Zapalenie jelit to dosyć częsta przypadłość, pojawiająca się zarówno u psów jak i kotów. Jeśli Twój pies cierpi na przewlekłe biegunki, bóle brzucha, ma częste wzdęcia, gazy, czy chudnie mimo normalnego apetytu- udaj się z nim do lekarza weterynarii. Objawy te mogą między innymi wskazywać na zapalenie jelit u psa.
Zapalenie jelit u psa – co to właściwie jest?
Zapalenie jelit może być wywołane przez wiele różnych czynników. Mogą być to zakażenia wirusowe (parwowiroza, koronawiroza, nosówka), zakażenia bakteryjne (Campylobacter, Clostridium, Salmonellae), grzybicze, pasożytnicze (obecność glist, tasiemców, lamblii, kokcydiów).
Objawy są do siebie bardzo podobne, przejawiają się głównie w postaci nawracających biegunek. Jeśli u naszego psa zauważymy nawracające biegunki, warto udać się do lekarza weterynarii, który ustali przyczynę choroby i dostosuje odpowiednie leki.
Jakie są najczęstsze przewlekłe choroby jelit u psów?
Zespół jelita drażliwego
Stwierdzono, że 10-15% psów z przewlekłymi biegunkami z jelita grubego cierpi na zespół jelita drażliwego. Chore psy mają nawracające biegunki, śluz w kale, może pojawić się częstsza potrzeba wypróżnień. Inne objawy to wymioty czy bóle brzucha. Predysponowane są psy raz małych bardzo silnie przywiązane do jednego właściciela (objawy nasilają się podczas rozłąki), psy nerwowe, żywione karmą ubogą we włókno pokarmowe, psy z nadwrażliwością pokarmową.
Zapalenie jelit reagujące na dietę
Występuje najczęściej u młodych psów. Objawy są następujące: częstsza defekacja, napinanie się do oddawania kału, śluz, krew w kale, duża ilość niestrawionego jedzenia w kale. W przypadku zapalenia jelit reagującego na dietę należy wprowadzić pokarm o większej biodostępności składników, co zmniejszy ilość niestrawionych resztek, wprowadzić odpowiednią florę jelitową, prebiotyki oraz wyższy stosunek kwasów tłuszczowych omega3: omega6
Biegunka reagująca na antybiotyki
Biegunka reagująca na antybiotyki to zespół, występujący u młodych psów ras dużych z przewlekłą lub nawracającą biegunką z jelita cienkiego albo z objawami podobnymi do zapalenia okrężnicy. W przebiegu choroby może pojawić się żarłoczność i zjadanie własnego kału, chociaż niektóre psy mogą także tracić apetyt.
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD)
IBD jest idiopatycznym stanem zapalnym przewodu pokarmowego, powodującym nieswoiste objawy kliniczne wraz z naciekiem zapalnym oraz zmianami morfologicznymi w ścianie jelit. Czynnikiem wyzwalającym kaskadę reakcji prowadzącą do zapalenia błon śluzowych są prawdopodobnie nieprawidłowe interakcje pomiędzy wrodzonym systemem immunologicznym gospodarza a mikroflorą jelitową. Objawy kliniczne towarzyszące IBD są nieswoiste. Najczęściej występuje przewlekła lub nawracająca biegunka, wymioty, utrata masy ciała oraz brak łaknienia.
Zapalenie jelit u psa – jak leczyć? Pierwsza pomoc z domowej apteczki
Zawsze zalecam zwierzętom leki weterynaryjne, zarejestrowane i przeznaczone specjalnie dla nich. Warto w domu mieć taką psią apteczkę, by w razie czego móc szybko zareagować i podać już coś psu, przed wyruszeniem do gabinetu. Możesz poprosić swojego lekarza weterynarii o przygotowanie kilku dawek leków przeciwbiegunkowych, czy to w postaci specjalnej pasty, proszku, czy tabletek. Jeśli jednak u Twojego psa pojawi się biegunka, a nie masz pod ręką nic psiego, możesz podać mu kilka leków z własnej apteczki.
a) smecta – czyli bezpieczny lek przeciwbiegunkowy, często stosowany u dzieci. Możemy rozrobić saszetkę z wodą i podać psu łyżeczką do pyska. Podajemy 1 saszetkę na około 15 kg. Jeśli pies waży ok. 30 kilo można podać dwie saszetki.
b) węgiel leczniczy – możemy zastosować węgiel, jednak dawki wychodzą bardzo duże. Na 1 kilogram masy ciała należy podać aż 1g, czyli 1000 mg. Pies ważący około 10 kilo musiałby przyjąć nawet około 30 tabletek (po 300 mg), żeby uzyskać jakikolwiek efekt. Węgiel leczniczy polecany jest u psów przy podejrzeniu zatruć, czy infekcjach bakteryjnych, ponieważ silnie wiąże toksyny.
c) stoperan – substancją czynną leku jest loperamid. Podaje się go w dawce 0,04-0,08 mg/kg, jednorazowo. Przeciwwskazany jest jednak u szczeniąt, przy niedrożnościach jelit oraz przy ostrym, bakteryjnym zapaleniu jelit. U niektórych ras psów jakiś czas temu stwierdzono zwiększoną wrażliwość na pewne leki weterynaryjne. Dzieje się tak za sprawą mutacji genu MDR1, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie leków. MDR1 to białko transportowe, które znajduje się na komórkach wyścielających ściany naczyń krwionośnych. Jego rolą jest zatrzymanie leków i związków toksycznych w naczyniach krwionośnych mózgu.
Gdy takie białko ulegnie mutacji (uszkodzeniu) traci swoją funkcję i nie pełni już roli bariery krew-mózg. Wszystkie nieodpowiednie substancje bez przeszkód przedostają się do tkanki mózgowej a to może prowadzić do wystąpienia ciężkich objawów neurotoksycznych. Do ras wrażliwych należą głównie: owczarek australijski, border collie, owczarek szkocki długowłosy, owczarek angielski, owczarek niemiecki, pozostałe psy pasterskie, whippet długowłosy, owczarek staroangielski, owczarek szetlandzki, silken windhound i wszystkie ich mieszanki. Loperamid jest na liście leków, które mogą spowodować takie objawy, więc nie powinno się go stosować u wyżej wymienionych ras.
d) nifuroksazyd – lek ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego działa w ściśle zainfekowanej strefie jelit. Nie wpływa negatywnie na swoistą florę bakteryjną. Nifuroksazyd działa zwykle dopiero po kilku dniach, jednak, jeśli biegunka minie szybko, nie należy odstawiać leku i nadal podawać go około 5-7 dni. Dawka dla psa to mniej więcej 100-250 mg na psa 15-kilowego. Najlepiej jest rozdzielić tą dawkę na dwa podania.
e) no-spa – działa rozkurczowo na mięśniówkę gładką, więc oprócz zlikwidowania uczucia napięcia w jamie brzusznej, „uspokoi” trochę nadmiernie pracujące jelita. Nospę można podawać 2-3 razy dziennie w dawce ok. 2-4 mg/kg. Pamiętajmy jednak, że tabletki te są bardzo gorzkie, dlatego warto je zawinąć w coś smacznego, żeby pies nie wyczuł tego nieprzyjemnego smaku. Nie poleca się w tym przypadku rozkruszać tabletek, rozcieńczać z wodą i podawać w ten sposób do pyska. Większość psów czując gorzki smak lekarstwa zacznie się ślinić i większość leku wydostanie się na zewnątrz.
f) probiotyk – intensywna biegunka bardzo szybko prowadzi do rozregulowania pracy przewodu pokarmowego, usunięcia z niego dobrych bakterii, dlatego bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniej flory. Możemy zastosować ludzki probiotyk, jednak teraz na rynku dostępne są znacznie lepsze, weterynaryjne probiotyki, gdzie flora bakteryjna jest izolowana z przewodu pokarmowego psa, więc na pewno będzie dla nich bardziej odpowiednia. Jeśli biegunka nie ustąpi po dobie albo dołączą się dodatkowe objawy warto udać się z psem do lekarza weterynarii.
Jak jeszcze mogę pomóc swojemu psu?
Jeśli zauważysz u swojego psa biegunkę, a nie jest to szczeniak, możesz zrobić mu 24-godzinną głodówkę. Pobudzone biegunką jelita i tak nadmiernie pracują, więc nie warto dokładać im kolejnego zadania, polegającego na trawieniu i wchłanianiu. Poza tym dzięki głodówce pomożemy zregenerować się podrażnionym kosmkom jelitowym. Pamiętajmy jednak o stałym dostępie do świeżej wody do picia.
Zapalenie jelit u psa – rokowania
Dobór odpowiedniego leczenia zależy od rodzaju choroby. Rokowanie także może być bardzo różne. Jeśli przyczyną stanu zapalnego jelit są pasożyty- rokowanie jest na ogół dobre, wystarczy tylko dokładnie odrobaczyć naszego pupila. Podobnie jest w przypadku zapalenia jelit spowodowanego nieodpowiednią dietą. Po dobraniu odpowiedniej karmy dla psa, wszystko powinno wrócić do normy.
W przypadku biegunki reagującej na antybiotyki rokowanie jest generalnie dobre, chociaż może dochodzić do nawrotów po przerwaniu podawania leków przeciwbakteryjnych albo konieczne może być leczenie długoterminowe lub powtarzane. Inne choroby jelit mają gorsze rokowania, a leczenie może potrwać do końca życia.
Dieta nie zawsze czyni cuda. Mój pies testował kilka karm weterynaryjnych, próbował diety ułożonej przez psiego dietetyka – było tylko jeszcze gorzej, gdyż zaostrzyło mu przewlekłe zapalenie trzustki. Teraz z powrotem jest na Mera Pure Sensitive łosoś i ryż, trzustka się unormowała, ale nadal ma epizody bordowego luźniejszego stolca. Morfologia, biochemia w normie. USG nic nie wykazało. Wykluczono pasożyty i bakterie, flora jelitowa w normie, badanie ogólne kału w normie. W gastroskopii zmiany typowe dla nieswoistego zapal. jelit. Dobrze funkcjonuje tylko na antybiotyku i lekach przeciwkrwotocznych. Nie wiem, co można jeszcze zbadać lub jakiego leczenia spróbować, żeby mógł normalnie funkcjonować…
Dzień dobry!Od 3 lat mam kundelka ze schroniska i…….problemy jelitowe.Po wielu badaniach kału i krwi lek. wet. stwierdził,ze jest alergikiem, ma jeść tylko karmę hypoalergiczną.Kupuję jagnięcinę z dynią, a przekąską jest suszona wołowina/ sama suszę/ i jakiś czas było dobrze.Od kilku tygodni znowu pojawiły się, wolniejsze stolce mimo dyscypliny żywieniowej.Kolejne badania kału na strawność i wyszło,ze zawierają kulki tłuszczu /nieliczne/,skrobię / pojedyncze ziarna/, włókna mięsne / pojedyncze/ , pasma śluzu /liczne/. Lekarz zalecił-Amyladol i Petbiom.Trzy dni było dobrze i znowu kupa-ciapa.Już jestem tą sytuacja załamana,jak mogę psinie pomóc???
Dzień dobry!
Rozumiem, że sytuacja jest trudna i frustrująca. Warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w gastroenterologii, aby dokładniej zbadać problem i dostosować leczenie. Może być konieczne przeanalizowanie diety psa i sprawdzenie, czy nie pojawiają się inne składniki, które mogą powodować problemy. Nawet niewielkie ilości mogą mieć wpływ. Warto również rozważyć zmianę karmy na inną hypoalergiczną, ponieważ czasem psy rozwijają nowe alergie lub nietolerancje. Dodanie błonnika do diety, skonsultowane z weterynarzem, może pomóc w regulacji stolca. Kontynuacja suplementacji prebiotykami i enzymami trawiennymi może wspomóc proces trawienia i poprawić stan jelit. Rozważ wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG jamy brzusznej, aby wykluczyć inne potencjalne problemy zdrowotne. Regularne monitorowanie stanu zdrowia psa i zapisywanie wszelkich zmian w diecie i objawów pomoże mieć pełniejszy obraz sytuacji. Kluczowe jest ścisłe współpracowanie z weterynarzem i dostosowanie planu leczenia na bieżąco.
Dzień dobry, mam 6 letnią suczkę foksterier, od samego początku ma problemy jelitowe, które ustępują po podaniu antybiotyku, po czym wracają jak bumerang, nie mogę dobrać jej odpowiedniej diety, ponieważ udaje się to na krótko, a objawy wcześniej czy później wracają, w kale jest śluz, a nawet krew,
Wcześniej lekarz zdiagnozował u niej lambliozę, po przeliczeniu antybiotykiem, był spokój jakieś 6 miesięcy, problem znowu powrócił. Najgorsze jest to że mam jeszcze drugiego psa maltańczyka i od paru tygodni pies też zaczął mieć podobne problemy.
Proszę o pomoc i pokierowanie mnie co dalej robić.
Dziękuję
Dzień dobry,
W przypadku nawracających problemów jelitowych psów, ważne jest odpowiednia diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii, za pomocą szczegółowych badań. Specjalista pomoże również dobrać odpowiednią dietę. Leczenie obu psów może być konieczne, jeśli problem jest zakaźny. Pamiętaj o utrzymaniu czystości, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Ważne, by pozostać z lekarzem weterynarii w stałym kontakcie i stosować się do jego zaleceń.
Witam, mój pies mieszaniec adoptowany że schroniska miał duże problemy z jelitami gdyż utrzymywała się biegunka pomimo odrobaczenie. Niewydolność trzustki została wykluczona i dopiero zastosowanie metronidazolu w dawce 1 g przez 14 dni dało super efekt, Marti mnie tylko fakt że muszę go kontynuować kolejne 28 dni w dawce 500mgna dobę gdyż jet to lek z udiwidnionym działaniem mutagennym na zdrowie. Pies miał podejrzenie clostridium nie potwierdzone żadnymi badaniami. Czy to jest dobra terapia?
Dzień dobry Pani Barbaro!
Metronidazol jest antybiotykiem i antyprotozoalnym lekiem, który jest często stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych i pasożytniczych u psów, w tym tych spowodowanych przez Clostridium. Jest to lek na receptę i jego dawkowanie oraz długość kuracji powinny być ściśle nadzorowane przez lekarza weterynarii.
Jeśli chodzi o obawy dotyczące mutagenności metronidazolu, to faktycznie istnieją badania wskazujące na potencjalne ryzyko mutagenne tego leku, ale ryzyko to musi być zważone w kontekście korzyści płynących z leczenia. W przypadku ciężkich infekcji bakteryjnych lub protozoalnych, korzyści z użycia metronidazolu mogą przeważyć potencjalne ryzyko.
Jeśli masz obawy dotyczące leczenia, które zostało zalecone dla Twojego psa, najlepiej jest porozmawiać o nich bezpośrednio z lekarzem weterynarii, który zna historię medyczną Twojego psa i może dostosować leczenie do jego indywidualnych potrzeb. Możesz również poprosić o drugą opinię od innego weterynarza, jeśli masz wątpliwości co do zaleconej terapii.
Pamiętaj, aby nigdy nie przerywać ani nie modyfikować leczenia przepisanego przez weterynarza bez konsultacji, ponieważ może to prowadzić do powrotu objawów lub rozwoju oporności na leki.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Nasz Loluś sznaucerek często łapie problemy z jelitami. Aż głupio stale chodzić do lekarza. Co robić jak mu pomóc w domu.
Jeśli Twój sznaucer często ma problemy z jelitami, istnieje kilka ogólnych wskazówek, które możesz zastosować w domu, aby mu pomóc. Jednakże, jeśli problemy są powtarzające się i poważne, zawsze najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Oto kilka domowych środków zaradczych:
– Dieta: Upewnij się, że dieta Twojego psa jest wysokiej jakości i odpowiednia dla jego wieku, wagi i poziomu aktywności. Niektóre psy mają wrażliwe żołądki i mogą wymagać specjalnej diety.
– Probiotyki: Probiotyki dla psów mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. Są dostępne w formie suplementów lub jako składnik niektórych rodzajów karm dla psów.
– Płynność stolca: Jeśli Twój pies ma tendencję do zaparć, upewnij się, że pije wystarczająco dużo wody. Możesz również dodać do jego diety trochę dyni (bez dodatku cukru i przypraw), która jest bogata w błonnik i może pomóc w regulacji stolca.
– Regularność posiłków: Karmienie psa o stałych porach każdego dnia może pomóc regulować jego system trawienny.
– Unikanie ludzkiego jedzenia: Niektóre pokarmy, które są bezpieczne dla ludzi, mogą powodować u psów problemy trawienne. Unikaj dawania psu resztek ze stołu.
– Ćwiczenia: Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego.
– Stres: Psy, podobnie jak ludzie, mogą doświadczać problemów żołądkowych związanych ze stresem. Upewnij się, że Twój pies ma spokojne środowisko i nie jest narażony na nadmierny stres.
– Ograniczenie zmian w diecie: Nagłe zmiany w diecie mogą prowadzić do problemów żołądkowych. Jeśli musisz zmienić dietę swojego psa, rób to stopniowo.
– Monitoring: Obserwuj, czy nie ma określonych pokarmów lub sytuacji, które wydają się wywoływać problemy jelitowe, i omów to z weterynarzem.
Jeśli problemy jelitowe są powtarzające się i nie ustępują po zastosowaniu domowych metod, konieczna może być wizyta u weterynarza. Może być potrzebne szczegółowe badanie, aby zidentyfikować przyczynę problemów, która może obejmować alergie pokarmowe, nietolerancje, infekcje, pasożyty lub inne stany zdrowotne wymagające specjalistycznego leczenia.
Ja z moim psem w ostatnich 3 miesiącach u weta jesteśmy średnio co 2 tygodnie. Wczesniejsze 4 lata chodziliamy srednio co miesiąc. Uwierz mi,dla nich to nie jest nic dziwnego,jak zwierzę wymaga leczenia…
czy mozna podac gotowane mieso psu leczona antybiotykiem probiotykiem 3 doba nie chce jesc prawdopodobne zapalenie gardla osluchowo bez zmian poczatek choroby intensywne wymioty przez pol dnia obecnie udstepnily
Witam – mam w domu 3 letnią sunię buldoga francuskiego. Jak trochę podrosła to zaczęły się problemy z „ulewaniem” – jak się zdenerwuje, za bardzo cieszy, albo przy dużym wysiłku cofa jej się treść pokarmowa, albo tylko ślina . W późniejszym etapie pojawia się biała piana, brak apetytu i apetyczne zachowanie – czy to może oznaczać owrzodzenia przewodu pokarmowego?
Ma BOAS! Koniecznie do korekty podniebienia!
Witam, moj ukochany buldog ma niecałe 4 lata a ze mną jest od roku i od dłuższego czasu ma niepokojące objawy z tego tez tytułu jesteśmy częstymi gośćmi u veterynarza, który dziś oznajmił ze to boas. Mój psiak często się dlawi i łapie zapalenie pluc do tego dochodzą ciągle wymioty, biegunka, slinotok, bezdech w nocy, wzdęty brzuch, gazy, nie chce jeść i mimo moich starań ciągle chudnie i głośno chrumka i chrapie . Jestem zalamana bo uskyszalam dziś ze operacja podniebienia mu nie pomoże, uslyszalam również ze buldogi z takimi przypadłościami niedozywaja 4 lat a przecież on ma juz prawie 4
Jestem zalamana 😭
Jak podawać Debutir psu czy kapsułki w całości czy sam proszek?
Zanim zdecydujesz się na podanie tego leku swojemu psu, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz może doradzić odpowiednią dawkę oraz sposób podania, biorąc pod uwagę stan zdrowia, wagę i inne czynniki dotyczące Twojego psa.
Co do samego podawania leku:
– Kapsułki w całości: Jeśli weterynarz zaleci podanie kapsułki, możesz podać ją w całości, zakładając, że Twój pies jest w stanie ją połknąć. Często kapsułki są zaprojektowane tak, aby ułatwić połykanie i zapewnić odpowiednie uwalnianie składników aktywnych w organizmie.
– Sam proszek: W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli pies ma trudności z połykaniem kapsułek, weterynarz może zalecić otwarcie kapsułki i wymieszanie proszku z jedzeniem. Jest to często łatwiejszy sposób podawania leku, szczególnie dla małych psów lub tych, którzy są oporni na połykanie tabletek czy kapsułek.
Niezależnie od formy, ważne jest, aby śledzić reakcję psa na lek i regularnie konsultować się z weterynarzem, zwłaszcza jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy lub zmiany w zachowaniu psa. Nie zapomnij też, że samodzielne leczenie psa bez konsultacji z weterynarzem może być ryzykowne.