Papugi – Egzotyczne Ptaki w Naszych Domach

Papugi to egzotyczne ptaki o pięknym, barwnym upierzeniu. Zwierzęta te goszczą od dawna w wielu polskich domach i cieszą się prawie taką samą popularnością, jak psy lub koty. Są bardzo wdzięcznymi pupilami rodzin – wybieramy je nie tylko ze względu na wygląd, ptaki te można nauczyć powtarzać proste zdania, co czyni je wyjątkowymi towarzyszami. Posiadanie papugi to duża odpowiedzialność, ponieważ tak jak każde inne zwierzę ma potrzeby, które należy zaspokajać. Opowiemy o najpopularniejszych gatunkach i podpowiemy, co zrobić, by stworzyć im dobre warunki w naszym domu.

Papugi egoztyczne

Papugi faliste

Papuga falista to jeden z najchętniej wybieranych gatunków papug. Za kraj jej pochodzenia uznaje się Australie, jej wyjątkowy charakter sprawił, że szybko trafiła do Europy i tam podbiła serca miłośników ptaków. Falista ma tę zaletę, że koszt jej nabycia nie jest duży – jedną sztukę można nabyć za ok. od 30 do 50 zł.

Opis papużki falistej – co trzeba o niej wiedzieć?

Wygląd papużki falistej

Jej nazwa ma dużo wspólnego z wyglądem – plecy, skrzydła oraz tył głowy pokryte są czarno-białym wzorem, który przypomina fale. Brzuch i klatka piersiowa ma jednolite ubarwienie – w środowisku naturalnym jest to kolor zielony, jednak udało się wyhodować takie, które mają różne ubarwienie, tak więc możemy spotkać się także z żółtym, niebieskim, a nawet fioletowym kolorem. Dodatkowo warto wspomnieć, że to małe ptaki, mają mniej więcej 20 cm długości i ważą około 25-30 g. Papugi faliste nie są zaliczane do ptaków długowiecznych, średnio żyją od 5 do 8 lat.

Charakter papużki falistej

Papuga falista to bardzo towarzyski ptak, który nie lubi samotności. Z reguły łatwiej ją oswoić, niż np. papugę żako, jak to zrobić? Wszystko wymaga czasu i cierpliwości, dobrym pomysłem będzie nabycie na początek jednej papugi, tak by mogła przyzwyczaić się do ludzi mieszkających w domu. Z czasem możemy zdecydować się na dokupienie drugiej – będzie im razem weselej. Cały proces socjalizacji będzie trudniejszy do zrealizowania, jeśli zdecydujemy się na zakup papugi dorosłej. Dużo łatwo jest oswoić ptaka, który nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej. Jeżeli papuga była karmiona z ręki hodowcy, dużo szybciej się socjalizuje z ludźmi. Musimy pamiętać, by nie być zbyt nachalnym – kontakt należy budować stopniowo małymi krokami. Papugę z czasem możemy wypuścić z klatki, kiedy dojdziemy do tego etapu, warto poświęcać jej dużo uwagi.

Zobacz również, jak oswoić papugę falistą

Opieka nad papużką falistą

Jak przygotować klatkę?

Klatka dla papug falistych powinna być odpowiednio dostosowana do ich rozmiarów, potrzebują one przestrzeni, tak więc warto zakupić klatkę o wymiarach 60x30x50 cm. Najlepiej wybrać taką, która ma poziome pręty, ponieważ papugi tego gatunku lubią się wspinać. Odległości między prętami nie mogą być za duże (ponieważ papuga mogłaby uciec), powinny mieć około 1 cm odstępu. Podstawowym elementem wyposażenia klatki są oczywiście miski na karmę i wodę. W klatce papugi nie powinno zabraknąć także miejsca do siedzenia, idealnie nadadzą się do tego drążki specjalnie przeznaczone dla papug. Klatkę warto zaopatrzyć także w różne zabawki, ponieważ ten gatunek jest bardzo żywiołowy i uwielbia zabawy – korzystanie z lusterka, huśtawki lub zwisających piłek to dla nich prawdziwa frajda. Musimy jednak pamiętać, by w pierwszych tygodniach pobytu papugi w naszym domu nie przeładowywać zbytnio klatki, jedzenie powinno być podawane nie w miskach, lecz na jej dnie.

Żywienie papug falistych

Podstawowym pokarmem papug falistych są ziarna, gotowe mieszanki można skomponować samodzielnie lub kupić gotowe karmy, najlepiej, by zawierały, np. proso, owies i nasiona oleiste, ptaki te nie pogardzą również nasionami słonecznika. Papugi tego gatunku chętnie jedzą także owoce – kawałek maliny, banana, czy jabłka to dla nich prawdziwy rarytas. Dobrym zróżnicowaniem ptasiej diety jest podawanie im zielonej paszy, może być to mniszek lekarski lub kwiat bzu. Chętnie zjedzą także gałązki drzew owocowych, takich jak: jabłoń, grusza czy brzoza.

Papuga nimfa

Nimfa to bardzo towarzyska papuga, podobnie jak falista pochodzi z terenów Australii, przez tamtejszych farmerów uważana jest za szkodnika, ponieważ wyjada ich uprawy. W Europie znana jest, jako radosny ptak o niespotykanym wyglądzie. Ile kosztuje jej nabycie? Za papugę tego gatunku zapłacimy od 50 do 100 zł.

Papuga nimfa – wygląd

Charakterystyczny dla tego gatunku ptaków jest czubek z piór, który przypomina irokeza. Upierzenie nimf może mieć różne kolory, najczęściej spotykany jest szary, żółty i biały. Po obu stronach policzków możemy zaobserwować okrągłe pomarańczowe plamy, które wyglądają jak rumieńce. Papugi te mają około 31 cm długości i ważą mniej więcej 100 g, są znacznie większe i cięższe niż papugi faliste. Warto zaznaczyć również, że nimfy żyją około 20 lat.

Papuga nimfa – charakter

Nimfa to niezwykle przyjacielski ptaszek, który lubi spędzać czas z ludźmi. Stosunkowo łatwo daje się oswoić i chętnie uczestniczy w życiu domowników. Mimo wszystko może być trochę nieufna w stosunku do innych zwierząt, które znajdują się w domu. Najlepiej będzie czuła się w towarzystwie swojego gatunku. Nimfa jest energiczna, lecz znacznie spokojniejsza niż papuga falista, w ciągu dnia potrafi długo spać. Dźwięki, które wydaje, nie przypominają irytującego ptasiego skrzeku, a raczej melodyjne gwizdanie.

Papuga nimfa – żywienie i klatka

Żywienie papugi nimfy – jakie ziarno będzie najlepsze?

Nimfy żywią się głównie ziarnem prosa, owsa, kanaru i murzynka. Można podawać im gotowe mieszanki, nadadzą się też te, które przeznaczone są dla papug falistych. Papugi nimfy lubią także nasiona oleiste, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Warto karmić je kłosami zbóż oraz kiełkami, owoce i warzywa również powinny znaleźć się w ich diecie. Najchętniej będą jadły jagody, maliny i truskawki, nie pogardzą kawałkami ogórka, marchewki lub papryki (bez pestek).

Klatka dla nimfy

Papuga nimfa często czyści swoje pióra w klatce, dlatego powinna być ona przestronna – najlepiej kupić taką o wymiarach około 50×50 cm. Warto zdecydować się na zakup klatki tradycyjnej, czyli takiej w kształcie prostokąta, by papuga mogła swobodnie poruszać się w jej środku. Jej dno można wyłożyć podłożem dla ptaków lub nie zadrukowanym papierem. Dodatkowymi elementami jej wyposażenia powinny być miski, miejsce, gdzie nimfa będzie mogła siedzieć oraz różne zabawki, których jest mnóstwo na rynku.

Poznaj więcej ciekawostek na temat papugi nimfy

Papuga żako

Występują dwie odmiany papugi żako – kongijska i liberyjska, za kraj ich pochodzenia uznaje się Afrykę. Podgatunki różnią się wielkością oraz intensywnością barwy. Obecnie papugi żako zagrożone są wyginięciem. W Polsce istnieją hodowle zajmujące się ich sprzedażą, jednak cena zakupu jest dosyć wysoka, wynosi ok. od 1000 do 3000 tysięcy złotych.

Papuga żako – wygląd

Żako kongijska jest dość duża, ma od 33 do nawet 40 cm długości, może ważyć maksymalnie około 500 g. Posiada jasnoszary kolor upierzenia, końcówka ogona tej papugi jest czerwona, jego dziób ma czarne zabarwienie. Żako liberyjska jest nieco mniejsza – mierzy od 30 do 33 cm, jej waga wynosi mniej więcej 400 g, jej upierzenie ma ciemnoszarą barwę. Papuga żako hodowana w niewoli potrafi żyć nawet ponad 40 lat.

Papuga żako – charakter

Wychowanie papugi żako nie jest zadaniem łatwym, ptak ten jest bardzo przyjacielski i źle znosi samotność. Musi mieć stały kontakt z człowiekiem, ponieważ bardzo się o niego przywiązuje i chętnie towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Papuga ta z reguły sama wybiera sobie jednego, ulubionego opiekuna, pozostałych domowników może traktować z chłodnym dystansem. Musimy pamiętać o tym, że żako jest bardzo wrażliwa i nie lubi gwałtownych zmian, a także nadmiernego hałasu. Unikatową umiejętnością tej papugi jest to, że możemy nauczyć ją naśladowania mowy ludzkiej. Jednak nie wszystkie będą chciały to robić – odezwą się tylko do właściciela, przy którym czują się naprawdę swobodnie. Warto wspomnieć również, że żako to hałaśliwe stworzenia, trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli mieszkamy w bloku.

Poznaj wszystkie papugi zdolne do naśladowania ludzkiej mowy

Klatka dla papugi żako

Ptaki żako naprawdę lubią latać, dlatego ich klatka powinna być naprawdę pokaźnych rozmiarów, możemy zdecydować się też na zakup woliery (to pomieszczenie odgradzające, które składa się z siatki). Klatka dla żako może mieć przykładowo następujące wymiary – 168x110x76. Oprócz odpowiedniej ściółki powinna znaleźć się w niej najlepiej drewniana żerdź, dobrze zapewnić im dodatkowe miejsca do siedzenia, np. półki lub drabinki. W ich klatce nie powinno zabraknąć także miski na wodę i pokarm.

Żywienie papugi żako

Podstawą jadłospisu żako są ziarna, ptaki te chętnie jedzą owies, pszenicę, grykę, a także nasiona dyni i słonecznika. Od czasu do czasu możemy im podać kawałek jajka na twardo lub trochę ugotowanego ryżu. Papugi żako lubią owoce i warzywa, na pewno ucieszą się z odrobiny maliny, jagody, jeżyny lub gruszki, rzodkiew, ogórek, seler naciowy, marchewka i wiele innych warzyw to ich prawdziwe przysmaki.

Papugi amazonki

Papuga amazonka zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieje wiele podgatunków tej papugi. Zwierzęta te nie są tanie, można je nabyć za około 2500 do 3500 złotych. Im rzadszy rodzaj, tym wyższa cena. Są pożądane zwłaszcza ze względu na to, że bardzo dobrze potrafią naśladować ludzką mowę.

Jak wygląda papuga amazonka?

Papugi te są dosyć duże, mają około od 25 do 45 cm, a ważą od 176 do 766 g. Amazonki zazwyczaj występują w kolorze zielonym, barwa ich upierzenia może się różnić w zależności od podgatunku. Zaletą tych ptaków jest długowieczność, potrafią przeżyć nawet 50 lat.

Jaką klatkę wybrać dla amazonki?

Papugi amazonki lubią przebywać na wysokościach. Klatka dla tego ptaka może mieć mniej więcej 86x67x168 cm. Dobrze wyposażyć ją w kilka żerdzi oraz miski, które zostaną umieszczone na wysokości. W klatce amazonki nie może zabraknąć dodatkowych akcesoriów, na których mogłaby usiąść, podwieszane liny, drążki oraz huśtawki to absolutny must have. Oczywiście musimy uważać, by nie przesadzić z ilością.

Żywienie papugi amazonki

Amazonki to wymagające papugi, jeśli chodzi o kwestię żywienia, można podawać im gotowe mieszanki tylko raz na jakiś czas, ponieważ nadmierne ilości mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Podstawą ich diety powinny być owoce i warzywa, możemy podawać im marchew, buraki, seler naciowy, rzodkiewkę, paprykę, a także brzoskwinie, wiśnie (oczywiście bez pestek), borówki, wiśnie, maliny. Jeśli o danej porze roku nie trafimy na owoce i warzywa sezonowe, warto korzystać z mrożonek, jednak nie powinny one zawierać pieczarek, bądź cebuli. Amazonki zjedzą także liście brokułów, gruszy i jabłoni. Od czasu do czasu możemy karmić je orzechami, np. laskowymi lub migdałami. Sporadycznie warto dawać im do jedzenia kawałek ugotowanego jajka, ponieważ stanowi cenne źródło białka.

Papugi kakadu

Papugę kakadu w naturze można spotkać w Australii, jednak nie jest to ptak mile widziany przez Australijczyków – to szkodnik wyjadający uprawy. Te papugi to zwierzęta stadne, które łączą się w liczne grupy. Należą do jednej podrodziny kakuduowatych razem z nimfami i żałobnicami. Nie są one tanie, możemy nabyć je za mniej więcej od 2000 do nawet 7000 tysięcy złotych, cena zależy od odmiany.

Papuga kakadu – wygląd

Kakadu wyglądem przypominają trochę papugi nimfy. Ich głowy zdobi obfity pióropusz z piór, mogą mieć różne kolory upierzenia w zależności od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia (te największe potrafią osiągnąć ponad 50 cm długości). Jedną z najpopularniejszych jest kakadu żółtoczuba i to ją najczęściej spotykamy w hodowlach. Generalnie jest cała biała za wyjątkiem czuba, który jest koloru żółtego, jej dziób i łapy są koloru czarnego. Papugi te w środowisku naturalnym potrafią przeżyć nawet do 50 lat.

Papuga kakadu – charakter

Oswojona papuga kakadu bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i nie lubi samotności – odizolowana będzie wydziobywać sobie pióra. Bardzo dosadnie okazuje swoje niezadowolenie – może gryźć pręty od klatki, a nawet stać się agresywna w stosunku do właścicieli. Warto wtedy postawić granice i nie dać wejść sobie na głowę. Kakadu najlepiej będzie się czuła w towarzystwie drugiej papugi tego samego gatunku. Może nauczyć się naśladować różne odgłosy, dźwięki przez nią wydawane są bardzo głośne.

Papuga kakadu – gdzie powinna mieszkać papuga?

Papuga kakadu do szczęścia potrzebuje dużej ilości przestrzeni, w małych klatkach może być niespokojna, dlatego najlepiej zainwestować w wolierę, która zapewni jej wystarczająco dużo miejsca do spokojnego przemieszczania się. Ptakom trzeba zapewnić drabinki i żerdzie do siedzenia, a także miski na jedzenie i wodę, które oczywiście trzeba stale uzupełniać.

Papuga kakadu – żywienie

Dieta papug kakadu powinna być odpowiednio zbilansowana, na co dzień musimy dostarczać im świeże warzywa i owoce takie jak: jagody, gruszki, jabłka, banany, czy śliwki. Można podawać im czasem także orzechy oraz ziarna i nasiona, które zawarte są w gotowych mieszankach. Ich dietę warto uzupełniać też o nabiał, czyli jajka, twaróg lub jogurt naturalny.

Papuga ara

Ara to chyba jedna z najpopularniejszych gatunków papug, swoją popularność zawdzięcza nie tylko kolorowemu upierzeniu, ptaki te potrafią naśladować dźwięk mowy ludzkiej. Istnieje wiele odmian tych pięknych papug. Ich cena potrafi zwalić z nóg – ary w hodowli mogą kosztować nawet 10 000 tysięcy złotych.

Jak wygląda papuga ara?

Wygląd papugi ary może różnić się w zależności od tego, jakiej jest odmiany. Najbardziej pospolitą jest ara ararauna. Jej cały tył razem ze skrzydłami i ogonem jest intensywnie niebieski, natomiast przednia część ciała (szyja, brzuch, aż po same łapy) – żółta. Mają długi ogon i mocny dziób, a rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet 100 cm, ważą około 1000-1300 g. Ary to papugi długowieczne, potrafią przeżyć maksymalnie nawet do 80 lat.

Papuga ara – charakter

Ara nie jest polecana dla ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z papugami, oswoić ją jest w stanie jedynie osoba z doświadczeniem. Na pierwszego ptaka zdecydowanie bardziej nadaje się, np. papuga falista. Arę można nauczyć wymawiać pojedyncze słowa, jednak raczej nie będzie mówiła tak dużo, jak żako. Papugi te są dosyć hałaśliwe, więc jeśli lubimy ciszę i spokój, ptaki te zdecydowanie nie są dla nas.

Papuga ara – żywienie

Warto podawać arze orzechy, są cennym źródłem tłuszczów roślinnych, najlepsze będą dla nich orzechy laskowe, migdały lub nerkowce. Ary jedzą też ziarna (proso, grykę, jęczmień, owies, kukurydzę), możemy skorzystać z gotowych mieszanek przeznaczonych dla dużych papug. Ptaki te lubią owoce takie jak pomarańcze, banany, kiwi, maliny, truskawki, borówki, nie pogardzą także dobrej jakości kokosem. Oprócz owoców chętnie będą jadły też warzywa: marchewkę, buraki, paprykę, groch. Ary zjedzą również gałązki drzew owocowych, np. brzozy, jabłoni, wierzby. Od czasu do czasu do ich diety można wdrożyć larwy mącznika lub odrobinę twarogu, bądź jogurtu.

Papuga ara – klatka

Ary to duże papugi, dlatego potrzebują przestrzennej woliery, dla jednego osobnika wymagana jest taka o wymiarach 2x1x1 m, jednak bardziej poleca się kupowanie par. Musimy pamiętać, że to ptaki tropikalne i nie lubią niskich temperatur ani wilgoci. W wolierze warto zamontować różne zabawki przeznaczone specjalnie dla papug, które zajmą czas ary. Oprócz tego powinny mieć stały dostęp do świeżej wody i jedzenia, tak więc w klatce nie może zabraknąć misek.

Papugi nierozłączki

Agapornis znane są pod nazwą papużki nierozłączki, ich obszar występowania obejmuje głównie Afrykę. Ten rodzaj ptaka posiada 9 odmian. Nierozłączki chętnie wybierane są przez hodowców, są wesołe, żywiołowe i łatwe w utrzymaniu. Ich cena jest znacznie niższa niż np. w przypadku ar – można je nabyć za ok. 100 złotych w dobrym sklepie zoologicznym lub hodowli.

Jakie są papugi nierozłączki?

Papużki nierozłączki – wygląd

W hodowli spotykamy najczęściej trzy odmiany: czerwoloczelną, czarnogłową i rudołową. Mają one mniej więcej od 15 do 17 cm długości. Różnią się od siebie kolorem upierzenia. Czerwonoczelna ma zielony tułów i czerwoną głowę, czarnogłowa ma czarny czubek głowy, jej gardło jest żółte, brzuch biały, a skrzydła zielone, rudogłowa ma pomarańczową głowę, żółtą szyję, a reszta jej ciała jest koloru zielonego. Papugi nierozłączki żyją około od 10 do 15 lat.

Papużki nierozłączki – charakter

Jak sama nazwa wskazuje, papużki nierozłączki stworzone są do życia w parach, to bardzo żywiołowe i głośne ptaki. Oswojone bardzo chętnie spędzają czas ze swoim opiekunem i wymagają jego stałego towarzystwa. Papużki nierozłączki szybko się nudzą, mogą wtedy zdemolować swoją klatkę, dlatego w ciągu dnia trzeba zapewnić im wystarczającą ilość zabawy.

Jaką klatkę wybrać dla nierozłączki?

Papugi nierozłączki nie są specjalnie dużymi ptakami, potrzebują jednak przestrzennej klatki. Ta odpowiednia dla nich może mieć co najmniej wymiary 70x50x30 cm. Pręty nie powinny być malowane, ponieważ nierozłączki mogłyby zatruć się farbą. Bardzo lubią się kąpać dlatego, zamiast tradycyjnej miski warto zamontować im poidełko, nie powinniśmy zapomnieć również o misce na jedzenie. Klatkę warto zaopatrzyć również w różne zabawki oraz drewniane żerdzie do siedzenia.

Żywienie papużek nierozłączek

Papugi nierozłączki jedzą ziarna, gotowe mieszanki można znaleźć w sklepie zoologicznym. Ich dietę warto wzbogacać o warzywa i owoce, chętnie zjedzą kawałki marchewki, kolby kukurydzy, a także liście kapusty oraz banany, jabłka, pomarańcze i winogrona. Można podać im również kostkę wapienną, która dobrze tępi dziób i jest cennym źródłem wapnia. Nierozłączki potrzebują piasku kwarcowego – ułatwia rozkładanie się jedzenia w żołądku nierozłączki.

Co trzeba wiedzieć o papugach?

Papugi to wyjątkowe kolorowe ptaki o równie barwnej osobowości. Ich nabycie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, przed zakupem danego gatunku musimy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeśli jednak zdecydujemy się na nabycie papugi, możemy być pewni, że będzie ona wiernym, oddanym towarzyszem. Nie powinniśmy jednak zapominać o jej właściwej socjalizacji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Papugi – Egzotyczne Ptaki w Naszych Domach
  • Avatar

    100 zdań na temat kierowcy autobusu i pasażerek:
    1. Kierowca autobusu codziennie wstaje wcześnie rano, aby rozpocząć swoją trasę.
    2. Pasażerki często witają kierowcę z uśmiechem.
    3. Kierowca autobusu musi znać wszystkie przystanki na pamięć.
    4. Pasażerki często pytają kierowcę o drogę.
    5. Kierowca autobusu dba o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
    6. Pasażerki czasem rozmawiają z kierowcą podczas jazdy.
    7. Kierowca autobusu musi być zawsze punktualny.
    8. Pasażerki często korzystają z autobusu, aby dojechać do pracy.
    9. Kierowca autobusu musi znać przepisy ruchu drogowego.
    10. Pasażerki czasem dziękują kierowcy za miłą podróż.
    11. Kierowca autobusu musi być cierpliwy w korkach.
    12. Pasażerki często czytają książki podczas jazdy.
    13. Kierowca autobusu musi być uprzejmy dla wszystkich pasażerów.
    14. Pasażerki czasem zasypiają w autobusie.
    15. Kierowca autobusu musi znać alternatywne trasy w razie objazdów.
    16. Pasażerki często korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy.
    17. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    18. Pasażerki czasem rozmawiają ze sobą podczas jazdy.
    19. Kierowca autobusu musi dbać o czystość pojazdu.
    20. Pasażerki często noszą ze sobą torby i plecaki.
    21. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany na drodze.
    22. Pasażerki czasem słuchają muzyki podczas jazdy.
    23. Kierowca autobusu musi być gotowy na nagłe sytuacje.
    24. Pasażerki często korzystają z biletów miesięcznych.
    25. Kierowca autobusu musi znać rozkład jazdy.
    26. Pasażerki czasem pytają kierowcę o przesiadki.
    27. Kierowca autobusu musi być odporny na stres.
    28. Pasażerki często korzystają z autobusów w godzinach szczytu.
    29. Kierowca autobusu musi być dobrze zorganizowany.
    30. Pasażerki czasem podróżują z dziećmi.
    31. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    32. Pasażerki często korzystają z autobusów wieczorem.
    33. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny za pasażerów.
    34. Pasażerki czasem podróżują z zakupami.
    35. Kierowca autobusu musi znać wszystkie przystanki.
    36. Pasażerki często korzystają z autobusów w weekendy.
    37. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    38. Pasażerki czasem podróżują z bagażem.
    39. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    40. Pasażerki często korzystają z autobusów rano.
    41. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    42. Pasażerki czasem podróżują z rowerami.
    43. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    44. Pasażerki często korzystają z autobusów w południe.
    45. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    46. Pasażerki czasem podróżują z wózkami dziecięcymi.
    47. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    48. Pasażerki często korzystają z autobusów wieczorem.
    49. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    50. Pasażerki czasem podróżują z psami.
    51. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    52. Pasażerki często korzystają z autobusów w nocy.
    53. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    54. Pasażerki czasem podróżują z kotami.
    55. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    56. Pasażerki często korzystają z autobusów w dni powszednie.
    57. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    58. Pasażerki czasem podróżują z dużymi torbami.
    59. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    60. Pasażerki często korzystają z autobusów w święta.
    61. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    62. Pasażerki czasem podróżują z przyjaciółmi.
    63. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    64. Pasażerki często korzystają z autobusów w deszczowe dni.
    65. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    66. Pasażerki czasem podróżują z parasolkami.
    67. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    68. Pasażerki często korzystają z autobusów w zimie.
    69. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    70. Pasażerki czasem podróżują z walizkami.
    71. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    72. Pasażerki często korzystają z autobusów w lecie.
    73. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    74. Pasażerki czasem podróżują z laptopami.
    75. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    76. Pasażerki często korzystają z autobusów wiosną.
    77. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    78. Pasażerki czasem podróżują z książkami.
    79. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    80. Pasażerki często korzystają z autobusów jesienią.
    81. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    82. Pasażerki czasem podróżują z gazetami.
    83. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    84. Pasażerki często korzystają z autobusów w dni robocze.
    85. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    86. Pasażerki czasem podróżują z jedzeniem.
    87. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    88. Pasażerki często korzystają z autobusów w dni wolne.
    89. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    90. Pasażerki czasem podróżują z napojami.
    91. Kierowca autobusu musi być skoncentrowany.
    92. Pasażerki często korzystają z autobusów w godzinach szczytu.
    93. Kierowca autobusu musi być odpowiedzialny.
    94. Pasażerki czasem podróżują z przyjaciółmi.
    95. Kierowca autobusu musi być punktualny.
    96. Pasażerki często korzystają z autobusów w dni powszednie.
    97. Kierowca autobusu musi być uprzejmy.
    98. Pasażerki czasem podróżują z rodziną.
    99. Kierowca autobusu musi być cierpliwy.
    100. Pasażerki często korzystają z autobusów w weekendy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.