Syberyjski kot jest piękny, posiada również ognisty temperament. Mimo to, jego nazwa – przywodzi ona na myśl krainę wiecznego mrozu. Nic dziwnego, w końcu to rasa naturalna, która powstała na Syberii. Chcesz poznać historię kotów syberyjskich? W niniejszym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przyjęcie jednego pod swój dach. Oto kot syberyjski we własnej osobie.
- 1. Kot syberyjski – wzorzec rasy
- 2. Kot syberyjski – historia rasy kotów z Syberii
- 3. Kot syberyjski – wygląd
- 4. Pielęgnacja sierści
- 5. Kot syberyjski – charakter
- 6. Wychowanie kota syberyjskiego
- 7. Kot syberyjski – hodowla
- 8. Kot syberyjski – zdrowie
- 9. Żywienie kota syberyjskiego
- 10. Cena i koszty utrzymania kota syberyjskiego
- 11. Kot syberyjski – podsumowanie
Kot syberyjski – wzorzec rasy
Koty syberyjskie są jednymi z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji, do tego stopnia, że przez długi czas uważano je za zwykłe dachowce. Aż do 1991 roku były znane pod nieco inną nazwą (określano je mianem kotów syberyjskich leśnych). Została ona zmieniona, co ułatwiło rozróżnienie rasy od kotów norweskich leśnych, jednak dopiero w 1998 roku Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznała kota syberyjskiego za rasowego i wyznaczyła standard rasy. Został on zaklasyfikowany w następujący sposób:
- II kategoria kotów półdługowłosych,
- kod EMS to: SIB.
Te organizacje felinologiczne również uznały kota syberyjskiego:
- CFA The Cat Fanciers’ Association,
- TICA The International Cat Association,
- AACE (American Association Of Cat Enthusiastis),
- ACFA (American Cat Fanciers Association),
- ACF (The Australian Cat Federation).
Kot syberyjski – historia rasy kotów z Syberii
Koty syberyjskie to naturalna rasa, czyli taka, która powstała bez ingerencji człowieka. Jej historia jest zaskakująco długa i nie do końca jasna. Wiemy na pewno, że syberyjczyki pochodzą z terenów środkowej i północnej Rosji natomiast jedna z teorii mówi o skrzyżowaniu się tamtejszych kotów z długowłosymi kotami orientalnymi. Inna głosi, że przodkami dzisiejszych kotów syberyjskich są dziko żyjące koty nubijskie.
Za siostrzaną rasę kota syberyjskiego uznaje się mruczka o nazwie neva masquerade. Powstał z krzyżówki kotów syberyjskich i syjamskich, które pod koniec XVII wieku tłumnie wałęsały się po rosyjskich ulicach jednak zaczął być celowo hodowany w latach 60. XX wieku. Koty te długo były nieuznawane jako odrębna rasa. Pierwsza zmiana nastąpiła dopiero w styczniu 2009 roku, a ten kot syberyjski i pełne uznanie rasy przez Międzynarodową Federację Felinologiczną miało miejsce dokładnie 28 maja 2010 roku.
Kot syberyjski – jaką funkcję pełnił kiedyś?
Prawdopodobnie koty syberyjskie były znane już w XI w., niegdyś pełniły funkcję „stróży” domu. Potrafią ostrzegać głośnym mruczeniem przed zbliżającymi się intruzami. Mają również silnie rozwinięty instynkt myśliwski – niewykluczone, że w przeszłości były wykorzystywane do tępienia gryzoni. Dziś syberyjczyk daje się poznać, jako żywiołowy towarzysz rodzin.
Wzrost popularności kotów syberyjskich
Koty syberyjskie, ze względu na trudną sytuację geopolityczną Rosji, przez dłuższy czas nie opuszczały rodzimego kraju. Hodowlę na większą skalę rozpoczęto dopiero w latach 80. XX w. Pierwszych przedstawicieli rasy przywiozło do ówczesnego NRD małżeństwo Schultz jednak stamtąd stopniowo popularność kotów syberyjskich rozprzestrzeniała się na inne części Europy. Syberyjczyki trafiły do Polski ok. 1989 roku za sprawą Jolanty Sztykiel, od tamtego okresu rozpoczęto hodowlę tej rasy kota w naszym kraju.
Kot syberyjski – wygląd
Koty syberyjskie to zwierzęta przyzwyczajone do mroźnego, syberyjskiego klimatu. Wyróżnia je gęsta, półdługa sierść. Chcesz poznać jego więcej cech charakterystycznych? Opowiemy trochę o wyglądzie kota tej rasy.
Kot syberyjski – opis sylwetki, wygląd ogólny
Kot syberyjski jest dobrze zbudowany i umięśniony, posiada mocną szyję i szeroką klatkę piersiową. Głowa jest masywna i lekko zaokrąglona, a broda delikatnie cofnięta. Uszy są średniej wielkości, nieco pochylone do przodu, trójkątne – szersze u podstawy. Wewnątrz ucha możemy zaobserwować długie kępki sierści.
Koty syberyjskie mają dość duże, szeroko rozstawione oczy – są delikatnie skośne. Mogą występować w każdym możliwym kolorze. Zupełnie inaczej jest w przypadku neva masquerade. Koty te mają zawsze niebieskie oczy. A w im ciemniejszym i bardziej czystym odcieniu niebieskiego występują, tym bardziej cenią je hodowcy. Ogon u kotów syberyjskich jest długi i puszysty, mocny u nasady. Kończyny są natomiast silne i mocne, proporcjonalne względem reszty ciała.
Ile waży i mierzy kot syberyjski?
Generalnie koty syberyjskie mogą występować w rozmiarze od średniego do dużego. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że syberyjczyki dojrzałość osiągają dopiero w wieku 3 lat. Waga dorosłych samców wynosi od 6 kg do 9 kg. Kotki przeważnie są nieco mniejsze od kocurów. Mogą ważyć od ok. 4 do 6 kg. Natomiast wzrost tych kotów waha się w granicach od ok. 30 do 35 cm.
Kot syberyjski – wszystko o umaszczeniu
Kot syberyjski posiada dwuwarstwową sierść. Składa się z miękkiego podszerstka, który w okresie zimowym robi się bardziej gęsty i zwarty, oraz z wodoodpornego włosa okrywowego średniej długości. Sierść wydłuża się od łopatek do zadu, opada na boku i górną część ogona. Na klatce piersiowej możemy zauważyć bujną sierść tworzącą „kołnierz”. Może być dłuższy po bokach i krótszy pod podbródkiem lub równy na całej długości. Ogon zawsze jest porośnięty bujną sierścią.
Jeśli chodzi o umaszczenie, to u kota syberyjskiego dozwolona jest prawie każda barwa sierści, w obrębie tych kolorów mogą pojawiać się również białe znaczenia. Do wyjątków należy kolor czekoladowy, cynamonowy, liliowy i płowy. Biel może występować m.in. na łapach, brzuchu i klatce piersiowej.
Natomiast u kota neva masquerade możemy zauważyć umaszczenie typu point, od którego zresztą wzięły swoją nazwę. Dopuszczalne odmiany barwne to: seal, blue, czerwony, kremowy, seal/blue tortie, smoke, tabby i/lub srebrny/złoty. Mogą występować z białymi znaczeniami obejmującymi m.in. łapy, brzuch i klatkę piersiową. W przypadku neva masquerade również niedozwolony jest czekoladowy, liliowy, płowy i cynamonowy kolor sierści.
Jak wygląda pielęgnacja syberyjskich neva masquerade?
Sierść kotów syberyjskich jest półdługa i prezentuje się wspaniale. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiemy, co zrobić, by dbać o higienę i zdrowy wygląd sierści kota syberyjskiego.
Pielęgnacja sierści
Sierść kota syberyjskiego nie ma tendencji do plątania się i filcowania. Jeśli jednak chcemy, by była utrzymana w dobrym stanie, powinniśmy ją wyczesywać mniej więcej raz w tygodniu – najlepiej za pomocą szczotki włosianej. W okresach linienia warto wyczesywać kota nawet codziennie (w zależności od ilości wypadających włosów), pomoże to zniwelować kępki futra osadzające się na meblach, ubraniach i tapicerkach.
Czy kota syberyjskiego trzeba kąpać?
Kotom kąpiele z reguły nie są potrzebne, gdyż same czyszczą swoje futerko. Syberyjczyka można kąpać wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Jego mycie nie powinno sprawiać większych trudności, gdyż uwielbia on wodę. Do tego celu należy użyć specjalnego szamponu, który jest przeznaczony dla kotów. Po dokładnym namydleniu i spłukaniu trzeba wysuszyć sierść przy pomocy ręcznika i suszarki.
Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne
Sprawdzaj uszy, zęby i przycinaj pazury – to absolutny standard w pielęgnacji kota każdej rasy. Możesz czyścić zęby przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki lub smaczków dentystycznych, pomoże to w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Usuwanie nadmiaru woskowiny z uszu zapobiega powstawaniu infekcji. Uszy musisz delikatnie przemyć kroplami i wacikiem. Zazwyczaj koty piłują same swoje pazurki, chociaż czasem potrzebują pomocy. Zbyt długie pazury przycinaj cążkami przeznaczonymi dla zwierząt.
Kot syberyjski – charakter
Koty syberyjskie podbiły serca ludzi nie tylko dzięki swojemu pięknemu wyglądowi. Na szczególną uwagę zasługuje też ich wyjątkowe usposobienie. Co szczególnie wyróżnia koty syberyjskie? Opowiemy trochę o ich zachowaniu i charakterze.
Koty syberyjskie w stosunku do najbliższych
Koty syberyjskie do obcych ludzi podchodzą dość nieufnie, ale swoich opiekunów obdarzają ogromną miłością, nie są przy tym zbytnio natarczywe. Niektóre osobniki potrafią nawet, psim sposobem, witać wchodzących domowników przy drzwiach. Głaskanie ich miękkiego futerka to prawdziwa przyjemność. Lubią także towarzystwo dzieci, ale trzeba trzymać się wyznaczonych granic. Koty tej rasy nie znoszą zbyt intensywnego spoufalania się. Charakter neva masquerade przede wszystkim cechuje olbrzymia łagodność, zdecydowanie większa niż ta, którą mogą pochwalić się koty syberyjskie.
Kot syberyjski wobec innych zwierząt
Koty syberyjskie raczej są niekonfliktowe, oczywiście jeśli będziemy kontynuować naukę socjalizacji, która powinna być rozpoczęta w hodowli. Syberyjczyki z reguły dobrze dogadują się z psami i innymi kotami. Wprowadzenie do domu nowego zwierzęcego członka rodziny wymaga stopniowego zapoznania się, by kot powoli mógł oswoić się z nową sytuacją.
Ulubione zajęcia syberyjczyka
Koty syberyjskie mają dość masywną sylwetkę i mogłoby się wydawać, że są flegmatyczne. Nic bardziej mylnego, to bardzo ruchliwe, ciekawskie i chętne do zabawy mruczki. Koty te bardzo lubią się wspinać. Zazwyczaj są temperamentne, żywe i figlarne. Przez co raczej nie nadają się na towarzyszy osób w bardzo podeszłym wieku – należy im zapewnić nie tylko odpowiednio dużą dawkę miłości, czułości i uwagi, ale też aktywnej zabawy. Możemy zaproponować syberyjczykowi pogoń za piłeczką lub wędką. Warto zapewniać mu aktywności, które pomogą zaspokoić jego naturalny instynkt łowcy.
Wychowanie kota syberyjskiego
Kota syberyjskiego cechuje naprawdę spory temperament i duża inteligencja. To dzięki wrodzonej bystrości szybko uczy się zasad, które panują w domu. Musi być jednak odpowiednio zmotywowany do ich przestrzegania. Syberyjczykowi trzeba zapewnić odpowiednie warunki, dużo miłości i być konsekwentnym w jego wychowaniu. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat wychowania kota tej rasy,
Kot syberyjski – w jakim domu będzie najszczęśliwszy?
Kot syberyjski będzie dobrze czuł się w mieszkaniu i domu z ogrodem. Jest bardzo żywiołowy, ciekawski i żądny przygód. Dlatego, jeśli nie chcemy, by wychodził sam na zewnątrz, musimy pamiętać, by zabezpieczyć teren posesji przed ewentualną ucieczką. Syberyjczyki mimo niezależnej natury, nie przepadają za samotnością, dlatego jeśli kot miałby długo zostawać sam w domu – nie decyduj się na niego. Lęk wywołany samotnością może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych.
Kot syberyjski – ważne akcesoria
Kot syberyjski lubi się wspinać, dlatego oprócz podstawowych akcesoriów takich, jak miski, czy żwirek z kuwetą, w jego wyposażeniu powinien znaleźć się rozbudowany drapak z dużą ilością półek. Dodatkowo powinniśmy zainwestować w wygodne legowisko, które posłuży syberyjczykowi na lata. Pamiętajmy, że jest on uważany za jednego z większych kotów rasowych, więc posłanie musi być dostosowane do jego gabarytów.
O czym warto pamiętać przy wychowaniu syberyjczyka?
Koty syberyjskie są bardzo temperamentne, żywe i figlarne. Przez co raczej nie nadają się na towarzyszy osób w podeszłym wieku – syberyjczykom należy zapewnić nie tylko odpowiednio dużą dawkę miłości, czułości i uwagi, ale też aktywnej zabawy. Jeśli wszystkie ich potrzeby zostaną zaspokojone, w domu na pewno będą spokojniejsze i posłuszniejsze.
Kot syberyjski – hodowla
Kota syberyjskiego bez problemu możemy nabyć w Polsce. Musimy tylko znaleźć dobrego hodowcę z zarejestrowaną działalnością. Jak mądrze wybrać hodowlę syberyjczyka? Podpowiadamy.
Kot syberyjski – ważne dokumenty z hodowli
Młode koty powinny być oddawane w ręce nowych właścicieli z kompletem stosownej dokumentacji. Przed zakupem zawsze jest sporządzana umowa kupna-sprzedaży. Każdy kociak wraz z opuszczeniem (dobrej) hodowli powinien otrzymać rodowód potwierdzający przynależność do konkretnej rasy dlatego oznacza to, że hodowcy rozmnażają jedynie koty o udokumentowanym pochodzeniu, które posiadają cechy wyglądu i charakteru zgodnego ze wzorcem.
Poza tym hodowca kotów powinien wydać nam książeczkę zdrowia uzupełnioną o dotychczasowe szczepienia, chip oraz mała wyprawkę, w której może znaleźć się karma, miska na jedzenie i wodę, a także zabawki.
O czym warto pamiętać przed nabyciem kota syberyjskiego?
Syberyjczyki zwracają na siebie uwagę – przede wszystkim wyglądem, charakterem. Poza tym kot syberyjski dysponuje „niezwykłym talentem wokalnym”. Potrafi wydawać z siebie różne dźwięki od głębokiego miauczenia po miłe dla ucha ćwierkotanie. To wszystko sprawia, że ludzie lubią te koty syberyjskie. Jeśli sam zastanawiasz się, czy nie powinieneś przyjąć pod swój dach kota tej rasy, musisz się zastanowić, czy będzie z Tobą szczęśliwy.
Kot syberyjski należy do tych, które bardzo mocno linieją, dlatego poważnie zastanów się nad inną rasą, jeśli cenisz sobie w domu bezwzględny porządek i nie chciałbyś wszędzie widzieć kociej sierści. Istnieją za to badania, które wskazują na hipoalergiczne właściwości tej rasy kota. To nie tak, że syberyjczyk nie uczula w ogóle, ale najprawdopodobniej – bo badania nad tym są prowadzone od niedawna i nie są ze sobą do końca zgodne – uczulają mniej przez mniejszą ilość alergenu w swojej ślinie, są więc odpowiednie dla alergików.
Po czym poznać dobrą hodowlę?
Koty syberyjskie pochodzące z dobrej hodowli powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione, odrobaczone i przebadane pod kątem chorób genetycznych. Odpowiedzialny hodowca dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoich kociaków. Osobniki chore nie są dopuszczone do rozmnażania. Taki hodowca troszczy się również o dobro swoich zwierząt – kotki syberyjskie w ciągu dwóch lat mogą zajść w ciążę maksymalnie trzy razy, a kociaki nie są sprzedawane wcześniej niż po ukończeniu trzeciego miesiąca życia.
Przede wszystkim koty nie są trzymane w klatkach z dala od ludzi, a wręcz przeciwnie. Jest im zapewniona odpowiednia socjalizacja i dużo miłości. Kociaki są oswajane z nowymi miejscami i podróżowaniem. Powinny być nauczone także korzystania z kuwety i drapaka.
Kot syberyjski – zdrowie
Koty syberyjskie z reguły mogą poszczycić się dobrym zdrowiem. Są także wytrzymałe i odporne oraz doskonale radzą sobie w niskich temperaturach. W końcu rasa powstała w mroźnym klimacie Syberii. Typowy przedstawiciel tej rasy żyje średnio od 12 do 16 lat.
W obrębie rasy zdarzają się choroby takie, jak kardiomiopatia przerostowa (czyli przerost mięśnia sercowego), choroby dolnych dróg moczowych, czy też zapalenie pęcherza moczowego. Dlatego ważne są regularne badania kontrolne, które pomogą wykryć chorobę we wczesnym stadium oraz zgłaszanie lekarzowi weterynarii wszelkich niepokojących objawów. Trzeba również szczepić swojego syberyjczyka, zwłaszcza jeśli kot jest wychodzący.
Żywienie kota syberyjskiego
Syberyjczyki bywają bardzo wybredne w kwestiach żywieniowych. Kot syberyjski wymaga dobrze skomponowanej, zbilansowanej diety i karmy dobrej jakości dlatego poniżej napisaliśmy trochę więcej na temat żywienia kota tej rasy.
Karma komercyjna i dieta BARF
Odpowiednie żywienie kota syberyjskiego ma pozytywny wpływ na jego zdrowie i kondycję. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią metodą serwowania posiłków. Możemy podawać swojemu mruczkowi karmy komercyjne lub dietę BARF. Korzystanie z gotowych karm ma wiele zalet. Przede wszystkim zaoszczędzamy dużo czasu na przygotowanie jedzenia i nie musimy się martwić o niedobory poszczególnych składników odżywczych w diecie.
Krótki układ pokarmowy kotów jest przystosowany przede wszystkim do trawienia białka zwierzęcego. Dieta BARF to naturalny sposób żywienia, opiera się na podawaniu surowego mięsa oraz podrobów, a także wybranych owoców i warzyw w odpowiednich proporcjach. Przygotowując posiłki samodzielnie, to my decydujemy i wiemy, co konkretnie ma się w nich znaleźć. Musimy jednak posiadać wiedzę z zakresu żywienia dietą BARF. W tym celu najlepiej udać się do zwierzęcego dietetyka lub sięgnąć po fachową literaturę.
Żywienie kotów na różnych etapach życia
Koty to zwierzęta mięsożerne, w ich diecie nie może zabraknąć dużej ilości białka oraz tłuszczy, a także witamin, makro- i mikro- elementów oraz przeciwutleniaczy we właściwych proporcjach. Pamiętajmy, że w żywieniu kotów ważnym aminokwasem jest tauryna, znajdująca się w mięsie (koty nie wytwarzają jej samodzielnie). Dietę kota warto dostosować do jego indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności musimy zastanowić się:
- czy kot na coś choruje?
- jaki jest jego poziom aktywności fizycznej?
- w jakim jest wieku oraz jaka jest jego waga?
Kotom możemy podawać pełnoporcjowe karmy suche lub mokre, albo stosować je naprzemiennie. Mokra karma zawiera dużo mięsa i dodatkowo dobrze nawadnia organizm. Podana w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzana stanowi pyszny, aromatyczny posiłek, nawet dla bardziej wymagających mruczków. Karma mokra natomiast jest wydajniejsza i dłużej zachowuje świeżość. Do wyboru mamy wiele smaków oraz karmy weterynaryjne dla kotów obciążonych różnymi schorzeniami.
Dorosłe koty powinny być żywione zbilansowanymi posiłkami, od kilku do kilkunastu razy dziennie (małymi porcjami) natomiast żywienie młodych kotów wygląda nieco inaczej. Mogą być karmione posiłkami stałymi mniej więcej po ukończeniu dwóch miesięcy jednak pamiętajmy, że mają delikatne żołądki dlatego najlepiej podawać im karmę przeznaczoną dla kociąt. Powinna zawierać dużą ilość białka, by zaspokoić ich zwiększone potrzeby energetyczne oraz niezbędne witaminy i składniki mineralne odpowiadające za prawidłowy wzrost kości (wapń, fosfor). Musimy wybierać karmy najlepiej o krótkim, czytelnym składzie.
Cena i koszty utrzymania kota syberyjskiego
Dobrzy hodowcy wkładają dużo trudu w wychowanie i opiekę nad swoimi kotami, jednak wiąże się to nie raz z niemałym nakładem finansowym, skąd wysoka cena za koty syberyjskie. Zbyt niska cena może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z pseudohodowlą, która nie zapewnia kotom odpowiednich warunków. Jednak pamiętajmy, że oprócz kosztów związanych z nabyciem syberyjczyka, musimy brać pod uwagę bieżące wydatki.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Miesięczne wydatki na kota syberyjskiego obejmują: karmę, żwirek i (ewentualnie) przysmaczki, które przydają się w trakcie nauki posłuszeństwa. Na wszystkie te artykuły wydamy ok. 200-250 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
W wyprawce kota syberyjskiego nie może zabraknąć takich artykułów, jak: kuweta, legowisko, drapak, transporter, (opcjonalnie) smycz do wyprowadzania na spacery, szelki, obroża, szczotka, szampon, smycz oraz artykuły higieniczne takie, jak szczoteczka i pasta do zębów, preparaty do uszu i oczu, obcinaczki do paznokci. Za wszystko to zapłacimy ok. 400-500 zł.
Kot syberyjski – podsumowanie
Kot syberyjski to zwierzak, który przybył do naszego kraju z mroźnej i odległej Syberii, jednak zadomowił się w Polsce na dobre i dziś gości w wielu domach na całym świecie. Czy to może za sprawą nieskazitelnej prezencji, czy wyjątkowego charakteru? Oceńcie sami. W niniejszym artykule opisaliśmy wygląd i charakter kota syberyjskiego. Podpowiedzieliśmy również, jak dbać o jego piękne futro. Dla zainteresowanych nabyciem tego kota opowiedzieliśmy trochę o wychowaniu i hodowli syberyjczyka, podsumowaliśmy również najważniejsze wydatki.
Mam kota Newe jest wysterylizowany waży 10 kg jest piękny.Cz to zbyt duża waga
Waga kota zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, rasa i styl życia. Dlatego trudno powiedzieć, czy waga 10 kg u kota syberyjskiego jest zbyt duża bez dokładnego zbadania kota. Jednakże, średnia waga dorosłego kota syberyjskiego wynosi między 4,5 a 9 kg, więc 10 kg może być nieco powyżej normy. Ważne jest, aby zapewnić kotu odpowiednią ilość ruchu i odpowiednio zbilansowaną dietę, aby utrzymać jego zdrowie i wagę na właściwym poziomie. W każdym razie, najlepiej skonsultować się z weterynarzem, aby określić idealną wagę dla Twojego kota i ustalić plan żywieniowy i aktywności fizycznej, które będą dla niego najlepsze. 🙂