Chomiki to popularne zwierzątka domowe. Często wybierane są jako pupile, nad którymi opiekę mają sprawować dzieci. Dzieje się tak dlatego, że powszechnie uważane są za niekłopotliwe stworzonka, w dodatku dość łatwe w utrzymaniu. Wszystko to prawda – nadal jednak chomiki to żywe stworzenia, którym należy się właściwa opieka. Co je chomik syryjski i jak powinna wyglądać jego dieta, by mógł cieszyć się dobrym zdrowiem? Oto szczegółowe informacje na temat żywienia chomików syryjskich.
Jaki jest chomik syryjski?
Chomiki syryjskie są niemal tak samo popularne jak chomiki dżungarskie i równie często wybierane są na zwierzątka domowe. Chomiki syryjskie są nieco większe od gatunków chomików dżungarskich, ich długość życia to około dwóch lat, choć zdarzają się takie, które przeżyją nawet trzy. Jak wszystkie chomiki, chomiki syryjskie są samotnikami i potrzeba wiele czasu, by przekonać do siebie swojego pupila. Z tego powodu też nie trzyma się ich parami – w obrębie stosunkowo niewielkiej klatki skończyłoby się to na walkach o terytorium.
Chomiki syryjskie to też zwierzęta nocne, dlatego największą aktywność u swojego pupila możesz zaobserwować właśnie po zmierzchu. Żeby syryjski chomik miał szansę na długie i szczęśliwe życie musisz zapewnić mu dobre warunki w klatce – nie może ona stać w miejscu, w którym jest za gorąco lub za zimno, musi za to być z dala od przeciągów i źródeł hałasu. W środku chomik musi mieć swój domek lub inna kryjówkę, gdzie może się schować i wypocząć, a także zabawki, by mógł zażyć aktywności.
A co z jedzeniem? Sprawdź, co je chomik syryjski.
Co je chomik syryjski?
Odpowiednie żywienie chomika syryjskiego nie należy do najdroższych – wszystkie składniki są powszechnie dostępne i dość tanie. W sklepach dostępne są też gotowe karmy dla chomika, które mogą być stosowane jako podstawa diety tego zwierzęcia. Czym właściwie żywi się chomik syryjski?
Ziarno
Ziarno jest tym, co powinien codziennie jeść Twój chomik syryjski. Żywienie samym ziarnem nie dostarczy mu wszystkiego, co potrzebuje, jednak będzie solidną podstawą. Możesz zdecydować się na zakup gotowych mieszanek lub przygotowywać je samodzielnie dla Twojego chomika syryjskiego. Chomiki bardzo chętnie zjedzą pszenicę, owies czy proso.
Ogromnym smakołykiem będą dla niego ziarna dyni i słonecznika, ale te należy im ostrożnie dawkować – są oleiste, a przez to dość tłuste, dlatego jeśli chomik będzie odżywiał się nimi w zbyt dużej ilości, może szybko przybrać na wadze. Dlatego jeśli zauważysz, że spośród ziaren, Twój chomik wyjada tylko te, a inne pozostawia, możesz ograniczyć mu ich spożycie.
Siano i suszone zioła
To one dostarczają chomikowi wielu cennych składników odżywczych i – obok ziarna – mogą być podstawą ich wyżywienia. Możesz pozyskiwać je samodzielnie z pól i łąk, jeśli masz dostęp do miejsc czystych i ekologicznych, bez spalin i zanieczyszczeń. Jeśli nie masz dostępu do takich miejsc, siano i suszone zioła możesz kupić w sklepie z produktami dla gryzoni.
Warzywa
Warzywa będą doskonałym uzupełnieniem diety chomika syryjskiego – dostarczą mu mnóstwa witamin i innych składników odżywczych, tak potrzebnych w prawidłowym rozwoju. W jadłospisie Twojego chomika mogą znaleźć się: marchewka, buraki, rzepa, pietruszka czy pomidor – jednak bez zielonych części, a także słodka papryka, pozbawiona gniazd nasiennych i białych części.
Chomiki chętnie zjedzą też rzodkiewkę czy dynię. Nie podawaj im natomiast fasoli, cebuli, czosnku czy kapusty, bo te warzywa mogą im zaszkodzić.
Owoce
Owoce to bardzo duże smakołyki dla chomików i na pewno będą je chętnie jeść. W ich jadłospisie mogą znaleźć się gruszki i jabłka, pozbawione gniazd nasiennych, a także banany, truskawki, maliny, porzeczki czy arbuzy – także pozbawione pestek.
Nie podawaj im natomiast awokado, mango, papai czy owoców cytrusowych – są dla Twojego zwierzaka szkodliwe. Banany możesz podawać, jednak z umiarem, tak samo jak ananasa, bo to bardzo kaloryczne owoce.
Zielenina
Zioła i rośliny zielone są bardzo ważne dla chomików i też powinny znaleźć swoje miejsce w ich jadłospisie. Chomiki syryjskie chętnie pożywią się sianem, ale też mniszkiem lekarskim, babką lancetowatą, rumiankiem, szałwią, stokrotkami, koniczyną, bazylią czy malwą.
Najważniejsze w dostarczaniu chomikom zieleniny jest to, by zbierane one były z czystych, ekologicznych miejsc – z dala od zanieczyszczeń i spalin. Jeśli nie znasz takich miejsc, zawsze możesz spróbować kupić zioła w sprawdzonych miejscach. Twój chomik potrzebuje też gałązek drzew i krzewów, które pomogą mu ścierać ząbki, a te – jak to u gryzonia – rosną bez przerwy.
Białko zwierzęce
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, z tego powodu dieta chomika syryjskiego powinna uwzględniać również białko pochodzenia zwierzęcego. Możesz zaspokoić jego apetyt na ten składnik, podając mu na przykład larwy mącznika – bardzo popularne owady karmowe.
Jeśli nie chcesz podawać swojemu pupilowi owadów, możesz zastąpić je kawałkiem gotowanego drobiu lub podawać mu nabiał. Kawałki gotowanego jajka, ser biały niesolony lub jogurt naturalny, bez żadnych dodatków.
Jak karmić chomika syryjskiego?
Jeśli chomik jest zdrowy i nie ma problemów z nadwagą, najlepiej, by zawsze miał w miseczce ziarno i jadł, kiedy tego potrzebuje. Podawaj też owoce i warzywa, ale zawsze usuwaj niezjedzone części, zanim zaczną się psuć. Codziennie podawaj zwierzakowi ziarno z dodatkiem warzyw i owoców, bo to właśnie to będzie podstawą jego wyżywienia. Nigdy nie wciskaj owoców i warzyw przez pręty klatki, zawsze podawaj je w miseczce.
Co dwa lub trzy dni podawaj dodatkowo małą łyżeczkę jogurtu naturalnego lub nieco twarogu. Raz w tygodniu warto uzupełnić jadłospis przez podanie zwierzątku czegoś twardego, na czym będzie mogło ścierać ząbki, na przykład kolby – specjalne kolby przeznaczone właśnie do tego kupisz w sklepie. Nie podawaj ich zbyt często – są kaloryczne.
Żywienie chomika syryjskiego – podsumowanie
Często wybierany na domowego pupila, zwłaszcza dla starszych dzieci, bo uważany jest za zwierzę tanie w utrzymaniu i z reguły niekłopotliwe – taki właśnie postrzegany jest chomik syryjski. Co je i jak się nim właściwie zaopiekować? Podstawą jego wyżywienia jest ziarno – specjalne mieszanki możesz zakupić lub zrobić samodzielnie w domu. Chomiki chętnie zjedzą proso, owies czy pszenicę. Bardzo dużym smakołykiem będą dla niego nasiona słonecznika i dyni, bo są oleiste, je należy jednak ostrożnie dawkować, by zwierzak nie przytył.
Ważną rolę w jadłospisie spełniają też owoce, warzywa i zielenina – kupuj je lub pozyskuj ze sprawdzonych i czystych źródeł, by nie zaszkodzić zwierzęciu. Nie zapomnij też o stałym dostępie do wody pitnej – chomiki nie piją zbyt dużo, nadal jednak potrzebują wody. Są wszystkożerne, więc potrzebują także białka pochodzenia zwierzęcego – możesz zdecydować się na larwy mącznika lub jogurt i twaróg. Pamiętaj, że zbilansowana dieta to przepis na niesamowitą długość życia Twojego pupila.
Wczoraj w nocy umarł mi chomik dżungarski, żył 3lata. Kupiłam odrazy chomika syryjskiego i warto się było do informować. Bardzo fajny artykuł
Jakie imię dała Pani chomikowi? Mamy również artykuł, który może pomóc w doborze imienia, jeśli ma Pani z tym problem. Podsyłam link: https://zooart.com.pl/blog/imiona-dla-chomika-popularne-rzadkie-i-zupelnie-wyjatkowe 😋
W piątek jadę do zoologicznego i kupuję sobie nowego chomika syryjskiego, ponieważ stary chomik dżungarski niestety ale zmarł po 2 latach i około 5 miesiącach przyjaźni. Stwierdziłam że trzeba się doinformować na temat chomików syryjskich, ponieważ ja chcę aby on miał u mnie jak najlepiej i nie chce mu dawać najgorszych rzeczy najniższej jakości. Chce żeby mój nowy chomik żył tak jak wszystkie poprzednie czyli spokojnie, szczęśliwie i długo. 🙂 🙂
Cieszymy się, że chce Pani jak najlepiej zadbać o nowego członka rodziny. Mamy nadzieję, że rady zawarte w artykule okażą się pomocne. Polecamy także inne wpisy z naszego bloga: https://zooart.com.pl/blog/opieka-nad-chomikiem-10-zasad, https://zooart.com.pl/blog/chomik-choroby-ktore-najczesciej-atakuja-malego-pupila, https://zooart.com.pl/blog/chomik-u-weterynarza-jak-wyglada-wizyta-z-chomikiem-u-weterynarza, https://zooart.com.pl/blog/jakie-owoce-moze-jesc-chomik-sprawdzamy.