Szczur a mysz – czym się różnią?

Mysz i szczur to jedne z najczęściej mylonych ze sobą zwierząt. Oba osobniki należą do grupy gryzoni i oba potrafią wzbudzić niemałą panikę wśród ludzi. Warto jednak wiedzieć, że szczur a mysz to całkiem inne zwierzęta, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też zachowaniem oraz sposobem funkcjonowania. Jak je odróżnić i o czym powinni wiedzieć hodowcy tych dwóch zwierzaków?

Mysz i szczur należą do najpopularniejszych gryzoni. Często widywane są w ciemnych zakamarkach piwnic lub strychów, ale często też traktowane są jak domowi pupile, z którymi można się zaprzyjaźnić. Chociaż oba osobniki nie cieszą się zbyt przychylną opinią, warto dowiedzieć się o nich więcej i zmienić swoje nastawienie.

Jest to z pewnością trudne, również ze względu na wizerunek szczura i myszy, który kształtowany jest w nas od dziecka.

Mysz a szczur – dwa gryzonie z nie najlepszą opinią

Istnieje wiele bajek, zarówno tych pisanych, jak i animowanych, w których myszy i szczury kojarzone są ze zwierzętami, które sieją raczej stopniowe spustoszenie, niż uznawane są za przytulne i przyjemne zwierzątka domowe. Myszy przedstawiane są jako gryzonie, które plądrują domowe zapasy, lub które powodują paniczny pisk przestraszonych dziewcząt.

Szczury natomiast cieszą się jeszcze gorszą opinią niż myszy. Znane są jako zwierzęta, które w historii przenosiły wiele chorób zakaźnych i przyczyniły się do zdziesiątkowania konkretnych społeczności. Często też kojarzą się z brudem i z ciemnymi zakamarkami, do których nikt nie chce się zapuszczać. Wbrew temu, co się o nich mówi, szczury i myszy są bardzo inteligentnymi i przyjemnymi zwierzętami. Pisaliśmy o tym w artykule: Szczur – inteligencja zapisana w DNA? Wyjaśniamy, czy szczury są mądre.

jak wygląda szczur?

Jak odróżnić mysz od szczura?  

Jak odróżnić mysz od szczura? Na pozór oba zwierzaki wydają się do siebie bardzo podobne. Są raczej niewielkie, poruszają się w ten sam sposób po ziemi, są szybkie, zwinne i wydają podobne piskliwe dźwięki. Oba osobniki mają długi ogon, niewielkie ślepka i małe łapki. Istnieją jednak znaczące różnice w wyglądzie oraz w zachowaniu tych dwóch przedstawicieli gatunku.   Mysz jest po kolei przedstawicielem ssaków, myszowatych oraz gryzoni. Chociaż często wrzucamy wszystkie myszy do przysłowiowego jednego worka, w rzeczywistości na świecie istnieje aż 450 gatunków myszowatych.

W Polsce najpopularniejsza jest mysz domowa, która cechuje się niewielkimi rozmiarami. Licząc bez ogona, jej długość sięga około 11 cm. To jedna z najważniejszych wytycznych, która będzie odróżniać mysz od standardowo dużo większego szczura. Zazwyczaj mysz waży około 50 gramów i to również odróżnia ją od pokrewnego gryzonia.

Szczur czy mysz – jak odróżnić je po wyglądzie? 

W zależności od odmiany mysz może mieć krótkie albo długie włosy, które przyjmują różnorodne umaszczenie. W Polsce najczęściej można spotkać myszy o szarawo-brązowym umaszczeniu, ale widywane są również tak zwane osobniki albinotyczne, o białym futrze i czerwonych oczach. Istnieją też myszy o białym futrze i czarnych oczach, które nie należą do osobników albinotycznych. Mysz a szczur będzie również różnić się innymi cechami wyglądu.

Myszy są niewielkie, mają małą główkę oraz łapki, ale za to duże charakterystyczne uszy, które sterczą na głowie. Pyszczek myszy jest sporo wysunięty i przybiera trójkątny kształt.

Myszy z natury są zwierzętami stadnymi, dlatego dobrze jest hodować je w większych ilościach. Z zachowania myszy są również znacznie bardziej przyjazne człowiekowi. Może wyczuwają fakt, że mają u niego nieco lepszą opinię od szczurów? Szybciej można je oswoić i przystosować do nowych warunków. Z założenia myszy są wszystkożerne. Oznacza to, że oprócz żółtego sera, nie pogardzą również ziarnami, orzechami, owoce, warzywa oraz pokarmem pochodzenia zwierzęcego.

Jak wygląda mysz?

Szczur a mysz – jakie są podstawowe różnice w wyglądzie i zachowaniu?

Szczur, chociaż z pozoru może wydawać się bardzo podobny do myszy, jest jednak innym zwierzęciem, który znacząco różni się, zwłaszcza w kwestii zachowania. Szczur jest zazwyczaj sporo większy od myszy. Jest to jednak cecha, którą najłatwiej zauważyć, kiedy oba zwierzaki stoją obok siebie. Szczur cechuje się również krótszym, ale większym pyszczkiem oraz bardziej podłużnymi oczami. Jego ogon jest dłuższy i mniej owłosiony niż ogon myszy.

Oba zwierzaki cechują się dużymi, sterczącymi uszami, jednak uszy szczura mają mniej włosków niż uszy myszy. Ubarwienie szczura jest znacznie ciemniejsze, zazwyczaj przyjmuje ciemno-szarą barwę z widocznym czarnym podtonem.  

Szczur, podobnie jak mysz, żyje w stadzie, jednak cechuje się znacznie większym dystansem do ludzi oraz do nowego otoczenia. Wbrew swojej opinii, szczury są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które szybko się uczą. Potrafią w stadzie działać tak, aby zapewnić przetrwanie innych osobników, nawet jeśli wymaga to poświęcenia swojego życia. Szczury najczęściej można spotkać w tak zwanych podziemiach: w piwnicy, w kanałach, czy w spiżarniach, podczas gdy myszy najbardziej lubią myszkować u góry, czyli na domowych strychach.

jak rozróżnić szczura od myszy?

Odchody myszy a szczura 

Jak odróżnić mysz od szczura? Zazwyczaj, kiedy spotykamy któreś z tych zwierząt, nie mamy możliwości porównania ich ze sobą. Aby dokonać dobrej oceny, z którym zwierzakiem masz do czynienia, warto przypatrzyć się jego najbardziej charakterystycznym cechom: przede wszystkim wielkości, długości ogona, oraz kształtowi pyszczka i kolorowi sierści. Jak wspomnieliśmy, myszy są mniejsze i mają jaśniejsze futerko, podczas gdy szczury są większe, ciemniejsze i masywniejsze.  

Szczur czy mysz – jak odróżnić te dwa gryzonie? Jeśli nie możesz ustawić ich obok siebie, wystarczy skupić się na ogólnym wrażeniu, a potem na poszczególnych cechach wyglądu. Pomocne może też być miejsce, w którym napotkałeś danego zwierzaka oraz jego zachowanie i wygląd odchodów, które po sobie pozostawia. Bez względu na to, z którym gryzoniem masz do czynienia, pamiętaj, że boi się on Ciebie znacznie bardziej niż Ty jego.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.