Najsilniejsze psy na świecie. Ranking

Psy towarzyszą ludziom od tysiącleci i pełnią rozmaite funkcje – od tych obronnych, przez tropiące po psy do towarzystwa. Psy pomagają w wielu dziedzinach życia, a celowa hodowla ras powstała, by stworzyć psy idealne do określonego celu. Czasami liczył się ich niewielki rozmiar i ogólna zwinność, innym razem doskonale rozwinięty węch, a jeszcze innym – ich siła. Poznaj najsilniejsze rasy psów.

Mastif tybetański czerwony

Najsilniejsze psy na świecie – które rasy dzierżą ten tytuł? 

Silne psy od wieków budzą respekt samą swoją posturą. Często padają ofiarą stereotypu – części społeczeństwa wydaje się, że te duże, silne psy są też jednocześnie groźne i agresywne. Jednak jest to twierdzenie nieprawdziwe i krzywdzące – każdy pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Które psy uważane są za najsilniejsze i właściwie dlaczego?

Kryterium „siły” jest na tyle szerokie, że każdy ranking tego typu może wyglądać zupełnie inaczej – zależnie od tego, na którym aspekcie położony zostanie nacisk. Siła może wyrażać się w sile szczęk, ogólnej masywności psa, a także jego wytrzymałości. Poznaj najsilniejsze psy świata i dowiedz się dlaczego noszą ten tytuł!

Mastif tybetański 

Mastify tybetańskie pojawiły się już w Starożytności i od tamtego czasu dzielnie służą ludziom swoją pomocą. To duże, silne psy obronne, które od tysiącleci strzegły stad w Himalajach, a także dobytku swoich właścicieli. Od zawsze były tak cenione za swoje umiejętności obronne, że często były ofiarowywane świątyniom i innym świętym miejscom, by strzegły tych miejsc przed niebezpieczeństwem. Współcześnie często używane są też przez rozmaite służby ratownicze – zwłaszcza do poszukiwania zaginionych ludzi w górach.

To psy bardzo silne i wytrzymałe, dlatego mogą nawet wiele godzin biegać po górskich szlakach i pomagać ludziom. Nawet w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w bardzo stromym otoczeniu, gdzie trudno się poruszać. W kłębie potrafią osiągnąć nawet 90 cm, a ich waga wzorcowa wynosi od 45 do 73 kilogramów w przypadku samców i 34-54 kilogramów w przypadku samic.

Dowiedz się więcej na temat rasy mastif tybetański

Siberian husky

Siberian husky to psy wręcz legendarne. Każdy kojarzy tę rasę psów z ich ogromnej odporności, wytrzymałości i siły, która pozwala im ciągnąć sanie nawet z ogromnym obciążeniem. Jak ogromnym? Rekord świata należy do suczki, która pociągnęła ciężar o wadze ponad trzech ton. To jednak dość skrajny przypadek – chodzi przecież o rekordzistkę świata – jednak ciężar, który może pociągnąć nawet „zwykły” husky nadal jest imponujący, bo może wynieść nawet kilkaset kilogramów.

Te wyniki nie powinny dziwić – w końcu siberian husky to rasa, która została genetycznie przystosowana do tego typu pracy. Już ponad trzy tysiące lat temu ciągnęły sanie z dobytkiem ludzi i pilnowały ich majątku. Są też bardzo odporne, bo ukształtowały je trudne warunki życia. Nie tylko niskie temperatury, czy konieczność przebycia nawet wielu kilometrów z obciążeniem w postaci wyładowanych sań, ale też specyficzne podejście Czukczów – ludu, któremu towarzyszyły od samego początku – do ich hodowli.

Syberyjskie husky bardzo często same musiały sobie radzić i zdobywać pożywienie, bez pomocy człowieka. Działo się to zwłaszcza podczas arktycznego lata.

Dowiedz się więcej na temat rasy siberian husky

Leonberger 

Leonbergery nie należą do najbardziej znanych w Polsce, jednak ich majestatyczna postura zwraca uwagę. To piękne molosy typu górskiego, które w swoim rodowodzie mają mastify tybetańskie i to w części właśnie od nich się wywodzą. Jak całkiem sporo psów ras dużych, także historia leonbergerów zaczyna się wśród ludności wiejskiej. To właśnie chłopstwo hodowało te psy i wykorzystywało je w celach obronnych, a także po to, by ciągnęły wózki wypełnione towarem i innym dobytkiem.

Bardzo często używane były też jako psy pasterskie i pilnowały stad w Alpach. Ich nazwa bierze się od miasta Leonberg, co oznacza po prostu Lwią Górę. To psy bardzo silne i odporne, także psychicznie. Są odważne, wręcz nieustraszone, a przy tym bardzo lojalne i oddane człowiekowi. Radzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach, dlatego mogą też służyć – i często służą – służbom ratowniczym.

Dowiedz się więcej na temat rasy leonberger

Bernardyn 

Najsilniejsze psy na świecie to tytuł, który bardzo często kojarzy się właśnie z bernardynami. Tych psów nie trzeba nikomu przedstawiać – każdy kojarzy przyjazne wielkoludy. Często kojarzone są z obrazem psa ratowniczego, który biegał po górach z beczułką mocniejszego trunku przytroczoną do obroży. Początkowo wykorzystywane były przez mnichów jako psy stróżujące, bo mają dobrze rozwinięty instynkt stróża, potrafią wyczuwać prawdziwe zagrożenie, a przy tym są zrównoważone i nie wykazują skłonności do nieuzasadnionej agresji. Z biegiem czasu zauważono, że bernardyny wyczuwają lawiny, więc były wykorzystywane jako system wczesnego ostrzegania.

Gdy dodatkowo zauważono także, że mają niezwykły więc dar do orientacji w terenie i instynktownie szukają ludzi pod zwałami śniegu po przejściu lawiny – rozpoczęła się ich prawdziwa kariera psów ratowniczych. Zakonnicy hodujący te psy zaczęli wysyłać je samodzielnie w góry w trzy-cztery sztuki naraz. Tak szukały one zaginionych i porwanych przez lawinę. Gdy znajdowały ofiarę, jeden biegł zaalarmować ludzi, reszta ogrzewała człowieka, aż nadeszła pomoc.

Przystosowanie do tego trybu życia sprawiło, że to psy nie tylko wielkie i masywne, które budzą swoim wyglądem respekt, ale też psy bardzo odporne. Radzą sobie nawet w skrajnych temperaturach i trudno je zmęczyć.

Dowiedz się więcej na temat rasy bernardyn

Anatolian

Za najsilniejsze psy na świecie pod względem ucisku szczęk uważane są owczarki anatolijskie. To psy, które początkowo hodowane były do samodzielnego stróżowania w trudnych warunkach. Z biegiem czasu taka konieczność przestała się pojawiać, jednak nie spowodowało to zaniku tej rasy, ani jej cech charakterystycznych. Jako olbrzymie psy posiadają imponującą szczękę, której siła uścisku przekracza 300 kg.

Istnieje mit, według którego posiadaczem najsilniejszych psich szczęk jest amerykański pitbullterrier. Owszem, potrafi je zacisnąć z imponującą siłą, jednak do pozycji „lidera” trochę mu brakuje.

Anatolian dorosły

Dowiedz się więcej na temat rasy Anatolian

Rottweiler

Do naszego rankingu śmiało możemy zaliczyć rottweilera. Pies ten znany był już w starożytności. Pomagał Legionom Rzymskim przeprawiać się przez Alpy, podczas wędrówki strzegł wypasającego się bydła i ludzi. Z czasem okazało się, że ten krzepki czworonóg dobrze sprawdza się również, jako pies policyjny. Do dzisiaj pełni służbę, pomagając w działaniach policyjnych.

Rottweiler swoją siłę zawdzięcza głównie mięśniom. To muskularne, dobrze zbudowane zwierzę. Typowy przedstawiciel tej rasy waży ok. 50 kilogramów, jego żuchwa jest mocna i szeroka, a siła uścisku szczęk może wynosić nawet 149 kg. Jest bardzo sprawny fizycznie, wytrzymały i odważny, dlatego świetnie nadaje się na psa obronnego. Mimo powszechnej opinii psy te nie są agresywne, jeżeli będą odpowiednio szkolone i socjalizowane.

Dowiedz się więcej na temat rasy rottweiler

Nowofundland

Rasa ta została stworzona, m.in. przez Wikingów. Przywiezione przez nich psy, które wykorzystywali do polowań na niedźwiedzie, krzyżowane były z miejscowymi psami zamieszkującymi tereny Nowej Fundlandii. Nowofunlandy to psy silne i niezwykle wytrzymałe – dlatego zajmowały się ratowaniem tonących ludzi i cennych przedmiotów (rybakom pomagały wyławiać sieci z wody). Nie straszne im były zimne morskie fale – są dobrze zbudowane i odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Dziś pełnią rolę psów zaprzęgowych, przewożą ciężkie ładunki, a także wykorzystywane są do pracy w ratownictwie morskim.

To czworonogi potężnych gabarytów, samce ważą ok. 70 kg. Nowofundlandy są dość masywne, mimo to poruszają się dość żwawo. Na co dzień są spokojne i pogodne nastawione do ludzi oraz najbliższego otoczenia. Odznaczają się dużą łagodnością, zwłaszcza w stosunku do dzieci, niektóre osobniki tej rasy pracują w dogoterapii.

Dowiedz się więcej na temat rasy nowofundland

Najsilniejsze psy – podsumowanie 

Najsilniejsze psy na świecie mogą dzierżyć ten tytuł z wielu powodów – ogromnej wytrzymałości, siły uciągu czy też siły szczęk. Wszystkie budzą respekt i obecnie pracują najczęściej jako psy obronne, ratownicze i stróżujące. Nierzadko też są psami do towarzystwa. Siberian husky, amerykański pitbulterier, mastif tybetański, bernardyn czy leonberger – to wszystko są psy niezwykle wręcz odporne i przyzwyczajone do działania w nawet skrajnych warunkach atmosferycznych. To, że są najsilniejsze, nie znaczy jednak, że są najgroźniejsze – wiele z nich, mimo swojej postury, ma niezwykle łagodne usposobienie.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Wybór rasy psa - jak dobrać psa dla siebie
Popularne wpisy
17 komentarzy do “Najsilniejsze psy na świecie. Ranking
  • Avatar
    Krzysztof pisze:

    Hmm . Nie orientuje się dokładnie ale jeśli chodzi o szczęki to jakoś nie widzę na liście tureckich kangali a mają mocniejszy uścisk szczęki

  • Avatar
    Król dyskoteki pisze:

    Bzdura . Amerykański pit ma ścisk szczęk ok 118 kg na cm 2 co daje mu odległe miejsce 😉 kto pisze takie brednie. Najsilniejsze szczęki Anatolian ok 360, mastif angielski 340 , dog niemiecki 326 ….dalej tosa itd . Pit ma mniejszy ścisk niz owczarek niemiecki 148 , doberman 260, Pitt ma mocniejsze szczęki od owczarka belgijskiego 116 😉

    • Avatar

      Witam, dziękujemy za komentarz, jednak nigdzie nie napisaliśmy że to ranking najmocniejszego ścisku 😉 Najsilniejsze psy odnosi się do cech poszczególnych ras, jak możesz zauważyć jedne mogą biegać całymi dniami inne mogą ciągać sanie z ogromnymi ciężarami, a jeszcze inne tak jak Amerykański pitbulterier mają mocny ścisk.
      Pozdrawiam.

      • Avatar

        Ocena siły psa Zależy od rodzaju kryterium oceny czyli ile pies danej rasy posiada zamierzonego uścisku szczęk czyli z jaką siłą zaciska szczęki dalej ile masy potrafi przeciągnąć np ciągnąć ciężki zsprzęg i na jakim dystansie co jest kluczowe w skrajnych
        sytuacjach pogodowych lub prędkość z jaką potrafi się przemieszczać czy też skoczność i zwinność danego czworonoga, chociaż w tych przypadkach zazwczaj bardzo duża szybkość wiąże się z mniejszą masą mięśniową i mniejszą siłą czyli kryteria oceny są różne Obserwując Kangale, Owczarki Kaukazie, Bully Kurta, Gul dongi, Sarabi czy Arian molosy czy mastif tybetański możemy je zakladyfikować do ras najsilniejszych oraz nie wolno pominąć wspaniałych i bardzo silnych psów pociągowych malamutów oraz majestatycznych owczarkow srodkowoazjatyckich Alabai, jednoznacznie miarodajne porównanie nie istnieje albo Serbskie Psy Bojowe, które łączą bardzo dużą siłę, szybkość i zwinność podobnie zresztą jak Dogi Argentyńskie których przodkami były niustępliwe i strasznie zajadłe Bojowe Psy z Kordoby, a poza tym Wspaniałe Cane Corso

        • Avatar

          Wydaje mi się że jak ktoś już tworzy taką stronę to powinien chociaż dowiedzieć się czegoś faktycznego o tych psach, a nie dodawać to co gdzieś tam usłyszał. I np. alaskan malamute jest dużo silniejszym psem niż husky i pytanie czy opis przeciągnięcia 3ton przez suczkę husky jest w ogóle realny?

  • Avatar

    Ludzie zabrakło to Alaskan Malamute który de facto jest najsilniejszym psem świata : „Specjalnością psów tej rasy, nazywanych „lokomotywami północy” są jednak próby uciągu, czyli konkurencja wymagająca nie szybkości, lecz siły i doskonałej techniki ciągnięcia. Rekordowy uciąg jednego psa (pies Bering, wł. Katerina Trnena, Czechy) na zawodach na terenie Polski to 4900 kg[12]. Zawody te organizowane są na dystansie 30 m, z wózkiem na szynach załadowanym najczęściej klocami z ołowiu.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.