Chihuahua – charakter ukryty w małym ciele. Opis rasy

Chihuahua to najmniejsze psy świata rodem z Meksyku. Przez wieki nie opuszczały tego kraju i były praktycznie nieznane gdzie indziej. A gdy to się zmieniło – szturmem podbiły serca ludzi na całym świecie. Jaka jest rasa chihuahua? Charakter tego psa kłóci się z jego posturą – to pies z ogromnym duchem zamkniętym w maleńkim ciele. Co warto wiedzieć o psach rasy chihuahua? Jak się nimi opiekować, by były szczęśliwe? Przekonaj się!

Chihuahua informacje

Przynależność do organizacji kynologicznych i wzorzec rasy chihuahua

Kto z nas nie zna psów chihuahua? Trzeba przyznać, że to rasa bardzo popularna i powszechna. Nic, więc dziwnego, że została uznana przez znamienite organizacje kynologiczne m.in. przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Chihuahua znajduje się, według wzorca FCI o numerze 218, w grupie 9 psów ozdobnych i do towarzystwa.

Rasa psa chihuahua również została zaakceptowana przez inne organizacje kynologiczne. Jej klasyfikacja prezentuje się tak:

  • American Kennel Club (AKC) – psy ozdobne i do towarzystwa,
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 1 – psy do towarzystwa i ozdobne,
  • World Kennel Union (WKU) – 5.33.1, 5.33.2 psy do towarzystwa,
  • Canadian Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – toy długowłosy i gładkowłosy,
  • Canadian Kennel Club (CKC) – V-4 – psy ozdobne i do towarzystwa,
  • United Kennel Club (UKC) – psy do towarzystwa.

Historia rasy chihuahua

Mówi się, że rasa chihuahua powstała w Meksyku i to już wiele wieków temu. Za jej bezpośrednich przodków uważa się psy techichi – hodowane niegdyś na tych terenach przez rolniczy lud Tolteków. Byli oni mieszkańcami tych terenów jeszcze przed czasami Azteków.

Fakt ten został odkryty, dzięki prowadzonym badaniom archeologicznym. Odnaleziono wtedy wykonane z gliny oraz kamienia figurki, które przedstawiały pieski niezwykle podobne właśnie do chihuahua.

Era Tolteków przeminęła wraz z nadejściem Azteków, którzy podbili i podporządkowali sobie te tereny. Ich rządy trwały do XVI wieku, a potem także oni musieli ustąpić silniejszym, bo ich terytorium zostało podbite przez konkwistadorów. To właśnie z Aztekami wiążą się psy chihuahua – według jednej z teorii przybyły one na teren współczesnego Meksyku razem z Montezumą, który był ostatnim azteckim władcą.

Nie wiadomo kiedy psy chihuahua ostatecznie pojawiły się w Królestwie Azteków – być może razem z Montezumą, być może dużo wcześniej. Wiadomo jednak, że miały status psów specjalnych. Te psy chihuahua o maści niebieskiej uważane były za święte, rude psiaki z kolei uchodziły za symbol najwyższego szczęścia.

Z tego powodu prawo do ich hodowli mieli jedynie wysoko urodzeni szlachcice – jedna z legend mówi o azteckiej księżniczce, która miała aż 1500 takich piesków – każdym z nich opiekował się inny niewolnik, a jeśli piesek umarł, jego opiekun był skazywany na śmierć. To typowe psy meksykańskie, z tego powodu nikt o nich nie słyszał aż do XIX wieku, gdy w Meksyku zaczęli pojawiać się pierwsi obcokrajowcy.

Psy chihuahua – wzrost zainteresowania rasą

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rasa stała się bardziej popularna na przełomie XVIII i XIX wieku, gdzie z Meksyku dotarła do USA i została rozsławiona. Szybko przeniosła się ze Stanów Zjednoczonych do Europy i tam podbiła serca tamtejszych miłośników psów.

Pierwszy chihuahua został zaprezentowany światu dopiero w 1884 roku, na wystawie w Filadelfii. W tamtym okresie nazywano go jeszcze inaczej – terrier chihuahua. Kynolodzy bardziej zainteresowali tym psem dopiero cztery lata później, a ich zachwyt wzbudziła suczka Manzanita. W 1904 roku w Stanach Zjednoczonych pierwsi przedstawiciele chihuahua zostali oficjalnie uznani jako rasa przez amerykańską organizację kynologiczną – American Kennel Club.

Oficjalny klub miłośników tej rasy powstał też w Stanach Zjednoczonych, w 1928 roku. Psy chihuahua w Europie znalazły się pod koniec XIX wieku, w Wielkiej Brytanii. Choć o pierwszym zarejestrowanym miocie można mówić dopiero od lat 30 XX wieku. Chihuahua jeszcze dłużej musiały czekać na pojawienie się na kontynencie, bo reszta Europy poznała je dopiero po II wojnie światowej.

Popularność rasy chihuahua zaczęła stopniowo rosnąć. Obecnie znana jest niemal na całym świecie. W dodatku chihuahua jest sławą Hollywood, możemy go spotkać u boku największych gwiazd i celebrytów. Te najmniejsze psy świata występowały nawet w reklamach i filmach.

Skąd wzięła się nazwa chihuahua?

Geneza nazwy jest bardzo prosta – psy chihuahua zostały tak nazwane na cześć stanu Chihuahua regionu i miasta w północnym Meksyku. Miasto to do tej pory słynie z tych piesków – organizowane są wystawy, również kamiennych rzeźb, które przedstawiają właśnie chihuahua.

Chihuahua w Polsce

Pierwszy przedstawiciel rasy chihuahua został w Polsce zaprezentowany na wystawie dopiero w 1986 roku, a największy rozwój hodowli przypada na lata 90 XX wieku. Obecnie w Polsce możesz bez większych problemów nabyć psy chihuahua, mimo że nadal nie należy ona do najpopularniejszych.

Chihuahua

Chihuahua – jak wygląda najmniejszy pies świata?

Rasa psa chihuahua słynie przede wszystkim z tego, że jest najmniejsza na świecie. Ciekawostką jest to, że często można się spotkać, zwłaszcza w kontekście szczeniąt, z określeniem „teacups”, które oznacza psiaka, który mieści się w filiżance. Taka miniaturyzacja w przypadku chihuahua się zdarza, najmniejszy przedstawiciel tej rasy miał jedyne 13,8 cm wzrostu. A jaki jest jej standardowy wzrost? Opowiemy trochę więcej o wyglądzie chihuahua.

Wygląd ogólny chihuahua

Psy rasy chihuahua kojarzone są przede wszystkim z niewielkim wzrostem, to drobne pieski. Powinny mieć kwadratowy tułów, u samic może być nieco wydłużony. Ich cechą charakterystyczną jest zaokrąglona głowa w kształcie jabłka. Oczy są dość duże i okrągłe, najbardziej pożądany jest ciemny kolor. Uszy są natomiast szerokie u nasady (stopniowo się zwężają) i lekko zaokrąglone na czubku. Ich ogon osadzony jest stosunkowo wysoko. Przednie kończyny są proste, tylne zaś – dobrze umięśnione. Chihuahua porusza się bardzo energicznie.

Ile powinien ważyć chihuahua?

Chihuahua należy do małych ras. Nadal wielu hodowców zdaje sobie sprawę z tego, że duża miniaturyzacja nie jest wskazana, dlatego – choć wzorzec rasy (FCI) dopuszcza nawet psiaki o wadze 0,5 kg, to nadal idealna waga dla tych psów mieści się w przedział 1,5-3kg. Psy chihuahua powyżej 3 kg są dyskwalifikowane podczas wystaw.

Rodzaje i kolory umaszczenia chihuahua

Psy tej rasy występują w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Jeśli chodzi o chihuahua krótkowłose, to ich sierść jest miękka, błyszcząca i ściśle przylegająca do ciała. Niekiedy występuje podszerstek – w takim przypadku psy mają nieco dłuższą sierść. Może być ona nieco przerzedzona w okolicach gardła i podbrzusza. Dopuszczalny jest nieco dłuższy włos przy ogonie i szyi, za to krótszy przy uszach i pysku.

W przypadku chihuahua długowłosych sierść jest długa, bardzo miękka, może być lekko falowana albo zupełnie prosta. Tutaj występuje już podszerstek, choć nie jest bardzo obfity. Przy szyi jest kryza, na ogonie, łapkach i uszach z kolei znajduje się charakterystyczne pióro.

W kwestii ubarwienia chihuahua istnieje duża różnorodność. Wszystkie maści sierści są dopuszczalne przez wzorzec, stąd duże zróżnicowanie wśród chihuahua. Pies może też mieć dowolny wzór – nic nie jest tu dyskwalifikujące.

Chihuahua filmy

Na czym polega pielęgnacja rasy chihuahua?

Pielęgnacja chihuahua nie należy do najbardziej skomplikowanych. W tym przypadku ważna jest regularność. Podpowiadamy, co zrobić, by chihuahua na co dzień prezentował się świetnie.

Jak dbać o sierść chihuahua?

Odmianę długowłosą należy czesać szczotkami lub grzebieniami dla psów co dwa-trzy dni. Dzięki temu jego włosy nie będą się plątać w supły. Pielęgnacja sierści krótkowłosego psa rasy chihuahua jest nieco mniej skomplikowana – wystarczy przeczesywać jego włosy szczotką z miękkim włosiem raz w tygodniu. Samce chihuahua linieją sezonowo, najczęściej dwa razy do roku przy zmianie sierści, samice nieco częściej, bo zdarza im się linieć w okolicach cieczki i tuż po niej, w trakcie ciąży i karmienia potomstwa. By uniknąć martwych włosów, które wbijają się w dywany, psy w okresie linienia trzeba wyczesywać codziennie. 

Kąpiel małego pieska

Zalecana jest kąpiel psa tej rasy, niezależnie od długości sierści. Odmianę długowłosą warto kąpać mniej więcej raz na tydzień. Do tego celu trzeba użyć specjalnego szamponu dla psów. Do wanny można położyć specjalną antypoślizgową podkładkę. Szampon warto dodatkowo rozcieńczyć z wodą, by nie pienił się zbyt mocno. Po dokładnym spłukaniu możemy nałożyć na sierść psa odżywkę. Po kąpieli trzeba starannie wysuszyć chihuahua miękkim ręcznikiem i suszarką do włosów.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Standardowo sprawdzaj stan uszu i oczu, w razie potrzeby użyj specjalnego płynu. Zalegającą woskowinę należy usuwać systematycznie, żeby do uszu nie wdał się stan zapalny. Łzawiące oczy trzeba przemywać, by sierść w okolicach oczu nie przebarwiała się. Regularnie przycinaj też pazury – tu idealnie sprawdzą się nożyczki dla psa. Musimy dbać również o higienę jamy ustnej naszego psa chihuahua, by na zębach nie zbierał się kamień. Najlepiej robić to przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów dla psów.

Usposobienie psa chihuahua

Zastanawiasz się, jaki jest pies chihuahua? Otóż niewielkich rozmiarów chihuahua może zaskoczyć tych, którzy oceniają po pozorach. Na pierwszy rzut oka to piesek, który – przez swój wzrost – kojarzy się przede wszystkim ze spokojnym psem kanapowym i typową przytulanką. Nic dziwnego, w końcu zaliczany jest do grupy psów ozdobnych. Mimo wszystko to zwierzak z temperamentem. Jaki charakter ma chihuahua? Podpowiadamy.

Pies chihuahua w domu i stosunku do najbliższych

Psy chihuahua są towarzyskie i bardzo wierne, choć zazwyczaj wybierają sobie jedną osobę, którą darzą największą miłością i to jej nie odstępują nawet na krok. Chętnie pozwalają się rozpieszczać. Uwielbiają być w centrum uwagi, pieszczoty i wspólne zabawy z opiekunem to dla nich prawdziwa frajda.

Nie nadaje się do domu z bardzo małymi dziećmi – to pieski niewielkich rozmiarów i bardzo delikatne, dlatego małe dziecko może niechcący zrobić mu krzywdę. Poradzi sobie za to w domu ze starszymi dziećmi i chętnie będzie się z nimi bawił. Może mieszkać z innymi zwierzętami – pod warunkiem że będą spokojne i łagodne. Najlepiej też, by rozmiarem były dopasowane do chihuahua, bo to pies nieustraszony i zaczepny.

Chihuahua w stosunku do innych zwierząt

Psy chihuahua są przede wszystkim bardzo żywe i energiczne – bywają ciekawskie i wszędzie ich pełno. Są też psami nieustraszonymi i czujnymi – stąd wzięło się twierdzenie, że chihuahua to wielki wojownik w miniaturowym ciele. Nie boi się niczego i nikogo, dlatego będzie zaczepiał psy nawet o wiele większe od niego.

Z tego powodu może być trzymany w domu z innymi zwierzętami, jednak pod warunkiem, że będą one bardzo łagodne i ufne, a przy tym niezbyt dużych rozmiarów – chihuahua będzie próbował je zdominować, dlatego lepiej, by nie były zbyt duże, bo mogą mu, nawet przypadkowo, zrobić sporą krzywdę. Jeśli inne zwierzęta zaakceptują przewodnictwo chihuahua, nie będzie dochodziło pomiędzy nimi do żadnych sporów.

Co chihuahua lubi robić w wolnym czasie?

Chihuahua nie potrzebuje długich spacerów, błędem jest jednak myślenie, że wobec tego nie potrzebuje ruchu. Ten psiak doskonale czuje się na świeżym powietrzu – ruchliwy, ciekawski i energiczny będzie z radością bawił się z Tobą i poznawał świat dookoła niego. W domu lubi posiedzieć na kolanach i być w centrum uwagi – głaskanie, zabawa, rozmawianie z nim czy inne przejawy uwagi przyjmuje z wielką ochotą, a ignorowany zbyt długo będzie głośno domagał się zauważenia.

Chihuahua długowłosa

Chihuahua – wychowanie małego psiaka

Chihuahua mimo niewielkich rozmiarów lubi dominować i podporządkowywać sobie wszystkich dookoła. Jak nauczyć go dobrych manier? Opowiemy trochę więcej o tym, co jest ważne w wychowaniu piesków chihuahua.

W jakim domu chihuahua będzie najszczęśliwszy?

Chihuahua nadaje się do życia w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu bloku. To pies przyjacielski i towarzyski, chihuahua potrzebuje kontaktu z opiekunem. Będzie szczęśliwy wszędzie tam, gdzie będzie mógł przebywać z człowiekiem. Nie decyduj się na niego, jeśli przez długie godziny nikogo nie ma w domu i pies musiałby zostawać sam. Oczywiście można go zostawiać w domu samego, ale nie na cały dzień. Do naszej nieobecności powinien być przyzwyczajany stopniowo. Chihuahua nie potrzebuje zbyt długich spacerów, ale bardzo lubi się bawić i jest niezwykle energiczny, dlatego warto mieć dość czasu i energii, by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i uwagi.

Akcesoria dla chihuahua

Chihuahua do spacerów potrzebuje wygodnych szelek, które nie będą go uwierały, ani zwisały zbyt luźno podczas chodzenia. Przed zakupem warto zmierzyć pieska i wybrać odpowiedni dla niego rozmiar. Dodatkowo przyda mu się wygodne legowisko, w którym będzie mógł odpocząć po dniu harców z ukochanymi ludźmi. Zabawki dla chihuahua powinny być nieduże, by pies mógł się nimi swobodnie bawić – dobrze sprawdzą się tu małe pluszaki, piłki i gryzaki. Tego niewielkiego psiaka można wszędzie zabrać ze sobą w podróż – najwygodniej będzie przenosić go w specjalnej torbie transportowej.

Wybierz legowisko dla Twojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Chihuahua – szkolenie

Ze względu na swoje rozmiary bardzo rzadko bywają szkolone, bo istnieje przekonanie, że małych psów nie trzeba szkolić – nic bardziej mylnego. By Twój chihuahua nie „wszedł Ci na głowę”, warto rozpocząć treningi posłuszeństwa. Opowiemy co nieco o szkoleniu psów tej rasy.

Nauka posłuszeństwa

Chihuahua jest bardzo inteligentny i lubi się uczyć nowych rzeczy, trzeba tylko do ćwiczeń podejść z odpowiedniej strony. Nie należy go karać i na niego krzyczeć, najlepsze efekty osiągnie się łagodnością i nagradzaniem. W zasadzie pies każdej rasy, bez względu na rozmiary, potrzebuje nauki posłuszeństwa. Z wpojeniem podstaw poradzi sobie nawet początkujący opiekun chihuahua. Potrzeba do tego jedynie sporo konsekwencji i cierpliwości. Treningi powinny kojarzyć się zwierzęciu pozytywnie – nie mogą być zbyt długie i monotonne.

Pozytywne metody szkoleniowe

Dobrym sposobem na zmotywowanie swojego psa do treningów, jest nagradzanie za poprawnie wykonaną komendę. Podawanie mu smaczków treningowych jedna z pozytywnych metod szkoleniowych. Pamiętajmy jednak, że przysmaki dla psów powinny stanowić 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego chihuahua.

Chihuahua – hodowla

Chihuahua to rasa psów uwielbiana przez wielu ludzi na całym świecie. Znalezienie odpowiedniej hodowli w Polsce nie powinno stanowić problemu. Jak rozpoznać tę dobrą? Podpowiadamy.

Rodowód a metryka, czyli dokumenty potrzebne rasowemu chihuahua

Pierwszym dokumentem, który powinniśmy obowiązkowo otrzymać od hodowcy wraz z wydaniem szczeniaka, jest metryka. To dokument, który stanowi odpowiednik ludzkiego aktu urodzenia. Znajdziemy w nim informacje dotyczące szczeniaka i jego rodziców.

Nie musimy wyrabiać psu rodowodu, by mieć pewność, że jest rasowy, do tego wystarczy metryka. Rodowód natomiast wyrabiamy na podstawie metryki. Znajdziemy w nim dane przodków szczeniaka cztery pokolenia wstecz. Ten dokument jest nam potrzebny wtedy, gdy planujemy założyć własną hodowlę lub wystawiać psa na pokazach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając właściwą hodowlę?

Zakup psa to decyzja na całe życie, powinna być zatem dokładnie przemyślana. Jeśli stwierdzimy, że chihuahua to pies, wprost stworzony dla nas, musimy znaleźć dobrą hodowlę, by mieć pewność, że posiada cechy wyglądu i charakteru zgodne z opisem zawartym we wzorcu. Oczywiście usposobienie poszczególnych osobników może się od siebie nieco różnić. Hodowca z pewnością pomoże wybrać nam szczeniaka z miotu najlepszego dla nas. Poza tym będzie chciał wiedzieć, czy pies trafi do kochających ludzi, którzy znają i rozumieją jego potrzeby – może zapytać o nasze doświadczenie w kwestii wychowania psów, w razie wątpliwości chętnie udzieli cennych rad.

Wyprawka dla szczeniaka

Musimy zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w hodowli. Szczeniaki powinny być zsocjalizowane, zaczipowane i odrobaczone. Dobry hodowca dba o swoje psiaki. Czasem możemy dostać od niego symboliczną wyprawkę dla naszego szczeniaka. W jej skład wchodzi m.in.:

  • małe opakowanie karmy,
  • miska na wodę i jedzenie,
  • obroża i smycz.
Chihuahua szczeniaki

Chihuahua – zdrowie. Na co należy uważać?

Chihuahua to pies raczej zdrowy i długowieczny. Zatem, jak długo żyje chihuahua? Jego długość życia zależy od wielu czynników. Dobrze traktowany może dożyć nawet dwudziestu lat. Raczej dobrze znosi wysokie temperatury, ale bardzo źle działa na niego zimno czy wilgoć i przed tym należy go chronić. Najlepiej unikać długich spacerów w zimne, deszczowe dni. Swojemu pieskowi można zakupić specjalne ubranko, które uchroniłoby go przed zimnem.

Rasa ta ma skłonności do występowania hipoglikemii – stanu, w którym dochodzi do niebezpiecznego spadku poziomu glukozy we krwi. Do jej najczęstszych objawów należy drżenie całego ciała i ogólne osłabienie. Jeśli zauważymy je u naszego psa, warto udać się do lekarza weterynarii, który, dzięki odpowiednim badaniom, zleci właściwą dietę i leczenie.

Jednym z częstszych problemów może być też niedrożność kanalików łzowych. W tym przypadku konieczny jest zabieg chirurgiczny, mający na celu poprawić komfort życia psa. U chihuahua zdarzają się też braki w uzębieniu i problemy ze zgryzem.

U psów tej rasy zdarzają się także problemy z niezarośniętym ciemiączkiem lub zwichnięciem rzepki. Jeśli zauważysz, że Twój chihuahua ma problemy z poruszaniem się, udaj się z nim, jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Pielęgnacja oczu i uszu psów- Sklep Zoologiczny Zooart

Pies chihuahua – wskazówki żywieniowe

Chihuahua mają tendencję do nadwagi. Mimo to ich żywienie nie jest skomplikowane. Jeśli zapewnimy im zdrowe, pełnowartościowe posiłki, z pewnością będą cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Opowiemy trochę o tym, jak żywić psy rasy chihuahua.

Dieta BARF i karma komercyjna

Popularnymi sposobami żywienia jest podawanie psu karm komercyjnych lub diety BARF. Oczywiście ostateczny wybór należy do opiekuna psa. Spośród tych dwóch metod serwowanie gotowych karm jest znacznie prostsze i szybsze. Warto jednak szukać dobrych jakościowo produktów i wybierać karmy z czytelnym składem.

Dieta BARF jest bardzo zdrowa i w pełni naturalna. Polega na podawaniu surowego mięsa razem z kośćmi i podrobami, z dodatkiem poszczególnych owoców i warzyw. Jeśli zdecydujemy się wdrożyć do życia naszego psa tę metodę żywienia, powinniśmy zaczerpnąć nieco wiedzy w tym temacie. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do niedoboru lub nadmiaru poszczególnych składników odżywczych w organizmie psa.

Żywienie szczeniaków i dorosłych psów rasy chihuahua

Żywienie dorosłych chihuahua wygląda nieco inaczej niż żywienie szczeniąt. Różni się przede wszystkim podażem poszczególnych składników odżywczych. Młode chihuahua mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię, której dostarczą mu białka i tłuszcze zawarte w dobrej jakości mięsie. Warto zwracać również uwagę na obecność witamin i minerałów zawartych w karmie, np. wapnia i fosforu, który odpowiada za prawidłowy rozwój mocnych kości. Dodatkowo można sięgać po karmy, które zawierają olej z łososia (jest bogaty w cenne kwasy omega-3 i omega-6).

Jak żywić małe rasy psów?

Psy ras małych i miniaturowych mają delikatne żołądki, w związku z tym serwowane posiłki warto podzielić im na kilka mniejszych porcji. Na pewno nie można podawać im resztek ze stołu, które mogą okazać się ciężkostrawne. Najlepiej serwować pupilowi karmę przeznaczoną dla psów ras małych. Zawiera ona małe granulki, które chihuahua z łatwością będzie mógł pogryźć i połknąć.

Ile kosztuje chihuahua? Cena i koszty utrzymania

Pies chihuahua z renomowanej hodowli może kosztować ok. od 2500 do 4000 tysięcy złotych. To nie jedyne koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Opowiemy trochę o tym, z jakimi wydatkami będą musieli się liczyć opiekunowie psów chihuahua.

Koszty w ujęciu miesięcznym

Chihuahua w ciągu miesiąca będzie potrzebował głównie karmy, smaczków i worków na nieczystości. Cena za te artykuły może wynieść ok. 200-300 zł.

Koszty w ujęciu rocznym i dwuletnim

W koszty roczne można wliczyć wydatki miesięczne i artykuły pielęgnacyjne takie, jak: szampon, szczotka, grzebień, odżywka, obroża przeciwpchelna, preparaty do uszu i oczu, szczoteczka i pasta do zębów. Za to wszystko możemy zapłacić ok. 300-400 zł.

Raz na jakiś czas będziemy musieli wymieniać: miski, smycz i szelki, legowisko, zabawki, transporter. Wszystko to może kosztować ok. 400-500 zł.

Pod uwagę powinniśmy wziąć też usługi takie, jak wizyty w gabinecie weterynaryjnym oraz (opcjonalnie) konsultacje z psim dietetykiem, czy też szkolenie z trenerem. W tym przypadku cena jest kwestią indywidualną.

Psy chihuahua – podsumowanie

Chihuahua to małe pieski znane w Meksyku od wieków i czczone już przez Azteków. Świat usłyszał o nich jednak dopiero w XIX wieku, a ich kariera w Europie rozpoczęła się po II wojnie światowej. W niniejszym artykule opowiedzieliśmy trochę więcej o fascynującej historii rasy psów chihuahua.

Dzięki wpisowi wiesz już, że psy te występują w wersji krótkowłosej i długowłosej. Podpowiedzieliśmy, jak dbać o sierść odmiany długowłosej i krótkowłosej rasy chihuahua.

Chihuahua to pieski małe, ale odważne i energiczne, dlatego nie nadają się do roli typowych, leniwych kanapowców, chętnie za to będą bawić się na zewnątrz. Przyjacielskie, wierne, psy ozdobne i do towarzystwa – bardzo przywiązują się do człowieka. Warto wiedzieć, jak je szkolić i wychowywać – te kwestie również omówiliśmy.

Psy te są dość odporne i z reguły długowieczne. Trzeba dbać o to, by nie marzły, bo nie radzą sobie z niskimi temperaturami. Opowiedzieliśmy o ich zdrowiu i typowych chorobach występujących u tej rasy. Wszystko po to, byście mogli dokonać świadomego wyboru odnośnie zakupu psa tej rasy.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.