Dogoterapia, czyli jak psy terapeutyczne pomagają osobom chorym

Najnowsze badania udowadniają znaną od bardzo dawna teorię, że psy mają zbawienny wpływ na ludzką psychikę. Nieważne mała, czy duża – kulka puchatego szczęścia może być lekiem na całe zło. Psy terapeutyczne często pomagają zmagać się z nerwicą i depresją – odpowiednio wyszkolone mają spokojne i łagodne podejście do każdego, kto potrzebuje wsparcia. Ich ogromne pokłady empatii i brak krytycyzmu sprawia, że dla wielu osób świat staje się piękniejszy. Jeśli chcesz poznać rasy, które świetnie sprawdzają się w roli psów terapeutycznych, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem psów stworzonych do dogoterapii.  

Dogoterapia - psy terapeutyczne

Psy w lecznictwie – jak dogoterapia może pomóc człowiekowi?

Psy terapeutyczne często wykorzystywane są do pracy z osobami niewidomymi, a także takimi, które są obarczone innego rodzaju niepełnosprawnościami. Ludziom poruszającym się na wózku pomagają w codziennym funkcjonowaniu – otwierają drzwi lub podnoszą przedmioty znajdujące się na podłodze. Niektóre osobniki wykazują większe predyspozycje do pełnienia funkcji psa przewodnika. Ciąży na nich ogromna odpowiedzialność – są bowiem “drugimi oczami” niewidomego. Takie zwierzę oczywiście musi być odpowiednio przeszkolone. Powinno posiadać zestaw pewnych cech: przede wszystkim musi być inteligentne, życzliwe oraz dobrze socjalizowane. Dodatkowo powinno przejść szereg badań wykluczających choroby dziedziczne lub takie, które są typowe dla danej rasy (m.in. dysplazja stawów biodrowych). 

Niektóre psy terapeutyczne sprawdzają się również w dogoterapii. Pomagają osobom dotkniętym chorobami psychicznymi, nerwicami i załamaniami. Skutecznie redukują stres i wyciszają, obcowanie z nimi bardzo odpręża. Uczą empatii i samodzielności, a ponadto stanowią “złoty środek” w przezwyciężaniu samotności. Psy takie dobrze sprawdzają się w pracy zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi.  

Psy terapeutyczne – poznaj top 7 ras

Spośród wielu ras można wyróżnić te czworonogi, które mają szczególne predyspozycje do zostania psami terapeutycznimi, a należą do nich, m.in:

Labrador retriever

To psy wrażliwe na cierpienie człowieka, wyróżnia je łagodne podejście. Są przyjaźnie nastawione do ludzi, a także bardzo oddane. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna i są w stanie służyć mu pomocą w każdej sytuacji. Świetnie nadają się do zabaw z dziećmi, dla maluchów to dobra forma terapii – pies motywuje je do wykonywania monotonnych, często ciężkich ćwiczeń. 

Labradory to duże, spokojne czworonogi –  ich słodkie pyszczki, merdające ogony wprost zachęcają do przytulania. Psy takie bardzo dobrze koją nerwy i pozytywnie wpływają na psychikę dzieci dotkniętych takimi chorobami jak: autyzm, ADHD, czy zespół aspergera. Pomagają im się skupić, a także wyciszyć myśli. Uczą empatii i rozwijają umiejętności społeczne. Maluchy mają okazję bliżej poznać świat zwierząt i ich zwyczaje. 

Psy terapeutyczne labrador retriever

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy labrador retriever

Golden retrievery

Golden retrievery wyglądem nieco przypominają labradory. To kolejna rasa, która doskonale sprawdzi się w dogoterapii. Są bardzo radosne, można na nich polegać w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach. Muszą być nauczone odpowiednich reakcji na gwałtowne ruchy lub nieprzewidziane zachowania. 

Psiaki te znacznie ułatwią życie osobom niepełnosprawnym. Goldeny są sprawne fizycznie i inteligentne, więc z całą pewnością dadzą sobie radę z pomocą inwalidom. Są z natury spokojne i opanowane. Te towarzyskie czworonogi uwielbiają spędzać czas w towarzystwie ludzi. Dlatego też dobrze będą sprawdzać się w pracy z osobami z zespołem Downa. Chętnie będą uczestniczyć w we wspólnych zabawach. 

Psy terapeutyczne golden retriever

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy golden retriever

Owczarki niemieckie

Owczarek niemiecki zazwyczaj bardziej kojarzy się nam, jako pies biorący udział w akcjach policyjnych. Niewielu wie, że zwierzę to z powodzeniem może być również psem terapeutycznym. Jest bardzo inteligentny, zatem szybko się go szkoli. Psy tej rasy są bardzo opiekuńcze i nie wykazują agresji – chętnie współpracują z człowiekiem. Cierpliwie i konsekwentnie spełniają powierzone im zadanie. 

Typowy owczarek niemiecki wykazuje się dużą dozą cierpliwości, m.in. w pracy z dziećmi autystycznymi lub osobami, które mają problem z hamowaniem emocji. Najlepiej wybierać hodowle, w których pies ma od urodzenia kontakt z dziećmi. Spędzanie czasu z owczarkiem niemieckim uczy łagodnego podejścia do zwierząt i odpowiedzialności. 

Psy terapeutyczne owczarek niemiecki

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy owczarek niemiecki

Owczarki szkockie collie

Chyba każdy z nas zna suczkę Lassie. Kojarzy nam się z oddanym psem rodzinnym – i słusznie. Owczarki szkockie collie to nie tylko piękne psy, pierwotnie pełniły ważną rolę użytkową –  pilnowały wypasających się stad. Można przypuszczać, że właśnie stąd wziął się silnie zakorzeniony w nich instynkt opiekuńczy. Owczarki szkockie to aktywne psy, są także niezwykle empatyczne – te cechy sprawiają, że doskonale sprawdzą się w roli psa przewodnika. 

Owczarki collie mają długą, puszystą sierść. Stworzona jest do głaskania. Wspólne przytulanie to dobra forma terapii, przynosi korzyści nie tylko opiekunowi, ale również zwierzęciu. By włosy czworonoga były miękkie w dotyku i zachowały zdrowy wygląd trzeba je regularnie czesać. Do tego celu przyda się szczotka przeznaczona specjalnie dla psów. 

Psy terapeutyczne owczarek szkocki collie

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy owczarki szkockie collie

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel nie zalicza się do ras dużych, dlatego może być nieoczywistym wyborem w naszym zestawieniu. Psy te są otwarte na kontakt z człowiekiem, ich pogodne usposobienie sprawia, że są w stanie rozbawić i odprężyć każdego. Dla swojego opiekuna są bardzo czułe i oddane, potrafią stworzyć z nim bliską więź. Ukochanego właściciela nie opuszczają nawet na krok. 

Cavalier ze względu na swoje niewielkie rozmiary polecany jest głównie do pracy z dziećmi oraz osobami obarczonymi różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Obcowanie z psem tej rasy pobudza do działania w sensie fizycznym, usprawnia procesy myślowe,  a także dobrze wpływa też na samopoczucie osoby chorej. Ponadto kontakt z cavalier king charles spanielem angażuje większość zmysłów i uspokaja. 

Psy terapeutyczne cavalier king charles spaniel

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy cavalier king charles spaniel

Siberian husky

Siberian husky, by pełnić rolę psów terapeutycznych, muszą być wcześniej odpowiednio przeszkolone. Ciężko zapanować nad ich żywiołowym temperamentem. Jeśli jednak będą trenowane pod okiem doświadczonego opiekuna, mogą świetnie nadawać się, m.in. do pracy z dziećmi. Pomóc w szkoleniu ich posłuszeństwa mogą smaczki treningowe – stanowią dobre źródło motywacji, dzięki nim cały proces szkolenia może przebiec szybko i bezproblemowo.

Musimy pamiętać, że jedynie starannie wyselekcjonowane osobniki mają możliwość brać udział w dogoterapii. Siberiany muszą być przede wszystkim odpowiednio socjalizowane. Dobrze wyszkolone, do powierzonych im zadań podchodzą na spokojnie. To bardzo towarzyskie czworonogi, które cierpliwie przeprowadzą malucha przez proces terapii.  

siberian husky

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy siberian husky

Beagle

Beagle to pies, którego wszędzie jest pełno. Dobrze wychowany pies tej rasy będzie dobrym pupilem rodzinnym. W stosunku do ludzi wykazuje się dużą łagodnością, która jest niezwykle potrzebna w pracy z osobami obciążonymi chorobami psychicznymi. Beagle mocno przywiązuje się do ludzi, z którymi spędza najwięcej czasu. To towarzysz, który sprawdzi się, jako pies terapeutyczny. 

Jego przyjazne usposobienie i żywiołowy temperament przydaje się w leczeniu depresji. Beagle to bardzo pogodne psiaki, ich radość jest zaraźliwa. Wykorzystywane są do pracy z osobami cierpiącymi przykładowo na chorobę afektywną dwubiegunową, nerwicę lub demencję. Pocieszają osoby dotknięte poważnymi chorobami, takimi jak nowotwór czy stwardnienie rozsiane. 

beagle

Poznaj więcej informacji na temat psów rasy beagle

Podsumowanie

Psy od dawna służyły pomocą człowiekowi. Jednym z rodzajów takiego wsparcia jest dogoterapia. Psy terapeutyczne z odpowiednimi predyspozycjami odwiedzają szkoły specjalne lub hospicja, by nieść radość i ukojenie w trudnych momentach życia. Niektóre z nich dobrze sprawdzają się w roli psów przewodników. Pomagają także osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Co więcej, przedstawiliśmy ranking ras najczęściej wykorzystywanych w dogoterapii. Podsumowując, musimy pamiętać, że pies musi wcześniej przejść odpowiednie szkolenie i odznaczać się cechami pożądanymi przy terapii, takimi jak: cierpliwość, inteligencja, empatia oraz radosne podejście. 

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Wybór rasy psa - jak dobrać psa dla siebie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Dogoterapia, czyli jak psy terapeutyczne pomagają osobom chorym
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.