Jakie akcesoria powinny znaleźć się w wyprawce dla królika? Pomożemy Ci ją skompletować

Króliki to zwierzęta, które coraz częściej wybierane są na domowych pupili. Nasz nowy członek rodziny szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, jeśli zapewnimy mu wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do życia. Na co powinno składać się podstawowe wyposażenie królika? Lista rzeczy nie jest długa. Pomożemy Ci skompletować najważniejsze elementy wyprawki Twojego małego przyjaciela.

Królik

Wcześniej zabezpiecz swój dom

Zanim zdecydujecie się na zakup królika, dla bezpieczeństwa gryzonia oraz przedmiotów znajdujących się w zasięgu jego wzroku, warto zabezpieczyć dom. Przede wszystkim należy schować wszelkie kable i przewody – można schować je w specjalnych pojemnikach, listwach lub maskownicach.

Pamiętajmy, że króliki potrzebują ruchu. Uwielbiają eksplorować duże przestrzenie. By nasz mały odkrywca nie zrobił sobie krzywdy, warto zaopatrzyć się w domowy kojec. Królik będzie mógł swobodnie kicać po mieszkaniu, a Wy nie będziecie musieli obawiać się o jego bezpieczeństwo.

Co powinno znaleźć się w wyprawce? Najważniejsze elementy

Jeśli pragniemy mieć w domu królika, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią opiekę. Pierwszym ważnym krokiem jest skompletowanie wyprawki. Musimy stworzyć swojemu pupilowi, jak najlepsze warunki, by mógł poczuć się komfortowo. Jakie akcesoria będą potrzebne naszemu nowemu przyjacielowi? Podpowiadamy!

Jaką klatkę wybrać?

Podstawowym elementem wyprawki jest oczywiście klatka dla królika. Najpopularniejszym wyborem, po który chętnie sięgają opiekunowie, jest klatka z plastikowym, głębokim dnem (wytrzymałym i łatwym w czyszczeniu) oraz metalowymi kratami. Pamiętajmy, że musi być na tyle duża, by zmieścił się do niej królik wraz ze wszystkimi akcesoriami. Rozmiar klatki warto dostosować do wielkości naszego gryzonia (powinna być ona 4 razy większa od gabarytów królika), aby miał przestrzeń do odpoczynku i zabawy. Minimalne wymiary to 120 x 60 cm. Dno najlepiej wyłożyć niepylącą ściółką – dobrze sprawdzi się tu ściółka papierowa, miękki kocyk lub mata.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w domu wybiegu dla królika – nasz pupil będzie miał przestrzeń do swobodnej eksploracji terenu. Możemy wykonać ją samodzielnie ze sklejki, na boki nałożyć siatkę z drobnymi oczkami, a podłogę wyłożyć wykładziną PCV. Alternatywą jest zakup metalowego psiego kojca.

Królik

Miski, poidełka i paśniki, czyli akcesoria do jedzenia

Podstawę wyprawki stanowią również miseczki na pokarm i wodę, o średnicy 10-12 cm. Muszą być trwałe – najlepiej wybierać te wykonane z ceramiki lub metalu. Możemy zdecydować się także na zakup poidła z solidnym mocowaniem do klatki (warto sprawdzić, z czego nasz królik woli pić, w tym celu należy przetestować różne akcesoria). Powinny być łatwe do czyszczenia i nie przeciekać. Mimo wszystko latem warto postawić dodatkową miskę na picie, by mieć pewność, że nasz gryzoń jest odpowiednio nawodniony.

Ważny jest również wybór odpowiedniego paśnika, by nasz królik mógł mieć łatwy dostęp do siana. Warto wybrać taki, który został wykonany z trwałych i bezpiecznych materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, m.in.:

  • niezwykle trwałe metalowe,
  • estetycznie wyglądające drewniane,
  • proste w czyszczeniu plastikowe.

Dużo zależy od preferencji naszego pupila. Paśnik powinien być przede wszystkim łatwy do napełniania. Niektóre z nich można zamocować na zewnątrz klatki, są wygodne, ponieważ pozwalają na łatwe uzupełnianie siana. Wcześniej musisz upewnić się, że nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby poranić królika. Bezpieczny paśnik musi być solidnie zamocowany, aby nie przewracał się podczas użytkowania.

Sianko ważna rzecz

Idealna wyprawka dla królika nie byłaby kompletna bez siana, które stanowi podstawowy składnik jego diety. Poprawia trawienie i pomaga Twojemu pupilowi ścierać zęby. Warto wybrać takie, które dostarczy gryzoniowi ważnych składników odżywczych. Powinno zawierać ok. 12% białka i mniej niż 2% tłuszczu. Warto kupić siano z tymotki ze względu na dużą zawartość błonnika, dla młodszych królików, które wciąż rosną polecane jest siano lucerny, natomiast w przypadku króliczych alergików najlepiej sprawdzi się siano z trawy owsianej.

Czym karmić królika?

Oprócz siana w jadłospisie naszego królika powinny znaleźć się również zioła, takie jak:

  • mniszek lekarski,
  • babka lancetowata,
  • krwawnik pospolity,
  • koniczyna,
  • melisa,
  • mięta,
  • liście truskawki, porzeczki i maliny.

Do diety królika możesz dodać również niektóre warzywa i owoce, np.

  • burak,
  • marchew,
  • pietruszkę,
  • truskawkę,
  • banana,
  • gruszkę,
  • jabłko.

Świeże gałązki drzew gruszy, jabłoni, brzozy, topoli i leszczyny to dla królika prawdziwy przysmak, który stanowi cenny dodatek do jego menu.

Swojego pupila możesz karmić również gotowymi mieszankami. Przy wyborze odpowiedniego pokarmu warto wziąć pod uwagę wiek oraz stan zdrowia królika. Bogaty wybór karm dla gryzoni znajdziesz w naszym sklepie internetowym ZooArt.

Kuweta i ściółka

Króliki to zwierzaki, które szybko uczą się załatwiać w jednym miejscu. Jeśli nasz pupil był uczony czystości w hodowli, powinniśmy utrwalać zdobyte przez niego umiejętności już w domu. Dlatego warto zaopatrzyć go w zwykłą, kwadratową kuwetę, najlepiej wypełnić ją pelletem lub drewnianym żwirkiem, ponieważ (w przeciwieństwie do trocin) nie pyli i dobrze wchłania brzydkie zapachy.

Artykuły pielęgnacyjne

Mimo że króliki są z reguły zwierzętami, które same potrafią zadbać o swoją higienę, to warto pomóc im w niektórych czynnościach pielęgnacyjnych. Niektóre odmiany wymagają regularnego wyczesywania futra. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę lub grzebień, który ułatwi dokładne rozczesywanie sierści.

Pazury królika cały czas rosną, dlatego należy je przycinać raz na kilka miesięcy. Przydadzą się do tego obcinaczki, dostosowane rozmiarem do wielkości króliczych łap. Jeśli nie potrafimy obcinać pazurów naszego gryzonia samodzielnie, możemy udać się po pomoc do lekarza weterynarii.

Zabawki

Komponując wyprawkę dla swojego królika, warto pomyśleć o zakupie odpowiednich zabawek. Takie akcesoria stymulują umysł i ciało naszego zwierzaka do działania, a poza tym zapobiegają nudzie, dostarczając zwierzakowi wielu godzin świetnej rozrywki.

Wybór akcesoriów do zabawy jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na zakup gryzaków, wiklinowych piłek, tuneli i różnorodnych drewnianych zabawek.

Ważne, by były wykonane z trwałych i bezpiecznych dla królika materiałów. Musimy upewnić się, że dany gadżet nie jest zbyt mały lub nie zawiera drobnych elementów, które nasz pupil mógłby łatwo połknąć.

Królik

Transportery i dodatkowe akcesoria spacerowe

Na pewno raz na jakiś czas zdarzy się tak, że będziemy musieli zabrać naszego pupila w podróż. Właśnie dlatego jedną z niezbędnych rzeczy dla królika jest transporter. Możemy zdecydować się na zakup modelu plastikowego, w którym pupil będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne lub materiałową torbę, która zapewnia większy komfort podczas podróży. Ważne, aby transporter miał dobrą wentylację i był na tyle duży, by królik mógł się w nim swobodnie obrócić. Zwróć uwagę na zapięcie – najlepsze będzie takie z dwoma zatrzaskami. Dla większej wygody zwierzęcia w środku możesz umieścić miękki kocyk.

Kryjówki i legowiska – komfortowe miejsce do odpoczynku

Królik to zwierzę aktywne, potrzebuje jednak ustronnego miejsca, w którym będzie mógł odpocząć i zregenerować siły. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zwykłe plastikowe pudełka, w których można wyciąć otwór na wejście; drewniane domki – pierwotnie przeznaczone dla kotów i małych psów oraz kartonowe pudełka, które możemy dowolnie modyfikować, by dostosować je do potrzeb naszych pupili.

Kolejnym ważnym elementem wyprawki naszego królika jest miękkie, wygodne legowisko, w którym zwierzak mógłby wypoczywać. Najlepiej wybierać te wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, ponieważ najłatwiej utrzymać je w czystości. Za wyściółkę może posłużyć nam gruba, ciepła mata dla gryzoni, siano lub słoma. Możemy zdecydować się również na zakup przytulnego legowiska materiałowego, które musimy regularnie prać. Pamiętajmy, że to dobre musi być dostosowane do rozmiarów naszego pupila.

Co powinna zawierać wyprawka dla królika? Lista rzeczy – podsumowanie

Zanim królik pojawi się Twoim domu, warto skompletować dla niego wyprawkę, która powinna zawierać wszystkie niezbędne akcesoria, aby gryzoń mógł poczuć się komfortowo i bezpiecznie w nowym otoczeniu. W ich skład wchodzi m.in. klatka, kuweta, zabawki i legowisko. W niniejszym artykule wymieniliśmy, a następnie opisaliśmy najważniejsze elementy wyposażenia. Wszystko po to, byście mogli zakupić wszystkie niezbędne rzeczy dla swojego pupila.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.