Koty to bardzo wdzięczne istoty, które znalazły swoje miejsce w popkulturze. Są bardzo często bohaterami bajek i kreskówek dla dzieci, ale lubiane i rozpoznawalne są też przez osoby dorosłe. Mądre, przebiegłe, charyzmatyczne, sprytne, magiczne, radosne, żywiołowe… – istnieje wiele określeń na te koty. Poznaj najbardziej znane koty z bajek! Co dorzuciłbyś do tej listy?
Najbardziej znane koty z bajek
Bajki dla dzieci o kotach znane są już od wieków. Koty są częścią najbardziej klasycznych baśni i pełnią tam najróżniejsze role – bywają złe i przebiegłe, ale też radosne, pomocne i przyjazne. Bywają pomocnikami bohaterów i głównymi bohaterami. Dokonują rzeczy wielkich i niesamowitych lub po prostu zabawnych.
Koty w bajkach są najróżniejsze, bo każdy kot jest inny i każdy twórca, obserwując tego zwierzaka, zauważa i uwypukla inne cechy jego charakteru. Jakie koty z bajek znalazły się na naszej subiektywnej liście najbardziej znanych?
Filemon i Bonifacy
Na liście nie mogło zabraknąć najbardziej klasycznej pary kotów rodem z Polski. Filemon to mały, żywiołowy, ciekawski i radosny, choć naiwny kociak o charakterystycznym biało-rudym futerku. Jest bardzo ciekawy świata i figlarny. Mieszka razem z Dziadkiem i Babcią oraz swoim wiernym kompanem – czarnym, statecznym i starszym już kocurem Bonifacym. Przygody Filemona były przedstawiane w książkach, opowiadaniach, a także serialu telewizyjnym.
Garfield
Kot, który tak mocno wbił się w świadomość ludzką i tak silna jest jego pozycja w popkulturze, że nierzadko każdy rudy, grubiutki kot automatycznie zostaje obwołany Garfieldem. Kto nie zna tego leniwego, sprytnego kota, który obsesyjnie wręcz uwielbia lazanię? 19 czerwca, w dzień urodzin tego kota, obchodzony jest nawet Dzień Kota Garfielda.
Felix
Dzisiaj Felix to głównie karma dla kota – tak przynajmniej może być kojarzony. Nie jest to złe skojarzenie, choć sam kot Feliks to czarno-biały kotek, który po raz pierwszy pojawił się w 1919 roku. Od tego czasu powstały setki kreskówek dotyczących przygód tego radosnego i przyjacielskiego kota.
Kot w Butach
Bajki o kotach, do czytania czy do oglądania, cieszą się całkiem sporą popularnością. Tutaj nie można nie wspomnieć kota w butach. Współcześnie może być kojarzony ze sprytnym rudzielcem ze Shreka, ale to przecież w klasycznych baśniach bierze swój początek. Odziedziczył go najmłodszy z trzech synów młynarza, który nie czuł się z tego powodu zachwycony, dopóki kot nie objawił swoich zdolności i ogromnej inteligencji, by pomóc mu zdobyć majątek. To jedna z najbardziej znanych opowieści dla dzieci.
Duchessa, Thomas i spółka – aryskotraci!
Wielkie studia filmowe też interesowały bajki o kotach. Disney w latach 70. stworzył film animowany Arykotraci, który opowiada o pięknej, mądrej i szlachetnej kociej mamie, która wraz z trójką swoich dzieci wskutek intrygi ląduje na ulicy. Odzyskać dom i powstrzymać okrutnego człowieka, który skazał ich na poniewierkę, pomaga im wesoły włóczęga Thomas, któremu daleko do wyższych sfer. Ale czego nie robi się dla przyjaciół!
To najbardziej znana bajka Disneya o kotach, choć warto pamiętać też o innych kocich postaciach wykreowanych przez to studio. Koty syjamskie z Zakochanego Kundla przedstawione były co prawda antagonistycznie – w końcu to bajka o psach! – jednak ich popisowy numer muzyczny na długo pozostaje w pamięci.
Tom
Kto nie zna Toma i Jerry’ego? Dzielny Tom to szaro-biały kot, broniący domu przed Jerrym, który psoci, niszczy i przeszkadza porządnemu kotu w codziennej dawce lenistwa. Choć na pozór się nie znoszą – potrafią się zjednoczyć w razie zagrożenia i być dla siebie prawdziwym wsparciem. Tom jest bohaterem wielu kreskówek, seria doczekała się nawet filmów animowanych.
Koty w bajkach – podsumowanie
Koty z bajek potrafią bardzo mocno oddziaływać na kształt popkultury i wracać w najróżniejszych wcieleniach od dziesięcioleci. Praktycznie wszyscy kojarzą kota Toma, Garfielda, Klakiera – złośliwego, choć inteligentnego pomocnika Gargamela, który chciał łapać Smerfy, Filemona, Kota w Butach – długo można wymieniać znane kotki. Bajki o nich lubiane są przez dzieci, ale często oglądają je także dorośli – w końcu oni też się na nich wychowywali. Który bajkowy kot jest Twoim ulubieńcem?