Owczarek belgijski – wszystkie rodzaje, informacje i ciekawostki o rasie

Owczarek belgijski to prawdziwy okaz psiej siły, uroku i inteligencji. Jest pełen energii, chociaż doskonale rozumie dyscyplinę. Dlaczego hodowle owczarków belgijskich są tak oblegane, czy wszystkie psy są takie same i czy owczarek belgijski biały rzeczywiście istnieje? Tego i innych ciekawostek dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tej odważnej rasy.

Owczarek belgijski cena

Rodzaje owczarków belgijskich

Owczarek belgijski to rasa ceniona na całym świecie. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują psy tej rasy, opiszemy odmiany oraz podobieństwa i różnice między nimi. Opowiemy też, czym je żywić i przytoczymy garść ciekawostek na ich temat.

Owczarki belgijskie wywodzą się od psów pasterskich. W ramach oficjalnej klasyfikacji (FCI) wyróżniamy ich 4 rodzaje. Każdy z nich posiada osobny wzorzec rasy. Możecie dowiedzieć się więcej z naszych publikacji:

Tam poznacie dokładniejszy opis rasy – każda z odmian zasługuje na oddzielny wpis. Przeczytajcie i zdecydujcie sami, która jest najciekawsza.

Owczarek belgijski – krótka historia rasy

Owczarki tej rasy pochodzą rzeczywiście z Belgii. Często mówi się o nich, że to doskonałe belgijskie psy pasterskie. I faktycznie, pod koniec XIX w Belgii było wiele psów pasterskich o różnorodnym umaszczeniu i budowie ciała. Pracę nad ujednoliceniem typu rozpoczęto w 1891 roku. Tego zadania podjął się Profesor Adolf Reul z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem. W wyniku licznych selekcji i sporów do 1910 roku udało się jednoznacznie określić temperament psów tej rasy. Przez kolejne lata trwały dyskusje nad kwestią koloru i rodzaju umaszczenia belgów. W końcu udało się ustalić jeden wzorzec.

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach, jednak każda z nich została wyhodowana w tym samym celu: jako psy pasterskie i domowe miały pomagać w strzeżeniu wypasanych zwierząt oraz gospodarstwa. Owczarek belgijski, czyli nasz dzisiejszy bohater jest idealnym przedstawicielem tej grupy.

Obecnie belgi to wszechstronne psy użytkowe, które wykorzystuje się do pracy w różnych służbach mundurowych. Poza tym, uważane są za świetne psy rodzinne.

Jak wygląda owczarek belgijski?

Owczarki belgijskie to psy o kwadratowej sylwetce, są dobrze zbudowane, mają wyraźnie zaznaczone umięśnienie. Noszą głowę wysoko uniesioną, co nadaje im wyrazu siły i elegancji. Posiadają małe, spiczaste uszy i oczy w kształcie migdała. Ich ogon jest szeroki u nasady, może sięgać mniej więcej do stawu skokowego (może być ciut dłuższy). Nogi są silne i dobrze umięśnione, belgi poruszają się żwawo, z dużym luzem.

Tak naprawdę poszczególne odmiany tej rasy odróżnia od siebie głównie kolor i rodzaj sierści. A wygląda to tak:

  • malinois – to pies krótkowłosy, jego umaszczenie jest płowe z czarnym nalotem, posiada również czarną maskę;
  • groenendael – to belg o długowłosej odmianie sierści, jest całkowicie czarny;
  • tervueren – podobnie, jak groenendael należy do psów długowłosych, może być intensywnie płowy lub szary z czarnym nalotem, zawsze ma czarną maskę;
  • laekenois – to pies o szorstkiej sierści, ma płowy kolor umaszczenia z delikatnym czarnym nalotem, który jest najbardziej widoczny na kufie i ogonie. 
Owczarek belgijski

Czym i jak szczotkować tę rasę psów?

Szata owczarków belgijskich jest dwuwarstwowa. Psy te mają włos okrywowy, pod którym kryje się gęsty podszerstek. Ze względu na to, że poszczególne odmiany owczarków belgijskich mają różne rodzaje sierści, potrzebne będą inne narzędzia do jej pielęgnacji.

Sierść krótkowłosego malinois nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Wystarczy raz na tydzień przeczesać go szczotką włosianą lub gumową rękawicą. W okresie linienia sierść wypada bardzo intensywnie – wtedy najlepiej czesać go nawet codziennie. Włosy nie będą osadzać się na meblach i ubraniach.

Groenendael i tervueren to owczarki belgijskie o długiej odmianie sierści. W tym przypadku jej pielęgnacja jest trochę bardziej wymagająca, ponieważ trzeba dbać o to, by włos się nie plątał. Zazwyczaj dla psów długowłosych polecane są dwa rodzaje szczotek: włosiana i druciana. Druciana dobrze poradzi sobie ze splątaniami, a włosiana wygładzi je i nada schludnego wyglądu.

Laekenois to pies z szorstkim typem sierści. Trzeba go trymować za pomocą specjalnego trymera, wypadający podszerstek najlepiej usunie tzw. szczotka pudlówka z lekko zagiętymi drucikami. Do czesania krótszych partii sierści doskonale sprawdzi się grzebień lub szczotka włosiana.

Owczarek Belgijski malinois

Inaczej owczarek belgijski krótkowłosy o płowej sierści oraz czarnym nalocie i masce w tym samym kolorze. Bardzo chętnie współpracuje z ludźmi i szybko się uczy. Czasem nawet zbyt szybko. Należy pamiętać, że owczarek belgijski malinois to pies o silnym charakterze. Mniej doświadczeni opiekunowie oraz dzieci mogą nie podołać wyzwaniu wychowania malinoisa. Chodzi o to, by pies nie wyrobił sobie samodzielnie nawyków, które w przyszłości mogą okazać się wyjątkowo kłopotliwe. Ten owczarek belgijski wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i rzecz jasna czasu.

Owczarek belgijski malinois jest tolerancyjny wobec dzieci. Ma on rozwinięty silny instynkt opiekuńczy. Dobrze wychowany malinois będzie świetnym towarzyszem do zabaw, ale dzieci muszą być nauczone szacunku do zwierząt. Jeśli pies będzie wychowywał się z pociechą od małego, istnieje większa szansa, że się zaprzyjaźnią i stanie się ukochanym pupilem.

Pies rasy owczarek belgijski malinois bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna, polega na nim i chce zawsze spisać się na medal. Z tego powodu psu należy poświęcać bardzo dużo czasu, szczególnie gdy jest jeszcze szczenięciem i dopiero uczy się życia z człowiekiem. Niepohamowana ciekawość i ogromna wytrzymałość sprawiają, że owczarek belgijski malinois (podobnie jak pozostali przedstawiciele rasy) jest doskonałym uczniem, którego wyniki zawsze zależą od zdolności nauczyciela. Ten owczarek belgijski potrzebuje porządnego szkolenia już od szczeniaka.

Owczarek belgijski malinois i policja? Jak najbardziej! Prawdopodobnie, na pewno zostanie chętnie przyjęty do służby na rzecz innych służb mundurowych, na przykład Sił Zbrojnych albo Straży Granicznej. Pokazuje to, jak bardzo jest ceniony za swoją inteligencję i dyscyplinę. Imponująca sprawność fizyczna i kondycja również są tu znaczącymi argumentami. Coraz częściej owczarki belgijskie malinois zastępują w służbie owczarki niemieckie w operacjach militarnych, w tym podczas skoków ze spadochronem.

Żywienie owczarka belgijskiego malinois wymaga dostarczenia mu w pokarmie odpowiedniej liczby kalorii oraz składników odżywczych. Należy wybierać karmy dla psów średniej wielkości, najlepiej aktywnych (pracujących). Jest to szczególnie ważne na etapie wzrostu, kiedy młody pies jest najbardziej chętny do poznawania świata. 

Ciekawostka: Nazwa malinois pochodzi od miasta Malines (Mechelen), które uznaje się za miejsce pochodzenia owczarka belgijskiego malinois.

Malinois pies

Owczarek belgijski groenendael

Inaczej owczarek belgijski czarny długowłosy. Podobnie jak malinois, jest to pies pasterski, którego zalety nie kończą się na skuteczności w opiece nad stadem. Jest też tak samo wierny swojemu opiekunowi i zawsze stara się spełnić jego oczekiwania. Owczarek belgijski groenendael jako szczenię musi spędzać możliwie najwięcej czasu ze swoim opiekunem, inaczej może nabrać cech niepożądanych, na przykład skłonności do dominacji albo nerwowości. Wymaga dyscypliny, którą musimy wprowadzać w łagodny sposób. W przeciwnym razie ten owczarek belgijski może stać się niebezpieczny. Chodzi o to, by pies wykonywał polecenia z własnej woli, a nie pod wpływem przymusu. Skuteczną metodą okazuje się stosowanie zabawek dla psów.

Ten owczarek belgijski należy do psów, które z powodzeniem mogą brać udział w różnego rodzaj psich sportach, takich, jak obedience (nauka posłuszeństwa), czy agility (bieg z przeszkodami). Odpowiedni trening i nauka posłuszeństwa sprawią, że groenendael będzie osiągał wysokie wyniki w sportach tego typu.

Owczarek belgijski groenendael, podobnie jak malinois, to doskonały kandydat do współpracy ze służbami mundurowymi. Jego skuteczność niejednokrotnie została doceniona przez funkcjonariuszy policji oraz żołnierzy i pograniczników. Jeśli właściwie go wychowamy, może zostać przyjacielem rodziny, z którym dzieci będą mogły czuć się bezpiecznie. Rodzice również nie będą musieli obawiać się o swoje pociechy. Warunkiem jest jednak to, by wychowaniem psa zajęła się osoba doświadczona, potrafiąca prowadzić psa we właściwy sposób.

Jak każdy owczarek belgijski, groenendael zaliczany jest do średnich psów, dlatego jego pożywienie musi uwzględniać duże zapotrzebowanie na kalorie i poszczególne składniki odżywcze. Dodatkowo są to psy bardzo aktywne, co jeszcze bardziej zwiększa te wymagania.

Ciekawostka: Nazwa odmiany pochodzi od nazwy posiadłości Chateau de Groenendael, w której na świat przyszedł pierwszy owczarek belgijski groenendael.

Owczarek belgijski groenendael długowłosy czarny

Owczarek belgijski tervueren

Inaczej owczarek belgijski długowłosy o szarej albo płowej sierści i czarnym nalocie. W porównaniu do malinoisa i groenendaela jest lepszym kandydatem na psa domowego. Wynika to z nadzwyczajnej wrażliwości, której pozostałe owczarki belgijskie mają mniej. Z tego też powodu to groenendael i malinois są chętniej wybierane do pracy w służbach mundurowych. Nie oznacza to jednak, że tervueren nie nadaje się do takich zadań.

Dobrze wychowany owczarek belgijski tervueren może bez problemu mieszkać z innymi zwierzętami. Musimy wcześniej zadbać o kontynuowanie socjalizacji rozpoczętej w hodowli. Problem może pojawić się jedynie, gdy dwa samce znajdą się na zbyt małej przestrzeni. Pamiętajmy, że owczarki belgijskie mają w genach skłonność do przejmowania dominacji. Robią to podświadomie, jeśli opiekun nie zapewnia im odpowiedniej ilości ruchu, ale również wysiłku intelektualnego. Pamiętajmy, że ten owczarek belgijski to istny wulkan energii – do szczęścia potrzebuje aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. Polecamy szelki i smycze, dzięki którym każdy spacer będzie przyjemnością. Owczarki belgijskie są niezwykle inteligentne i starają się odgadywać potrzeby opiekuna.

Tervueren może przebywać z dziećmi, jednak wcześniej należy nauczyć go właściwego zachowania. Jako belgijski owczarek pasterski może źle zinterpretować zachowanie bawiących się maluchów i próbować zapanować nad nimi jak nad stadem. Nie zrobi im krzywdy, za to może wystraszyć dziecko i wywołać uraz, skutkujący niechęcią do psów.

Tervueren, podobnie jak malinois i groenendael osiąga rozmiary kwalifikujące go do grupy średnich psów. Jest też aktywnym psem (pracującym), co podnosi jego zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Na szczęście, niektórzy producenci karm uwzględnili tę potrzebę i na rynku dostępne są pokarmy spełniające te wymagania.

Ciekawostka: Nazwa odmiany pochodzi od nazwy miejscowości Tervueren, w której przyszedł na świat pies uznawany za pierwszego owczarka belgijskiego tervueren.

Owczarek Belgijski Tervueren

Owczarek belgijski laekenois

Inaczej owczarek belgijski szorstkowłosy o płowej sierści i czarnym nalocie. Tak samo jak tervueren, groenendael i malinois jest psem niezwykle inteligentnym i sprawnym fizycznie. Wychowywany przez osobę doświadczoną, konsekwentną i zaangażowaną pozwoli przygotować się do różnorodnych zadań. Może pełnić funkcję psa pasterskiego, ale też pracować na rzecz służb mundurowych albo odnosić sukcesy w sportach czy wystawach. Istnieją jednak pewne różnice, niezwiązane z umaszczeniem.

Często zdarza się, że laekenois ma mocniejszą budowę niż pozostałe “belgi”. Niektóre z nich mogą być też bardziej nieufne albo lękliwe. Mimo tego są uznawane za odmianę najlepiej sprawdzającą się w pasterstwie. Istnieje opinia, że jest to pies najbardziej wymagający w wychowaniu. Potrzebuje opiekuna, z którym będzie mógł spędzać możliwie najwięcej czasu, aby wyrobić sobie właściwe nawyki w zachowaniu. Żaden owczarek belgijski nie jest przystosowany do spędzania czasu samotnie i w zamknięciu.

Nie ma przeciwwskazań co do wychowywania dzieci w towarzystwie laekenoisa, jednak dla maluchów może okazać się zbyt żywiołowy. Dlatego zalecamy obecność dorosłego opiekuna oraz stałe uczenie psa właściwego zachowania. Pociechy również powinny być uczone szacunku do zwierząt.

Jako duży pies, owczarek belgijski szorstkowłosy potrzebuje pożywienia, które sprosta jego wysokiemu zapotrzebowaniu na kalorie i składniki odżywcze. Samodzielne przygotowywanie posiłków może okazać się zbyt czasochłonne dla zapracowanych opiekunów. Kupując gotową karmę, należy upewnić się, że jest odpowiednia dla dużego psa pracującego. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że pies otrzymuje w pożywieniu wszystko, co jest niezbędne dla jego dobrego zdrowia i samopoczucia.

Ciekawostka: Nazwa odmiany laekenois pochodzi od nazwy rezydencji królowej Marii Henrietty – Château de Laeken.

Owczarek belgijski laekenois

Podsumowanie

Jak łatwo można zauważyć, owczarki belgijskie są imponującymi psami, które mogą wykonywać trudne zadania oraz wnosić dużo radości do życia swoich opiekunów. Interesująca jest ich różnorodność w ramach jednej rasy, przejawiająca się nie tylko rodzajem sierści. Jak wspomniano, każdy owczarek belgijski posiada niesamowitą inteligencję i sprawność fizyczną, co czyni je bardzo uniwersalnymi psami. Z ich pomocy korzystają tak samo pasterze czy gospodarze, jak i służby mundurowe.

Wszystkie te psy mają umaszczenie szare, płowe albo czarne. Oznacza to, że owczarek belgijski biały jest niespotykany. Owczarki belgijskie to aktywne psy, które potrzebują właściwego żywienia. Wychodząc temu naprzeciw, sklep zoologiczny ZooArt oferuje karmy dla psów, właściwe pod względem zawartych w nich kalorii i innych składników odżywczych. Szczególnie polecamy te stworzone z myślą o psach aktywnych (pracujących).

Sprawdź również nasz:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.