Owczarek niemiecki – wszechstronny i najbardziej popularny pies świata

Owczarek niemiecki to pies, który posiada wiele zdolności i talentów, nie tylko aktorskich. To także pies o sporym temperamencie, dużej sile i wielkim zapasie energii, którą najchętniej wykorzystuje podczas aktywnie spędzonego czasu ze swoim właścicielem. Czym jeszcze charakteryzuje się owczarek niemiecki?

OWCZAREK NIEMIECKI

Owczarek niemiecki – opis rasy

Owczarek niemiecki to niemiecka rasa psów, która ma wzorzec nr 166 w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Został wpisany do:

  • grupy I – Psy pasterskie i zaganiające,
  • sekcja 1 – Psy pasterskie.

Rasa podlega próbom pracy.

Jak owczarek niemiecki jest klasyfikowany przez inne organizacje kynologiczne?

Owczarek niemiecki jest bardzo popularną rasą, która jest uznawana przez wszystkie największe organizacje kynologiczne:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy 5 – psy pracujące (Working dogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 1.39.1 (w grupie psów pasterskich),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Pastoral),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VII-13 (w grupie psów pasterskich),
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów do towarzystwa.

Jaka jest historia rasy psa owczarka niemieckiego?

Przodkowie owczarka niemieckiego żyli prawdopodobnie już w VII w Niemczech. Założycielem rasy jest rotmistrz Max von Stephanitz. Wraz ze wzrostem przestępczości w miastach rosło zapotrzebowanie na psy użytkowe, które pomagałyby w pracy wojsku i policji. Stepenitz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem podczas jednej z wystaw zauważyli psa w typie owczarka – zwierzę było sprawiało wrażenie silnego i wytrzymałego. Kupili go i rozpoczęli hodowle. W 1899 roku powstało Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego (Verein Für Deutsche Schäferhunde), w którym to za sprawą von Stephanitza powstał pierwszy oficjalny wzorzec rasy.

Użytkowość owczarka niemieckiego

Wszystkie obecnie żyjące owczarki niemieckie wywodzą się od jednego psa. Za protoplastę uchodzi Horand von Grafrath, choć formalnie został zapisany, jako Hektor Linksrhein. Horand był pierwszym psem wpisanym do księgi hodowlanej. Rasa powstała na potrzeby wojska i policji, jako idealny pies służbowy, pomocny w utrzymaniu porządku pod koniec XIX wieku. Do tego celu zostały wykorzystane owczarki z Turyngii, Bawarii, Wirtembergii. Takie psy były zróżnicowane pod kątem wyglądu, były też odważne i skuteczne. Zajmowały się wypasem i strzeżeniem owiec ale również całego dobytku gospodarstwa. Nowa rasa świetnie sprawdziła się w swojej roli, psy służyły w każdej ze stron konfliktów podczas I i II Wojny Światowej.

Po zakończeniu II Wojny Światowej zmieniono nazwę rasy z owczarka niemieckiego na owczarka alzackiego.

Owczarek niemiecki – jaka jest popularność rasy?

Obecnie owczarki niemieckie to jedne z najpopularniejszych ras. Po dzień dzisiejszy możemy spotkać je w służbach mundurowych i ratowniczych na całym świecie. Są to nie tylko idealne psy obronne, ale także psy-przewodnicy. Oprócz tego, owczarki niemieckie najczęściej występują w filmach i serialach. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że jest to rasa uniwersalna, świadczy o tym także ogromna popularność owczarków niemieckich na całym świecie. Są tak powszechne, że nie da się stwierdzić jednoznacznie, w którym kraju rasa jest najbardziej popularna.

OWCZAREK NIEMIECKI SZARIK

Owczarek niemiecki – wygląd, podstawowe informacje

Owczarek niemiecki ma budowę ciała zapewniającą maksymalną wydajność i sprawność fizyczną. Z wyglądu przypomina wilka. Posiada wydłużone i umięśnione ciało. Pies występuje od wielkości średniej do dużej. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, jak wygląda owczarek niemiecki.

Jaką budowę ciała ma owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki ma klinowatą głowę, na której możemy zauważyć stojące uszy i kufę zakończoną czarnym nosem, a także ciemne oczy w kształcie migdałowatym. Głowa jest połączona z tułowiem mocną szyją. Tułów przechodzi w lekko opadający zad. Kończyny owczarka niemieckiego przednie są proste, a tylne są kątowane, lekko odstawione do tyłu. Powinny być mocne i dobrze umięśnione, umożliwiają silny wykrok. Ogon jest noszony szablasto, ma dłuższe włosy na spodniej części.

Ile waży owczarek niemiecki i ile ma wzrostu?

Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości. Jego waga i wzrost zostały wyznaczone we wzorcu FCI, zarówno dla psów, jak i suk. Pożądana przez wzorzec waga dla owczarków niemieckich wynosi:

  • Psy – 30 do 40 kg,
  • Suki – 22 do 32 kg.

Idealny wzrost dla owczarka niemieckiego, który jest mierzony w kłębie, czyli do najwyższego punktu łopatek wynosi:

  • Psy – 60 do 65 cm,
  • Suki – 55 do 60 cm.

Jaką szatę ma owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki ma szatę, która składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej.

Owczarek niemiecki krótkowłosy ma sierść gęstą i przylegającą. Dłuższe włosy są na kończynach, szczególnie na tylnych stronach ud, które tworzą tzw. portki.

Owczarek niemiecki długowłosy ma dłuższe, bardziej miękkie włosy okrywowe, które obficie porastają całe jego ciało wraz z ogonem oraz wewnętrzną częścią uszu. Włosy są krótsze na przedniej części kończyn, a także na łapach.

Jakie umaszczenie może mieć owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki najczęściej umaszczony jest na czarno z podpalaniem w odcieniu:

  • czerwonawym,
  • płowym,
  • żółtym,
  • jasnoszarym.

Dodatkowo dopuszczalne rodzaje umaszczenia to:

  • jednolicie:
    • czarna,
    • szara,
    • śniada,
  • czaprakowa – z maską.

Nie istnieje owczarek niemiecki o białej maści. Niegdyś w miotach rodziły się psy o takim kolorze sierści. Dały one początek innej rasie – białemu owczarkowi szwajcarskiemu.

OWCZAREK NIEMIECKI

Owczarek niemiecki – pielęgnacja

Owczarek niemiecki krótkowłosy nie wymaga żmudnej pielęgnacji. W przypadku odmiany długowłosej zachodu jest trochę więcej. Jeśli będziemy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne regularnie, to tym szybciej i lepiej nam będzie się to udawać.

Jak szczotkować owczarka niemieckiego?

Sierść owczarka niemieckiego powinna być szczotkowana dwa razy w tygodniu. W okresie linienia warto robić to nawet codziennie. Przedtem spryskujemy jego sierść odżywką antystatyczną do włosów. Psa rozczesujemy twardą włosianą szczotką oraz gładką szczotką metalową. Może przydać się również metalowy grzebień, dzięki któremu łatwiej rozplątać powstałe supły (w przypadku odmiany długowłosej).

Jak często można kąpać owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki powinien być kąpany wtedy, gdy jest brudny. Zazwyczaj wystarczą dwie kąpiele w ciągu roku. Przed kąpielą dobrze rozczesujemy psa i pozbywamy się ewentualnie napotkanych supłów. Do kąpieli używamy odpowiedniego szamponu do sierści krótkowłosej lub długowłosej:

  • szampon dla psów proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.

Po kąpieli nanosimy odżywkę w balsamie na osuszoną sierść, którą spłukujemy wodą po odczekaniu paru minut. Psa suszymy ręcznikami i suszarką.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnacji owczarka niemieckiego?

Pielęgnując owczarka niemieckiego, nie zapominajmy o tym, by oprócz włosów zadbać także o jego:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Warto kontrolować stan oczu, uszu i miejsc intymnych. W razie konieczności trzeba przetrzeć je chusteczkami nasączonymi odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym. W tych miejscach najczęściej dochodzi do infekcji. Zęby czyścimy specjalną pastą do zębów, używając do tego szczoteczki do zębów dla psów. Innym rozwiązaniem są przekąski dentystyczne. Pazury przycinamy wtedy, gdy wystają poza opuszki palców. Nie zapominajmy o tym, że na ciele mogą znajdować się groźne dla zdrowia i życia psa, kleszcze oraz pchły. Powinniśmy się ich jak najszybciej pozbyć. Żeby ochronić zwierzę przed nimi, możemy zakładać psu obrożę owadobójczą.

Owczarek niemiecki – przygotowanie do wystawy

Owczarek niemiecki może oczarować wszystkich podczas wystaw, gdyż prezentuje się elegancko i dostojnie. Niemniej jednak, żeby wyróżnić się wśród innych psów, nasz pies powinien wyglądać najlepiej, jak tylko się da.

Jak przygotować szatę owczarka niemieckiego do wystaw?

Przygotowując do wystawy owczarka niemieckiego, powinniśmy zadbać przede wszystkim o jego szatę. Kolor sierści powinien być intensywny. Oczywiście obecność supłów jest wykluczona, nie mogą znajdować się również wycięcia po nich. To znaczy, że powinniśmy regularnie pielęgnować owczarka jeszcze na długo przed wystawą. Odpowiednio zadbana i ułożona szata może podkreślić walory wyglądu, bądź skutecznie ukryć niedoskonałości.

Czy nieskazitelny wygląd decyduje o zwycięstwie podczas wystawy?

Oprócz wyglądu bardzo ważną rolę odgrywa charakter psa. Absolutnie dyskwalifikowane są owczarki, które zachowują się agresywnie, w szczególności jeśli gryzą. Tak samo jest w przypadku, gdy pies jest zbyt lękliwy, a wystawa i obecność innych ludzi, zwierząt, a nawet samego opiekuna wzbudza w nim strach. Niektóre konkursy wymagają prób pracy, gdzie pies spisuje się użytkowo, na przykład w tropieniu lub jako psi przewodnik.

Owczarek niemiecki – zachowanie i charakter rasy

Owczarek niemiecki to nie tylko pies stworzony do pracy, ale także doskonały kandydat na psa rodzinnego. Uchodzi za czworonoga, który uwielbia dzieci, jest lojalny wobec właściciela, a także potrafi ochronić rodzinę przed nieproszonymi gośćmi.

Jaki jest owczarek niemiecki w domu?

Przede wszystkim cechuje się dużą lojalnością i wiernością względem właściciela, ale jest też dobrym towarzyszem dla dzieci. Lubi się z nimi bawić i ze spokojem oraz opanowaniem toleruje ich dziecięce wybryki. Jedyną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę podczas zabawy z najmłodszymi, jest wielkość i ciężar psa. Jego waga i siła sprawiają, że nie jest odpowiednim psem dla samotnych starszych osób. Potrafi żyć w zgodzie z innymi zwierzętami, jeżeli zostanie do tego odpowiednio przygotowany.

Jaki jest owczarek niemiecki wobec obcych?

Ważne jest także obserwowanie jego zachowania wśród obcych ludzi, zwłaszcza dzieci, które wkraczają na jego teren. Może zachować się instynktownie i zechcieć bronić swojego domu i rodziny. Owczarek niemiecki jest mocno związany z najbliższymi, dlatego raczej nie będzie wykazywał skłonności do ucieczek. Za to będzie wiernie bronił domu przed obcymi. By dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami, warto kontynuować naukę socjalizacji szczenięcia rozpoczętą w hodowli.

OWCZAREK NIEMIECKI HODOWLA

Owczarek niemiecki – wychowanie

Owczarek niemiecki bardzo źle znosi samotność i nie powinien dłużej przebywać bez swojego właściciela. Nie nadaje się więc do życia w budzie czy w kojcu. Warto pamiętać, że to także bardzo towarzyski pies.

Jaki jest poziom aktywności owczarków niemieckich?

Psa tej rasy wyróżnia przede wszystkim temperament. Jest ruchliwy, uwielbia biegać, potrzebuje więc sporo przestrzeni do życia. To rasa, której trzeba poświęcić sporo czasu nie tylko na długie spacery, ale także na wyszkolenie i wytrenowanie. Pies szybko się uczy i jest posłuszny. Charakteryzuje się sprytem, spostrzegawczością i konsekwencją w działaniu. Niczego jednak nie zrobi sam z siebie, jeżeli wcześniej nie jest poddany dobremu treningowi.

Z racji wielkości i dużego temperamentu oprócz szkolenia trzeba także poświęcić sporo czasu na zabawę i dłuższe spacery z psem rasy owczarek niemiecki. Bowiem na co dzień potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej. Warto zakupić specjalny pas do biegania, dzięki któremu można spędzić aktywnie czas w towarzystwie swojego pupila. Powinien być dostosowany do wielkości owczarka niemieckiego. Akcesoria do zabawy, jak piłka dla psa, czy inne zabawki, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, z pewnością także przypadną do gustu owczarkowi niemieckiemu. Pomimo swoich rozmiarów to pies, który kocha zabawę i czas spędzony w towarzystwie swojego właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że młodzi przedstawiciele tego gatunku nie powinni być narażeni na zbyt intensywny trening i nadmierne wybieganie.

Czego warto nauczyć owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki to rasa, która uchodzi za bardzo inteligentną i często bryluje w pierwszej piątce rankingów najmądrzejrzych ras psów. Został ukształtowany jako pies, któremu największą radość sprawia uszczęśliwianie swojego opiekuna. Z tego względu nie będziemy mieć większych trudności, by go odpowiednio wychować, wyszkolić, czy nauczyć sztuczek. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na nauce posłuszeństwa. W szczególności, że owczarek niemiecki jest silny i jeżeli nie zostanie odpowiednio ułożony, może stanowić zagrożenie. Pomocne może być szkolenie obronne, dzięki któremu pies zrozumie, żeby atakować wyłącznie na wyraźny sygnał opiekuna. 

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Owczarek niemiecki – szkolenie

Owczarek niemiecki to inteligentny pies, który może sprawdzić się wielu dziedzinach. Możemy wybrać sami, w jakiej roli chcielibyśmy go widzieć, a na pewno się w niej spisze, jeżeli go odpowiednio przeszkolimy.

W jakich dziedzinach może się sprawdzić owczarek niemiecki?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nasz owczarek niemiecki może zostać psem:

  • służbowym,
  • strażnikiem,
  • ratowniczym,
  • przewodnikiem,
  • sportowcem,
  • aktorem.

O tym jak wyszkolić psa w tych dziedzinach, pisaliśmy wcześniej w naszych artykułach.

Jakie dziedziny sportowe są odpowiednie dla owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki jest psem bardzo zwinnym o doskonałej budowie ciała, dzięki czemu może sprawdzić się w niemal każdym sporcie, m.in. w takich dyscyplinach, jak:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dog dance – taniec z psem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.

Oczywiście owczarek niemiecki może być także towarzyszem podczas naszych zajęć sportowych. Będzie razem z nami chętnie uprawiał jogging lub biegł podczas jazdy konnej lub na rowerze.

Pamiętajmy o tym, by zbytnio nie przeciążać owczarka niemieckiego, gdyż ma delikatne stawy. Z tego względu lepiej także będzie unikać obciążeń.

Hodowla owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki jest rasą bardzo popularną, dlatego nie będziemy mieć trudności ze znalezieniem psa dla siebie. Poszukując ogłoszeń, powinniśmy zwrócić uwagę na pewne kwestie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że pies pochodzi z dobrego źródła, jest zdrowy i prawidłowo się rozwija.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić owczarka niemieckiego?

Zgodnie z polskim prawem psy mogą być sprzedawane wyłącznie przez hodowle, które podlegają pod organizacje kynologiczne. Hodowle te wystawiają metryki, bądź rodowody na zasadach, które są ustalone przez organizację, w której są zrzeszone. Zwracajmy uwagę zarówno na hodowle, jak i organizacje kynologiczne. Zapoznajmy się z opiniami innych opiekunów, a także zweryfikujmy praktyki organizacji oraz warunki, które panują w hodowli. Rzetelni hodowcy powinni nam umożliwić wgląd do historii zdrowia szczeniaka oraz jego rodziców. Podzielą się także wiedzą w kwestii wychowania owczarków niemieckich. Najlepsze hodowle wydają jednorazowe wyprawki, w których znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy na pierwszy okres wspólnego życia.

Na co zwracać uwagę, gdy chcemy adoptować owczarka niemieckiego?

Owczarka niemieckiego możemy dostać całkowicie za darmo, poprzez adopcję. Najlepiej będzie rozpocząć od sprawdzenia ogłoszeń pobliskich schronisk. Ogłoszenia o oddaniu możemy znaleźć w internecie. Warto wcześniej dowiedzieć się, jaka jest przyczyna oddania, a także sprawdzić, czy pies ma za sobą choroby lub przykre doświadczenia. Owczarki z problemami również potrzebują domu, lecz ich opiekunowie powinni potrafić poradzić sobie z udzieleniem im należytej opieki.

OWCZAREK NIEMIECKI SZCZENIAKI

Owczarek niemiecki – zdrowie

Owczarek niemiecki żyje około 10-14 lat. Uchodzi za rasę, która ma mocne zdrowie i jest odporna zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Niemniej jednak rasa jest narażona na pewne choroby.

Na jakie choroby jest narażony owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki ma predyspozycje do takich chorób, jak:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – jest to choroba typowa dla psów dużych i średnich. Polega na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych i łokciowych. Owczarek niemiecki może mieć problemy ze stawami, w związku z tym konieczne są regularne badania kontrolne oraz pilnowanie właściwej diety. By upewnić się, że nasz pies nie jest obciążony tym schorzeniem, warto zapytać w hodowli o wynik badań robionych pod tym kątem,
  • zwichnięcie rzepki – jest to choroba, w której dochodzi do rozluźnienia więzadeł, może doprowadzić do artretyzmu, kulawizny i zwyrodnienia stawu kolanowego,
  • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego – może dojść w wyniku urazu w kolanie, prowadzi do zapalenia stawu i kulawizny,
  • demielinizacja rdzenia – uszkodzenie osłonki włókien nerwowych w rdzeniu,
  • padaczka – rodzaj zaburzeń neurologicznych, prowadzących do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości. Napady padaczkowe spowodowane są nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu,
  • alergie skórne – głównie występują na tle pokarmowym, typowymi objawami jest wypadanie włosa, stany zapalne uszu, biegunka, wymioty, częste drapanie się psa,
  • ropowica śluzowo-skórna – w wyniku zaburzeń związanych z odpornością dochodzi do zmian skórnych, które mogą powstać w okolicach nosa, warg, powiek, sromu, odbytu i napletka,
  • zapalenie tkanki kostnej – powoduje problemy z chodzeniem, a także utratę apetytu,
  • hiperurykozuira – tworzenie się kamieni moczanowych, wraz z moczem wydalany jest kwas moczowy w zwiększonych ilościach,
  • karłowatość przysadkowa – u chorych psów jest zaburzone wydzielanie hormonów w przysadce mózgowej, przez co jest opóźniony wzrost,
  • miastenia – nużliwość mięśni na podłożu immunologicznym, dochodzi do osłabienia mięśni przełyku, twarzy, przełyku,
  • panostesis – najczęściej występują u dorastających psów, z powodu bólu trzonu i przynasad kości długich, psy kuleją.
  • zwyrodnienia zwężenie lędźwiowo-krzyżowe – zwane także końskim ogonem. W wyniku bolesnego ucisku rdzenia kręgowego lędźwiowo-krzyżowego dochodzi do kulawizny tylnych kończyn, zaburzeń oddawania moczu i stolca, a nawet samookaleczeń.

Choroby owczarka niemieckiego

  • nabyty przełyk olbrzymi – przyczyny tej choroby nie są do końca znane, objawia się ona nadmiernym ślinieniem, zwracaniem pokarmu, zachłystowym zapaleniem płuc,
  • skręt żołądka – napełnienie żołądka gazami i płynami z uciskiem na sąsiadujące narządy, również jest chorobą typową dla psów ras dużych,
  • przerost gruczołu krokowego – inaczej przerost prostaty, objawia się częstym oddawaniem małych ilości moczu,
  • przepuklina kroczowa – powstaje w okolicach odbytu od pękania mięśni miednicy. Powoduje problemy z wydalaniem,
  • przetoka okołoodbytnicza – zmiany zapalne dotykające przeważnie samców, w których dochodzi do owrzodzeń i przetok w okolicach odbytu,
  • naczyniakomięsak krwionośny – złośliwy nowotwór, który dotyka przeważnie serce, śledzionę i szpik kostny,
  • atrofia komórek groniastych trzustki – autosomalny recesywny zanik trzustki o podłożu immunologicznym. Przyrost masy ciała jest niewystarczający, pies miewa także biegunki tłuszczowe.
  • zaburzenia immunologiczne – najczęściej jest to niedobór immunoglobulin z grupy A. W wyniku tego dochodzi do zapalenia jelit, a także ropnych zapaleń błon śluzowych oraz skóry,
  • choroba von willebranda – choroba dziedziczna związana z zaburzeniem krzepnięcia krwi,
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • arytmia komorowa – schorzenie spowodowane tachykardią komorową przekazywane dziedziczenie, które może doprowadzić do nagłego zgonu, występuje u młodych psów,
  • podzastawkowe zwężenie aorty – w sercu występują szmery oraz niedomykalność aorty i niedomykalnośc mitralna. Psy często omdlewają i l znoszą wysiłek,
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa – dotyczy owczarków poniżej 8 roku życia, prowadzi do niewydolności serca,
  • wrodzone anomalie naczyniowe – występują u niektórych szczeniąt, może to być np. przetrwały przewód tętniczy lub przetrwały łuk aorty,
  • osteochondroza – wada chrząstki, która prowadzi do bólów stawów, a zatem do kulawizny,
  • mielopatia zwyrodnieniowa – nieuleczalna choroba postępująca, polega na zaburzeniu rdzenia kręgowego, prowadzi do osłabienia i paraliżu kończyn tylnych,
  • dystrofia rogówki – genetyczne schorzenie, objawia się występowaniem szaro-białych nieprzezroczystych plam na oczach, które są osadami wapnia lub tłuszczów pod powierzchnią rogówki,
  • dysplazja siatkówki – nieprawidłowy rozwój i różnicowanie siatkówki w okresie płodowym i okołourodzeniowym,
  • przetrwała błona źreniczna – pozostałości od płodowej błony źrenicznej, mogą prowadzić do ślepoty,
  • zaburzenia behawioralne – psy przejawiają zaburzenia zachowania, mogą być agresywne lub lękliwe.

Owczarek niemiecki – żywienie

Owczarek niemiecki nie jest psem wybrednym i lubi sobie pojeść. Dobry apetyt psiego przyjaciela może nas cieszyć, lecz powinniśmy rozważnie podchodzić do jego żywienia i dostosować pożywienie do jego potrzeb. Dieta owczarka niemieckiego powinna być odpowiednio zbilansowana i smaczna. Mamy do wyboru żywienie posiłkami domowymi lub karmami komercyjnymi.

Na co należy zwrócić uwagę, żywiąc owczarka niemieckiego karmami komercyjnymi?

Wybierając karmę dla owczarka niemieckiego, możemy zaoszczędzić dużo czasu związanego z przygotowaniem posiłków. Gdy przystępujemy do wyboru tej odpowiedniej, powinniśmy zwrócić uwagę na to – czy jest pełnoporcjowa i zbilansowana, czy uzupełniająca. Jeżeli chcemy go żywić wyłącznie jednym rodzajem karmy, to powinniśmy wybrać pierwszą opcję.

Niezależnie czy to jest karma mokra, czy też sucha, powinna być dopasowana do wagi psa:

  • rasy:
    • średnie (medium breeds),
    • duże (large breeds),
    • małe (small breeds).

Kolejne kryterium to etap rozwoju. Możemy spotkać się z karmami przeznaczonymi dla psów w różnym wieku:

  • karma dla:
    • szczeniaka (puppy),
    • psa dorosłego (adult),
    • seniora (senior).

Ponieważ owczarki niemieckie mają skłonność do otyłości, potrzebują dużo aktywności. Wiele owczarków niemieckich zaspokaja swoją potrzebę ruchu przez sport (potrzebują karmę z większą ilością węglowodanów) lub pracę (potrzebują większej ilości tłuszczy). Niektóre owczarki mogą mieć obniżoną aktywność, na przykład przez chorobę, dlatego powinny spożywać karmę mniej energetyczną. Takie psy mogą także posiadać specjalne potrzeby, dla nich zostały przygotowane karmy weterynaryjne, ich stosowanie powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Prócz tego, niemało ważny jest skład pokarmu. Wystrzegajmy się karm ze sztucznymi składnikami, na przykład takimi, które poprawiają smak, a także sztucznymi barwnikami i konserwantami. Dobra karma przede wszystkim składa się z mięsa, musi być wymienione w trzech pierwszych pozycjach na etykiecie, a zawartość zbóż z kolei powinna być niska. Im jest niższa, tym lepsza jakościowo będzie karma, a najlepsze są te bezzbożowe. Jeżeli chodzi o ilość, jaką będziemy podawać psu, powinna odpowiadać sugestiom producenta, które znajdują się na etykiecie. Musimy obserwować wagę psa, by odpowiednio skorygować ilość pokarmu wedle jego potrzeb. Dzienną dawkę dzielimy na 2 porcje, które będziemy podawać na co najmniej godzinę przed aktywnością lub pół godziny po aktywności.

Jak karmić owczarka niemieckiego posiłkami domowymi?

Jeśli się decydujemy na żywienie owczarka niemieckiego posiłkami, które przyrządzimy sami, to muszą one uwzględniać jego potrzeby. Absolutnie nie mogą to być resztki ze stołu. Wiele produktów spożywanych przez ludzi jest szkodliwe dla psów, a niektóre z nich bardzo niebezpieczne, takie jak czekolada lub orzechy makadamia. Nawet jeżeli pies nie otruje się od razu, szkodliwe produkty mogą źle wpłynąć na jego zdrowie, a jak wiemy rasa, choć odznacza się tężyzną, to ma predyspozycje do wielu schorzeń.

Posiłki dla psa wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia psów, takiej wiedzy możemy zasięgnąć u lekarza weterynarii bądź u dietetyka psów lub czytając fachową literaturę w tej dziedzinie. Posiłki domowe również powinny być dostosowane do wielkości psa, jego etapu rozwoju i poziomu aktywności. Możemy stosować popularną dietę BARF, która opiera się głównie na podawaniu psom mięsa i kości oraz niewielkich ilości warzyw i owoców. Podobnie jak przy żywieniu karmami komercyjnymi, powinniśmy monitorować wpływ pokarmu na organizm. Jest to możliwe przez regularne badania krwi, które mogą wykazać niedobory niektórych składników lub równie niebezpieczne nadwyżki. Lekarz weterynarii pomoże nam także dokonać odpowiedniej korekty diety.

Jak mieszać posiłki i stosować przysmaki?

Możemy także łączyć dwa sposoby żywienia. Tak samo możemy mieszać rodzaje karm – czyli karmę suchą z karmą mokrą. Lecz nie obędzie się tutaj bez matematyki. Powinniśmy w tym celu dokładnie określić, jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa. Względem tego wyliczymy, ile kalorii powinniśmy mu przekazać z każdym posiłkiem. Mieszając posiłki, nie możemy przekroczyć tej wartości. Podobnie jest w przypadku podawania psu przekąsek dentystycznych, treningowych, czy zwykłych smaczków. W dodatku ilość przysmaków nie może przekraczać 10% łącznej ilości posiłków spożywanych dziennie przez psa.

Owczarek niemiecki – cena i koszty utrzymania

Cena owczarka niemieckiego z renomowanych hodowli może wynosić około 1000 do 2500 zł. Jest to nieduża cena, może się wiązać z dużą popularnością rasy. Poza tym wiele szczeniaków jest oferowanych za darmo do adopcji. Przyjrzyjmy się kosztom, które wiążą się z opieką nad owczarkiem niemieckim.

Jakie są miesięczne koszty opieki nad owczarkiem niemieckim?

W ciągu miesiąca koszty opieki będą dotyczyć przede wszystkim uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku rasy owczarek niemiecki koszt zakupów wyniesie nas od 250 do 300 zł.

Jakie są roczne koszty opieki nad owczarkiem niemieckim?

Roczne koszty obejmują koszty miesięczne, a także koszty zakupu środków pielęgnacyjnych, takich jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Roczne koszty opieki w przypadku rasy owczarek niemiecki wyniosą nas około od 3500 do 4000 zł.

Ile zapłacimy łącznie po dwóch latach opieki nad owczarkiem niemieckim?

Maksymalnie co dwa lata powinniśmy wymieniać akcesoria, z których korzysta nasz pies. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie i są dla niego bezpieczne. Wśród takich akcesoriów możemy wymienić:

  • miski dla psa na wodę i jedzenie,
  • obroża dla psa,
  • smycz dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • szczotka dla psa metalowa,
  • grzebień dla psa z gładko zakończonymi zębami,
  • nakładki gumowe do trymowania,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Zakup tych akcesoriów wraz ze wszystkimi kosztami opieki w ciągu dwóch lat, wyniesie nas około 7500 do 9000 zł.

Jakie są jeszcze inne koszty opieki nad owczarkiem niemieckim?

Oczywiście koszty związane z zakupami nie są jedyne, nie możemy zapominać o wydatkach, które wiążą się z usługami, z których będziemy korzystać, mogą to być koszty związane z:

  • ubezpieczeniem psa,
  • wizytami u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • wizytami u groomera – fryzjera zwierząt,
  • szkoleniem dla psów rasy owczarek niemiecki.

Takie koszty trudno jest określić nawet w przybliżeniu, gdyż to od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Oprócz tego ceny usług są bardzo zróżnicowane.

Owczarek niemiecki – podsumowanie

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Opowiedzieliśmy o historii jej pochodzenia, a także o zastosowaniu w różnych dziedzinach kynologicznych. Przedstawiliśmy wygląd psów. Wiemy, że istnieją dwie odmiany. A która z nich podoba się Tobie bardziej?

Należy również pamiętać, że tak duża rasa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dobrze zaplanowanego żywienia. Dużą rolę odgrywa pełnowartościowa karma dla psa, bogata w składniki odżywcze niezbędne dla jego rozwoju. Nasze wskazówki pomogą odpowiednio zadbać o swojego owczarka niemieckiego. Pamiętaj, że choć pies jest silny i wytrzymały należy troszczyć się o jego zdrowie.

Owczarek niemiecki to wspaniały rodzinny towarzysz, który zasłużenie cieszy się sympatią i dobrą sławą. Poznałeś charakter psa, a także wiesz jak należy go wychować. Jeżeli już jesteś pewien, że to jest pies dla Ciebie, to zostań opiekunem jednego z nich. Nasze wskazówki mogą Ci się bardzo przydać, niezależnie czy zdecydujesz się na zakup, czy na adopcję. Powiedzieliśmy, ile kosztuje owczarek niemiecki. Przygotuj się zatem na wydatki, które wiążą się z opieką nad nim, by zapewnić mu wszystko co będzie dla niego najlepsze.

Sprawdź również:

  1. Ranking najpopularniejszych ras psów.
  2. Ranking psów służbowych.
  3. Ranking psów ratowniczych.
  4. Ranking psów terapeutycznych.
  5. Ranking najmądrzejszych ras psów.
  6. Ranking najposłuszniejszych ras psów.
  7. Ranking rasy psów znanych z TV.
Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.