Schipperke to mały puchaty piesek, nikt by się nie spodziewał, że tak dobrze odnajdzie się w roli stróża. To energiczny czworonóg o psotnym usposobieniu, pewnie dlatego przez niektórych nazywany jest “czarnym diabłem”. Dawniej brukselscy rzemieślnicy organizowali wystawy dla psów tej rasy – zadaniem tych zwierząt było, jak najlepsze zaprezentowanie swojej obroży. Dziś te urocze stworzenia goszczą w wielu domach, chociaż w Polsce nie są zbyt popularne. Osoby zainteresowane ich nabyciem zastanawiają się, gdzie kupić schipperke? Jak wybrać hodowlę i jakie wymagania stoją przed potencjalnym opiekunem? Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące tej rasy.
- 1. Schipperke – szczypta podstawowych informacji o rasie
- 2. Jak wygląda czarny pies rasy schipperke?
- 3. Jak sprawić, by schipperke zachwycał wyglądem na pokazach psów?
- 4. Jak pielęgnować małego czarnego psa na co dzień?
- 5. Jakie usposobienie mają te małe psy?
- 6. Schipperke – wychowanie
- 7. Szkolenie małych psów rasy schipperke
- 8. Schipperke – hodowla idealna
- 9. Zdrowie schipperke
- 10. Żywienie małych psów rasy schipperke
- 11. Schipperke – cena za psa i inne wydatki
- 12. Podsumowanie
Schipperke – szczypta podstawowych informacji o rasie
Pomimo, że schipperke wyglądem bardziej przypomina szpica, to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zaliczyła go do 1 grupy psów pasterskich i zaganiających. Czworonóg ten należy do 1 sekcji psów pasterskich. Dokładny opis rasy można znaleźć we wzorcu numer 83.
Organizacje kynologiczne
Schipperke jako rasa uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VII – Psy „niesportowe” (Non sporting),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 1.63 w grupie psów pasterskich.
Przez inne większe organizacje:
- American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów „niesportowych” (Non-Sporting Group),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów użytkowych (Utility),
- Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VI-15 i został przypisany do grupy psów „niesportowych” (Non-sporting Dogs)
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów do towarzystwa (Companion Dog Group)
Historia rasy
Ten mały czarny pies pochodzi z Belgii, najprawdopodobniej owczarek belgijski czarny i schipperke wywodzą się z jednej linii hodowlanej. Pochodzą od leuvenaara – psa pasterskiego, w obrębie tej rasy wyróżniono osobniki większe i mniejsze, właśnie takie jak schipperke.
Czworonoga tego kiedyś najczęściej wykorzystywano do polowań na myszy i inne niewielkie gryzonie. Inna teoria głosi, że miały pilnować łodzi cumujących w belgijskich portach. Obecnie to świetni stróże, a także oddane psy do towarzystwa. Mimo wszystko w Polsce nie cieszą się dużą popularnością.
Cechą wyróżniającą tę rasę na tle innych jest fakt, że kiedyś ich ogony były przycinane ze względów estetycznych, dziś zdecydowanie odchodzi się od tych praktyk, jednak najbardziej pożądane u tych zwierząt są krótkie ogony. Szczenięta czasami rodzą się całkowicie bez ogona.
Jak wygląda czarny pies rasy schipperke?
Schipperke najogólniej mówiąc to mały, czarny pies, rasa ta nieco przypomina psy w typie szpica. Mimo wszystko posiada indywidualne cechy wyglądu, które podkreślają jego wyjątkowość. Opowiemy o nich trochę więcej.
Ogólny opis wyglądu
Piesek ten jest niewielki, lecz dość przysadzisty, jego sylwetka ma kształt prostokąta. Ma on spiczaste uszy, są małe i wysoko osadzone na głowie. Pyszczek psa jest trochę podobny do tego, który ma wilk. Oczy schipperke mają kształt migdała, zazwyczaj są koloru ciemnobrązowego. Ogon może występować w kilku wersjach i nie jest to uważane za wadę. Niektóre osobniki mają szczątkowy ogon lub zupełny jego brak. Ich kończyny przednie są proste i drobne, tylne zaś dobrze umięśnione.
Jakie schipperke ma wymiary?
Schipperke to mały pies, rasa taka jak ta powinna ważyć od 3 do 9 kg, przy czym waga najbliższa ideału wynosi od 4 do 7 kg. We wzorcu nie ma podanego konkretnego przedziału wzrostowego. Możemy przyjąć, że im czworonóg jest dłuższy, tym jego wysokość w kłębie powinna być większa. Niektóre źródła mówią o tym, że pies tej rasy może mierzyć ok. od 22 do 35 cm.
Rodzaje i kolory umaszczenia u schipperke
Szata tego puchatego psa składa się z dwóch warstw, pierwszą z nich stanowi miękki podszerstek, drugą natomiast gęsty włos okrywowy, który obficie porasta ciało zwierzęcia. Na uszach i głowie jego sierść jest najkrótsza, na tułowiu nieco dłuższa, natomiast na szyi i piersi – najdłuższa, tworzy tym samym coś na kształt lwiej grzywy.
Jak sprawić, by schipperke zachwycał wyglądem na pokazach psów?
Aby dobrze przygotować schipperke do wystawy, najpierw będziesz musiał zadbać o jego zdrowie i kondycję fizyczną. Zbilansowana dieta i kontrolne wizyty u weterynarza to klucz do sukcesu. Trzeba pamiętać także o tym, by nauczyć pupila poruszania się po ringu wystawowym dla psów – warto ćwiczyć posłuszeństwo. U psa, który bierze udział w pokazach, ważna jest ogłada i nienaganna prezencja. Przedtem warto go dokładnie wyczesać, a także wykąpać, używając szamponu, który intensyfikuje czarną barwę oraz lekko przystrzyc odstające włosy.
Jak pielęgnować małego czarnego psa na co dzień?
Pielęgnacja schipperke zdecydowanie wymaga od opiekuna dużej systematyczności. Kiedy zabiegi wejdą z czasem do naszej codziennej rutyny, dbanie o tego czworonoga stanie się przyjemnością – podpowiemy, jak to zrobić.
Jak chronić schipperke przed insektami?
Na spacerach ze swoim pupilem mogą zdarzyć się nieprzyjemne niespodzianki. Kleszcze niemiłosiernie atakują przez cały rok. Aby uniknąć kłopotu i zaoszczędzić stresu zwierzęciu, najlepiej stosować odpowiednią profilaktykę. W tym celu warto zakupić preparaty przeciwdziałające groźnym pasożytom. Najlepiej wybierać te polecane przez innych miłośników czworonogów. Obroże Foresto od Bayer cieszą się dużą popularnością, ponieważ skutecznie zwalczają klaszcze i inne pasożyty. Ważne jest również stosowanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – opowiemy, co zrobić, by sierść pupila była piękna i lśniąca.
Kąpiel i czesanie schipperke – o czym należy pamiętać?
Musimy czesać puchatego psa raz w tygodniu, jeśli nie chcemy, by jego martwy włos nie pozostawał na ubraniach i meblach. W okresie linienia (dwa razy w roku) powinniśmy robić to nawet codziennie. Pomoże w tym szczotka pudlówka lub włosiana.
Schipperke kąpiemy raz na kilka miesięcy, ciężko konkretnie określić częstotliwość kąpieli – najlepiej zdecydować się na nią wtedy, gdy zauważymy na psie ślady brudu. Ważne jest by po dokładnym namydleniu i spłukaniu porządnie go osuszyć, by się nie przeziębił. Jednak lista zabiegów pielęgnacyjnych na tym się nie kończy, o co trzeba dbać jeszcze?
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Trzeba raz na jakiś czas kontrolować stan oczu, uszu, zębów i pazurów. Proponujemy robić to regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.
- W razie potrzeby należy wyczyścić uszy specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. Na rynku jest wiele produktów tego typu, dobrze sięgać po te sprawdzone – np. krople od Vetoquinol pomogą zwierzęciu skutecznie usunąć zalegającą woskowinę.
- Pazury u ras małych rzadziej się ścierają, dlatego powinniśmy się im dokładnie przyjrzeć raz na jakiś czas i przyciąć cążkami dla psów.
- Na zębach schipperke może pojawiać się kamień, dlatego warto podawać psu przysmaki dentystyczne, które dobrze redukują kamień nazębny lub umyć mu zęby przy pomocy szczotki i pasty do zębów specjalnie przeznaczonej dla psów.
Jeśli nie wiemy, jak konkretnie wykonać dany zabieg, warto zapytać się o radę lekarza weterynarii.
Jakie usposobienie mają te małe psy?
Schipperke podobnie, jak nieco większy kuzyn czarny owczarek belgijski doskonale sprawdza się w roli stróża. Rozmiar to nie wszystko – ten żywiołowy psiak ma swoje dobre i złe strony. Opowiemy o nich trochę więcej.
Jaki schipperke ma stosunek do bliskich?
Schipperke jest bardzo czuły względem swoich opiekunów. Lubi czułości i pieszczoty, a zabawy z nim to prawdziwa przyjemność. Ten milusiński uwielbia kontakt z najbliższymi i źle znosi rozłąkę. Dzieci odnajdą w nim dobrego przyjaciela w harcach i wygłupach – muszą być jednak nauczone delikatnego obchodzenia się z psem. Mimo iż pies schipperke jest przywiązany do swoich opiekunów, to chęć pogoni za interesującym go obiektem może okazać się silniejsza – trzeba uważać na jego instynkt łowiecki i na spacerach trzymać go na smyczy, w przeciwnym wypadku może uciec. A jak traktuje obcych?
Czy zaakceptuje obcych ludzi i zwierzęta?
Schipperke to mały puchaty piesek, jego niewinny wygląd potrafi zmylić. To doskonały stróż i opiekun – pilnuje terytorium i jest w stanie zareagować, kiedy ktoś na nie wkroczy, z całą pewnością obszczeka intruza. Jest życzliwy jedynie dla ludzi, których akceptuje opiekun. Będzie dobrym kompanem dla innych psów i kotów, pod warunkiem, że od małego zapewni mu się kontakt z różnymi zwierzakami. Co oprócz tego warto wiedzieć o psach tej rasy?
Ulubione formy aktywności czarnego psa rasy schipperke
Pies schipperke nie znosi nudy i stagnacji, mimo skłonności do ucieczek, trzeba czasem go spuścić ze smyczy na otwartym terenie i pozwolić mu się wybiegać. Ciągłe siedzenie w domu może spowodować, że sam zacznie szukać sobie ciekawego zajęcia i zacznie niszczyć rzeczy – trzeba mu zapewnić rozrywkę. To bardzo aktywny zwierzak, dlatego chętnie spróbuje swoich sił w różnych sportach dla psów.
Schipperke – wychowanie
Schipperke to niewielki czarny pies, rasa ta nadaje się na pierwszego pupila. Jednak przyszły opiekun musi nauczyć go zasad panujących w domu i zapewnić odpowiednie warunki do życia – opowiemy, jak to zrobić.
Jakich akcesoriów potrzebuje ten mały puchaty piesek?
Schipperke po intensywnym spacerze potrzebują wygodnego miejsca do odpoczynku. Zakup legowiska to dobry pomysł, by podarować tym małym psom odrobinę własnej przestrzeni. Wybór jest naprawdę duży, wszystko zależy od preferencji naszego pupila. Jeśli upodobał sobie leżenie na miękkim posłaniu warto, byśmy wybrali poduchy dla psów; natomiast, jeżeli woli odpoczywać na twardszym podłożu, możemy wybrać specjalne maty – łatwo się je czyści, szybko się składają i zajmują mało miejsca w bagażniku, zatem nadają się do podróży.
Oprócz podstawowych akcesoriów przydatnych podczas spaceru, takich jak smycz i obroża, by zabezpieczyć małego uciekiniera, możemy zainwestować w adresówkę (to blaszka z danymi właściciela), dzięki niej jest większa szansa na odnalezienie zaginionego pupila. Poza tym ważne jest jeszcze miejsce, w którym czarnemu psu rasy schipperke przyjdzie żyć.
Miejsce do życia dla schipperke
Te małe psy nie mają specjalnych wymagań odnośnie tego, gdzie przyjdzie im mieszkać. Ze względu na rozmiary, dobrze będzie im się żyło zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i dużych domach. Mimo wszystko właściciele ogrodzonych posesji muszą pamiętać o wyprowadzeniu ich na regularne spacery, by mogły pobiegać po otwartej przestrzeni. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że te puchate psy swoim szczekaniem mogą uprzykrzać życie sąsiadom mieszkającym za ścianą. Posłuszny czworonóg to taki, który ufa swojemu opiekunowi. Podstawą zaufania jest stworzenie więzi, co zrobić, by skutecznie ją zbudować?
Jak stworzyć bliską więź z miniaturową wersją czarnego owczarka belgijskiego?
Nic tak nie umacnia więzi z ukochanym opiekunem, jak wspólna zabawa. Schipperke to aktywny psiak, dlatego z całą pewnością ucieszy go jogging lub psoty z ulubioną zabawką. Możemy przebierać wśród piłeczek, szarpaków, frisbee i innych akcesoriów tego typu. Zakup zabawek to dobra opcja, jeśli musimy zostawić pupila samego w domu – rozładują stres i zabiją nudę.
Szkolenie małych psów rasy schipperke
Schipperke łatwo poddaje się szkoleniu podobnie, jak owczarek belgijski. Ten czarny pies bywa uparty i niezależny. Podpowiemy, jak postępować, by schipperke był dobrze ułożonym czworonogiem.
Nauka posłuszeństwa
Tym małym psom zdecydowanie przyda się nauka posłuszeństwa. Jeśli zwierzak będzie się nas słuchał, dalsze szkolenie powinno przebiegać bez większych problemów. Możemy sami nauczyć schipperke podstawowych komend lub skorzystać z usług profesjonalnej psiej szkoły. Tu ważną rolę odgrywa konsekwencja oraz komfort czworonoga podczas szkolenia (musimy pilnować, by nie był zbyt głodny, przejedzony lub zmęczony). W przypadku tej rasy istotna jest umiejętność przywoływania psa, ponieważ ma skłonność do ucieczek. Schipperke musi być zdyscyplinowany, właściwe zachowanie najlepiej egzekwować przy użyciu pozytywnych metod szkoleniowych, co się na nie składa?
Nagradzanie za posłuszeństwo
Te psy to małe łakomczuchy, dlatego świetną motywacją podczas szkolenia, mogą okazać się smaczki treningowe. Ich wybór jest duży – jednak powinniśmy je dawkować racjonalnie. Dzienna porcja powinna stanowić maksymalnie 10 % zapotrzebowania energetycznego. Na początek przysmaków będziemy potrzebować naprawdę dużo, z czasem możemy zastąpić je pieszczotami lub aktywnością, którą zwierzak lubi najbardziej.
Psie sporty dla schipperke
Schipperke to bardzo energiczny czworonóg, sprawdzi się w wielu dyscyplinach sportowych stworzonych dla psów, m.in.:
- agility – pies i człowiek muszą być zgraną drużyną. Schipperke pokonuje wyznaczony tor przeszkód, a opiekun musi go bezbłędnie przez niego przeprowadzić (stosując komendy słowne). Ważna jest zwinność i dobra kondycja zwierzęcia.
- dog frisbee – sport ten polega na tym, że pies łapie dysk rzucany przez opiekuna; tu liczy się technika – ważne są umiejętności zarówno psa, jak i jego właściciela. Do tego celu potrzebujemy odpowiednich akcesoriów.
Akcesoria dla psa
Aby zacząć trenować dog frisbee, nie musimy od razu używać profesjonalnego sprzętu, na początek możemy zakupić zwykłe frisbee lub inne psie zabawki, które pies będzie mógł aportować z łatwością. Musimy pamiętać, by produkty te były dostosowane do rozmiarów czworonoga.
Schipperke – hodowla idealna
W Polsce nie ma wielu hodowli tego czarnego psa, rasa schipperke nie cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Opowiemy, na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą pseudohodowców.
Metryka i rodowód
Metryka to dokument potwierdzający przynależność psa do danej rasy. Zawiera informacje na temat urodzenia szczeniaka i powinien być wydawany razem z maluchem. Jeżeli hodowca z jakiegoś powodu nie chce nam go dać, prawdopodobnie jest to osoba zajmująca się nielegalną hodowlą shipperke, olx i inne portale ogłoszeniowe muszą być przez nas sprawdzane pod tym kątem. Wcześniej powinniśmy zadzwonić i zapytać się o możliwość wydania takiego dokumentu.
Rodowód nie jest tym, co metryka. Wyrabiamy go wtedy, gdy chcemy założyć własną hodowlę lub wystawiać psa w pokazach. Zawiera informacje o czterech pokoleniach wstecz. Pamiętajmy, że bez metryki nie da się wyrobić rodowodu.
Pomoc w wyborze szczenięcia i porady na temat rasy
Małe psy rasy schipperke rzadko występują w naszym kraju i na szczenię z miotu trzeba czekać dość długo. Dlatego decyzja o nabyciu tego czworonoga musi być przemyślana. Na początku musimy przeanalizować wszystkie plusy i minusy posiadania psa, jakim jest schipperke, szczeniaki tej i każdej innej rasy posiadają zbiór stałych cech charakteru.
Dobry hodowca na pewno udzieli informacji odnośnie specyfiki charakteru tych zwierząt. Może także zapytać o nasz tryb życia i doradzi, czy schipperke to pies dla nas. Udzieli także wskazówek na temat pielęgnacji, żywienia i chorób, które mogą zaatakować tego psa. Dorzuci też wyprawkę w postaci karmy, obroży i zabawki.
“Schipperke – olx” – wystrzegaj się pseudohodowli!
Obecnie ciężko znaleźć ogłoszenia sprzedaży schipperke, olx to jeden z portali ogłoszeniowych, na którym możemy szukać dostępnych ofert sprzedaży. Powinniśmy być jednak ostrożni i nie dać się oszukać. Musimy sprawdzić, jakie warunki są zapewniane maluchom i im matce. Jeśli szczenięta z miotu są agresywne lub lękliwe, prawdopodobnie nie są odpowiednio socjalizowane. Nierasowe psy nigdy nie będą spełniać naszych oczekiwań względem danej rasy.
Zdrowie schipperke
Postaramy się przybliżyć plusy i minusy zdrowia naszego czarnego psa, rasa ta jest zaliczana do długowiecznych. Generalnie pies schipperke cieszy się dobrym zdrowiem. Może się zdarzyć, że zachoruje – opowiemy, jakie są choroby typowe dla tej rasy.
- cukrzyca – ma podłoże genetyczne, niektórzy przedstawiciele tej rasy mogą na nią zapadać. Zazwyczaj chorują psy starsze. Choroba ta objawia się zarówno w wyglądzie, jak i samopoczuciu zwierzęcia. Pies jest m.in. ospały, osłabiony, ma duże pragnienie i często wydala mocz, szybko traci na wadze mimo że je dużo. Aby zdiagnozować cukrzycę, niezbędne jest zbadanie krwi i moczu czworonoga. Niestety jest ona nieuleczalna. Wtedy należy podawać temu małemu psu insulinę zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz nadzorowanie wagi. Trzeba stosować również odpowiednią dietę, warto podawać psu karmy weterynaryjne zgodnie z zaleceniami lekarza. Dobrze sprawdzą się te od producenta Royal Canin, ponieważ skutecznie ogranicza poziom glukozy we krwi psa.
- oligodoncja – to wada objawiająca się tym, że czworonóg nie ma więcej niż sześciu zębów. Oczywiście podobnie, jak ludziom, u psów również zachodzi wymiana zębów mlecznych na stałe. Zwierzę powinno mieć kompletne uzębienie ok. 7 miesiąca życia.
- dysplazja mieszkowa czarnych włosów – może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia psa. Początkowo sierść czworonoga staje się matowa. Czarne włosy stopniowo wypadają i nie odrastają, aż pies staje się całkowicie łysy. Skóra jest przesuszona, a na jej powierzchni powstają krosty. Schorzenie to jest nieuleczalne, ale w żadnym stopniu nie zagraża zdrowiu i życiu czworonoga. W codziennej pielęgnacji warto używać szamponów nawilżających.
Żywienie małych psów rasy schipperke
Pies schipperke nie jest zbyt wybredny, jeśli chodzi o odżywianie. Nałożone jedzenie w mig znika z miski. Czworonóg nie ma tendencji do tycia, ponieważ należy do psów aktywnych. Zbilansowana dieta stanowi ważny element jego życia. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak zadbać o prawidłowe żywienie schipperke.
Dostępne sposoby żywienia
Schipperke możemy karmić gotowymi karmami dostępnymi w sklepach. Pamiętajmy, by wybierać takie o obniżonej zawartości cukru, ponieważ pies ten może chorować na cukrzycę. Oprócz tego w składzie powinna znaleźć dużo białka, zbóż musi być jak najmniej. Do wyboru mamy także stosowanie diety BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa dobrej jakości. Musimy jednak pamiętać, że przy tej metodzie żywienia trzeba stosować dodatkową suplementację i zapytać o szczegóły lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.
Jak karmić szczeniaka, a jak dorosłego psa?
Organizm małego psa potrzebuje do prawidłowego rozwoju więcej składników odżywczych, niż dorosły schipperke. Szczeniaki mają delikatne żołądki, dlatego warto podawać im karmy lekkostrawne – w tym przypadku dobrze sprawdzą się te z mięsem drobiowym. Maluch dobrze je strawi, poza tym jest bogate w białko i tłuszcze, które są niezbędne szczeniakowi. Dorosłym psom możemy podawać karmy z wieprzowiną, wołowiną lub jagnięciną. Ważne, by zawierały odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów.
Jak żywić psy małych ras?
Żywienie psów różni się w zależności od ich wielkości. Do ras dużych zalicza się owczarka belgijskiego, czarny schipperke to niewielki czworonóg – właśnie dlatego jego dieta będzie wyglądała nieco inaczej. Małe rasy mają większe zapotrzebowanie energetyczne i mniejsze żołądki, dlatego powinniśmy dawać im minimum trzy posiłki dziennie. Psy wielkości schipperke osiągają dojrzałość nieco szybciej, niż duże rasy. Właśnie dlatego po ukończeniu 8 miesiąca życia można stopniowo zacząć im podawać karmę dla dorosłych psów. Wielkość granulek musi być dostosowana do wielkości pyszczka psa, by mógł je wygodnie gryźć.
Schipperke – cena za psa i inne wydatki
W Polsce ciężko nabyć psa, jakim jest schipperke, hodowla zajmująca się tymi zwierzętami chce niemałą cenę za jego nabycie. Szczenię kosztuje od 3500 tysięcy złotych wzwyż. Do tego należy doliczyć także inne wydatki, o których opowiemy tutaj trochę więcej.
Schipperke – cena w ujęciu miesiąca
Do miesięcznych wydatków warto zaliczyć takie produkty, jak: karma, smaczki, worki na nieczystości. Zapłacimy za nie od 150 do 200 zł. Oprócz tego musimy zainwestować także w artykuły, które trzeba wymieniać jedynie raz na jakiś czas, co do nich należy?
Schipperke – koszt w ujęciu rocznym
Smycz, obroża, adresówka, dwie miski (na jedzenie i picie), legowisko, szampony, szczotki – to produkty, których nie może zabraknąć w wyprawce psa. Za wszystkie akcesoria zapłacimy około od 500 do 700 zł. Cena zależy od jakości, a także tego, jak często będziemy wymieniać dana rzecz.
Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę również usługi, takie jak wizyty u weterynarza. Koszt uzależniony jest od tego, jak często będziemy musieli odwiedzać z naszym pupilem lekarza weterynarii, za jedną wizytę zapłacimy ok. 100 zł.
Podsumowanie
Opowiedzieliśmy o pochodzeniu schipperke. Dowiedzieliśmy się m.in., że owczarek belgijski i czarny mały schipperke wywodzą się z jednej linii hodowlanej. Powiedzieliśmy też o wyglądzie tego czworonoga i podpowiedzieliśmy, jak należy o niego dbać. Poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z wychowaniem schipperke. Hodowla, która została założona przez odpowiedzialnych ludzi to najlepszy wybór – opowiedzą oni więcej odnośnie charakteru i sposobu postępowania z tym czworonogiem. Opowiedzieliśmy o tym, jak rozpoznać dobrą hodowlę schipperke. Olx i inne portale ogłoszeniowe, na których pojawiają się oferty sprzedaży szczeniąt, muszą być przez nas dokładnie weryfikowane.