Zapalenie spojówek u kota i inne najczęstsze kocie choroby oczu

Zmysł wzroku jest istotnym zmysłem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Chcemy dla naszego pupila jak najlepiej, dlatego oprócz zapewnienia mu codziennej dawki ruchu, odpowiedniego żywienia, dbania o sierść i odpowiednie samopoczucie, powinniśmy także zwrócić uwagę na kocie oczy. Oko jest niesamowicie złożonym i delikatnym narządem, o który warto dbać, aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiedni komfort życia. Jakie są najczęstsze choroby oczu u kota?

Jak widzą koty?

U kotów narząd wzroku jest słabiej rozwinięty niż węchu czy słuchu (choć widzą lepiej niż psy). Ponieważ koty polują głównie nocą, ważniejsze jest dla nich dobre widzenie w półmroku niż rozróżnianie barw. Dlatego w porównaniu do nas widzą o wiele więcej odcieni szarości, ale mniej kolorów.
Charakterystyczne dla niektórych kręgowców jest odbijanie światła w nocy, co przejawia się w ciekawym zjawisku świecących oczu. Wszystko to dzięki błonie odblaskowej. Zbudowana jest z komórek zawierających kryształy guaniny (błona odblaskowa komórkowa – tapetum lucidum cellulosum ).
Odbite od nich światło kierowane jest do fotoreceptorów, przez co zwiększa się skuteczność widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Błona odblaskowa powoduje charakterystyczne świecenie oczu światłem odbitym (oświetlającym) w ciemnościach. Zabarwienie od niebieskiego, przez zielononiebieskie do żółtozielonego.

Jak zbudowane jest kocie oko?

Jednym z podstawowych elementów oka jest soczewka. Oko składa się także z tęczówki regulującej średnicę otworu zwanym źrenicą, przez którą wpada światło, oraz światłoczułej siatkówki, znajdującej się w głębi oka. Gałka oczna jest kształtem zbliżona do kuli i znajduje się w oczodole.

Składa się z trzech błon:


– błony włóknistej, w większości tworzonej przez nieprzezroczystą twardówkę, w przedniej części oka natomiast przez przezroczystą rogówkę. Błona włóknista stanowi „szkielet” gałki ocznej, utrzymuje jej stały kształt,
– błony naczyniowej, która składa się z trzech części: tylnej, którą stanowi gąbczasta, wypełniona krwią naczyniówka (znajduje się pomiędzy twardówką a siatkówką), pośredniej tworzonej przez ciało rzęskowe i części przedniej, którą stanowi tęczówka,
– błony wewnętrznej (siatkówki), w której rozmieszczone są 2 rodzaje fotoreceptorów: pręciki i czopki.


Gałka oczna składa się z trzech komór: przedniej (zawartej pomiędzy rogówką i płaszczyzną tęczówki), tylnej (położonej za tęczówką). Obie komory wypełnia ciecz wodnista. Największa przestrzeń oka to komora szklista gałki ocznej. Układ ochronny oka tworzony jest przez narządy dodatkowe oka, takie jak powieki, spojówki, narząd łzowy.
Powieki mogą zasłaniać/odsłaniać przedni odcinek oka, dzięki rozprowadzaniu łez po powierzchni rogówki, chronią oko przed wysychaniem i urazami. Spojówka to delikatna, przezroczysta błona, która pokrywa powierzchnię tylną powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej. Narząd łzowy ma za zadanie zwilżanie rogówki i spojówki, składa się z części gruczołowej (wydzielniczej) i drogi łzowej (części odprowadzającej).

zapalenie spojówek u kota

Co powinno nas zaniepokoić?

Przyglądajmy się kocim oczom regularnie. Powinniśmy zwrócić uwagę na takie objawy jak: łzawienie, nadmierny wysięk z oka, mętna lub matowa powierzchnia gałki ocznej, zaczerwienione, spuchnięte powieki, spojówki, mrużenie oka, pocieranie łapą o oko, unikanie światła, przebarwienie sierści wokół oka, pogorszenie widzenia (wchodzenie na przeszkody), zachodzenie trzeciej powieki na oczy.

Jakie koty są najbardziej narażone na problemy z oczami?

Najbardziej narażone na problemy okulistyczne są koty ras brechycefalicznych (koty egzotyczne, persy). Jest to związane z ich budową anatomiczną – przedstawiciele tych krótkoczaszkowych ras mają płytkie oczodoły i dosyć słabo osadzone w nich gałki oczne.
U zwierząt krótkoczaszkowych częściej dochodzić może do mechanicznego uszkodzenia oka, ponieważ nie jest ono chronione przez długi pyszczek, czy pojawiający się na pierwszym planie nos. Nie oznacza to oczywiście, że zwykłe koty europejskie nie będą miały nigdy problemów z oczami.

Czy u kotów mogą występować wady wzroku?

Oczywiście – i to zarówno wrodzone, jak i nabyte. U niektórych ras występują one częściej niż u pozostałych – np. u kotów syjamskich wadą wrodzoną może być zez (u syjamów albinosów jest to wada genetyczna). Nie musi on jednak zaburzać im prawidłowości widzenia   Postępujące zwyrodnienie siatkówki jest wadą dziedziczną kotów perskich i abisyńskich.

Co ciekawe, o ile w przypadku kotów abisyńskich może wiązać się z utratą wzroku w stosunkowo krótkim czasie, o tyle u persów rzadko kończy się to tak dramatycznie.

jak leczyć zapalenie spojówek u kota?

Jakie są najczęściej występujące choroby oczu u kota?

Zapalenie spojówek u kota

Najczęściej diagnozowaną chorobą jest zapalenie spojówek, będące skutkiem działania różnych czynników np. mechanicznych, zakaźnych lub alergicznych. Zakaźne zapalenie spojówek z częstymi nawrotami, często występuje u kotów (m. in. wywołane przez herpeswirusa). Zapalenie spojówek u kota może być także spowodowane urazem mechanicznym czy nieprawidłową produkcją łez.

Wrzody rogówki

Urazy rogówki są dosyć często szybko zauważane przez właścicieli, ponieważ często wiążą się z dosyć silną bolesnością i mrużeniem oka. Wrzód na rogówce może pojawić się w przypadku mechanicznego jej uszkodzenia- poprzez uraz czy ciało obce. Wrzód na rogówce można zobaczyć zakraplając do oka specjalny barwnik, który po wypłukaniu solą fizjologiczną zatrzymuje się w miejscu ubytku. Jeśli zauważysz podobne objawy u swojego kota, poproś lekarza weterynarii o test z fluoresceiną.

Zaćma

Ta choroba oczu polega na zmętnieniu soczewki różnego stopnia- od małych zmian, widocznych pod powiększeniem, do zmętnienia całej soczewki, prowadzącego do utraty wzroku. Jest wiele przyczyn zaćmy. Może rozwinąć się u starszych zwierząt (zaćma starcza), ale również u młodszych jako efekt m.in. chorób metabolicznych (np. cukrzycy), nadczynności tarczycy, co związane jest z nadciśnieniem, innych chorób oka, silnego urazu, lub niedoborów żywieniowych. Zaćma może być również wrodzona (zaćma dziedziczna).

Zespół suchego oka u kota

Suche zapalenie rogówki i spojówek nazywane jest też „suchym okiem”. Wyróżnia się dwa typy tego zaburzenia: pierwszy, spowodowany niedoborem łez oraz drugi wywołany nadmiernym wyparowywaniem łez. Kolejną przyczyną suchego oka może być wrodzony, dziedziczny brak lub niedorozwój gruczołów łzowych. Również przebyte choroby zakaźne np. herpeswiroza, mogą uszkodzić komórki wydzielające łzy, co sprzyja powstaniu suchego zapalenia oczu u kota – rogówki i spojówek.

suche oko u kota

Jak leczyć choroby oczu u kota?

Po pierwsze nigdy na własną rękę nie aplikuj żadnych kropel do oka swojego pupila. Niektóre krople (zawierające steryd) są przeciwwskazane przy kocim katarze czy urazach rogówki. W zależności od przyczyny, choroby oczu u kota leczy się różnymi metodami, dlatego najlepiej będzie, jeśli zgłosisz się do swojego lekarza weterynarii. Na podstawie badania klinicznego lekarz postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Jak dbać o kocie oko? 

Niektóre koty nie wymagają specjalnego dbania o tę okolicę. Można jedynie przemywać im od czasu do czasu oczy specjalnymi czyścikami przeznaczonymi do higieny kocich oczu. Możesz przemywać oczy przegotowaną wodą za pomocą wacika, zawsze od strony wewnętrznej do zewnętrznej oka.

Nie powinno używać się herbaty czy naparu z rumianku, ponieważ może to spowodować reakcję alergiczną i dodatkowo podrażnić oko. Jeśli zauważysz bardziej zachodzące trzecie powieki na oczy, udaj się ze swoim kotem do lekarza weterynarii. Może być to objaw zarobaczenia, lub innej, toczącej się groźnej choroby. 

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.