Jack russell terrier – czy każdy ma maskę?

Jack russell terrier to mały, głównie biały pies, którego większość z nas przynajmniej kojarzy. Popularność psów rasy jack russell nie jest przypadkowa. Russell terrier pojawiał się w różnych produkcjach kinowych, serialach a przede wszystkim na podwórkach. Pies z “Maski” to właśnie jack russell terrier. Jakim psem jest poza kamerami? Jego temperament sprawia, że nie da się na niego nie zwrócić uwagi. My również postanowiliśmy “wziąć to żywe srebro pod lupę” i odpowiedzieć na zadawane najczęściej pytania:

  • Jak wygląda wzorcowy jack?
  • Jack czy parson?
  • Jakim psem jest jack?
  • Jaka karma jest najlepsza dla jacka?
  • Jaka jest cena jack russell terriera w hodowlach?
  • Jak wychować i wyszkolić jacka?
  • Czy jack to pies dla mnie?
Jack russell terrier

Parson jack russell – historia rasy, podstawowe informacje

Jack russell terrier to brytyjska rasa psów, która została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Aktualnie obowiązujący dla jacka russella wzorzec rasy FCI ma numer 345 i obowiązuje od 08.10.2012, samą rasę uznano w roku 2000. Został zakwalifikowany do grupy 3 (terriery), sekcji 2 (terriery małe). Rasa podlega uznaniowym próbom pracy.

Jack russell terrier – jak został sklasyfikowany przez inne organizacje kynologiczne?

Jack russell terrier jest rasą poważaną w świecie kynologicznym, która jest uznawana przez wszystkie największe światowe organizacje kynologiczne, takie jak:

  • American Kennel Club (AKC) – wpisało rasę do grupy terierów (Terrier Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – sklasyfikowało rasę do grupy terierów (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) – nadało rasie wzorzec numer 3.15.2 i umieściło w grupie terierów,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – wpisało rasę do grupy terierów (Terrier),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – nadało rasie wzorzec IVL-4 i umieściło w grupie terierów,
  • United Kennel Club (UKC) – umieściło rasę w grupie terierów (Terrier Group).

Jack russell terrier – historia rasy

Za kraj pochodzenia rasy parson jack russell terrier uznaje się Wielką Brytanię. Hodowlę tych psów zapoczątkował pastor John Russell, który był zapalonym myśliwym. Pragnął stworzyć rasę na tyle małą i zwinną, by z powodzeniem mogła wywabiać z nor drobną zwierzynę.

Udało mu się osiągnąć zamierzony cel – wszystko za sprawą małej, białej suczki w typie terriera o imieniu Trump. Pastor Russell John przez lata udoskonalał swoją hodowlę – do krzyżowania używał m.in. foksterierów i beagle. I tak w skrócie wygląda historia jack russell terriera. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką rolę pełnił w życiu ludzi na przestrzeni lat, zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Rola użytkowa JRT

Jack russell terrier aktualnie pełni rolę psa do towarzystwa. Dobrze wyszkolony, może się też sprawdzić jako pies stróżujący. Wcześniej pomagał w polowaniach, wypędzając z nor drobną zwierzynę, np. lisy, świstaki i borsuki (stąd określenie “norowiec”) i tak zostało do dziś.

Gdzie i dlaczego rasa JRT cieszy się największą popularnością?

Ogólne wrażenie na temat jack russell terriera jest raczej pozytywne. Oczywiście, zależnie od tego, jakich psów jesteśmy fanami. Na ogół są to energiczne psy o dobrej kondycji i silnej osobowości. Poruszają się sprawnie, w ich zachowaniu jest widoczny prawdziwy zapał. Są popularne na całym świecie, lecz największym powodzeniem cieszy się w Polsce, Norwegii i Irlandii.

Ciekawostki o jack russell terrier

Jack russell terrier miał okazję zadebiutować na wielkich ekranach. Chyba wszyscy znamy film “Maska”, rasa psa grającego przyjaciela głównego bohatera to właśnie jack russell terrier! Poza tym, psy tej rasy zostawały pupilami celebrytów i innych znanych osobistości. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jakich filmach jeszcze zagrał jack russell terrier, a także poznać inne psy znane z telewizji, zapraszamy do lektury naszego artykułu poświęconego psom w filmach i serialach. 

Jack russell terrier to pies, który zdążył już podbić wiele serc. Ze względu na uderzające podobieństwo, czasem jest mylony z parson russell terrierem. Rasę można rozpoznać po krótszych łapach.

Jack russell terrier wychowanie porady

Jack russell terrier – wygląd

Jack russell terrier to niewielki, zwinny pies w łaty. Może się wydawać, że jest ciekawy otaczającego go świata, piesek z entuzjazmem wypatruje przygód, które mogłyby go zająć. A co możemy zauważyć, gdy przyjrzymy się jemu dokładniej?

Jack russell terrier – budowa ciała

Tułów ma prostokątny obrys, grzbiet jest prosty, a lędźwie są mocno umięśnione. Dzięki temu są silne mimo, że są też krótkie. Nieduża, płaska na górze głowa jest noszona przez silną szyję. Trufla nosowa jack russell terriera jest czarna, oczy są podobne do migdałów, a uszy są załamane i przylegają do głowy. Ogon powinien się unosić w ruchu, podczas spoczynku może opaść. Jeśli został skrócony, musi dorównywać do wysokości uszu.

Jack russell terrier – wielkość

Idealny wzrost jack russell terriera to 25-30 cm. Na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała. Wzorcowy, dorosły pies powinien więc ważyć 5-6 kg, suki są nieco lżejsze. Z tego powodu zdecydowanie kwalifikuje się do małych ras psów. Proporcjonalny pies tej rasy to taki, którego długość jest większa, niż wysokość.

Jack russell terrier – umaszczenie psa

Jack russell terrier może mieć sierść gładką, szorstką lub drutowatą, ale zawsze jest ona krótka. Dodatkowo, posiada podszerstek, dzięki któremu jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dominującym kolorem szaty jack russell terriera jest biały. Znaczenia mogą mieć kolor czarno-podpalany, czarny lub rudy i występują w różnych odcieniach. Najwięcej takich kolorów pojawia się zazwyczaj na głowie, w okolicy oczu. Mogą się pojawić również na innych częściach ciała.

Jack Russell Terrier Szczeniak

Jack russell terrier – pielęgnacja

Psy rasy jack russell terrier nie są szczególnie wymagające pod względem pielęgnacji. Wymagają częstego czesania w okresie linienia i kąpania w miarę potrzeby.

Jack russell terrier – szczotkowanie i trymowanie

Psy o gładkiej sierści trzeba czesać 3 razy w tygodniu, a pozostałe 2 razy. Zanim przystąpimy do pracy, sierść spryskujemy odżywką w aerozolu. Możemy czesać włosianą szczotką dla psów lub gumową. Odmiany z sierścią szorstką i drutowaną potrzebują trymowania. Dla niewtajemniczonych – trymowanie to ręczne usuwanie nadmiaru włosów za pomocą maszynki. Włos można ściąć lub skrócić, zależnie od potrzeb. Dzięki takiemu zabiegowi, sierść russell terriera będzie wolna od luźnych włosów, co pomoże w utrzymaniu czystości w mieszkaniu. Odrastająca sierść będzie wyglądała lepiej.

Jack russell terrier – kąpiele

Przed wykąpaniem jack russell terriera powinniśmy go dobrze wyszczotkować. Do kąpieli używamy odpowiedniego szamponu:

  • proteinowy szampon dla psów – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla poprawy stanu przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor szampon dla psów – dla poprawienia barwy sierści,
  • dla psów szorstkowłosych – jeśli nasz JRT posiada taką odmianę sierści.

Po kąpieli nanosimy na sierść psa odżywkę w balsamie i spłukujemy ją po pięciu minutach. Duży wybór takich produktów można znaleźć w sklepie zoologicznym ZooArt.

Jack russell terrier – higiena

Podstawowa higiena psa obejmuje troskę o takie części ciała, jak:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Tych miejsc doglądamy i staramy się zachować je w czystości. W przypadku okolic oczu, uszu i miejsc intymnych, możemy przecierać chusteczkami nawilżonymi odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym.

Rasa ta ma skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. W związku z tym zęby psa możemy wyczyścić pastą do zębów dla psów lub po prostu podając mu przekąski dentystyczne.

Pazury psa są do obcięcia wtedy, gdy są zbyt długie, czyli wystają poza opuszki palców. Do obcinania powinniśmy używać wyłącznie specjalnych obcinaczek dla psów.

Ciało psa należy chronić nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także przed działaniem groźnych pasożytów, takich jak pchły i kleszcze. W tym celu możemy psu zakładać obroże owadobójcze, najczęściej stosowanymi przez opiekunów obrożami są Foresto od firmy Bayer.

Jack russell terrier – charakter

Jack russell terrier ma polowanie na lisy we krwi, ale także z pewnością sprawdzi się jako pies do towarzystwa. Jakie, więc ma usposobienie?

Jack russell terrier – opis rasy, zachowanie na zewnątrz

Kiedyś psy tej rasy pomagały ludziom w polowaniu. Są bardzo aktywne i pewne siebie, uwielbiają ruch a ich ulubionym zajęciem jest intensywny pościg – to prawdziwe wulkany energii. Jack russell terrier chętnie wybierze się na długi spacer w towarzystwie opiekuna. Trzeba jednak uważać, ponieważ, kiedy jego silny instynkt łowiecki da o sobie znać, może niepostrzeżenie zniknąć nam z oczu. Potrafi momentalnie zainteresować się bodźcem i zareagować na niego bardzo żywiołowo. Jeśli alarm nie okaże się fałszywy, rozpoczyna się pościg, któremu towarzyszy donośne szczekanie i niewątpliwie cała masa psiej frajdy.

Jack russell terrier – zachowanie w domu

Drugą stroną charakteru jack russella jest leniwy kanapowiec, który od człowieka wymaga przede wszystkim pieszczot. Nie od każdego człowieka rzecz jasna. Mimo, że interesuje się obcymi i ewidentnie ich zaczepia, nie powinniśmy w ciemno stawiać, że chodzi mu o zabawę. Tak jak w przypadku każdego innego psa (rasowy czy nie – to bez znaczenia), przy pierwszym kontakcie z nowo poznanym psem musimy zachowywać ostrożność i właściwie ocenić “co chodzi psu po głowie”.

Jack russell terrier biało-brązowy

Jack russell terrier – wychowanie

Jack russell terrier to typowy terier, dla której charakterystyczna jest inteligencja, żywiołowość i silny charakter. Brzmi to bardzo pozytywnie, jednak niekoniecznie musi takie być. Pies, który nie został nauczony właściwego zachowania, może wykorzystać te cechy przeciwko opiekunowi. Tylko dobrze wychowany pupil może spełnić oczekiwania wymagającej osoby.

Jack russell terrier – nauka posłuszeństwa

Nauka posłuszeństwa nie jest trudna dla doświadczonego opiekuna, nawet początkujący sobie poradzi, jeśli zastosuje kilka wskazówek:

  • konsekwentna postawa – absolutna podstawa wychowania. Jeżeli pies zrozumie kto dowodzi jego “stadem”, dostrzega w nas swój autorytet.
  • brak agresji – niedozwolona jest jakakolwiek forma agresji, taka oznaka naszej słabości działa niekorzystnie na psychikę psa oraz jest zupełnie nieskuteczna.
  • odpowiednia motywacja – dzięki niej możemy szybciej osiągnąć postępy. Możemy wykorzystać w tym celu przysmaki treningowe, lecz nie możemy ich nadużywać. Z czasem możemy je zastąpić pochwałami i pieszczotami.
  • ruch i wyzwania umysłowe – pies będzie chętniej z nami współpracował, jeżeli zapewnimy mu wystarczająco dużo ruchu, a także damy mu zajęcie, które będzie dla niego zajmujące intelektualnie.

Jack russell terrier – środowisko życia

Może się wydawać, że jack russell terrier – ze względu na swój niewielki rozmiar – w sam raz nadaje się do życia w miejskim mieszkaniu. I owszem takie stwierdzenie jest prawdziwe, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednio dużo ruchu. Prawda jest taka, że może mieszkać zarówno w domu z ogrodem jak i w bloku. Dobrym pomysłem jest szkolenie. Więcej wskazówek dotyczących szkolenia psów rasy jack russel terrier opiszemy w dalszej części artykułu.

Legowiska i Maty Dla Psa w Sklepie Zoologicznym ZooArt

Jack russell terrier – szkolenie

Jack russell terrier potrzebuje dużo ruchu. Wychowanie psa to długi i trudny proces, którego nieodłącznym elementem jest szkolenie. Skuteczne może być tylko wtedy, gdy jest dobrane do charakterystyki psa.

Jack russell terrier – propozycje aktywności

Pudel przeciągający ciężary przeznaczone dla amstaffa to nie jest dobry pomysł. Podobnie jest w tym przypadku. Jack russell terrier to mały pies, lubiący biegać i umiejący stosować się komend. Można wykorzystać te cechy podczas skomplikowanych zabaw, które wymagają nie tylko wysiłku fizycznego ale i intelektualnego. Większość przedstawicieli tej rasy może uprawiać sporty takie, jak:

  • obi (dokładniej “obedience”, czyli “posłuszeństwo”. Polega na wykonywaniu przez psa coraz trudniejszych poleceń. Doskonała propozycja na pierwsze zabawy)
  • dummy (popularny “aport”, polega na rzucaniu psu różnych przedmiotów przez opiekuna i przynoszeniu ich przez psa)
  • agility (tor przeszkód dla psa, trasa nie może zostać pokonana w czasie krótszym niż założony)
  • konkurs pracy norowców zawody psów myśliwskich, w których pokazują swoje umiejętności, polując w sztucznej norze.
Akcesoria Na Spacer Dla Psa w Sklepie Zoologicznym ZooArt

Mój jack russell terrier – hodowla idealna

Rasy psów towarzyszących są hodowane w wielu placówkach, a zainteresowanie szczeniętami nie maleje. Psy rasy jack russell terrier również cieszą się zainteresowaniem hodowców, dzięki czemu nie ma problemu, by takiego psa nabyć.

Jack russell terrier – wybór hodowli

Jak w przypadku każdego psa rasowego, wybór właściwej hodowli to pierwsza kluczowa kwestia w opiece nad psem. Jeżeli pochodzi z hodowli, gdzie kładzie się nacisk na właściwą socjalizację szczeniąt, ich dobry stan zdrowia i wsparcie merytoryczne przyszłych opiekunów – spokojnie możesz zaczynać przygodę z wychowaniem Twojego jack russell terriera. Jeśli nie, miej świadomość, że na pewno będzie trudniej. W dodatku hodowle poświadczają przynależność psa do rasy i wydają rodowód lub metrykę.

Oprócz tego, popularną praktyką jest przekazywanie nowym opiekunom niewielkich wyprawek dla psów. Dzięki temu jest łatwiej przyjąć psiaka do domu. Od razu można też ocenić skuteczność produktów rekomendowanych przez hodowcę.

Jack russell terrier – zanim wybierzesz hodowlę

W przypadku ofert o niższej cenie należy zachować szczególną ostrożność. Być może jest to pseudohodowla, w której zwierzęta są tylko produktem o minimalnej jakości. Przed wyborem hodowli, sprawdź opinie o niej, a także o organizacji, w której jest zarejestrowana. Warto także przed nabyciem szczeniaka odwiedzić daną hodowlę, by zobaczyć, jak zachowuje się wobec innych psów i ludzi.

Pamiętaj, że Twój jack russell terrier wcale nie musi pochodzić z hodowli. Schroniska są pełne psów, w tym młodych i rasowych. Polecamy, by przed zakupem szczeniaka z hodowli sprawdzić, czy w okolicznych schroniskach nie ma psa, który zdobędzie Twoje serce.

Jack russell terrier szczenięta

Jack russell terrier – zdrowie

Jack russell terrier uchodzi za rasę długowieczną. Jej przedstawiciele średnio żyją około 15 lat. W dodatku te zwinne, dzielne pieski mogą spacerować i pracować w rozmaitych warunkach pogodowych, lecz zbyt długie przebywanie na zewnątrz jest niewskazane podczas dużych mrozów i upałów.

Jack russell terrier – choroby

Jack russella nie można uznać za chorowitka. Jak już wiemy, może żyć długo i w dodatku jest dosyć wytrzymały. W niektórych przypadkach mogą wystąpić choroby, takie jak:

  • zwichnięcie rzepki kolanowej – jest to choroba typowa dla ras psów małych, która może doprowadzić do artretyzmu,
  • choroba Legga-Calvego-Perthesa – zapalna choroba, w wyniku której dochodzi do tak zwanej jałowej martwicy głowy kości udowej. Jest spowodowana niewystarczającym ukrwieniem).
  • choroba von Willebranda – choroba dziedziczna związana z zaburzeniem krzepnięcia krwi.
  • głuchota – może wystąpić u psów, które są całkowicie białe,
  • zwichnięcie soczewki i inne problemy z oczami – polega na przesunięciu soczewki i może prowadzić do jaskry, albo ślepoty.
  • zaćma – choroba wzroku, która polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadzi do utraty wzroku,
  • niezborność ruchowa – inaczej ataksja, jest zespołem objawów dotyczących zaburzenia koordynacji ruchowej ciała.
  • miastenia – schorzenie układu nerwowego objawia się osłabieniem i szybszym zmęczeniem mięśni szkieletowych.
Preparaty Do Pielęgnacji Oczu i Uszu Psa w Sklepie Zoologicznym ZooArt

Jack russell terrier – żywienie

Jack russell terrier to rasa psów, które mimo niewielkich rozmiarów potrafią wykorzystać ogromne pokłady energii. Nie ma się więc co dziwić, że potrzebują pokarmu, który pozwoli ją efektywnie uzupełnić. Tu pojawia się pytanie – jakie pożywienie dla tego czworonoga będzie najbardziej odpowiednie?

Jack russell terrier – Jak dobrać pożywienie?

Pożywienie podawane psom musi być zbilansowane w ten sposób, by pies nie odczuwał głodu, ale też nie był przekarmiony. Oprócz tego, zawartość pokarmu dla psów musi uwzględniać jego wiek, aktywność i stan zdrowia. Na przykład, psy w fazie wzrostu (szczenię i junior) mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, ponieważ to z niego buduje się masa mięśniowa, którą w tym czasie pies wytwarza najbardziej intensywnie. W ciągu całego życia potrzebuje stałego dostępu do świeżej, czystej wody.

Jack russell terrier – wybór formy żywienia

Karmienie psów to dyskusyjna kwestia. Zarówno samodzielnie przygotowane posiłki jak i gotowa karma sprawdzają się, jeśli zostały przygotowane ze składników o odpowiedniej jakości. Proporcje składników też muszą zostać dobrane dokładnie według potrzeb. Nadmiar jednych i niedobór innych mogłyby doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przy ustaleniu diety może nam pomóc lekarz weterynarii lub specjalistyczna literatura. Przygotowując pokarm dla psa samodzielnie, możemy osobiście upewnić się, co znalazło się w psiej misce. Kupując gotową karmę wysokiej jakości możemy mieć pewność, że zawarte w niej składniki zostały zbilansowane przez specjalistów ds. żywienia zwierząt.

Jack russell terrier – który sposób karmienia psa jest lepszy?

Na to pytanie nie podamy Wam jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w posiłku podanym psu. Możemy za to podpowiedzieć, że gotowa karma jest wygodniejsza w stosowaniu i na pewno jest dłużej zdatna do spożycia przez psa. W wyjątkowych sytuacjach można też zostawić w misce zapas jedzenia na cały dzień.

Jack russell terrier – cena i koszty utrzymania

Jack russell z rzetelnej hodowli kosztuje przeciętnie 3-4 tys. zł. W cenę szczeniaka wliczona jest zawsze:

  • metryka uprawniająca do wyrobienia rodowodu (albo sam rodowód),
  • badania i odrobaczanie małych psów,
  • książeczka zdrowia.

A jakie wydatki należy uwzględnić, gdy mamy już na utrzymaniu jack russell terriera?

Jack russell terrier – miesięczne koszty utrzymania

Największy wpływ na budżet mają koszty zakupów miesięcznych. Obejmują one takie produkty, jak:

  • karma dla psów,
  • przysmaki dla psa,
  • worki na nieczystości.

W przypadku rasy jack russell terrier, koszt ich zakupu będzie wynosił około 150 – 200 zł.

Jack russell terrier – roczne koszty utrzymania

Do kosztów miesięcznych w ciągu roku dochodzą koszt zakupu środków pielęgnacyjnych, takich jak:

  • szampon dla psów,
  • odżywka dla psów w aerozolu,
  • odżywka dla psów w balsamie,
  • płyn pielęgnacyjny,
  • obroże owadobójcze.

Mając na utrzymaniu jack russell terriera, nasze koszty roczne wyniosą nas około 2000 – 3000 zł.

Jack russell terrier – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Posiadając w domu psa, nie obejdziemy się bez odpowiednich akcesoriów. Takie akcesoria powinno się wymieniać maksymalnie do dwóch lat, wtedy będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie, a przede wszystkim są bezpieczne dla psa. Akcesoria, które są właściwe dla rasy jack russell terrier to:

  • miski dla psa,
  • obroże dla psa,
  • smycz dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana lub gumowa,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa.

Jack russell terrier – koszty związane z usługami dla psa

Oprócz kosztów zakupu, zapewne nie obejdzie się bez kosztów związanych z usługami, które będą związane z naszym psem. Od naszych potrzeb i decyzji, będzie zależało z czego i jak często będziemy korzystać. Wśród takich usług możemy wyszczególnić:

  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • wizyty u psiego fryzjera, czyli groomera,
  • szkolenie dla psów rasy,
  • ubezpieczenie psa.

Podsumowanie

Jack russell terrier to świetny kandydat na domowego pupila. Co do tego chyba nie ma wątpliwości. Mimo niewielkich rozmiarów posiada swój urok i energię do działania. Lubi aktywnie spędzać czas, odnajduje się również jako kanapowy pieszczoch. Jest inteligentnym psem, którego można wiele nauczyć, ale który może sprawiać problemy, jeśli nie zostanie właściwie wychowany. Wyjaśniliśmy, w jaki sposób wybrać szczeniaka, gdzie go szukać oraz w jaki sposób żywić, wychowywać i szkolić psa rasy jack russell terrier.

Sprawdź również :

  1. Ranking najpopularniejszych ras psów
  2. Rasy psów do zamieszkania w bloku
  3. Rasy psów znanych z TV
  4. Ranking psów myśliwskich
Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Jack russell terrier – czy każdy ma maskę?
  • Avatar

    Nie ma słów które mogłyby opisać jak bardzo aktywny i ruchliwy jest ten pies. Czasem mam wrażenie, że nigdy się nie męczy. Raz miałem sytuację w której tak długo rzucałem mu piłkę, że następnego dnia miałem zakwasy. W cieplejsze dni robię mu basenik ze starego kubła do betonu. 5-10 rzutów i wskakuje do wody się schłodzić i tak bez przerwy. Tego psa jest wszędzie pełno. Jakby policjant miał pytać o alibi każdy z domowników powiedziałby, że cały czas był pies przy nim. Wstajesz z fotela to przychodzi z piłką, odkładasz słuchawki przychodzi z piłką, otwierasz drzwi przychodzi z piłką, wyrzucasz śmieci przychodzi z piłką. Ekscytuje się byle jakim dźwiękiem (nie daj Boże ktoś do drzwi zapuka). Czasami po posiłku wypuszczm go na ogródek (bo ileż można rzucać tą piłką) zrobi co ma zrobić, wpuszczam go do domu, a ten praktycznie „biega po ścianach” coś mu odwaliło znowu, tryb totalnego szaleństwa, nie wiem skąd się to bierze ale pewnie za dużo energii. W zimę zamiast piłki woli aportować kulki ze śniegu, po 30 minutach trzęsie się z zimna, wygląda jak 7 nieszczęść, podwija łapki. Dobra czas do domu. Zapomnij! Idziesz do domu a on błagalnym wzrokiem, lekko schylony prosi „porzucaj mi jeszcze śnieżki”. Ulubiona zabawa zrzucanie mu śnieżek na głowe, łapie je i zjada za 5 minut wymiotuje tym śniegiem, bo ileż można zjeść śniegu. Dobra teraz na pewno ma dość. Nic bardziej mylnego wracasz do domu, a on znowu odpala błagalny wzrok rodem z kota w butach w Shreku. Albo go wnosisz na siłę albo podnosisz głos, inaczej możesz tak rzucać śnieżkami całą noc. Przełom wiosna-lato przekopujesz ogródek. Tego psa nie da się pozbyć. Możesz teoretycznie zamknąć go w domu ale za minute spodziewaj się, że przez okno zobaczysz go na parapecie. Próbujesz przemówić mu do rozsądku „idź się sam pobaw, teraz ogródek przekopuje”. Nic z tego (co za zaskoczenie pies nie zrozumiał tego zdania). I zgadnijcie co. Stoi z piłką i „rzucaj, rzucaj” ale znalazłem sposób. Należy zakopać piłkę pod 30cm ziemii i to go zajmuje na pare minut (widać po nim zadowolenie, jednak pies norowy to pies norowy, kopanie to jego żywioł). To nie jest pies tylko diabeł, albo czołg, na myśl nasuwa się że ma dodatkowy narząd w organiźmie, który zamienia jedzenie na kokaine, bo to jest po prostu niewytłumaczalne skąd on może mieć tyle energii.

    Także pies do towarzystwa? Jak najbardziej. Pies kanapowy? Nigdy w życiu (przynajmniej nie mój egzemplarz). Definitywnie pies z charakterem, bardzo mocno się do siebie przywiązaliśmy, wydaje się bardzo lojalny jak na psa, na pewno jest ponadprzeciętnie inteligętny, trzeba mieć na prawdę dużo wolnego czasu albo kilku domowników, żeby ogarnąć jego „zapotrzebowanie na aktywność”. Zastanów się nie 2 ani 3 ale 10 razy zanim zaadoptujesz.

  • Avatar
    Paweł Cichecki pisze:

    Proszę poszukać informacji w zweryfikowanych źródłach zamiast wprowadzać błędne „korekty”. Żadne z poważnych źródeł nie podaje Australii jako miejsca pochodzenia russella. Natomiast z całą resztą można się zgodzić, to bardzo aktywne psiaki

  • Avatar

    Jack Russell terrier, pochodzi z Australii, jest pieskiem bardzo absorbującym; dla osób, które mogą poświęcać mu dużo czasu i uwagi w domu, jak i na spacerze (rzuty patyczkiem, piłką, nie tylko marsz przed siebie) Jeśli nie jesteś osobą aktywną, i nie lubisz spędzać czasu z psem na zabawie, przez sporą część dnia, wybierz inną rasę, bo nie ma sensu „produkować” frustrata, który wygryzie np. jamę w kanapie, a potem zazwyczaj ma miejsce „efekt kuli śnieżnej”, kolejny problem przykleja następny. Od lat mam Jacki i w żadnym wypadku pies nie nadaje się „na kanapę”, jak również nie polecam osobom niedoświadczonym – są malutkie ale mają swoje zdanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.