Mastif tybetański – cena nie gra roli

Mastif tybetański to jedna z największych i najstarszych ras psów na świecie. Dodatkowo, jest to najdroższa rasa psa na świecie. Oczywiście, o ile idealna czystość rasowa danego psa jest niepodważalna. Najdroższy pies na świecie kosztował swojego nowego właściciela blisko 8 mln. złotych! Dlaczego ktoś był skłonny zapłacić za psa tak ogromną kwotę? Wiadomo, że czworonodzy przyjaciele są bezcenni, natomiast nie często zdarza się, by cena psa osiągnęła tak zawrotną wartość. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego mastif tybetański jest tak wyjątkowy i czemu jego cena w hodowlach należy do najwyższych.

Mastif tybetański czarny podpalany

Mastif tybetański – stróż o nieocenionej wartości

Mastif tybetański to pies wywodzący się z Tybetu. Zaliczany jest do 2 grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. Należy do sekcji 2.2 molosów typu górskiego. Jego opis można znaleźć we wzorcu nr. 230. Jaka jest historia jego pochodzenia?

Użytkowość mastifa tybetańskiego kiedyś i dziś

Mastif tybetański w swojej ojczyźnie jest znany jako “do khyi” (pies trzymany na uwięzi). Nazwa wzięła się od sposobu, w jaki niegdyś wykorzystywano psa w ciągu dnia. Przypięty łańcuchem do wejścia do namiotu pilnował, by do środka nie wszedł żaden niechciany gość, czy dzikie zwierzę. Nocami patrolował swój teren dbając, by gospodarz i jego dobytek były wolne od wszelkich niebezpieczeństw.

W Chinach istnieje teoria, wedle której w ciele mastifa tybetańskiego mieszka zmarły mnich. To właśnie jest powodem, dla którego traktuje się tam psy tej rasy jak święte. Poza tym, taki pies (szczególnie mastif tybetański czerwony) jest tam uważany za symbol luksusu. Z perspektywy osoby mocno przywiązanej do tamtejszych wierzeń i zwyczajów, zapłacenie za takiego psa większej kwoty to nie konieczność a zaszczyt. Biorąc pod uwagę, że osobników o czystej krwi jest bardzo mało, chętnych do zakupu psa nie brakuje.

Cena mastifa tybetańskiego wynika też z jego wartości użytkowych. Niezależnie od wierzeń i przekonań, opiekun takiego psa na pewno będzie zadowolony z jego stróżowania. Dobrze wychowany pies nie pozwoli, by pojawienie się intruza przeszło bez echa. Donośny głos oraz imponująca postura sprawiają, że potencjalny intruz dwa razy przemyśli, czy na pewno chce naruszać terytorium mastifa tybetańskiego.

Wszystko to sprawia, że hodowle mastifów tybetańskich cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Wygląd mastifa tybetańskiego – waga, budowa ciała i umaszczenie

Mastif tybetański to wyjątkowy zwierzak. Wygląd olbrzyma jednocześnie zachwyca i wprawia w osłupienie. Pokaźne rozmiary i gęsta sierść sprawiają, że czworonóg ten przypomina niedźwiedzia. Opowiemy więcej o aparycji tego psa.

Jak duży jest najdroższy pies na świecie?

Mastif tybetański to olbrzymi pies, którego wysokość osiąga przynajmniej 66 cm w przypadku samców i 61 cm w przypadku suk. Maksymalna waga dorosłego psa to nawet 80 kg. Suki są lżejsze, jednak również ważą dużo, do 50 kg.

Jak wygląda mastif tybetański?

Zgodnie ze wzorcem FCI, mastif tybetański jest psem imponującym swoimi rozmiarami i proporcjonalnie zbudowanym. Długość jego tułowia jest większa, niż wysokość w kłębie. Posiada majestatyczną postawę, która budzi szacunek tak przyjaciół jak i wrogów.

Głowa mastifa tybetańskiego jest duża i mocna. Utrzymuje ją gruba, dobrze umięśniona szyja, porośnięta gęstą kryzą. Tułów jest mocny, grzbiet prosty i umięśniony, zad szeroki a klatka piersiowa głęboka. Kończyny psa tybetańskiego również są grube, umięśnione i dobrze kątowane. Jego łapy są duże, zwarte i okrągłe, obficie pokryte włosem. Nos jest ciemny i duży, uszy trójkątne, średniej wielkości oraz brązowe oczy, również średniej wielkości.

Szata i kolory sierści

Umaszczenie mastifa tybetańskiego może mieć różne barwy. Najbardziej popularny jest mastif tybetański czerwony, który, jak już wcześniej wspominaliśmy, w niektórych kulturach kojarzony jest z dostatkiem i wysokim statusem. To właśnie czerwony mastif tybetański był psem, za którego zapłacono rekordową kwotę! Inne, możliwe kolory umaszczenia mastifa tybetańskiego to czarny, błękitny (podpalany lub nie), oraz śniady. Na piersi może pojawić się biała gwiazda, na łapach małe, białe znaczenia. Podpalanie nad oczami, na kufie, kończynach i spodzie ogona występują zawsze. Włos jest długi i prosty, podszerstek gęsty. Ciekawostka: Sierść mastifa tybetańskiego jest bezzapachowa i hipoalergiczna.

Mastif tybetański dorosły

Przygotowanie najdroższego psa na świecie do wystaw

Mastif tybetański to olbrzym, który z powodzeniem może brać udział w pokazach psów rasowych. Wcześniej jednak jego sierść trzeba odpowiednio przystrzyc – należy wyrównać odstające włosy w okolicach uszu, między palcami, a także na ogonie. Jeżeli pazury tybetana sięgają do podłogi i utrudniają mu chodzenie, należy je przystrzyc obcinaczkami przeznaczonymi dla psich pazurów.

Warto pamiętać o tym, by przed pokazem umyć swojego czworonoga, w przypadku jednolitego umaszczenia tybetana, można nałożyć szampon intensyfikujący barwę. Po kapieli dobrze nałozyć odżywke regenerujacą, która sprawi, że sierść najdroższego psa będzie lśniła i zachowa zdrowy wygląd.  

Pielęgnacja psów rasy mastif tybetański

Mastif tybetański ma sierść średniej długości, kiedy nie będzie podlegała systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym może stać się matowa, a na ciele psa będą pojawiały się nieestetyczne kołtuny. Podpowiadamy, jak dbać o wygląd tybetana. Jak chronić molosa przed uciążliwymi pasożytami?

Sierść mastifa tybetańskiego jest gęsta, dlatego musimy ją sprawdzać po powrocie ze spacerów, podczas których do sierści psa może przyczepić się pasażer na gapę, na przykład rzep lub kleszcz. Insekty atakujące ciało zwierzęcia, mogą zaszkodzić jego zdrowiu lub życiu. Wielu miłośników czworonogów woli zapobiegać takim sytuacjom, dlatego decyduje się na zakup sprawdzonych środków odstraszającym kleszcze i inne pasożyty. Firma Bayer posiada duży wybór produktów, m.in. obroże Foresto – są woodoodporne i przez cały rok skutecznie chronią pupila przed pasożytami.     

Jak dbać o sierść najdroższego psa na świecie?

Długa sierść tybetanów wymaga, by pies był systematycznie szczotkowany. W okresie linienia jest to szczególnie ważne, wtedy można robić to codziennie. Wykorzystywana w tym celu szczotka powinna być dobrana do długości i gęstości sierści psa oraz jego podszerstka. Sierść mastifów tybetańskich jest hipoalergiczna i bezzapachowa, dlatego wystarczy doraźne mycie.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne dla mastifa tybetańskiego

Na bieżąco trzeba sprawdzać pazury, oczy i uszy psa. Dzięki temu łatwo będzie utrzymać ich czystość i zareagować na ewentualne pogorszenie ich stanu. Jeżeli zajdzie konieczność przemycia oczu lub wyczyszczenia uszu tybetana, warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty przeznaczone do ich czyszczenia.  

Charakter mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański budzi respekt swoją posturą, jego szczekania też nie sposób zignorować. Czy rzeczywiście jest tak groźny, na jakiego wygląda? Czy u psów rasy mastif tybetański agresja jest problemem? Opowiadamy, jaki jest naprawdę ten pies.

Jakie ma podejście do domowników?

Według powszechnej opinii, są to psy, które nie szukają zwady ale nie są też przesadnie przyjacielskie. Psy powstałe w wyniku naturalnej selekcji noszą cechy psów pierwotnych, to znaczy, że są niezależne i silnie przywiązane do swojego terytorium. Osobniki przywiezione do Europy były selekcjonowane pod kątem spokojnej postawy i posłuszeństwa. Tak więc, zależnie od pochodzenia psa, jego wrodzony temperament może być różny. Nie można przy tym nie przypomnieć, że kluczowy wpływ na zachowanie psa w dorosłym życiu ma socjalizacja.

Jak ten ogromny pies reaguje na obcych?

Mastif tybetański to pies stróżujący, dlatego trzeba pamiętać, że we krwi ma reagowanie na osoby i zwierzęta, których nie zna. Jeśli nie zostanie zawczasu nauczony, w jakich sytuacjach powinien zachować spokój, może skutecznie spróbować przepędzić intruza, nawet wbrew woli opiekuna.

Jakie aktywności będą najlepsze dla psa rasy mastif tybetański?

Mastif tybetański to pies dość pokaźnych rozmiarów, dlatego zdecydowanie powinniśmy unikać aktywności obciążających stawy psa. Aby nie doprowadzić zwierzęcia do otyłości, wskazane są regularne spacery – w ten sposób utrzymamy jego kondycję na dobrym poziomie.

Dorosły mastif tybetański

Mastif tybetański w moim domu – czy dam radę wychować najdroższego psa na świecie?

Mastif tybetański może być czułym i oddanym przyjacielem, jeśli odpowiednio podejdziemy do jego wychowania. Podejście opiekuna jest w tym przypadku bardzo ważne. Podpowiadamy, jak wychować tego czworonoga.

Gdzie najwygodniej będzie się żyło tybetanowi?

Z oczywistych względów mastif tybetański nie może mieszkać w bloku. Psu temu najwygodniej będzie w dużym domu z ogrodem. Można trzymać go na podwórku pod warunkiem, że będzie miał stały kontakt z domownikami. Obfity podszerstek sprawia, że czworonóg ten dobrze radzi sobie z działaniem niskich temperatur, więc śmiało może mieszkać na dworze, musimy jednak zapewnić mu odpowiednie warunki.

Własny kąt dla mastifa tybetańskiego

Mastify tybetańskie to doskonałe psy stróżujące, właśnie dlatego ich właściciele często decydują się trzymać je na podwórku. W takich przypadkach dobrze zapewnić pupilowi schronienie przed wiartem, chłodem i upałami. Do tego celu idealnie nada się buda – musi być dostosowana do gabarytów mastifa tybetańskiego.   

Jak zapanować nad olbrzymem?

Tybetan (jak każdy inny pies) powinien mieć od najmłodszych lat kontakt z innymi zwierzętami i obcymi ludźmi. Warto też, by w kontrolowanych warunkach poznał swoje negatywne emocje. Na pewno będzie nad nimi łatwiej zapanować, niż gdyby ujawniły się w losowym momencie i niesprzyjających okolicznościach. Zdecydowanie nie polecamy, by mastif tybetański został pierwszym psem.

Szczeniak mastif tybteański

Mastif tybetański – jak wyszkolić molosa na dobrego stróża?

Mastif tybetański jest bardzo uparty – to pies, który lubi stawiać na swoim. Jego szkolenie może stanowić wyzwanie dla przyszłego właściciela. O czym należy pamiętać podczas treningów?

Nauka posłuszeństwa mastifa tybetańskiego przede wszystkim

Charakter mastifa tybetańskiego sprawia, że zaopiekować się może nim tylko doświadczony, stabilny opiekun. Najlepiej mieszkający na wsi, posiadający duże podwórko. Postawa opiekuna musi wyrażać niepodważalną pewność siebie, którą pies wyczuje i uszanuje. Ponadto przy szkoleniu tego psa, ważna jest konsekwencja i jasne wyznaczanie zasad.

Nagradzanie mastifa tybetańskiego za posłuszeństwo

Mastif tybetański nie jest zbytnio przekupny, jednak chętnie pochwały za wykonaną komendę. Bez względu na to, czy nagrodzimy go słowem, gestem, czy wspólną zabawą, na pewno będzie to stanowiło dla niego dodatkową motywację podczas treningów.

Wspólne aktywności i dodatkowe akcesoria dla dużego tybetana

Mastif tybetański, jak każdy pies potrzebuje regularnych spacerów. Taka forma aktywności na pewno go zadowoli. Dodatkowym urozmaiceniem może być odwiedzanie psich parków, gdzie mastif tybetański będzie miał okazję socjalizować się z innymi psami i ich opiekunami. Na piesze wędrówki z mastifem tybetańskim najlepiej zabierać grubą obrożę i solidną smycz przeznaczoną dla ras dużych.

Hodowla mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański uznawany jest za jednego z najdroższych psów na świecie. Cena za szczenię zaczyna się od ok. 5000 tysięcy złotych w górę. Jeśli chcemy nabyć tego majestatycznego czworonoga musimy liczyć się niemałym wydatkiem, dlatego wcześniej warto dobrze sprawdzić hodowlę, by mieć pewność, że kupujemy rasowego psiaka. Podpowiemy, jak wybrać tę najlepszą

Rodowód i metryka dla mastifa tybetańskiego

Metryka to dokument, który powinien wydać wraz ze szczeniakiem każdy szanujący się hodowca. Można powiedzieć, że to psi odpowiednik ludzkiego aktu urodzenia. Zawiera dane odnośnie urodzenia malucha, taki dokument wydają jedynie hodowle zarejestrowane przez FCI.

Rodowodu nie trzeba wyrabiać obowiązkowo, jest potrzebny jedynie w przypadku, gdy opiekun zdecyduje się założyć własną hodowlę lub będzie chciał wystawiać psa w pokazach. Rodowód zawiera informację o przodkach szczeniaka cztery pokolenia wstecz.

Jak rozpoznać dobrego hodowcę mastifów tybetańskich?

Jeśli zdecydujemy się na nabycie mastifa tybetańskiego wcześniej będziemy musieli znaleźć dobrą hodowlę, która gwarantuje, że maluchy są rasowe. Każdy szanujący się hodowca wcześniej udzieli nam wskazówek z zakresu żywienia, zdrowia i charakteru tego psa. Będzie chciał wiedzieć również, jaka jest nasza wiedza na temat tego zwierzęcia. Będzie chciał mieć pewność, że mały tybetan trafi w dobre ręce odpowiedzialnego opiekuna, który zna blaski i cienie związane z wychowaniem tej rasy. W razie jakichkolwiek pytań chętnie posłuży radą.

Co może zaoferować nam hodowca najdroższego psa na świecie?

Oprócz rodowodu hodowca ma obowiązek wydać również książeczkę zdrowia szczeniaka i umowę kupna-sprzedaży oraz poradnik zawierający najważniejsze informacje odnośnie tej rasy. Dodatkowo może zaopatrzyć malucha w:

  • karmę, którą maluch dotychczas jadł;
  • dwie miski na jedzenie i picie;
  • kawałek ręcznika lub koca, na którym do tej pory szczeniak leżał;
  • obroża i szelki dostosowane do rozmiaru

Akcesoria te pomogą szczeniakowi zaklimatyzować się w nowym domu. Oprócz tego niektórzy hodowcy dorzucają jeszcze:

Dorosły mastif tybetański

Mastif tybetański – zdrowie i choroby

Mastif tybetański może żyć nawet 14 lat, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę jego wielkość. Na ogół psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, nie są jednak wolne od ryzyka.

  • Zagraża im na przykład dysplazja stawów biodrowych, która towarzyszy największym psom. Z tego powodu nie powinno się angażować tybetana do szaleństw, lepszy będzie dla niego długi, spokojny spacer. Tego zaś nie może w życiu tybetana zabraknąć. Aby uchronić psa przed tym problemem należy nie tylko dopasować formę aktywności dorosłego psa do jego możliwości. Ryzyko zmniejszy też rozsądne dozowanie ruchu psu w fazie wzrostu. W tym czasie jego kości i stawy dopiero rosną i utwardzają się. Dla zachowania dobrego stanu kości i stawów mastifa tybetańskiego, nie powinno się go trzymać w mieszkaniu w bloku, w którym nie ma windy. Poruszanie po schodach oznacza dla tak dużego psa problemy ze stawami biodrowymi.
  • Inną dolegliwością, na którą narażone są mastify tybetańskie, jest skręt żołądka, który może pojawić się jako wynik nagłej aktywności po świeżo zjedzonym, obfitym posiłku. Aby uchronić przed nim psa, należy podawać mu odpowiednio zbilansowaną karmę w porcjach, które łatwo strawi. W razie potrzeby można zmniejszyć wielkość porcji i zwiększyć ich ilość. Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka u psa podnosi dodatkowo przewlekły stres, dlatego ta dolegliwość często towarzyszy psom zabranym nieodpowiedzialnym właścicielom.
  • Mastif tybetański jest również narażony na choroby oczu, na przykład entropię, czyli wywinięcie powiek do wewnątrz. Istnieje odwrotność tej choroby, czyli ektropium. Również polega na wywinięciu powiek, jednak do zewnątrz. Dolegliwości mogą dotyczyć powieki dolnej, górnej albo obu. Częściej dotykają powiekę dolną niż górną. Mogą być uwarunkowane genetycznie lub powstawać w wyniku mechanicznych urazów oka.

Ciekawostka: Suki mastifów tybetańskich mają cieczkę tylko raz do roku.

Zadbaj o zdrowie Twojego pupila!

Żywienie – ile je mastif tybetański?

Żywienie psa zawsze powinno być odpowiednie do jego wielkości, wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia, w tym problemów żołądkowych. W przypadku mastifa tybetańskiego nie jest inaczej. Podpowiadamy, jak karmić mastifa tybetańskiego?

Metody żywienia mastifa tybetańskiego

W żywieniu psa zawsze chodzi dostarczenie do jego organizmu wszystkich składników, które są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dla mastifów tybetańskich polecana jest często dieta BARF. Osoby posiadające wystarczającą wiedzę z zakresu żywienia mogą samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila. Powinny przy tym korzystać ze składników świeżych i naturalnych. Brak takiej wiedzy lub wybór gorszych składników stwarzają ryzyko, że pożywienie podawane psu nie będzie odpowiednio zbilansowane. Osobom, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, polecamy gotowe karmy dla zwierząt. Oczywiście, tylko te o wysokiej jakości, opracowane przez specjalistów. Tanie zamienniki często zawierają dodatki, które mają szkodliwy wpływ na organizm psa.

Mastif tybetański – żywienie szczeniąt i dorosłych psów

Jak większość dużych ras mastify tybetańskie dojrzewają dość późno, bo mniej więcej ok. 3-4 roku życia. Żywienie szczeniąt znacznie różni się od karmienia psów dorosłych. Właśnie dlatego maluchom należy podawać karmę dla szczeniaków ras dużych – zawiera odpowiednią ilość wapnia i fosforu, a także kwasów omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają na rozwój szczeniaka. Kiedy szczeniak urośnie i stanie się dorosłym psem, warto podawać mu karmę o obniżonej kaloryczności. Dorosłe psy powinny dostawać posiłki 2-3 razy dziennie.

Mastif tybetański – karmienie ras dużych

Należy dbać o stawy i kości mastifa tybetańskiego. Karma dedykowana dla ras dużych i olbrzymich z cala pewnością zaspokoi apetyt olbrzyma i dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo możemy podawać mu suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę, która wzmacnia stawy.

Jak stosować smaczki, jako pożywienie?

Mastify tybetańskie nie są raczej psami łakomymi. Z tego powodu trochę trudniej przekupić je przysmakami. Dobre jest zaś to, że zmniejsza się dzięki temu ryzyko otyłości. Oczywiście to opiekun jest zobowiązany do kontrolowania masy ciała swojego pupila i reagowania na ewentualne odstępstwa od normy. Przysmaki należy dawkować rozsądnie. Może nie staną się niezbędnym elementem szkolenia, ale specjalne smaczki dentystyczne pomogą usunąć kamień nazębny.

Podsumowanie

Mastif tybetański, czyli najdroższy pies na świecie nie jest dla każdego. Nie tylko ze względu na cenę szczeniaka i późniejsze koszty utrzymania. Jego charakter sprawia, że zapanowanie nad ogromnym czworonogiem jest możliwe tylko dla nielicznych. Wychowaniem tybetana może zająć się jedynie silna emocjonalnie osoba, która ma widoczny posłuch wśród ludzi i zwierząt w swoim otoczeniu. To warunek konieczny dla zdobycia posłuchu mastifa tybetańskiego. Naszym zdaniem warto podjąć wysiłek, ponieważ dobrze wychowany mastif tybetański doskonale sprawdzi się jako obrońca domu.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.