Chomiki to raczej niekłopotliwe zwierzątka – są niewielkie, wiodą samotniczy tryb życia, dlatego doskonale czują się bez towarzystwa, a jedzenie dla nich należy do raczej tanich i łatwo dostępnych. Nie znaczy to jednak, że chomikowi można do klatki wrzucać cokolwiek – te zwierzęta potrzebują dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego życia i rozwoju. Chomikom można podawać wiele różnych produktów – a jak to jest z ogórkami? Czy chomiki mogą jeść ogórki? Dowiedz się!
Co się kryje w ogórkach?
Ogórek to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych. Współcześnie nie należy do zbyt docenianych i jest warzywem łatwo lekceważonym przez ludzi – głównie przez swoją pospolitość. Wiele osób jednak przypomina sobie o ogórkach, zwłaszcza, gdy na zewnątrz zaczynają panować upały. Nic w tym dziwnego – w końcu ogórek w ogromnej części składa się właśnie z wody. A ponadto jest też źródłem witamin: A, C, E, K, a także tych z grupy B. Ogórki doskonale gaszą pragnienie.
Ludzie cenią ogórki także za to, że działają moczopędnie, z tego powodu są polecane przy infekcjach układu moczowego lub przy chorobach nerek. W 2014 roku pracujący wspólnie naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych opublikowali prace, w której udowadniali, że substancja zawarta w ogórkach – jeden ze związków, który związany jest z grupą kukurbitacyn wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Kukurbitacyna w ogórkach odpowiada za ich nieco gorzkawy posmak. W ogórku znajdziesz też między innymi potas – uzupełnienie jego niedoborów doskonale działa w przypadku chorób serca czy nadciśnienia. Ludzie mają aż nadto powodów, by zacząć doceniać ogórki. Jednak jak to jest ze zwierzętami? Czy chomiki mogą jeść ogórki, czy może lepiej zostawić je na swoim talerzu, a swojemu zwierzątku podać coś innego?
Jak zapewnić chomikowi odpowiednią opiekę?
Chomiki słyną jako niekłopotliwe stworzonka, jednak nadal to są żywe stworzenia, dlatego należy im zapewnić jak najlepszą opiekę. Często bywają wybierane jako pierwsze zwierzątka, nad którymi opiekę ma sprawować dziecko – jednak nie do końca to dobry pomysł. Dziecko nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy, umiejętności i wyrobionych nawyków obowiązkowości, by zajmować się samodzielnie żywym stworzeniem. Dlatego nie myśl o chomiku, jako o zwierzątku dziecka, czy dla dziecka – myśl o nim jako o zwierzątku dla całej rodziny. To pozwoli Ci zapewnić mu jak najlepszy poziom opieki. A jak się prawidłowo zająć chomikiem?
Chomiki są samotnikami, dlatego nie jest najlepszym pomysłem organizowanie mu towarzystwa – może dojść do walk. Te zwierzęta najlepiej czują się, gdy mogą być same i poruszać się po dość sporym obszarze. To małe zwierzątko, ale klatka dla niego nie powinna zajmować mniejszej powierzchni niż 400 cm2 – w przypadku chomików syryjskich. W przypadku innych chomików może być mniejsza, ale im większa, tym lepiej. Nie może być też zbyt wysoka, bo chomiki to mali akrobaci – mogą zacząć wspinać się po prętach klatki i spaść na dół.
Chomiki to zwierzęta nocne – największą aktywność zaobserwujesz u nich właśnie po zmroku, za to w dzień bardzo chętnie schowają się w bezpiecznej kryjówce, by się dobrze wyspać – dlatego potrzebują odpowiedniego domku lub ściółki, w której będą mogły się zakopać.
Ważne jest też miejsce, w którym będzie stała klatka – nie może stać w przeciągach, w pomieszczeniu, w którym jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. Miejsce powinno być spokojne i ciche, by źródło hałasu nie stresowało zwierzątka. Przydadzą mu się też zabawki, by mógł jakoś wyładować swoją energię w nocy – dopilnuj, by były dla niego bezpieczne i nie zrobiły zwierzątku krzywdy. Więcej informacji na temat prawidłowej diety chomika znajdziesz w innym naszym artykule: Opieka nad chomikiem – 10 zasad.
Kluczową rolę dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju ma jednak dieta chomika. Wbrew pozorom chomiki to nie są roślinożercy – to stworzenia wszystkożerne, dlatego potrzebują dodatku białka pochodzenia zwierzęcego w diecie – można podawać im kawałki gotowanego kurczaka, larwy mącznika lub nieco jogurtu naturalnego albo niesolonego twarogu. W naturze chomiki żywią się też w sposób bardzo różnorodny, dlatego ważna jest dla nich zróżnicowana dieta. Możesz podawać mu wiele warzyw, owoców, ziół i zieleniny. Jednak czy chomik może jeść ogórka?
Czy chomiki mogą jeść ogórki?
Wiesz już, co kryje w sobie ogórek. Chomik też z całą pewnością doceni możliwość ugaszenia pragnienia za pomocą ogórków, potrzebuje też witamin, które możesz znaleźć właśnie w ogórku. Czy oznacza to, że ogórek dla chomika to idealna przekąska? Niezupełnie.
Faktycznie, chomik może się skusić na ogórka i od czasu do czasu warto mu go trochę podać – dopilnuj jednak, by był on świeży, bo tylko takie ogórki się nadają dla chomików. Nie warto jednak podawać im ich w zbyt dużych ilościach i zbyt często – ogórki mają w sobie bardzo dużo wody. Przez to świetnie gaszą pragnienie, ale też zbyt duże ilości mogą znacząco obciążyć organizm chomika.
Zbyt dużo ogórków w diecie chomika może doprowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do rozmiękczenia kału i wystąpienia biegunek. Dlatego jeśli chcesz poczęstować ogórkiem chomika – możesz to zrobić, ale w małych ilościach i nie codziennie – to może być okazjonalny dodatek do diety chomika, a nie jej podstawa.
Pamiętaj też o tym, że dla chomika nadają się jedynie ogórki świeże, a nie konserwowe czy w jakikolwiek sposób przetworzone. Muszą też być z terenów czystych – pozbawione pestycydów i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
Żywienie chomików – podsumowanie
Chomiki to popularne zwierzątka domowe – są stosunkowo tanie, łatwo dostępne, a opieka nad nimi nie jest zaliczana do bardzo trudnych. Chomiki faktycznie nie są kłopotliwe, nie znaczy to jednak, że są samowystarczalne – jak każde żywe stworzenie potrzebują dobrej opieki i odpowiednich warunków do życia.
Chomiki potrzebują odpowiedniej klatki czy wyposażenia. Jednak jednym z filarów ich zdrowia jest z całą pewnością ich dieta. Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi – dlatego w ich diecie powinno znaleźć się też białko pochodzenia zwierzęcego. A jakie warzywa może jeść chomik? Ogórek może przypaść mu do gustu – doskonale gasi pragnienie, a przy tym jest źródłem witamin. Nadal jednak nie powinien dostawać go zbyt często – jest w nim za dużo wody, co może doprowadzić do problemów zdrowotnych, jeśli chomik zje go za dużo. Dlatego jeśli chcesz podawać pupilowi ogórki, rób to rzadko i w oszczędnych ilościach.