Twój pies wypił kawę? Dowiedz się, jak kofeina działa na Twojego pupila!

Kawa jest jedną z najbardziej popularnych i powszechnych używek. Towarzyszy człowiekowi w ciągu całego dnia, w pracy, w domu, w samotności i podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. W takich warunkach wcale nietrudno o to, by ciekawski psiak zainteresował się tym, co z takim upodobaniem pijesz. Co wtedy? Co zrobić, jeśli pies wypił kawę? Co takiego kryje się w kawie i jak działa to na Twojego psa? Dowiedz się!

Kawa dla psa

Uważaj na to, co spożywa Twój pies!

Psy potrafią być wielkimi łakomczuchami, które będą próbować zjeść wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Mogą też wychodzić z założenia, że wszystko, co jesz lub pijesz Ty, jest dobrem najwyższym. Na pewno wielokrotnie udało Ci się już spotkać z psem, który patrzy błagalnie spod stołu, zaczepia Cię uprzejmie łapką lub stuka noskiem o Twoją nogę, byle tylko zwrócić na siebie uwagę i zaprezentować, że grzecznie czeka, aż się z nim podzielisz pysznościami, które właśnie spożywasz.

Czasami trudno jest się oprzeć takiemu sprytnemu czworonogowi, który chce po prostu dostać smakołyk. Jednak nie wszystko to, co znajduje się na Twoim stole, jest dla Twojego psa odpowiednie – istnieje szereg produktów, które dla psa są absolutnie zakazane i możesz mu tylko zaszkodzić, jeśli go tym poczęstujesz.

Wśród takich produktów można wymienić na przykład alkohol, czekoladę, czosnek, awokado, cebulę, szczypiorek, orzechy makadamia, winogrona, rodzynki, sól, ostre przyprawy, grzyby – lista jest naprawdę długa, a wymienione tu produkty jej nie wyczerpują.

A co takiego z kawą? Czy kawa dla psa to dobry pomysł? Żeby na to pytanie w pełni odpowiedzieć, trzeba najpierw sprawdzić, co tak naprawdę kryje się w kawie i jak to wpływa na psi organizm.

pies wypił kawę

Co kryje się w kawie?

Kawę pozyskuje się z ziaren kawowca – po uprzedniej obróbce, która zakłada palenie ziaren i późniejsze ich mielenie. Słynie ze swoich pobudzających właściwości, dlatego mnóstwo osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Kawę można pić też na wiele różnych sposobów i z różnymi dodatkami – dzięki temu docenia ją szersze grono ludzi, którzy mogą ją dopasować do swoich potrzeb.

Pobudzające właściwości kawa zawdzięcza kofeinie – to alkaloid roślinny, który ludzie znają już od setek lat. Jest w stanie poprawić pamięć, pobudzić do działania, wzmocnić koncentrację, czy chociażby wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit i metabolizm. To wszystko sprawia, że ludzie cenią ją już od wieków. Można też ją znaleźć w większość domów – często gdzieś w zasięgu ręki jest właśnie kawa. Pies w takich warunkach może się nią bardzo łatwo zainteresować.

Nie powinien jednak tego robić. Kofeina może mieć całkiem dobry wpływ na ludzki organizm – pod warunkiem, że człowiek nie cierpi z powodu nadciśnienia czy chorób serca – ale psu nie jest do niczego potrzebna. Mało tego! Może mu bardzo poważnie zaszkodzić!

Pies wypił kawę! Co teraz?

Stało się! Twój pies wypił kawę! Co powinieneś zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Panika w niczym nie pomoże. Dawka śmiertelna kofeiny w przypadku psów i kotów to około 150 miligramów na kilogram ciała. Dlatego im psiak mniejszy, tym mniejsza dawka kofeiny jest w stanie mu bardzo poważnie zaszkodzić. Na co narażony jest Twój pies?

Kawa – czy raczej zawarta w niej kofeina – pobudza ludzi do działania. Psa może jednak zatruć i doprowadzić do wystąpienia nadpobudliwości. Może też doprowadzić w konsekwencji do wzrostu ciśnienie krwi i bardzo groźnej arytmii serca.

Kawa dla psa

Jeśli pies wypił kawę, może też mieć objawy, które są bardzo podobne do klasycznego zatrucia pokarmowego – może wymiotować, cierpieć z powodu bólu brzucha, sporadycznie również może pojawić się podwyższona temperatura. Mogą wystąpić też drgawki, a w skrajnych wypadkach może dojść do śmierci zwierzęcia.

Objawy zatrucia kofeiną występują u psa po około dwóch godzinach od spożycia. Dlatego jeśli Twój pies wypił kawę, obserwuj go uważnie i jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jeżeli od spożycia kawy minęło mniej niż dwie godziny – szczególnie jeśli wcześniej żołądek był pusty – być może lekarz weterynarii zadecyduje o podaniu środków, które sprawią, że pies zwymiotuje. Pomóc może też podanie węgla aktywnego. Nigdy jednak nie rób tego na własną rękę – lekarz weterynarii jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą działania i udzielania pomocy przy zatruciu kofeiną.

Odpowiednie żywienie psa

Kofeina dla psa jest bardzo szkodliwa i zdecydowanie nie powinna gościć w jego jadłospisie. Sam temat odpowiedniego żywienia psów jest bardzo istotny. Pies musi w końcu dostawać wszystko to, co mu niezbędne do życia.

Dobra karma dla psa to ta wysokomięsna, z dobrym źródłem białka. Psu warto podawać jednak coś więcej niż samo mięso – dlatego dodatek warzyw, owoców i ziół jest bardzo ważny. Możesz samodzielnie komponować dla niego posiłki albo zdecydować się na zakup dobrej jakości karm komercyjnych.

Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, zawsze sprawdzaj skład karmy, by pies dostał to, co najlepsze. Godnymi polecenia karmami dla psów są takie marki jak Dolina Noteci czy Wiejska Zagroda. Możesz też zdecydować się na karmę marki Applaws czy John Dog.

Przeczytaj także: Zaglądamy do psiej miski. Jaki powinien być skład karmy?

Kawa dla psa – podsumowanie

Kawa zawiera w sobie kofeinę. Na ludzi działa ona pobudzająco, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także na metabolizm, bo pobudza perystaltykę jelit. Nic więc dziwnego w tym, że ludzie cenią ją sobie i piją powszechnie już od stuleci.

Nie wszystko to, co dobre dla Ciebie, jest dobre dla Twojego psa. W przypadku kofeiny u psa łatwo o zatrucie i w rezultacie do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Im mniejszy pies, tym mniejsza ilość kawy jest w stanie mu bardzo zaszkodzić.

Jeśli Twój pies wypił kawę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii jak najszybciej. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, będzie to świadczyć o tym, że doszło już do przedawkowania i na pomoc jest już za późno.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Twój pies wypił kawę? Dowiedz się, jak kofeina działa na Twojego pupila!
  • Avatar

    moja suka kiedyś została w domu , otworzyła szufladę i wzięła sobie paczkę z czystą kofeiną. Proszek był w całym domu. Na pewno się najadła bo wyglądała jakby przyjęła dobrą krajuwe. Ogólnie nic się jej nie stało.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.