Słyszałeś kiedyś frazę psy pierwotne, ale do końca nie wiesz, co ona oznacza? Pierwotne, czyli jakie? Pierwsze i jedyne właściwe? A może rasowe? Co właściwie oznacza ta nazwa, których psów dotyczy i jaki związek ma z psami rasowymi? Czego potrzebują?
Pojęcie „pierwotności” może mieć wiele różnych znaczeń. Kojarzy się z prapoczątkiem, rozpoczęciem czegoś nowego, nieskalaniem i w pewnym sensie czystością. Wszystkie ta skojarzenia są jak najbardziej prawidłowe. Pierwotne rasy psów to bowiem psy, które w swoim materiale genetycznym najmniej różnią się od wilka.
Dlaczego od wilka? Odpowiedź jest oczywista, ponieważ psy wywodzą się właśnie od wilków, jest to więc ich pierwotny materiał genetyczny. Dlatego też współczesne rasy psów, których materiał genetyczny jest najbardziej zbliżony do materiału genetycznego wilka, uznaje się oficjalne za rasy pierwotne psów.
Pies pierwotny — lista 14 wyjątkowych ras
Materiał genetyczny współczesnych ras psów domowych w wielu przypadkach zostaje drastycznie naruszony, co powoduje różnorodne wady genetyczne niektórych ras psów. Rasy pierwotne z założenia powinny cechować się większą odpornością, chociaż nie jest to regułą. Środowisko kynologiczne, które zajmuje się regulacją wszelkich kwestii związanych z psami rasowymi (między innymi kontrola hodowli, wydawanie rodowodów), nie do końca zgadza się z listą 14 ras psów opublikowaną w 2004 roku przez naukowe pismo Science.
Kynologia zwraca uwagę, że badania DNA przeprowadzone przez naukowców w celu opracowania rankingu, nie są do końca wiarygodne, ponieważ mogły być przeprowadzane na rasach, które w niedalekim czasie były krzyżowane z wilkami. Pomimo tych wątpliwości, lista 14 ras psów przyjęła się w środowisku naukowym i do dzisiaj pozostaje aktualna. Niektóre jej warianty podają większą ilość ras, jednak to właśnie poniższe rasy psów pierwotnych są jej niezmiennym trzonem. Jak wyglądają psy pierwotne? Przykładowe rasy opisujemy poniżej.
Psy pierwotne — przykłady najstarszych ras świata
Chart Afgański
Chociaż Chart Afgański nie wygląda jak klasyczny pies pierwotny i niemal w niczym nie przypomina już dzikiego wilka. W rzeczywistości jednak jego genotyp jest nadal bardzo zbliżony do pierwotnych psów domowych. Z wilka pozostał mu delikatny dystans do człowieka i brak wylewności, chyba że jest do kogoś naprawdę przywiązany.
Dowiedz się więcej na temat rasy chart afgański
Chow Chow
Chow Chow swoim wyglądem zdecydowanie bardziej przypomina lwa lub niedźwiedzia niż wilka, a jednak jego materiał genetyczny nadal pozostaje bardzo zbliżony do pierwotnego materiału pierwszych psów domowych. Z wilka pozostała mu upartość i przede wszystkim niezależność — jeśli znasz psa rasy Chow Chow to wiesz, że lubi chodzić własnymi drogami!
Dowiedz się więcej na temat rasy chow chow
Pekińczyk
Kolejne zaskoczenie na liście to pekińczyk, który nie bez powodu kojarzy się z Chinami. W przypadku tej rasy, psa wyhodowano w Mandżurii i jest najprawdopodobniej potomkiem azjatyckich wilków. Co ciekawe, pekińczyki to jedna z najstarszych ras na świecie, nic więc dziwnego, że nadal zalicza się je do psów pierwotnych.
Dowiedz się więcej na temat rasy pekińczyk
Akita
Kolejny przedstawiciel rasy, która zaliczana jest do ras pierwotnych to właśnie japońska Akita. Ten pies zdecydowanie bardziej przypomina wyglądem wilka niż wcześniej wymienione rasy psów pierwotnych. To jednak dosyć wymagające psy, które długo pozostają nieufne wobec nowo poznanych osób. Do właściciela przywiązują się jednak ponad wszystko i do końca pozostają mu lojalne. Akita, podobnie jak pekińczyki to bardzo stare rasy. Niektóre źródła donoszą, że już pięć tysięcy lat temu mogły towarzyszyć japońskim samurajom.
Dowiedz się więcej na temat rasy Akita
Samojed
Te piękne, wręcz zjawiskowe psy również należą do rasy psów pierwotnych. Jego nazwa pochodzi od ludności zamieszkującej północne tereny Rosji i Syberii. Samojedzi hodowali psy, które doskonale potrafiły wkomponować się w krajobraz mroźnej i śnieżnobiałej Syberii. Rasa ta pomagała im w polowaniu oraz służyła jako stróż dobytku i stada zwierząt, dzięki którym ta ludność się utrzymywała. Dzisiaj samojed to przykład bardzo towarzyskiej, pogodnej i łagodnej rasy psów, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce.
Dowiedz się więcej na temat rasy samojed
Husky Syberyjski
Tutaj chyba nie ma żadnego zaskoczenia, bo psy rasy husky od zawsze kojarzą się z wilkami. Szczególnie jej syberyjska odmiana, czyli husky syberyjski to naoczny dowód na to, że psy naprawdę pochodzą od wilków. W drugiej kolejności husky syberyjski pochodzi od psów syberyjskich, które towarzyszyły tamtejszym ludnościom, głównie podczas polowań na zwierzynę. Później ta rasa zyskała sławę jako psy pociągowe, a dokładnie wykorzystywano je do zaprzęgów sań.
Dzisiaj husky to bardzo towarzyskie psy, które nie przepadają za samotnością. To, co pozostało im z wilka to chęć przeżycia niebezpiecznej przygody, po której w pełni uznają swojego właściciela i pozostają mu wierne do samego końca.
Dowiedz się więcej na temat rasy husky syberyjski
Alaskan Malamute
Ten zaprzęgowy pies, który wyglądem przypomina szpica, to również jedna z 14 ras psów pierwotnych. Alaskan Malamute łączy w sobie cechy wyglądu husky’ego, szpica, ale można w nim też zauważyć cechy pochodzące od wilka. Alaskan Malamute to pies, który pochodzi z Grenlandii, gdzie został wychowany przez etniczną ludność Innuitów. To silne psy, które do dzisiaj używane są w niektórych zakątkach jako psy zaprzęgowe.
Dowiedz się więcej na temat rasy alaskan malamute
Terier Tybetański
Długowłosy, zupełnie niepodobny to husky’ego, malamuta, czy samojeda, terier tybetański to ostatni na naszej liście psów pierwotnych. Pochodzi oczywiście z Tybetu, gdzie służył i szkolił się jako pies pasterski. Możliwe też, że mniejsi przedstawiciele tej rasy psa służyli jako stróże tybetańskich świątyń.
Dowiedz się więcej na temat rasy terier tybetański
Podsumowanie
Pozostałe rasy psów pierwotnych to: Shar Pei, Shih Tzu, Shiba Inu, Basenji, Chart Perski oraz Lhasa Apso. Jak widać, różne rasy pierwotne psów znacznie różnią się od siebie wyglądem, cechami charakteru oraz przeznaczeniem, które zostało zapisane w ich genach. Każda z powyższych ras jednak zachowała w swoim materiale genetycznym cechy, które przetrwały tysiące lat, i które sięgają pierwszych psów domowych.
Wszystkie te psy cechuje silny charakter i umiejętność przystosowywania się trudnych warunków, dzięki temu przetrwały bez większej ingerencji człowieka.
Troche szkoda, ze nie wymieniliscie najbardziej wilczego psa, czyli wilczaka czechoslowackiego, ktory ma najwiekszy procent material genetycznego wilka (28-30%).
Nie wymieniajac polaczenia typu pies z wilkiem (50/50), co jest nielegalnie zreszta w wielu krajach…
Wszystkie rasy psów mają DNA zgodne z wilczym w 98,8%.
Wilczaki mają wilczej krwi 6-7%, nie więcej.
Poza tym przecież to jest artykuł o rasach pierwotnych, czyli najstarszych.
Wilczaki wyhodowano w połowie XX wieku, więc czemu miałyby tu się znaleźć?
Mam od roku młodą lapinporokorię, jest wspaniała, samodzielna bardzo aktywna ,biega i pływa jak sprinter. Przywiązuje się do całej rodziny, miłość dosłownie się z niej „wylewa”. Pies jest b.absorbujący nie lubi siedzieć bezczynnie i nie jest bezkrytycznie posłuszny, trzeba go traktować raczej jak członka rodziny inaczej będzie uciekał i nie słuchał poleceń , ma dużo do powiedzenia ,jest wręcz strasznie gadatliwy , poburkuje pod nosem jak coś jest nie po jego myśli. Ale to wszystko to nic, nie można go nie kochać.
Alano Espanol czyli Buldog Hiszpanski ❤️