Rynek ubezpieczeń jest bardzo rozległy. Ludzie ubezpieczają siebie na wypadek śmierci lub nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczają swoje domy od włamania, powodzi, pożaru i wielu innych zdarzeń losowych. Ubezpieczają nawet samochody czy dzieła sztuki i inne ważne dla siebie rzeczy. Nadal rzadko jednak ubezpieczają swoje zwierzęta. Ciągle jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ogóle istnieje taka możliwość. A jednak! Ubezpieczenia kota jest jak najbardziej możliwe. Czy warto się na to zdecydować?
Ubezpieczenie zwierząt – rzadkość na rynku ubezpieczeniowym
Ubezpieczenia to bardzo szeroki temat. Ubezpieczyć można praktycznie wszystko – nie tylko siebie od nieszczęśliwego wypadku, ale też swoje dzieci, dom, samochód – w tym przypadku nawet prawo nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, dobrowolne jest za to ubezpieczenie AC.
Można ubezpieczyć też biżuterię, dzieła sztuki, antyki, meble i tak naprawdę wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Stosunkowo często można przecież usłyszeć o gwiazdach wielkiego ekranu, sportowcach czy celebrytach wszelkiego rodzaju, którzy ubezpieczają swoje nogi, włosy czy ręce.
Jednak nadal mało osób zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie psa i kota też jest możliwe. Nie jest to fanaberia gwiazd z wielkiego świata, nie jest to coś dostępne tylko dla nielicznych i najbogatszych. Tak naprawdę każdy może się na to zdecydować.
Przeczytaj także: Ile lat żyją koty? To Cię zaskoczy!
Ubezpieczenie kota lub psa – coraz częściej w ofercie
Coraz częściej w ofercie różnych ubezpieczycieli pojawia się ubezpieczenie na kota lub psa. To sprawia, że masz coraz większy wybór. Warto się tym zainteresować i skorzystać z oferty ubezpieczyciela. Nie tylko wtedy, gdy prowadzisz hodowlę kotów rasowych lub jesteś właścicielem czempiona, utytułowanego zwycięzcy wielu wystaw i pokazów.
Każdy zwierzak zasługuje na odpowiednią opiekę. Ubezpieczenie dla kota pozwoli Ci zachować spokój ducha i sprawić, że będziesz miał zabezpieczenie finansowe w przypadku, gdy Twojemu zwierzakowi coś się stanie.
Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem kota, zorientuj się w różnych ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Masz ten luksus, że możesz wybierać – skorzystaj z tego prawa i odnajdź w ten sposób najlepszą, najbardziej interesującą ofertę.
Kiedy ubezpieczenia dla kota ma sens?
Niektórzy powiedzą, że warto ubezpieczać tylko koty rasowe i utytułowane – takie, które sporo kosztowały, a ich wartość nadal jest bardzo duża. Faktycznie, w takim przypadku warto sięgnąć po ubezpieczenie kota, jednak nie warto zapominać o potrzebach Twojego pupila też wtedy, gdy jest nierasowy.
Każdy kot może zachorować lub ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. Wtedy ubezpieczenie zdrowotne kota może Ci pomóc w jego leczeniu – a każdy właściciel i opiekun zwierząt wie, że potrafi być bardzo kosztowne.
Kota możesz też bez problemu ubezpieczyć od kradzieży czy zaginięcia. Twoja polisa może obejmować nawet koszty jego poszukiwań – na przykład pokrywać koszt nagrody za jego odnalezienie. Możesz też ubezpieczyć kota na czas podróży – co jest bardzo przydatne dla osób, które boją się podróżować z kotami, ale czasami po prostu muszą to zrobić.
Ubezpieczenie zdrowotne kota pomoże Ci pokryć koszty badań diagnostycznych, pobytu kota w klinice, operacji, opieki pooperacyjnej, lekarstw i wielu innych sytuacji, które generują spore koszty związane z leczeniem kota.
W ramach ubezpieczenia możesz liczyć nawet na opiekę nad kotem na czas Twojego pobytu w szpitalu, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o los swojego futrzanego przyjaciela i będziesz mógł w pełni skupić się na swoim zdrowiu.
Jak wygląda procedura ubezpieczenia kota?
Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie kota, nie obędzie się bez wizyty u ubezpieczyciela i wypełnieniu odpowiednich dokumentów. Najpierw jednak musisz wybrać odpowiednią polisę. Jej zakres jest bardzo różny – dużo zależy od składki, którą chcesz płacić za ubezpieczenie zwierzaka. Im większa opłata, tym szerszy zakres usług i większa kwota, którą możesz uzyskać.
Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają limit wieku – jeśli Twój kot go przekroczy, nie będą chcieli go ubezpieczyć. Konieczne będzie też przedstawienie książeczki zdrowia kota i innych dokumentów, które potwierdzają jego stan.
Potem pozostaje już tylko podpisać polisę o wybranym przez siebie zakresie obowiązywania oraz regularnie opłacać składki.
Ile kosztuje ubezpieczenie kota?
Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od danego ubezpieczyciela, ale też od tego, na jaką konkretnie polisę się zdecydowałeś. Im bardziej rozbudowana lub opiewająca na wyższą kwotę, tym cena będzie wyższa.
Dlatego w skali roku koszt ubezpieczenia kota może oscylować w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Kwota jest bardzo zróżnicowana, dlatego tak naprawdę każdy może pozwolić sobie na ubezpieczenie kota – nawet w tym bardzo podstawowym zakresie.
Jeśli Twojemu kotu w okresie obowiązywania polisy coś się stanie, ubezpieczyciel pomoże Ci pokryć koszty leczenia i pobytu w klinice weterynaryjnej – oczywiście do pewnej, ustalonej wcześniej, kwoty.
Ubezpieczenie dla kota – podsumowanie
Nadal zdecydowanie zbyt mało osób myśli o ubezpieczeniach dla kota lub psa. Podczas gdy ubezpieczenia domu od włamania, pożaru czy powodzi lub ubezpieczenia samego siebie, uważane są za coś najzupełniej normalnego.
Wiele osób traktuje swoje zwierzaki jako członków rodziny. A każdy członek rodziny zasługuje na odpowiedni poziom opieki. Leczenie weterynaryjne może być przecież nawet bardzo drogie. Ubezpieczenie pomoże zabezpieczyć Cię finansowo w tym czasie. Z powodzeniem możesz ubezpieczyć też kota od kradzieży czy zaginięcia – wtedy ubezpieczyciel pomoże Ci pokryć koszty poszukiwań kota i nagrody za jego odnalezienie. Możesz też ubezpieczyć swojego zwierzaka na wypadek Twojego pobytu w szpitalu, wtedy ubezpieczyciel otoczy go opieką na czas Twojej nieobecności.
Koszt takiej polisy zależy od zakresu, który obejmuje. Może wynieść kilkadziesiąt złotych w skali roku, ale suma ta może urosnąć nawet do kilkuset złotych rocznie – im więcej wymagasz od polisy, tym większą sumę będziesz musiał wyłożyć na składki.