Nie wszystkie zwierzęta mają to szczęście, że mogą cieszyć się własnym domem i żyć otoczone miłością i ciepłem rodzinnym – problem bezdomności wśród zwierząt jest ciągle bardzo duży. Pomóc im starają się rozmaite fundacje i schroniska. Jednak schronisko dla zwierząt, by funkcjonować potrzebuje nie tylko funduszy, ale także rąk do pracy. Dlatego wolontariat w schronisku jest tak ważny i potrzebny. Na czym polega? Co robi wolontariusz? Kto może zostać wolontariuszem w schronisku? Dowiedz się!
Na czym polega praca wolontariusza w schronisku?
Praca wolontariusza w schronisku ma ogromne znaczenie dla zwierząt, które przebywają na jego terenie. Wolontariat w schronisku to bardzo odpowiedzialne zadanie, a wolontariusz musi wykonywać swoje obowiązki sumiennie i terminowo. Polegają na nim nie tylko inni wolontariusze i pracownicy danego schroniska, ale głównie zwierzęta, które czekają na jego przybycie.
Wolontariat w schronisku dla zwierząt nie ma jednej, ustalonej odgórnie formuły. Zakres obowiązków wolontariusza określany jest w danym schronisku, dlatego szczegóły mogą się różnić zależnie od miejsca. Wszystko jest bowiem ustalane przez dane schronisko dla zwierząt.
Wolontariat polega przede wszystkim na opiece nad zwierzętami. Każdy z wolontariuszy dostaje pod opiekę psy i – jeśli takowe przebywają w schronisku – koty, za które jest potem odpowiedzialny. W zakres jego obowiązków może wchodzić sprzątanie boksów, wyprowadzanie psów na spacer, socjalizacja zwierząt, a także rozmowy z osobami, które są chętne na adopcję psa lub kota.
Wolontariusz obserwuje zwierzęta, którymi się opiekuje, a na podstawie swoich spostrzeżeń określa zwierzęcy charakter, temperament i potrzeby. Na tej podstawie jest w stanie opowiedzieć o zwierzęciu więcej i określić, w jakim domu będzie najszczęśliwszy. Wolontariusze bardzo często włączają się też we wszelkie prace promocyjne i edukacyjne związane z opieką nad zwierzętami.
Kto może zostać wolontariuszem w schronisku?
Jeśli nie przeraża Cię zakres obowiązków, dowiedz się, jak zostać wolontariuszem w schronisku. Przede wszystkim musisz tę decyzję dokładnie przemyśleć – wiele schronisk wymaga deklaracji, że będziesz udzielał się w schronisku przez określony czas, na przykład przez rok. Bardzo często określana jest też minimalna aktywność wolontariusza – może to być nawet konieczność pełnienia obowiązków trzy razy w tygodniu, a w uzasadnionych warunkach nawet częściej. Dlatego należy zastanowić się, czy ma się czas na wolontariat w schronisku.
Od ilu lat można zostać wolontariuszem? To kwestia bardzo płynna – niektóre schroniska i fundacje przyjmują wyłącznie pełnoletnich wolontariuszy, czyli takich, którzy ukończyli minimum 18 lat. W innych mogą zgłaszać się młodsi – osoby, które ukończyły szesnasty lub nawet trzynasty rok życia. W tym wypadku jednak konieczne będzie przedłożenie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
Wolontariat w schronisku to zajęcie dla osób empatycznych i takich, które potrafią radzić sobie ze stresem. Wolontariusz powinien lubić pracę w grupie, być komunikatywny i lubić nie tylko zwierzęta, ale też ludzi – by móc im opowiedzieć o zwierzaku, wytłumaczyć zasady opieki, czy zaproponować konkretnego pupila.
Wolontariat w schronisku – dlaczego ma znaczenie?
Żadne schronisko nie mogłoby prawidłowo i dobrze funkcjonować bez ciężkiej pracy ich wolontariuszy. Podstawą działania takich miejsc jest właśnie wolontariat. Schronisko dzięki temu może zapewnić zwierzakom najlepszą możliwą w takich warunkach opiekę.
Zwierzęta potrzebują kontaktu z ludźmi, potrzebują, by poświęcać im czas i zajmować się nimi. Każde ręce chętne do pracy znajdą dla siebie zajęcie przy opiece nad zwierzętami. Praca wolontariusza ma ogromne znaczenie dla zwierząt – często pokrzywdzonych i po ciężkich przeżyciach.
Wolontariusze dają tym zwierzętom coś więcej niż mechaniczną opiekę – dają im nadzieję na to, że znajdą swój własny dom. Pomagają też dobrać ludzi i zwierzęta w najbardziej dopasowane pary, przez co są w stanie uszczęśliwić, zarówno zwierzaka, jak i osobę, która go poszukiwała.
Wolontariat w schronisku – podsumowanie
Jeśli kusi Cię wolontariat, schronisko dla zwierząt może być dla Ciebie odpowiednim miejscem. Jeśli czujesz, że chcesz pomóc zwierzętom i masz na to czas – wybierz się do najbliższego schroniska i sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by rozpocząć wolontariat.
Wolontariusze mają za zadanie pomóc zwierzakom i polepszyć ich byt. Sprzątają im w boksach, wyprowadzają na spacery i pielęgnują. Zajmują się również często wszelkimi akcjami promocyjnymi i edukacyjnymi. Prowadzą też rozmowy z ludźmi i pomagają wszystkim chętnym na adopcję zwierzaka w znalezieniu tego odpowiedniego dla nich.
Czy osoba w moim ,podeszłym wieku,79 lat,może zostać wolontariuszem?Na razie jestem sprawna,nie schorowana .Miałam w życiu trzy psy,które odeszły.Ostatni w kwietniu tego roku.Mimo,że przybyło mi czasu,mogę się wysypiać,to batdzo btak mi futrzanego czworonogą
Czy w wieku 10 lat można zostać wolontariuszem
Tak, dzieci w wieku 10 lat mogą zostać wolontariuszami, ale to zależy od rodzaju wolontariatu i wymagań organizacji, w której chcą się zaangażować. 🤗 Zazwyczaj organizacje, które akceptują młodszych wolontariuszy, oferują specjalnie zaprojektowane programy dla dzieci lub młodzieży, które pozwalają im pracować pod nadzorem dorosłych. 👨👩👧👦 Wiele organizacji wymaga, aby młodsi wolontariusze byli pod opieką rodzica lub opiekuna podczas wolontariatu. 👫
Jeśli dziecko jest zainteresowane wolontariatem, warto rozpocząć od lokalnych organizacji charytatywnych, bibliotek, schronisk dla zwierząt czy domów opieki, ponieważ często są one otwarte na współpracę z młodszymi wolontariuszami. 🏥📚🐶 Ważne jest, aby rodzice lub opiekunowie wspierali dzieci w ich pragnieniu niesienia pomocy, jednocześnie upewniając się, że wolontariat jest odpowiedni dla ich wieku i bezpieczny. 💪🛡️