia się kot. Sen o kotach – jak wszystkie sny – bywa interpretowany bardzo różnie. W jaki sposób? Co o kotach mówią senniki? Sprawdź!

Kotki

Interpretacja marzeń sennych

Interpretacja marzeń sennych to bardzo złożona kwestia. Ten sam sen może oznaczać zupełnie co innego dla ludzi – każdy człowiek bowiem bazuje na swoich własnych doświadczeniach, a także korzysta z puli symboliki, która jest inna dla każdej kultury. W takim ujęciu to, co dla jednych może być bardzo złą wróżbą, dla innych jest symbolem szczęścia i powodzenia.

Dlatego sny interpretuje się na podstawie puli kulturowych symboli. Snami zajmuje się też nauka – sny analizował już Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy. To właśnie on stworzył najbardziej złożoną i wyczerpującą teorię snu, uważając, że sny maskują destrukcyjne myśli, chowając je za różnymi symbolami oraz są źródłem spełniania rozmaitych pragnień.

Niektóre ludy wierzą lub wierzyły też w to, że podczas snu dusza ludzka błądzi po świecie, dlatego nie wolno budzić osoby śpiącej – ta wiara była bardzo rozpowszechniona w Starożytnych Chinach. Starożytni Egipcjanie, mieszkańcy Indii oraz Izraelici wierzyli w religijną moc snów, które były im zsyłane przez siły wyższe i interpretowali je w duchu zasad swojej religii i zgodnie ze świętymi księgami.

Od lat w snach pojawiają się podobne motywy – na przykład kot. Sennik różnych kultur jest w stanie o takim śnie naprawdę sporo powiedzieć.

Koty we śnie - znaczenie

Symbolika kota w kulturze

Żeby w pełni zrozumieć, co oznacza sen o kotach, należy pochylić się nad symboliką kota w kulturze. W naszym, europejskim i słowiańskim kręgu kulturowym, koty nie kojarzą się zbyt dobrze. Od wieków przypisuje mu się złe cechy. Zaczęło się od przypisania mu mocy magicznych – przypisanych demonom i osobom, które poświęciły się ciemnym mocom. Atrybutem czarownicy stał się kot. Zwłaszcza czarny, który współcześnie uważany jest za symbol pecha.

Nie wszystkie kultury podchodzą do tego w ten sam sposób. Kot nadal jest symbolem ogniska domowego. Starożytni Egipcjanie przypisywali mu boskie moce, dla wielu kultur to nadal symbol szczęścia, bogactwa i pomyślności. Dlatego sen o kotach jest interpretowany bardzo różnie, w zależności od kultury.

Sklep ZooArt

Przeczytaj także: Czarne koty a przesądy. Czy rzeczywiście przynoszą pecha?

Co oznacza sen o kotach?

Wiesz już, że wszystko zależy od kręgu kulturowego, ale nadal można tworzyć własne interpretacje, w oparciu o wiele czynników. Koty we śnie mogą świadczyć o powodzeniu, bogactwie, zagrożeniu czy nawet być symbolem pożądania i skomplikowanego, złożonego życia uczuciowego. Wszystko to podpowie Ci sennik. Kot może świadczyć o wielu rzeczach, w zależności od Ciebie i etapu życia, na którym się właśnie znajdujesz. O czym może świadczyć sen o kotach?

Czarny kot

Zgodnie z interpretacjami z naszego kręgu kulturowego czarny kot to zła wróżba. Świadczy o problemach, ostrzega przed ciężkimi czasami i fałszywymi osobami w Twoim otoczeniu. Wzywa do zachowania czujności i jest swoistą przestrogą.

Osoby, które mają czarne koty, a także wszyscy miłośnicy tych zwierząt mogą się poczuć pokrzywdzeni taką interpretacją. Dlatego warto spojrzeć na sen o czarnym kocie tak, jak Japończycy. Według nich czarny kot jest symbolem szczęścia, bogactwa i powodzenia w życiu. To z całą pewnością interpretacja, która bardziej przypadnie też do gustu czarnym kotom. Utożsamianie ich ze złem i pechem sprawia, że bywają bardzo źle traktowane przez zabobonnych ludzi, dlatego warto walczyć z tym stereotypem.

Co to znaczy, gdy przyśni się kot?

Biały kot

Biały kot to prawdziwy szczęściarz – senniki interpretują go w pozytywnym kontekście. Biały kot, zwłaszcza ten z zielonymi oczami, to w USA symbol nadchodzącego bogactwa i wszelkiej pomyślności.

Również inne kręgi kulturowe bardzo lubią białe koty – zazwyczaj świadczy on o czułej miłości czy satysfakcji i spełnienia w związku z drugą osobą. Interpretowany jest też jako zadowolenie i spełnienie na polu intelektualnym. Biały kot to też znak, że pora przestać się martwić i zacząć cieszyć życiem.

Małe kociaki

Sen o kotach małych znaczy, że w Twoim życiu zajdą pozytywne zmiany. Otwórz się na nowe możliwości i nie odmawiaj przygodom, które czekają u progu, bo możesz przegapić życiową szansę. Małe słodkie i szczęśliwe kocięta zapowiadają, że nadchodzi coś miłego. Możesz otrzymać nową, pozytywną wiadomość czy odpowiedź, na której Ci zależy. Możesz też wpaść na doskonały pomysł, który przyniesie Ci wymierne korzyści.

Istnieje też psychologiczne ujęcie powtarzającego się snu o małych kociakach. W tej interpretacji jest to tęsknota za bliskością, czułością lub macierzyństwem.

Kot - sennik i znaczenie snu

Mruczący kot

Kot mruczy wtedy, gdy jest zadowolony z życia – to oznaka zaufania i dobrego samopoczucia. Dlatego jeśli śnisz o kocie, który mruczy, świadczy to też o Twoim zadowoleniu. Być może już wydarzyło się w Twoim życiu coś dobrego i czujesz się dobrze albo dopiero zdarzy się coś, co wprawi Cię w zadowolenie. Mruczący kot to bardzo dobra wróżba.

Głaskanie kota

Ten sen można interpretować dwojako. Jeśli uważa się kota za symbol zdrady, wtedy głaskanie kota będzie świadczyć o tym, że ufasz komuś, komu ufać się nie powinno. Jednak miłośnicy kotów ponownie mogą interpretować ten sen w sposób pozytywny – wtedy głaskanie kota może świadczyć o tym, że nadchodzą przyjemne rzeczy.

Sen o kotach - co oznacza?

Sen o kotach – podsumowanie

Każdy człowiek śni, a interpretacja snów to sztuka stara i bardzo złożona. Zależy od kręgu kulturowego, wierzeń religijnych oraz własnych doświadczeń. Zwierzęta towarzyszom ludziom od zawsze, dlatego bardzo często pojawia się u ludzi sen o kotach.

Znaczenie takiego snu może być bardzo różnorodne – wszystko zależy od tego, o jakim kocie śnisz, co ten kot w tym śnie robi i w jakim kręgu kulturowym się znajdujesz. Czarny kot może być interpretowany jako symbol pecha i nieszczęścia lub – w ten sposób podchodzą do tego mieszkańcy Japonii – symbol szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Jeśli chcesz interpretować sny, bierz pod uwagę symbolikę zapisaną w kulturze, ale też swoje własne prywatne doświadczenia i upodobania.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.