Portugalski pies dowodny potocznie nazywany jest portugalskim psem wodnym, a w swojej ojczyźnie cão de água Português. Jest to rasa, która nie jest zbyt rozpowszechniona w Polsce, a która może zadziwić swoim pięknym wyglądem niejednego przechodnia. Jednak osobliwa uroda to zaledwie wierzchołek góry jego zalet. Jeśli chcesz poznać portugalską rasę i odkryć jej wszystkie atuty to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
- 1. Portugalski pies dowodny – opis ogólny
- 2. Portugalski pies dowodny – wygląd
- 3. Portugalski pies dowodny – Pielęgnacja
- 4. Portugalski pies dowodny – charakter
- 5. Portugalski pies dowodny – wychowanie
- 6. Portugalski pies dowodny – hodowla idealna
- 7. Portugalski pies dowodny – zdrowie
- 8. Portugalski pies dowodny – żywienie
- 9. Portugalski pies dowodny – cena i koszty utrzymania
- 10. Podsumowanie
Portugalski pies dowodny – opis ogólny
Portugalski pies dowodny, to portugalska rasa psów. Uznana została przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), otrzymała 37 nr wzorca i została zaklasyfikowana do:
- do VIII grupy – aportery, płochacze, psy wodne,
- w sekcji 3 – psy wodne.
Rasa nie podlega próbom pracy.
Portugalski pies dowodny – jak został sklasyfikowany w innych organizacjach kynologicznych
Portugalski pies dowodny jest uznawany przez większość najbardziej znanych organizacji kynologicznych:
- American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working Group),
- Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy 6 – psy użytkowe (Utility),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working),
- Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec III-25 w grupie psów pracujących (Working Dogs),
- United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów myśliwskich (Gun Dog Group).
Portugalski pies dowodny – historia rasy i popularność
Wodny pies portugalski wywodzi się z regionu Algarve w Portugalii, gdzie w dawnych czasach pomagał rybakom w połowach – ciągnął sieci, pilnował łodzi, wyciągał z wody rozbitków i przekazywał wiadomości między statkami. Był rozpowszechniony na całym wybrzeżu Portugalii. Utracił swoje znaczenie wraz z rozwojem technik rybołówstwa i jego obszar występowania został zawężony do ojczystego regionu. W czasach współczesnych rasa pozostaje najbardziej popularna w Portugalii, a także w Wielkiej Brytanii i USA.
W Polsce rasa dopiero zyskuje swoją popularność. Jej najbardziej znanym przedstawicielem jest pies Bo, który należał do byłego prezydenta USA Baracka Obamy, w czasie jego prezydentury. Wybór rasy był podyktowany przez alergię na psy córki prezydenta Baracka Obamy – rasa jest postrzegana, jako nieuczulająca. Bo został bohaterem artykułów gazet, książki, programu telewizyjnego, komiksu Marvela, a także pojawił się w ośmiu innych komiksach. W sprzedaży były dostępne zabawki i karty baseballowe z jego wizerunkiem. Oprócz Bo, rodzina Obamów miała suczkę tej samej rasy. Sunny – tak miała na imię, nie zdołała zdobyć takiego uznania, jak Bo. W dodatku jest przede wszystkim kojarzona z incydentem, w którym pogryzła twarz gościa Białego Domu.
Psy tej rasy odznaczają się doskonałym węchem i słuchem, reagują odpowiednio do intonacji i same potrafią intonować wiele dźwięków. Przez tę zdolność, rasa jest postrzegana, jako idealne wsparcie dla osób niedosłyszących i głuchoniemych. Dlatego często znajdują swoje zastosowanie, jako psy przewodnicy.
Portugalski pies dowodny – wygląd
Portugalski pies dowodny to średniej wielkości pies z lokami lub długimi, falistymi włosami. Psy tej rasy często mają wystrzyżony zad, część ogona i kufę – czyli pysk. Zazwyczaj mają harmonijną budowę ciała z wyrobionymi od pływania mięśniami.
Portugalski pies pasterski – budowa ciała
Dowodny pies portugalski posiada szeroką głowę, na której są okrągłe, ciemne oczy średniej wielkości. Na linii oczu znajdują się wiszące uszy kształtu sercowatego. Nos psa jest szeroki, z rozwartymi nozdrzami. Szyja jest krótka, prosta i łagodnie przechodzi w tułów, który odznacza się prostym grzbietem i głęboką klatką piersiową. Kończyny przednie psa są mocne i pionowe. Tylne kończyny poniżej stawu skokowego u psa są proste, bez wilczych pazurów. Powyżej stawu skokowego u psa są silne i dobrze umięśnione. Ogon psa jest osadzony średnio wysoko, jest gruby u nasady, gdy pies jest pobudzony, zakręca się w pierścień.
Portugalski pies dowodny – waga i wysokość psa w kłębie
Wzorzec FCI ogranicza dokładnie wysokość wagę i wysokość psa w kłębie – czyli wysokość mierzoną do jego najwyższego punktu grzbietu.
Waga:
- psy: 19 – 25 kg,
- suki: 16 – 22 kg.
Wysokość:
- psy: 50 – 57 cm,
- suki: 43 – 52 cm.
Ponadto, wzorzec określa idealną wysokość w kłębie – psa i suki:
- psy: 54 cm,
- suki: 46 cm.
Portugalski pies dowodny – umaszczenie psa i jego szata
Obfita sierść portugalskiego psa dowodnego nie ma podszerstka. Jak już wiemy występują dwie odmiany:
- alowana, z długim włosem – wełnista, połyskująca. Pies ma na głowie czub z długiego falistego włosa,
- lokowata, z krótszym włosem – gęsta, bez połysku. Loczki są zwarte i pierścieniowate. Na głowie jest kędzierzawa czupryna.
Umaszczenie psów portugalskich:
- czarne w różnych odcieniach,
- czekoladowe w różnych odcieniach,
- jednolicie białe.
U psów umaszczonych kolorowo mogą występować białe znaczenia. Wzorzec FCI ogranicza miejsca ich rozmieszczenia. Mogą one znajdować się na kufie u psa, a także na czubku głowy, szyi, przedniej części klatki piersiowej, dolnych partiach nóg i na końcu ogona.
Portugalski pies dowodny – Pielęgnacja
Portugalski pies dowodny nie jest łatwy w pielęgnacji. Obydwie odmiany mają skłonność do filcowania (supłania, splątywania) włosów, dlatego zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane systematycznie.
Portugalski pies dowodny – szczotkowanie
Podstawą pielęgnacji portugalskich psów dowodnych jest szczotkowanie, które powinno się powtarzać około dwóch razy w tygodniu. Sami dostosowujemy częstotliwość czesania w zależności od tego, jaką ma tendencję do filcowania. Przed rozpoczęciem szczotkowania, należy rozplątać wszelkie supły. Do szczotkowania przyda nam się:
- odżywka dla psa w aerozolu – do spryskania sierści przed szczotkowaniem,
- szczotka dla psa włosiana – do rozczesywania włosów,
- szczotka dla psa metalowa, gładko zakończona – do rozczesywania głębszych partii włosów,
- grzebień dla psa metalowy o średnio-gęstym zgrzeble – do usuwania supłów i kołtunów.
Portugalski pies dowodny – strzyżenie
Portugalski pies wodny może być strzyżony wedle naszego uznania. W przypadku, gdy przewidujemy dla niego uczestnictwo w wystawach, najlepsze będzie strzyżenie:
- “na lwa” – już wcześniej wspomniana fryzura, gdzie sierść na kufie u psa jest wystrzyżona na około 1 cm, a także tylne kończyny, zad i część ogona – pozostawiony jest tylko na końcu “pędzelek”. Taka fryzura w przeszłości była stosowana ze względów praktycznych. Bujne owłosienie znacznie obciąża psa po wyjściu z wody, dlatego było ono ścinane, lecz nie wszędzie. Pozostawione włosy miały chronić jego klatkę piersiową zachowując ciepło ciała. Kufa bez włosów pozwala sprawniej chwytać przedmioty i ryby w wodzie.
- “na retrievera” – szata jest obcięta równo na całym ciele do 3 cm – poza ogonem, gdzie włosy są dłuższe. Jest to fryzura bardziej współczesna. Hodowcy uznali, że jest bardziej atrakcyjna dla potencjalnych opiekunów.
Naszego psa może ostrzyc groomer – czyli fryzjer zwierząt. Możemy także to zrobić sami, porady i opinie na temat stylizacji, możemy znaleźć na grupach dyskusyjnych poświęconych rasie.
Portugalski pies dowodny – kąpiele
Wodne psy portugalskie, tak jak inne psy dowodne uwielbiają pływać. Z jednej strony – nie będą stwarzać problemów podczas kąpieli, z drugiej – będą wskakiwać do rozmaitych akwenów, przez co ich sierść może potem być brudna i śmierdząca. Po każdej takiej zabawie w wodzie psa należy wykąpać w czystej wodzie. Zanim przystąpimy do kąpieli, powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia stałe, które zaplączą się w sierści, a także ewentualne supły. Szata psa powinna być dobrze zmoczona, a szampon nie może się zbytnio pienić. W tym celu dobrze będzie go rozcieńczyć i ustawić niezbyt mocny strumień wody. Szampon powinien być dobrany do potrzeb pielęgnacyjnych:
- szampon dla psów proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
- regenerujący szampon dla psów – dla przesuszonej sierści,
- szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.
Sierść psa powinna być podwójnie wykąpana przy użyciu szamponu, a za trzecim razem nanosimy odżywkę w balsamie. Przed naniesieniem i po spłukaniu odżywki, sierść powinna być wysuszona.
Portugalski pies dowodny – higiena
Pielęgnujac portugalskiego psa dowodnego powinniśmy zwracać uwagę na takie części ciała, jak:
- oczy,
- uszy,
- miejsca intymne,
- zęby,
- pazury.
W okolicach oczu, uszu i miejsc intymnych najczęściej powstają infekcje. Przy szczotkowaniu, możemy te miejsca przetrzeć chusteczką zwilżoną odpowiednim płynem pielęgnacyjnym. Zęby można czyścić podając psu przekąski dentystyczne. Innym rozwiązaniem jest szorowanie szczotką do zębów dla psów i pastą do zębów dla psów. Pazury przycinamy obcinaczkami dla psów, gdy są zbyt długie i wystają poza opuszki łap. Nie możemy także zapominać o ochronie przeciw pasożytom, takim jak pchły i kleszcze. W tym celu możemy zakładać psu obroże owadobójcze. Najbardziej popularne wśród opiekunów są obroże Foresto od firmy Bayer.
Portugalski pies dowodny – charakter
Portugalski pies dowodny jest psem odważnym. Wykorzystywany był do zadań specjalnych przez portugalskich rybaków i marynarzy. A jakim jest psem na lądzie – w domu i na zewnątrz?
Portugalski pies dowodny – w domu
Portugalski pies wodny to bardzo przyjazny pies. Łatwo akceptuje towarzystwo innych zwierząt domowych, kocha swojego opiekuna, a najbardziej jest serdeczny wobec dzieci. Jest także czułym towarzyszem osób starszych, chociaż nie każdy senior może być samodzielnym opiekunem portugalskiego psa wodnego. Pies lubi zajęcia, które będą go angażować intelektualnie. Brak zajęć będzie źle wpływał na psa. Podobnie jest w przypadku, gdy pies zostaje w domu sam. Możemy go przyuczyć do spokojnego znoszenia samotnych chwil w domu, jednak nie mogą one być częste i trwać zbyt długo. Gdybyśmy wyjątkowo musieli zostawić psa na dłużej samego, to możemy mu podać bezpieczny środek uspokajający Zylkene od Vetoquinol.
Portugalski pies dowodny – na zewnątrz
Jak już wiemy, portugalski pies wodny, w przeszłości bronił łodzi i dobytku marynarzy, dlatego może się sprawdzić w roli stróża. Jeżeli jego zapotrzebowanie na ruch zostało zaspokojone, raczej nie powinien opuszczać miejsca swojego posterunku, gdyż czuje się przywiązany do swojej rodziny. Do obcych ludzi pies podchodzi z dystansem.
Portugalski pies dowodny – wychowanie
Portugalski pies dowodny uchodzi za psa posłusznego i chętnego do pracy. Psy te szybko się uczą i łatwo zapamiętują nazwy różnych rzeczy. Ich inteligencja sprawia, że można wykorzystać je w roli psów przewodników. W trakcie wychowania powinniśmy podchodzić do psa konsekwentnie. Jeśli nie będzie dostrzegał w nas autorytetu, z czasem może zacząć pobłażać nasze komendy. A co powinniśmy zapewnić portugalskiemu psu dowodnemu, żeby był szczęśliwym i zdyscyplinowanym przyjacielem?
Portugalski pies dowodny – czy jest psem do życia w mieście?
Dowodny pies portugalski potrzebuje przestrzeni, a najlepiej gdy dodatkowo, będzie miał w pobliżu dostęp do wody, gdzie będzie mógł często pływać. W bloku miejskim nie będzie czuł się dobrze, dlatego nie powinien w nim mieszkać. Jeżeli pies będzie mieszkał w domu z ogrodem, na pewno trzeba zadbać o solidne ogrodzenie posesji. Wspominaliśmy, że pies raczej nie powinien oddalać się od swojego miejsca, ale posiada dobrze rozwinięty zmysł myśliwski i może się zdarzyć, że uda się w pogoń za innym zwierzęciem.
Portugalski pies dowodny – sporty i aktywność fizyczna
Portugalski pies dowodny uwielbia pływać, wraz z nim możemy ćwiczyć pływanie, a nawet dołączyć do drużyny WOPR. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o psach ratowniczych. Portugalski pies wodny nie musi uprawiać wyłącznie sportów związanych ze środowiskiem wodnym. Może razem z nami biegać lub towarzyszyć nam podczas jazdy na rowerze lub konno. Jest psem wytrwałym i lubi wysiłek. Może osiągać świetne wyniki w takich dyscyplinach kynologicznych, jak:
- agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
- obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
- rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
- flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
- dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
- dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
- dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
- canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
- mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.
Gdy pies uprawia sport intensywnie, warto będzie zaopatrzyć się w specjalne akcesoria, które będą chronić jego ciało przed urazami, na przykład ochraniacze stawów skokowych u psa, bądź odpowiednio dopasowana uprząż sportowa.
Portugalski pies dowodny – hodowla idealna
Portugalski pies dowodny, choć jest rasą mało znaną w Polsce, nie brakuje w naszym kraju hodowli, w których można nabyć szczenięta. Oferty o szczeniakach możemy znaleźć w internecie.
Portugalski pies dowodny – hodowla i stowarzyszenie
Hodowle rasowych psów w Polsce powinny podlegać pod ogólnokrajowe organizacje społeczne, które zajmują się hodowlą. Poszukując hodowli starajmy się wybierać takie, które podlegają pod renomowane organizacje. Oprócz tego, przekonajmy się o rzetelności danej organizacji, zapoznając się z jej praktykami. Będąc już w hodowli dokładnie zweryfikujmy przynależność psa do rasy portugalski pies dowodny, hodowla powinna umożliwić wgląd do rodowodów rodziców, a także porozmawiajmy z hodowcami. Prawdziwi specjaliści, mogą nam opowiedzieć wszystko na temat rasy portugalski pies dowodny, hodowla idealna pomoże nam dobrać odpowiedniego dla nas szczeniaka, a także wyda wyprawkę.
Portugalski pies dowodny – zdrowie
Portugalski pies dowodny żyje przeważnie około 11-15 lat. Jego szata czyni go odpornym na wilgoć, zimno, a także upał. Rasa uchodzi za zdrową, lecz największe zagrożenie dla niej stanowią choroby genetyczne. Jest to związane z niewielką populacją rasy. Osobnicy powinni być szczególnie starannie dobierani do rozrodu.
Portugalski pies dowodny – choroby
- dysplazja stawu biodrowego – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawu biodrowego, przez którą pies ma problemy z chodzeniem.
- zaćma – polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadzi do utraty wzroku,
- postępujący zanik siatkówki – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
- dystychiaza – wrastające rzęsy ocierają oko powodując rozległe owrzodzenia rogówki,
- kardiomiopatia – choroba mięśnia sercowego, dochodzi do istotnego obniżenia funkcji skurczowej komór serca, co prowadzi do niewydolności serca i śmierci.
Portugalski pies dowodny – żywienie
Portugalski pies dowodny może spożywać posiłki, które przygotujemy sami lub zbilansowaną karmę komercyjną. Od nas zależy wybór sposobu żywienia, ale w obu przypadkach, psu może grozić otyłość, jeśli nie będzie odpowiednio aktywny fizycznie.
Portugalski pies dowodny – żywienie karmą komercyjną
Portugalski pies dowodny może otrzymać wszystkie niezbędne składniki w pełnoporcjowej karmie komercyjnej. Przy jej wyborze należy się kierować wagą, etapem rozwoju i aktywnością pupila. Porcje podajemy według zaleceń producenta karmy, które znajdują się na etykiecie opakowania. Dzielimy ją na dwa lub trzy posiłki, które podajemy wtedy, gdy pies jest spokojny, nie może to być na mniej niż godzinę bezpośrednio przed aktywnością lub po niej. Szczeniakom dzienną porcję dzielimy na pięć mniejszych posiłków. Jeżeli musimy zmienić karmę, powinniśmy ją wprowadzać stopniowo, podając coraz mniej karmy poprzedniej.
Portugalski pies dowodny – posiłki domowe
Jeżeli chcemy sami przygotowywać posiłki dla naszego psa, będziemy potrzebować na to dużo czasu, a także specjalistycznej wiedzy. Możemy ją zaczerpnąć z fachowej literatury dotyczącej żywienia psów, a najlepiej będzie udać się do lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka i ustalić odpowiednią dietę.
Niezależnie na jaki sposób żywienia się zdecydujemy, badania u lekarza mogą wykazać niedobór lub nadmiar, któregoś ze składników odżywczych. Dzięki kontrolnym wizytom dowiemy się czy dieta jest prawidłowa i czy należy wprowadzić zmiany.
Portugalski pies dowodny – cena i koszty utrzymania
Portugalski pies dowodny z polskiej hodowli może kosztować około 4000 – 6000 zł. Sprawdźmy jakie koszty są związane z opieką nad nim w ciągu miesiąca, roku i dwóch lat.
Portugalski pies dowodny – miesięczne koszty utrzymania
W ciągu miesiąca nasze wydatki będą dotyczyć uzupełniania zapasów:
- karmy dla psa,
- przysmaków dla psa,
- worków na nieczystości.
W przypadku rasy portugalski pies dowodny, będzie to koszt około 200 – 250 zł.
Portugalski pies dowodny – roczne koszty utrzymania
Uwzględniając roczne wydatki, do miesięcznych kosztów powinniśmy doliczyć koszt zakupu i uzupełniania kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, takich jak:
- szampon dla psa,
- odżywka dla psa w aerozolu,
- odżywka dla psa w formie balsamu,
- obroże owadobójcze,
- preparaty pielęgnacyjne dla psa.
Mając na utrzymaniu portugalskiego psa dowodnego w ciągu roku zapłacimy rocznie około 2500 – 3000 zł.
Portugalski pies dowodny – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim
Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać psie akcesoria. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że spełniają swoją funkcje niezawodnie i są bezpieczne dla naszego psa. Akcesoria, które będą odpowiednie dla rasy portugalski pies dowodny to:
- miski dla psa,
- obroże dla psa,
- smycz dla psa,
- obroża dla psa,
- uprząż sportowa dla psa,
- szczotka dla psa włosiana,
- szczotka dla psa metalowa z gładko zakończonymi drucikami,
- grzebień dla psa metalowy,
- obcinaczki dla psa,
- zabawki dla psa,
- legowisko dla psa.
Suma wszystkich wydatków w ciągu dwóch lat wyniesie nas około 5500 – 7000 zł.
Portugalski pies dowodny – inne koszty związane z opieką
Opiekując się psem rasy portugalski pies dowodny zapewne będziemy korzystać z usług, które będą związane z naszym psem, takie jak:
- ubezpieczenie psa,
- wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
- wizyty u groomera,
- szkolenie dla psów rasy portugalski pies dowodny.
Oprócz kosztów utrzymania, musimy uwzględnić w naszym budżecie koszty tych usług, z których zdecydujemy się skorzystać.
Podsumowanie
Portugalski pies dowodny to rasa, która w Polsce jest rzadko spotykana. Ma wiele zalet, lecz stawia pewne wyzwania przed swoim opiekunem. Przedstawiliśmy pochodzenie, charakter, a także umiejętności jej przedstawicieli. Wiemy, że portugalski pies wodny występuje w dwóch odmianach, a także wskazaliśmy o czym należy pamiętać dbając o jego wygląd i zdrowie. Jeżeli chcesz zostać jego opiekunem nasze porady dotyczące wychowania i żywienia powinny okazać się pomocne. Pamiętaj o tym, by odpowiedzialnie wybrać hodowlę i przygotować się na koszty związane z opieką nad psem, a przede wszystkim – by znaleźć dla niego wystarczająco dużo czasu.
Sprawdź również: