Wielu właścicieli psów ulega błagalnym spojrzeniom swoich pupili i dzieli się z nimi swoim posiłkiem. W taki sposób w psiej misce bardzo często ląduje na przykład makaron. Jednak czy makaron dla psa to tak naprawdę dobry pomysł? Co takiego kryje się w makaronie i czy sprawia to, że jest on wartościowy dla psów? A może warto psom oszczędzić tego smakołyku i pozostawić go na swoim talerzu? Przekonaj się!
Co się kryje w makaronie?
Makaron to klasyczny wypełniacz – podobnie jak ryż, kasza czy ziemniaki. Posiłek złożony z makaronu, mięsa i warzyw uważany jest za kompletny i wartościowy. Tego rodzaju posiłki spożywane są bardzo często przez ludzi. Wiele osób ma też tendencję przenoszenia swoich przyzwyczajeń i potrzeb kulinarnych na swoje psy – a wtedy bardzo chętnie dzielą się z nimi swoim daniem makaronowym.
Makaron to przede wszystkim węglowodany – a to one dostarczają energii i dają poczucie sytości. Psy jednak nie mają takiego zapotrzebowania na węglowodany jak ludzie. W dodatku zbyt duża ich ilość w psiej diecie może powodować nadwagę.
Makarony są źródłem węglowodanów złożonych – szczególnie te ugotowane al dente albo makarony razowe – i mają dosyć niski indeks glikemiczny. Przez to uczucie sytości jest dosyć długotrwałe choć nadal jest to wypełniacz w psiej diecie.
Makaron dla psa – tak czy nie?
Czy psy mogą jeść makaron? W zasadzie tak. Nie jest to potrawa, która jest dla psów toksyczna i niebezpieczna, tak, jak na przykład czekolada. Przy domowym komponowaniu posiłków dla psa makaron może też stanowić pewien wypełniacz i dostarczać psu węglowodanów – Twój pupil potrzebuje ich stosunkowo niewiele, ale jednak mogą uzupełniać ich dietę. Makaron nie powinien być jednak podstawą psiego wyżywienia – najważniejsze dla niego jest mięso, bo stanowi dobre źródło łatwo przyswajalnego białka.
Lepiej też wykluczyć makaron z jadłospisu psa z nadwagą, starszego – bo spowolnione procesy metaboliczne psich staruszków mogą sprawić, że źle zbilansowana dieta szybko sprawi, że gwałtownie przybiorą na wadze. Należy też wykluczyć makaron dla psa, jeśli pies ma alergię lub jego organizm nie toleruje zbóż, jajek i innych składników, które mogą się znaleźć w makaronie.
Warto też uważać z makaronem w przypadku psów chorych i osłabionych – makaron sprawi, że szybciej będą syte, przez co mogą nie dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych – pies naje się makaronu i nie sięgnie po bardziej wartościowe składniki.
Czy szczenięta mogą jeść makaron?
Szczenięta to psiaki z bardzo wrażliwymi i delikatnymi brzuszkami, dlatego o ich dietę należy dbać szczególnie mocno. Makaron dla szczeniaka może być źródłem węglowodanów, jeśli komponujesz posiłki samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że makaron może być tylko dodatkiem do psiej miski, a cały posiłek musi opierać się zwłaszcza na mięsie – które dostarczy szczeniakom tak potrzebnego białka, z niewielkim dodatkiem warzyw, ziół lub owoców, które dostarczą mu witamin – pamiętaj jednak, że takie produkty dostarczają też błonnika i węglowodanów, dlatego są lepsze niż makaron czy ryż.
Makaron warto wykluczyć z diety szczeniąt chorych i osłabionych – w takim wypadku warto dostarczyć im bardziej wartościowe produkty, tym bardziej, że takie psiaki pobierają mniej pożywienia.
Pamiętaj też, by makaron był tylko niewielką częścią menu szczeniaczka, bo inaczej możesz dostarczyć mu zbyt dużo cukru, który może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Trawienie takiego pokarmu jest powolne, zwierzak ma zastrzyk energii, ale jest ociężały przez posiłek, nie są mu też dostarczane inne, cenne składniki.
Makaron jasny czy pełnoziarnisty?
To, jaki makaron dla psa będzie odpowiedni, to bardzo ważna kwestia. Najpopularniejszy jest makaron jasny, ale do wyboru masz też ten pełnoziarnisty, czyli razowy. Makaron jasny może mieć bardzo wysoki indeks glikemiczny i doprowadzić psa do nadwagi. Dzieje się tak wtedy, gdy podajesz zwierzęciu makaron rozgotowany w dużych ilościach.
Ugotowany al dente ma już niski indeks i jest zdrowszy. Można go też podawać zwierzętom, które mają problemy z jelitami. Makaron pełnoziarnisty trawi się dłużej, przez co przez dłuższy czas pies czuje się syty.
Może też dostarczyć psu witamin z grupy B, a także żelaza. Makaron tego rodzaju ma też niski indeks glikemiczny i nie powoduje szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi. Ma też całkiem sporo błonnika, przez co bywa przydatny przy zaparciach. Jest też odpowiedni dla psów z tendencją do tycia.
Uważaj na dodatki!
Makaron może być częścią wyżywienia psa, jednak należy do tej kwestii podejść rozsądnie. Sam makaron, jeśli dawkowany rozsądnie, nie narobi zdrowemu psu większych problemów. Nadal jednak nie warto dzielić się z psem zawartością swojego talerza. Makaron z dodatkiem tłustego sosu i z żółtym serem to bomba kaloryczna.
Dodatek czosnku i innych przypraw może też doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia, dlatego nie dziel się z nim swoim makaronem. Jeśli chcesz go podać psu – skomponuj mu zdrowy i zbilansowany posiłek oparty na składnikach, które mu nie zaszkodzą.
Makaron dla psa – podsumowanie
Czy pies może jeść makaron? Tak, jednak musisz go dawkować ostrożnie, a jego podawanie dobrze przemyśleć. Nigdy nie podawaj też makaronu surowego – na taki psy z całą pewnością się nie skuszą, może też być dla nich źródłem problemów zdrowotnych, jeśli zjadłby takiego dużo mogłyby wystąpić wymioty lub biegunka z podrażnienia przewodu pokarmowego. Makaron warto też wykluczyć z jadłospisu psów chorych, z nadwagą lub tendencją do tycia – makaron to przede wszystkim węglowodany, które szybko mogą sprawić, że zwierzę przybędzie na wadze.
Do wyboru masz makaron jasny lub razowy – ten razowy uważany jest za odpowiedni dla diabetyków, zawiera też błonnik i trawi się dłużej. Zbyt mocno ugotowany makaron jasny ma wysoki indeks glikemiczny. Szczenięta mogą jeść makaron, ale należy go dawkować rzadko i ostrożnie – tak małe psiaki mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, ciągle też rosną, więc potrzebują przede wszystkim białka, a nie wypełniaczy. W przypadku psów dorosłych można dodawać go do posiłków, jednak nie może być podstawą wyżywienia.
Makaron jest dobry. Mam owczarka niemieckiego podaje mu makaron jako dodatek do suchej karmy i mięso surowe. Bardzo dobrze toleruje i biegunki ustały co było trudne do opanowania chociażby przy ryżu. Polecam 😊
A co z ryżem, czy można karmić pieska
Ryż raczej lepszy niż makaron. Nie znam nikogo w rodzinie kto daje makaron psu
Mój owczarek niemiecki uwielbia makaron z porcjami rosołowymi miska wylizana zawsze na przemian z miesem z puszki i suchą karmą