Hovawart – doskonały stróż rodziny

Hovawart jest nazywany pieszczotliwie hovie. Wśród opiekunów krąży powiedzenie – hovawart jak himalaje. Psy tej rasy nie jest łatwo wychować, lecz, gdy w końcu ujarzmimy jego rozbrykany charakter, satysfakcja jest porównywalna jedynie z wejściem na szczyt Mount Everest. Rasa staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Wielu internautów ma trudność z jej nazwą, wyjaśniamy jak czytać – hovawart, a także przedstawiamy jej pochodzenie. Jeżeli myślisz o zostaniu opiekunem psa tej rasy, to w artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat opieki oraz zakupu. Między innymi dowiesz się – Ile kosztuje hovawart, a także jak wybrać szczeniaka hovawart. Podpowiadamy jak zadbać o psa i wyjaśnimy ile żyje hovawart. Odpowiemy także na pytanie – co ma ze sobą wspólnego hovawart, dog niemiecki i owczarek staroangielski?

Hovawart czarny podpalany

Hovawart – opis rasy

Hovawart to niemiecka rasa dużych psów. Rasa posiada wzorzec nr 190 w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Znajduje się w grupie II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, w sekcji 2.2 – Molosy typu górskiego. Rasę obowiązują próby pracy.

Hovawart – inne organizacje kynologiczne

Hovawart jest uznawany przez większość najbardziej popularnych organizacji kynologicznych:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę na listę Foundation Stock Service, która tymczasowo uznaje wzorzec FCI, póki nie zostanie opracowany własny wzorzec,
  • World Kennel Union (WKU) przypisało rasę do pozycji 2.23 w swojej klasyfikacji,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec III-17,
  • United Kennel Club (UKC) sklasyfikowało rasę w grupie psów stróżujących (Guardian Dog Group).

Hovawart – historia rasy

Hovawart pies swoją nazwę bierze od starej odmiany języka niemieckiego. Hova = hof oznacza podwórze, a wart = wächter, co znaczy strażnik. Nazwę czytamy – “howawart”. Psy o takiej nazwie były znane już w XIII wieku. Wraz z przeminięciem średniowiecza ich popularność na terenach dzisiejszych Niemiec zaczęła spadać, a z czasem owczarki niemieckie stały się najbardziej popularnymi psami stróżującymi. Rasa o mało nie wyginęła. Dzięki wysiłkom grupy entuzjastów została odrestaurowana w latach ‘20 – ‘50 XX wieku. Program hodowlany dążąc do ustabilizowania rasy, skrzyżował ostatnich przedstawicieli z innymi rasami, pośród których były:

  • kuvasz,
  • nowofundland,
  • owczarek niemiecki,
  • leonberger,
  • berneński pies pasterski.

Hovawart – zastosowanie i popularność

Hovawart jest obecnie zaliczany do ras psów stróżujących. Zyskał uznanie, jako pies do towarzystwa oraz pies-ratownik i pies policyjny. Najbardziej popularny pozostaje w Niemczech, w Polsce jeszcze niedawno był nieznany, lecz powoli zdobywa swoich sympatyków.

Hovawart – wygląd

Hovawart to duży, długowłosy pies o wydłużonej sylwetce. Na pierwszy rzut oka może przypominać golden retrievera, bądź flat coated retrievera, lecz jest znacznie większy od przedstawicieli tych ras. A co jeszcze cechuje wygląd hoviego?

Budowa ciała

Pies hovawart ma dużą głowę z czarnym nosem, owalnymi ciemnobrązowymi oczami i wiszącymi, trójkątnymi uszami. Średniej długości szyja łączy głowę z mocnym i prostym tułowiem. Niezbyt długi ogon jest dobrze owłosiony może zwisać. Albo być zakręcony, gdy pies wyraża radość. Silne kończyny psa są proste.

Wielkość

Hovawart ma określoną przez wzorzec odpowiednią wysokość w kłębie, czyli jego wzrost mierzony do najwyższego punktu grzbietu powinien wynosić:

  • psy: 63 – 70 cm,
  • suki: 58 – 65 cm.

Choć wzorzec nie ogranicza wagi dla rasy, to przeważnie jej przedstawiciele ważą około 25 – 50 kg.

Hovawart – umaszczenie i sierść

Hovawart pies posiada dwuwarstwową szatę. Przylegający włos okrywowy jest długi, gęsty, pofalowany i lśniący. Najdłuższe włosy występują na piersi, brzuchu, ogonie, a także na tylnych partiach nóg i ud. Podszerstek jest skąpy. Wzorzec dopuszcza trzy odmiany barwne umaszczenia:

  • czarne podpalane,
  • czarne,
  • blond.
Hovawart

Hovawart – pielęgnacja

Hovawart pomimo tego, że jest psem długowłosym nie sprawia opiekunom trudności w pielęgnacji. Takie ułatwienie wynika z niezbyt obfitego podszerstka. Rasa nie wymaga strzyżenia, czy trymowania. Zwykłe szczotkowanie wystarczająco przygotuje szatę psa do udziału w wystawach.

Szczotkowanie

Hovawart pies powinien być czesany raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet częściej. Do szczotkowania przyda się:

  • szczotka włosiana dla psów – do rozczesywania całej szaty,
  • szczotka dla psów metalowa z gładko zakończonymi zębami – do rozczesywania frędzli,
  • grzebień dla psów z niezbyt gęstym rozstawieniem zębów – do rozczesywania podszerstka,
  • odżywka w aerozolu – dzięki swoim właściwościom antystatycznym ułatwi rozczesywanie włosów, a także wzmocni strukturę włosów,
  • flanelowa szmatka – do nadania sierści połysku.

Zanim przystąpimy do rozczesywania, to należy spryskać sierść odżywką, a następnie sprawdzić, czy gdzieś znajdują się supły do rozplątania, najczęściej możemy je spotkać za uszami, na tzw “portkach” – na tylnych partiach ud i pod pachami.

Kąpiel

Pies hovawart nie może być kąpany zbyt często, jedynie w razie potrzeby. Zazwyczaj wystarczy opłukać jego sierść samą letnią wodą. W przypadku gdy pies jest mocno zabrudzony i chcemy się pozbyć uciążliwego zapachu, to możemy użyć delikatnego, rozcieńczonego szamponu. Po umyciu musimy go dobrze spłukać i nanieść odżywkę w balsamie na parę minut, a potem ją spłukać. Na samym końcu dokładnie suszymy psa.

Higiena ciała

Oprócz sierści hovawarta powinniśmy regularnie dbać o jego:

  • zęby,
  • pazury,
  • oczy,
  • uszy,
  • okolice intymne,
  • skórę.

Zęby psa możemy oczyścić z kamienia, podając mu przekąski dentystyczne lub używając pasty do zębów przeznaczonej dla psów. Pazury przycinamy, gdy są zbyt długie, wyłącznie obcinaczkami dla psów. Najbardziej delikatne miejsca – okolice oczu, małżowiny uszne, okolice intymne powinniśmy regularnie doglądać, gdyż tam najczęściej dochodzi do infekcji. Po to by je wyczyścić używamy chusteczek nasączonych preparatem pielęgnacyjnym dla psów. Jeżeli na skórze, pojawi zatarcie powinniśmy je opatrzeć, a żeby ochronić ją przed działaniem pasożytów w tym kleszczy i pcheł, możemy zakładać psu obroże owadobójcze. Najbardziej popularne obroże to Foresto od firmy Bayer.

Hovawart – charakter

Duże rodzinne psy takie, jak hovawart, dog niemiecki, owczarek staroangielski cenione są za ich przyjazne podejście do dzieci. Hovawart chociaż jest podobny do retrieverów, to nie jest tak opiekuńczy, jak one i potrafi ukazać swoje niezależne oblicze.

Zachowanie w domu

Pies hovawart przywiązuje się do rodziny i szczególnie do swojego opiekuna. Pies jest bardzo energiczny i chętnie bawiłby się z dziećmi na okrągło. Osoby starsze mogą za nim nie nadążyć i nie podołać jego sile. W stosunku do innych zwierząt, pies powinien z nimi dobrze się zapoznać. Najlepiej, gdy będzie razem z nimi dorastał. Pies tej rasy długo pozostaje szczeniakiem – dorasta w wieku 3 lat. Może narozrabiać w domu, jeśli jego pokłady energii nie zostaną spożyte.

Na zewnątrz i wobec obcych

Hovawart, jako przedstawiciel ras psów stróżujących, świetnie spisuje się w swojej roli. Nigdy nie opuści swojego posterunku i zawsze powstrzyma intruza. Jest inteligentny, szybko przekonuje się do przybyszów, do których jego opiekun ma przyjazne podejście. Na spacerach hovie jest grzeczny, ale nie pozwoli sobie w “kaszę dmuchać” i chętnie odpowie na zaczepki innych psów.

Hovawart

Hovawart – wychowanie

Hovawart jest bardzo pojętny i potrafi szybko uczyć się, dlatego tak często znajduje swoje zastosowanie w ratownictwie. Niemniej jednak ma skłonności do tego by być upartym, dlatego potrzebuje przewodnika o silnym charakterze, który wie jak skutecznie motywować psa do posłuszeństwa. Taka osoba musi też wiedzieć, jak zorganizować życie psa, by był posłuszny i szczęśliwy – wtedy pies da z siebie najwięcej.

Hovawart – w mieszkaniu i w domu z ogrodem

Hovawart pies może mieszkać w mieście, pod warunkiem, że jego zapotrzebowanie na ruch będzie codzienne zaspokajane. W domu z ogrodem gospodarski pies będzie spełniony, gdyż będzie mógł czuwać nad swoim terenem i chronić rodzinę.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Hovawart – szkolenie

Pies hovawart potrzebuje konsekwentnego podejścia w szkoleniu. Nie możemy opierać się wyłącznie na przekąskach treningowych dlatego, że psy tej rasy mają skłonności do przejadania się i pobudzanie apetytu może być dla nich szkodliwe. Na szczęście hovawart jest czułym psem i pieszczoty będą dla niego wystarczającą oznaką, że zachowuje się w sposób pożądany.

Aktywność fizyczna

Razem z hoviem możemy uprawiać różne sporty, pies lubi biegać, a także pływać. Nie ma przeciwwskazań, by brał udział w rozmaitych sportach kynologicznych, na przykład:

  • agility – tor przeszkód, które pokonuje pies, przy ciągłym wsparciu swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach.
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”

Wraz z hoviem możemy zasilić brygadę ratowniczą. Hovawart jest świetny w tropieniu ludzi, przy czym nigdy nie będzie zwabiony zapachem zwierzyny, gdyż utracił swój instynkt myśliwski. Może sprawdzić się w każdym typie ratownictwa:

  • poszukiwawczym,
  • gruzowiskowym,
  • lawinowym,
  • wodnym.

Hovawart – hodowla idealna

Hovawart w naszym kraju wciąż pozostaje rasą niezbyt popularną. Czasami będziemy musieli poczekać na miot. Przy tym, zalecamy by dokonać zakupu szczeniaka spośród hodowli, które są zrzeszone w sprawdzonych stowarzyszeniach. Hovawart szczeniaki spoza profesjonalnej hodowli mogą posiadać liczne choroby i wykazywać agresję.

Hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Jeżeli poszukujemy rodowodowych psów rasy hovawart, szczeniaki możemy zakupić w krajowych hodowlach zrzeszonych w jednej z organizacji kynologicznej. Dla każdego psa rasy hovawart, hodowla zrzeszona w takiej organizacji wystawia rodowód – na przykład Polska Federacja Kynologiczna (PFK), bądź metrykę potrzebną do wyrobienia rodowodu – w przypadku Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Przed zakupem sprawdźmy dokładnie warunki, które panują w hodowli psów rasy hovawart. Szczeniaki i ich matka, powinny być otoczone troską i należytą opieką. Warto też jest porozmawiać z hodowcami, by uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie wychowania, możemy także poradzić się w sprawie wyboru szczeniaka i zapytać o wyprawkę.

Hovawart - szczeniaki

Hovawart – Zdrowie

Hovawart to silny, duży, wytrwały pies, któremu nie są mu straszne niskie temperatury i deszcze, ale upał jest dla niego bardzo szkodliwy. Wtedy powinien mieć możliwość znalezienia schronienia w cieniu. A o czym jeszcze należy pamiętać troszcząc się o zdrowie hovawarta?

Hovawart – ile żyje?

Odpowiedź na pytanie – ile lat żyje pies rasy hovawart, nie jest jednoznaczna. Niektóre osobniki żyją 10 lat, inne osiągają wiek 14 lat. W dużej mierze, to od naszej opieki będzie zależało ile lat przeżyje pies. Pamiętajmy o tym, zanim wybierzemy szczeniaka. Dokonując zakupu ze sprawdzonej hodowli, która prowadzi badania pod kątem przekazywania chorób, możemy uniknąć wczesnej śmierci psa, a także przyczyniamy się do prawidłowego rozwijania się rasy.

Choroby

Hovawart pies jest narażony na następujące choroby:

  • dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • mielopatia – nieuleczalna choroba postępująca, polega na zaburzeniu rdzenia kręgowego, prowadzi do osłabienia i paraliżu kończyn tylnych,
  • sebadenitis – zapalenie gruczołów łojowych, prowadzące do świądu i wystąpienia otwartych ran,
  • oboczne wrotne krążenie wątroby – choroba przekazywana dziedzicznie, pojawiająca się u szczeniąt do 1 roku, w jej wyniku żyła wrotna łączy się żyłami układu krążeniowego,
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • skręt i rozszerzenie żołądka – napełnienie żołądka gazami i płynami z uciskiem na sąsiadujące narządy, również jest chorobą typową dla psów ras dużych.

Hovawart – żywienie

Hovawart może być żywiony zarówno karmą komercyjną, jak i pokarmem, który przygotujemy sami. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, musimy ostrożnie podchodzić do żywienia psa, gdyż hovawart ma tendencje do tycia, a także predyspozycje do skrętu i rozszerzenia żołądka.

Żywienie karmą komercyjną

Pies hovawart może otrzymywać wszystkie niezbędne składniki z wysokiej jakości karmy sklepowej. Powinniśmy wybierać karmę, która jest odpowiednia do wagi, trybu życia – bardziej aktywnego lub mniej, a także etapu życia – hovawart szczeniaki powinny spożywać karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt. Dzienna porcja pożywienia jest podana na opakowaniu, powinniśmy podzielić ją na 2 posiłki, a w przypadku szczeniąt na 5. Powinny być podawane na co najmniej 1-2 godziny po spacerze i nie później niż 1-2 godziny przed kolejnym spacerem.

Posiłki domowe

Posiłki dla hovawarta możemy przygotowywać sami. Decydując się na ten sposób żywienia, powinniśmy go skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż bez odpowiedniej wiedzy możemy zaszkodzić psu, który jest podatny na skręt żołądka. Lekarz może zalecić dietę BARF, która opiera się na surowym mięsie i kościach oraz w mniejszym stopniu – owocach i warzywach. W przypadku tej diety, powinniśmy uzupełniać ją suplementami. Opiekunowie psów często uzupełniają dietę suplementami od Vetoquinol.

Hovawart – cena i koszty utrzymania

Hovawart, dog niemiecki, owczarek staroangielski cena zakupu szczeniaków tych ras z hodowli wynosi około 3000 do 6000 złotych. Przyjrzyjmy się bliżej wydatkom, które są związane z opieką nad psem rasy hovawart.

Wydatki miesięczne

Miesięczne wydatki dotyczące opieki nad psem związane są przede wszystkim z uzupełnianiem:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy hovawart, cena ich zakupu wyniesie od około 250 do 350 zł.

Wydatki roczne

W ciągu roku opieka nad psem rasy hovawart wyniesie nas około 3000 – 3500 zł. Oprócz wydatków miesięcznych, dochodzi koszt zakupu środków pielęgnacyjnych i kosmetyków dla psa takich, jak:

  • obroże owadobójcze,
  • szampon dla psów,
  • odżywka w aerozolu dla psów,
  • odżywka w balsamie dla psów,
  • płyn pielęgnacyjny.

W przypadku psa rasy hovawart, cena ich zakupu wyniesie około 300 zł.

Wydatki w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat zapłacimy łącznie około 6500 – 7500 zł. Uwzględniona tu została cena akcesoriów dla psa. Powinniśmy wymieniać co jakiś czas. Maksymalnie 2 lata, wśród nich możemy wymienić:

  • miski dla psa – na karmę i na wodę,
  • obroża na dużego psa,
  • smycz na spacer dla psa,
  • szczotka włosiana dla psów
  • szczotka dla psów metalowa,
  • grzebień dla psów,
  • obcinacz do pazurów,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla dużego psa

Dodatkowe wydatki

Powinniśmy uwzględnić także usługi, z których będziemy korzystać. Związane z opieką nad psem rasy hovawart, wśród nich możemy wymienić:

  • opiekę medyczną,
  • szkolenia dla psów rasy hovawart,
  • ubezpieczenie psa,

Sami decydujemy z czego i jak często będziemy korzystać, koszt tych usług może bardzo się różnić w zależności od podmiotów, które je oferują.

Hovawart – Podsumowanie

Hovawart to rasowy pies stróżujący, który posiada wiele zalet. Lecz jego charakter sprawia, że nie jest psem dla każdego. A czy Ty jesteś w stanie poradzić sobie z hovawartem i wychować go na posłusznego psa?

Przedstawiliśmy pochodzenie rasy, a także jej użytkowość. Wyjaśniliśmy jak wyglądają psy tej rasy oraz czym się różnią od innych psów, do których są podobne. Jak już wiemy, to od naszej troski będzie zależało ile lat przeżyje pies. Zatem musisz zadbać nie tylko o jego wychowanie, ale także o jego żywienie, zdrowie i higienę. Jeżeli sądzisz, że będziesz dobrym opiekunem, to w takim razie możesz rozejrzeć za psem rasy hovawart. Cena zakupu oraz wydatki związane z opieką, zostały rozpisane.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.