Zastanawiałeś się kiedyś, do czego służą wąsy u psa? Wiele osób uważa je jedynie za ozdobę psiej mordki i nieopatrznie przycina je, aby nadać jej proporcjonalny i symetryczny wygląd. Tymczasem wibrysy u psa, czyli psie wąsy pełnią bardzo ważną funkcję, która umożliwia precyzyjne poruszanie się i orientację w terenie.
Wąsy przyjęło się uważać jedynie za ozdobę męskiej twarzy. Z tego też powodu często patrzymy na psie czy kocie wąsy w ten sam sposób. Niestety zdarza się, że groomerzy również ignorują ich istotną funkcję i przed wystawą, czy po prostu przy rutynowej wizycie pielęgnacyjnej przycinają wibrysy o kilka centymetrów. Bez względu na wygląd Twojego psa, jest to bardzo zła praktyka, która rzutuje na wzrost stresu u psa oraz ogranicza jego zdolność poruszania się. Po co psu wąsy i dlaczego nie należy ich przycinać, a tym bardziej całkowicie się ich pozbywać?
Po co psu wąsy?
Wibrysy pełnią niezwykle istotną funkcję zarówno u psów, jak i u kotów. Ich końcówki wyposażone są w liczne receptory, które w mgnieniu oka przesyłają sygnał do mózgu. Jaki sygnał? Zazwyczaj o tym, że coś stoi im na przeszkodzie, zwłaszcza wtedy, kiedy pole widzenia jest mocno ograniczone. To właśnie dzięki wibrysom koty znane są z perfekcyjnego i bezszelestnego poruszania się w ciemnościach i w trudnych warunkach.
Psy również rzadko kiedy zaliczają czołowe zderzenie z jakimś przedmiotem i chociaż są mniej zwinne od kotów z racji swojej budowy, potrafią bardzo umiejętnie się poruszać zarówno w dzień, jak i w ciemnościach. Wibrysy są więc pewnego rodzaju kontrolnymi czułkami, sterami, które pomagają psu poruszać się w terenie. Równie istotne są w domowych warunkach, jak i na zewnątrz, gdzie czyha na psa wiele niespodzianek.
Wibrysy są głęboko wrośnięte w pysk psa, a liczne unerwienie sprawia, że są wyczulone nawet na najmniejszy ruch, czy dotyk. Potrafią również szybko wyczuć zmieniające się warunki zewnętrzne, jako pierwsze więc wysyłają do mózgu sygnał o nowej sytuacji.
Jakie funkcje pełnią wąsy psa?
Naukowcy przeprowadzili liczne badania nad wibrysami u zwierząt i jednoznacznie stwierdzają, że wąsy psa stanowią bardzo istotny narząd wyposażony w niezbędne dla zwierzaka funkcje. Według badań aż 40 procent sygnałów i informacji dotykowych pochodzi właśnie z okolic głowy psa, w tym w znacznej większości z psich wibrysów. Istotną rolę odgrywa tu każdy z kilku lub kilkunastu wibrysów, ponieważ każdy z nich indywidualnie połączony jest z mózgiem i przesyła do niego natychmiastowe informacje z otoczenia.
Wibrysy pełnią więc dwie funkcje: informacyjną oraz ochronną. Informują i chronią jednocześnie przed wejściem w ścianę, mebel, czy budę. Pomagają poruszać się w terenie zarówno zdrowym psom, jak i tym, które cierpią na choroby oczu. U tych drugich wibrysy stanowią po części zastępstwo oczu, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich przycinać, czy wycinać, kiedy pies ma problem z widzeniem.
Choroby oczu często postępują z wiekiem, dlatego też warto pamiętać o szczególnej roli wibrysów nawet wtedy, kiedy Twój pies jest młody i zdrowy. Ta sytuacja może przecież szybko ulec zmianie.
Jak wyglądają psie wąsy?
Jak wyglądają wibrysy u psa? Chociaż wibrysy występują też między innymi u kotów i szczurów, to każde zwierze cechuje się innym wyglądem oraz ilością tych włosów czuciowych. Z pozoru są do siebie bardzo podobne, jednak unerwienie oraz ich ilość zależy od danego gatunku. Ilość wibrysów może się też różnić w zależności od rasy, dlatego nie wszystkie psy będą mieć tę samą ilość pojedynczych wąsów. U jednej rasy wibrysy mogą być dłuższe, u innej zaś nieco krótsze.
Zazwyczaj ich ilość ogranicza się do około 9-12 włosów po każdej stronie pyszczka. Wibrysy są też dużo twardsze i sztywniejsze od sierści pokrywającej ciało, są też bardziej odporne na złamania oraz wypadanie.
Czy wibrysy odrastają?
Nie oznacza to jednak, że wibrysy nigdy nie wypadają. Zdarza się, że pies pozbywa się ich wtedy, kiedy są już stare i martwe. Dotyczy to zarówno młodych i zdrowych psów jak i tych starszych, które cierpią na jakieś dolegliwości i choroby. Czy wibrysy odrastają? Martwe wibrysy, które same zostały usunięte przez organizm, odrastają i to dosyć szybko. Na szczęście nieodpowiedzialnie przycięte wąsy również mają zdolność regeneracji i pomimo dostarczenia psiakowi niepotrzebnego stresu, wkrótce ciało psa samo naprawia szkody wyrządzone przez człowieka.
Inaczej wygląda jednak kwestia wyrwanych wibrysów. Nie dość, że takie rozwiązanie przysparza zwierzakowi sporo bólu i w widoczny sposób ogranicza jego zdolność poruszania się, to większość wyrwanych wibrysów nie jest w stanie się zregenerować i odrosnąć. Wyrywanie wibrysów u psów, kotów czy innych zwierząt wyposażonych w ten narząd jest więc bardzo nieodpowiedzialne i nierzadko przynosi nieodwracalne skutki.
Wibrysy u psa – niezbędny środek komunikacji
Dlaczego więc niektórzy decydują się na przycięcie lub wyrwanie psich wąsów? Właściciele, a także niektórzy specjaliści od pielęgnacji często nie zdają sobie sprawy, jak istotną funkcję pełnią wibrysy u psów oraz kotów wolno, czy dziko żyjących. Tak jak u człowieka, każdy element ciała pełni konkretną funkcję, tak samo wszystkie narządy u zwierząt nie pojawiają się na ciele przez przypadek. Wibrysy gwarantują psom swobodne poruszanie się zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na otwartym terenie.
Wibrysy pełnią jeszcze jedną bardzo istotną funkcję, a mianowicie są sensorami, które są pomocne podczas komunikacji z drugim psem. Zanim pieski zaczną się nawzajem obwąchiwać, stykają się wibrysami, aby wyczuć zamiary drugiego osobnika. Są one niezwykle istotne zwłaszcza u szczeniaków, które rodzą się ślepe i głuche. Wibrysy stanowią u nich jedyny receptor świata zewnętrznego i pozwalają wyczuć bliskość matki. W dorosłym życiu psy używają wibrysów do wzajemnej komunikacji i sprawdzenia nastawienia napotkanego pieska.
Jak widać, wibrysy u psa pełnią kilka bardzo istotnych funkcji. Są one niezbędne do prawidłowego i bezstresowego poruszania się w terenie oraz w komunikacji z innymi przedstawicielami gatunku. Przycięcie, a tym bardziej całkowite pozbycie się psich wibrysów jest pewnego rodzaju okaleczeniem, dlatego pod żadnym pozorem nie powinieneś pozbywać się wibrysów z pyska Twojego czworonoga.
Bawiłam się z psem i wyrwalam mu wibrysa przez przypadek czy odrośnie?
Wibrysy, czyli długie, sztywne włosy czuciowe występujące u psów na twarzy, w szczególności w okolicach pyska i nad oczami, pełnią ważną funkcję sensoryczną. Pozwalają psom na odbieranie informacji o swoim otoczeniu, nawet w ciemności, przez co są bardzo ważne dla ich codziennego funkcjonowania.
Jeśli wibrysa została wyrwana, istnieje duża szansa, że odrośnie. Wibrysy rosną z mieszka włosowego, podobnie jak inne włosy, więc jeśli mieszek nie został uszkodzony, wibrysa powinna odrosnąć. Proces odrostu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od indywidualnych cech organizmu psa.
Jednakże, jeśli zauważysz, że miejsce, z którego wibrysa została wyrwana, wygląda na zainfekowane, zaczerwienione, lub sprawia wrażenie bolesnego dla psa, warto skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz może ocenić stan skóry psa i ewentualnie zalecić odpowiednie leczenie, aby zapobiec infekcji i wspomóc proces gojenia.
Witam, mam bostona i jeden wąsik dzióbie go w oko
Czy można przyciąć troszkę tego wąsa ?
Oczywiście że tak. Pies posiada wiele wibrysów rozmieszczonych w okolicach nosa. Jeżeli przytniemy jeden piesek nie ucierpi.
Dziękuję za artykuł. Martwiłam się, że mój pies zgubił wąsa i dzięki Tobie wiem, że to normalne i nie mam się czym martwić. Dowiedziałam się przy okazji do czego służą mojemu psu wąsy
Nie ma za co:)
Czy upalone wibrysy u psa ODROSNĄ?PROSZĘ O ODP BO NIE WIEM CZY SIĘ MARTWIĆ. MAŁGOSIA
Pani Małgosiu,
Upalone wibrysy u psa odrosną, nie ma się Pani o co martwić! Może to trochę potrwać, ale proszę być spokojną 🙂