Jak widzą psy – za dnia i w ciemności?

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, jak widzą psy. W dzień, w nocy, jak widzą kolory i jak widzą swojego właściciela. Nie ma wątpliwości, że psy mają dobry wzrok, potrafią zwinnie poruszać się o każdej porze, potrafią też rozpoznawać swojego właściciela i osoby, z którymi mają dosyć często do czynienia. Czy jednak jest jakaś różnica pomiędzy ich zdolnością widzenia w dzień i w nocy?

Psy cechują się bardzo rozwiniętymi zmysłami, w tym przede wszystkim mają bardzo dobry zmysł słuchu, węchu oraz właśnie wzroku. To dlatego są wyczulone nawet na najmniejszy ruch, również wtedy, kiedy smacznie śpią. Podążają wzrokiem za każdym krokiem ukochanego właściciela, zwłaszcza jeśli udaje się on w kierunku kuchni. Czy mają jednak takie same umiejętności, kiedy wokół zapada mrok? Czy psy widzą w ciemności równie dobrze co za dnia?

Jak widzą psy — czy mają równie dobry wzrok co koty?

Powszechnie uważa się, że to koty, a nie psy są mistrzami poruszania się w ciemności. To prawda, że koty widzą doskonale w każdych warunkach (o ile w pobliżu jest choćby niewielki promień światła), jednak umiejętności psów wcale tak od nich nie odstają. Psi wzrok jest też zdecydowanie lepszy niż wzrok człowieka. Co o tym stanowi i jak widzi pies w nocy?

psi wzrok

Przede wszystkim psy mają większe źrenice niż człowiek. Mają one zdolność do dużego rozszerzania, co można zauważyć wtedy, kiedy Twój pupil ma całe czarne oczy. Podobne zjawisko zachodzi również u kotów. Rozszerzanie źrenic u psów można zauważyć też wtedy, kiedy źródło światła jest ograniczone. Powiększenie pola źrenicy pozwala na lepsze widzenie, zwłaszcza wtedy, kiedy wokół panuje półmrok.

Czy pies widzi w ciemności? Tak i to bardzo dobrze

Co więcej, psy mają dużo większą wrażliwość na ruch niż człowiek. Ich oczy działają jak wyłapywacze ruchu, który potrafią rozpoznać w bardzo krótkim czasie. Kąt widzenia u psów jest również znacznie większy niż u człowieka. Całkowity zakres widzenia to około 250 stopni, podczas gdy ludzie mogą pochwalić się zazwyczaj standardowym zakresem 180 stopni, a tylko w niektórych przypadkach wynosi on 190 stopni. To znacząca różnica, która tłumaczy fakt, dlaczego Twój pies wydaje się widzieć wszystko, co dzieje się dookoła niego. Szeroki kąt widzenia jest oczywiście cechą większości zwierząt, które z natury muszą same zadbać o swoje pożywienie, a przy tym uważać na czyhające niebezpieczeństwa.

jak widzi pies?

Kolejną przewagą psów nad człowiekiem w kontekście widzenia jest fakt, że czworonogi posiadają większą ilość fotoreceptorów, które występują też pod nazwą pręcików lub czopków. To właśnie te pręciki pracują na pełnych obrotach, kiedy wokół zapada ciemność. Większa ilość fotoreceptorów umożliwia widzenie otoczenia w każdych warunkach, również w ciemności. Jednak psy, podobnie jak koty, nie są w stanie widzieć doskonale w całkowitej ciemności. Aby ich czopki się uruchomiły, potrzebne jest nawet niewielkie źródło światła. Może to być latarnia za oknem, a nawet mocno świecący księżyc. Czy pies widzi w ciemności? Tak, bardzo dobrze, jednak nie będzie widział tak samo dobrze, jeśli odetnie się wszystkie punkty światła.

Jak widzi pies w nocy i dlaczego jego oczy świecą?

To, co również pomaga psom dobrze widzieć w ciemności to specjalna błona odblaskowa, o nazwie tapetum lucidum. Tę błonę posiadają również koty oraz inne dzikie zwierzęta, polujące w nocy. Błona ma za zadanie odbijać światło przez siatkówkę i ponownie przekierować promienie świetlne na siatkówkę. Działa na zasadzie lustra, które jednak daje widzialny efekt w postaci odblaskowych oczu zwierzaka. Efekt ten możesz zauważyć na przykład wtedy, kiedy robisz psu zdjęcie z fleszem. Często na zdjęciu Twój pupil ma mocno świecące oczy — to właśnie zasługa błony tapetum lucidum. U człowieka, z racji braku tej błony, oczy na zdjęciu świecą na czerwono, bo światło podbija kolor czerwonych naczynek.

psi wzrok w dzień

Czy pies widzi w nocy lepiej niż człowiek?

To, w czym jednak wzrok człowieka jest lepszy od wzroku psa to ostrość widzenia i umiejętność dostosowania ostrości do warunków otoczenia. Psy widzą wszystko, co dzieje się dookoła nich, jednak nie widzą świata w tak ostrych kształtach, jak człowiek. Wszystko jest kwestią specjalnych mięśni, które występuje w oku człowieka, i które mają zdolność dostosowywania kształtu soczewki do warunków wokół.

Psy gorzej więc będą widziały kształty i szczegóły przedmiotów lub osób, które znajdują się w nieco większej odległości. Czy pies widzi w nocy lepiej niż człowiek? Tak, ale ostrość przedmiotów nie jest dla niego tak wyrazista zarówno w dzień, jak i wtedy, kiedy dookoła panuje mrok.

Czy pies widzi w ciemności kolory?

Skoro psy tak świetnie widzą w nocy, czy oznacza to, że równie dobrze rozpoznają kolory oraz kształty? Czy to prawda, że pies widzi świat w czarno-białych barwach? O tym, jak psy widzą kolory, pisaliśmy w tym artykule, jednak dla przypomnienia przywołamy najważniejsze kwestie. Po pierwsze mit o tym, że pies widzi tylko achromatyczne kolory (czerń, szarość i biel) należy włożyć między bajki. Psy mają zdolność rozróżniania kolorów i ich świat rysuje się w całkiem kolorowy sposób. To, co jednak istotne, to fakt, że psy widzą pewne kolory zupełnie inaczej niż człowiek. Psy widzą świat w różnych odcieniach niebieskiego, żółtego i szarości. Oznacza to, że ich kolory podstawowe nieco różnią się od naszych (czerwony, niebieski, żółty).  

psi wzrok w nocy

Ta różnica sprawia, że psy mają problem z odróżnieniem takich kolorów jak czerwień, zieleń, czy pomarańcz. Dla przykładu, czerwony w ich oczach przyjmuje odcień jaśniejszego lub ciemniejszego brązu. Z kolei niebieski i fioletowy to dla Twojego psa dokładnie ten sam kolor, który ewentualnie może różnić się jasnością. W ciemności jednak podobnie jak człowiek, pies widzi większość przedmiotów w ciemno lub jasnoszarych odcieniach.

Jak psy widzą w ciemności i jak rozróżniają kolory? To zagadnienia, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć zachowanie Twojego psa. Faktem jest, że czworonogi widzą w ciemności niemal pięć razy lepiej niż człowiek i faktem jest, że mają też zdolność rozróżniania kolorów. Jak widać, psiaki potrafią stale nas zaskakiwać swoimi rozwiniętymi umiejętnościami.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.