Top 10 najpopularniejszych ras kotów – które są najbardziej popularne? Poznaj je wszystkie!

Szturmem podbijają serca miłośników kotów na całym świecie – nie tylko ze względu na przyjemną aparycję, ale również wspaniały charakter. Od majestatycznych maine coonów po eleganckie syjamy, przybliżymy charakterystykę każdego z nich i postaramy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego są tak wyjątkowe. Czy znajdziesz ulubionego futrzaka na tej liście? Sprawdź, przedstawimy najpopularniejsze rasy kotów. Poznaj nasze top 10 ras.

Top 10 najpopularniejszych ras kotów - które są najbardziej popularne

Maine coon – jedna z największych ras kotów

Jednym z najpopularniejszych kotów w Polsce jest maine coon, chociaż pochodzi z Ameryki Północnej, a konkretniej ze stanu Maine (stąd też wzięła się jego nazwa). To mruczek pokaźnych rozmiarów. Może ważyć od 4 do 7,5 kg. Charakteryzuje go piękne, obfite futro z wyraźną kryzą wokół szyi. Maine coon może występować w najrozmaitszych kolorach, wzorach i odcieniach. Zdecydowanie nie da się przejść obok niego obojętnie.

Nie tylko imponujący wygląd maine coona wzbudza zainteresowanie. Dlaczego ludzie tak uwielbiają tego pięknego mruczka? Zapewne wpływ na taki stan rzeczy ma również jego wyjątkowy charakter. To jeden z najbardziej przyjaznych kotów domowych. Uwielbia spędzać czas na wspólnym przytulaniu i pieszczotach. Dzięki swojej towarzyskiej naturze, dobrze czuje się wśród gości. Jest także łagodny w stosunku do dzieci. Wyróżnia go wrodzona inteligencja, jest chętny do nauki – bez problemu opanuje chodzenie na smyczy i wykonywania prostych sztuczek, wymaga jednak regularnej stymulacji umysłowej.

kot na dywanie patrzacy w kamere
Dowiedz się więcej o rasie kotów maine coon

Kot perski – najpiękniejszy kot świata

Pers przybył do naszego kraju z odległej Turcji. Uważany jest za najsilniej udomowioną rasę kotów – i nie ma w tym nic dziwnego, wszak towarzyszy ludziom już od ok. 500 lat. To bardzo dystyngowane mruczki, mają w sobie dużo wdzięku i elegancji. Są dość przysadziste. Charakteryzuje je krępe ciało umiejscowione na krótkich nogach, zakończonych okrągłymi łapami oraz spłaszczony pyszczek z małym nosem. Osiągają masę ciała od ok. 2,5 do 6 kg. To jedne z najpiękniejszych ras kotów na świecie. Posiadają długą okrywę włosową i gęsty podszerstek, ich futro jest miękkie i delikatne w dotyku. W przypadku persów wyróżnia się, aż 114 odmian barwnych.

Koty tej rasy mają spokojne usposobienie. Nie dla niego są długie wędrówki i wspinaczka po drzewach. Persy zdecydowanie wolą wygrzewać się na kolanach ukochanego opiekuna. Wykazują przyjazny stosunek do innych zwierząt oraz dzieci. Śmiało można je zostawić same w domu na jakiś czas, bez obaw, że zdemolują pół mieszkania. Niektórzy przedstawiciele tej rasy, jak na koty przystało są dość niezależne, miewają swoje „humorki” i mogą być dość kapryśne.

Dowiedz się więcej o rasie kotów perskich

Kot syjamski – najstarsza rasa hodowlana

Syjam pochodzi z terenów dzisiejszej Tajlandii. Jest jedną z najstarszych ras kotów. Ma smukłą sylwetkę i długie nogi. To kot średniej wielkości, może ważyć ok. 3 do 5 kg, w zależności od płci. Jego cechą charakterystyczną są ciemne znaczenia na pyszczku, uszach, kończynach i ogonie. Powinny one kontrastować z umaszczeniem na reszcie ciała.

Ten egzotyczny kot uwielbia ruch i zabawę, najlepiej w towarzystwie opiekuna, który musi się nieco natrudzić, by zapanować nad dużymi pokładami energii syjama. Warto proponować mu urozmaicone zabawy, by zbyt szybko się nie znudził. Pamiętajmy, że to mruczek inteligentny i dość charakterny. Zostawianie go na dłuższy czas samego w domu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może napsocić. Koty syjamskie są silnie przywiązane do opiekuna i źle znoszą rozłąkę.

Dowiedz się więcej o rasie kotów syjamskich

Ragdoll, czyli inaczej „szmaciana lalka”

Kot ragdoll to rasa, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jest krzyżówką kotów birmańskich, burmskich i perskich. Jego nazwa w przetłumaczeniu oznacza „szmacianą lalkę”, pochodzi od pozycji, jaką przyjmuje on podczas brania na ręce – mięśnie ragdolla natomiast wiotczeją i zwisają bezwładnie, zupełnie jak u szmacianej lalki. To mocno zbudowany, muskularny mruczek o okrągłych, intensywnie niebieskich oczach i puszystym ogonie. Jego nieodparty urok osobisty sprawia, że człowiek z miejsca ma ochotę wziąć go na kolana i przytulić. Ragdoll, jak wszystkie koty półdługowłose lub długowłose, wymaga regularnego i dokładnego wyczesywania sierści.

Kot ragdoll jest cierpliwy, inteligentny i przyjacielski. Lubi chodzić krok w krok za opiekunem. Z zaciekawieniem obserwuje domowników, ale nie jest przy tym nachalny. To spokojny kot, nie dla niego są wspinaczki, ale za to kocha zabawkę wędkami, nakręconymi myszkami i piłeczkami. Nie stroni od czułości – głaskanie, przytulanie i drapanie za uchem sprawia mu dużą przyjemność.

Dowiedz się więcej o rasie kotów ragdoll

Sfinks – kot rasowy o oryginalnym wyglądzie

Kot sfinks pochodzi z Kanady, tam w 1966 roku w jednym z miotów, w którym przeważały koty krótkowłose, urodziła się kotka całkowicie pozbawiona sierści. Postanowiono utrwalić naturalną mutację i rozpoczęto celową hodowlę. Tak właśnie powstał kot sfinks. To kot średniej wielkości, posiada umięśnioną, wydłużoną sylwetkę, a także duże oczy i uszy. Jego cechą charakterystyczną jest oczywiście brak sierści, skóra może być pokryta delikatnym meszkiem. Jest ciepła i przyjemna w dotyku, mogą występować na niej liczne fałdki (co jest wysoce pożądane), ale nie powinny utrudniać codziennego funkcjonowania.

Warto pamiętać o regularnych kąpielach kota sfinks, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zapobiec alergiom skóry. Sfinksy nie lubią zimna, dlatego w chłodne dni należy zakładać im specjalne ubranka i dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Latem można posmarować kota kremem z filtrem.

Typowymi cechami charakteru u kota sfinks jest towarzyskość, energiczność i inteligencja. Jest bardzo oddany opiekunowi i uwielbia pieszczoty. Mogą nawet zaprzyjaźnić się z psami lub innymi zwierzętami domowymi. Są dość głośne, lubią komunikować domownikom o swojej obecności melodyjnym miauczeniem. Nie stronią również od zabaw, jednak po harcach cenią sobie odpoczynek u boku ukochanego opiekuna.

Kot sfinks bambino
Dowiedz się więcej o rasie kotów sfinks

Kot bengalski – mruczek o egzotycznym wyglądzie i umaszczeniu

Kolejnym kotem uwielbianym przez miłośników zwierząt na całym świecie jest mruczek o wyglądzie lamparta. Mowa tu oczywiście o kocie bengalskim. Powstał on w USA ze skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z domowym. Bengal to kot o mocnej budowie ciała i solidnym kośćcu. Wyróżniają go charakterystyczne lamparcie cętki. Jego sierść jest lśniąca i miękka w dotyku, a jej wygląd wprost zachęca do głaskania. W końcu chyba każdy chciałby się przytulić do potulnego mruczka o wyglądzie dzikiego drapieżcy.

Temperament kota bengalskiego jest nieco zbliżony do charakteru jego dzikich przodków. Bengal jest bardzo zwinny, chętnie uczy się nowych sztuczek i lubi zabawę. W stosunku do domowników jest bardzo czuły i potrafi stworzyć z nimi bliską więź, natomiast do obcych podchodzi z dystansem. Ciężko przystosowuje się go do gwałtownych zmian.

Dowiedz się więcej o rasie kotów bengalskich

Kot brytyjski – wygląd i charakter pluszowego misia

Kot brytyjski to dystyngowany mruczek, pochodzący z Anglii, najprawdopodobniej jego przodkowie przybyli na Wyspy Brytyjskie wraz z legionistami rzymskimi, którzy wykorzystywali go do łapania myszy. Sławę zyskał, dzięki wystawie w 1871 roku w Crystal Palace, wtedy też został okrzyknięty narodowym kotem Brytyjczyków.

Brytyjczyk to kot o przyjaznej aparycji. Jego okrągła, duża głowa i małe, delikatnie zaokrąglone na końcach uszy, upodabniają go trochę do misia. Dodatkowo futro kota brytyjskiego jest krótkie i gęste, w dotyku przypomina plusz. Mruczek ten znany jest ze swojego przyjacielskiego, łagodnego i zrównoważonego usposobienia. Idealnie sprawdza się, jako pupil rodziny. Lubi spokojne życie i stroni od awantur, dlatego bez problemu akceptuje inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Poza tym nie przejawia szczególnych skłonności do chorób genetycznych.

spiacy na kanapie kot brytyjski
Dowiedz się więcej o rasie kotów brytyjskich

Kot rosyjski niebieski – najpopularniejszy kot z Rosji

Koty rosyjskie są rasą wytworzoną naturalnie. Z mroźnych terenów Rosji trafiły na angielskie salony za sprawą rosyjskich marynarzy. Szybko stały się pupilami carów i cieszyły się dużą popularnością. Po pierwszej wojnie światowej ich populacja znacznie zmalała, na szczęście udało się ją zwiększyć, krzyżując z kotami syjamskimi i brytyjskimi. Dziś są znane i lubiane przez miłośników kotów domowych, niemalże na całym świecie.

Koty rosyjskie niebieskie mają w sobie dużo nieodpartego uroku osobistego. Posiadają smukłą sylwetkę oraz piękne szmaragdowozielone oczy w kształcie migdała. Ich sierść jest szaroniebieska, a końcówki włosa srebrne, co daje wrażenie jasnej poświaty okalającej ciało kota. Wszystkie te cechy wyglądu sprawiają, że od kota tej rasy ciężko oderwać wzrok.

Mruczki te odznaczają się iście królewskim charakterem, są bardzo dostojne. Kot tej rasy najmocniej przywiązany jest do jednego opiekuna i to jemu okazuje najwięcej czułości. Może również zaprzyjaźnić się z innymi domownikami, o ile są w stanie zaskarbić sobie jego sympatię. Natomiast do kontaktów z obcymi podchodzi z dużą rezerwą. Inne zwierzęta mogą będą się dobrze czuły w jego towarzystwie, ale ważna jest wczesna socjalizacja. Kot ten na co dzień jest spokojny, ale dość gadatliwy. Lubi się bawić i jest bardzo inteligentny, w związku z tym nie będzie miał problemu z opanowaniem prostych sztuczek/umiejętności.

Dowiedz się więcej o rasie kotów rosyjskich niebieskich

Kot syberyjski – popularna rasa kota prosto z Syberii

Kot syberyjski to mruczek pochodzący z mroźnej Syberii. Rasa ta powstała w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Została uznana przez wiele znamienitych organizacji felinologicznych, m.in. TICA i FIFe. Trafiła do Polski w 1989 roku i od tamtej pory szturmem podbija serca entuzjastów kotów. Nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie.

Koty syberyjskie powstały w trudnych warunkach klimatycznych odległej Syberii. W związku z tym są bardzo odporne i wytrzymałe. Posiadają mocną, muskularną sylwetkę oraz gęste, nieprzemakalne futro, które składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Nie straszny im ani śnieg, ani deszcz.

Koty tej rasy to prawdziwe wulkany energii. Uwielbiają zabawy i wygłupy z opiekunem. Po wspólnych harcach najchętniej spędzają czas na odpoczynku i wylegiwaniu się na wysokościach. Z góry mogą swobodnie obserwować życie innych domowników, lubią towarzystwo ludzi. Nie stronią od kontaktów ze swoimi najbliższymi. Pozostają również w dobrych relacjach z innymi zwierzętami, ale musimy zadbać o ich socjalizację, rozwój fizyczny i emocjonalny oraz zaspokoić wszystkie, najważniejsze potrzeby.

Dowiedz się więcej o rasie kotów syberyjskich

Kot norweski leśny – mocarny kot Wikingów

Kot norweski leśny pochodzi ze Skandynawii. Jedna z teorii na temat powstania rasy mówi o tym, że ukształtowała się ona, dzięki Wikingom, którzy przywieźli do Norwegii koty krótkowłose – krzyżowały się one z obecnymi na tamtejszych terenach (gęstych, trudno dostępnych lasów norweskich) z kotami długowłosymi. W latach 70. XX rasa została oficjalnie uznana przez FIFe, niedługo potem trafiła do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd została rozpowszechniona na resztę świata. Największą popularnością cieszy się w Skandynawii.

Obecny wygląd i charakter kota tej rasy w dużej mierze ukształtował surowy norweski klimat. Jest odporny na niskie temperatury, dzięki dwuwarstwowej szacie, na którą składa się wełnisty podszerstek i wodoodporna okrywa włosowa. Koty norweskie są odważne i nie boją się nowych wyzwań. Niegdyś traktowane były, jako zwierzęta łowcze, wykorzystywano je do łapania myszy. Są bardzo zwinne i energiczne, uwielbiają wspinaczkę, a także spacery (można nauczyć ich chodzenia na smyczy). Przy pierwszym kontakcie mogą być zdystansowane, jeśli jednak oswoją się z człowiekiem, mocno się przywiązują i są bardzo oddane. Wykazują przyjacielski stosunek do inny zwierząt domowych, są również łagodne wobec dzieci.

leżący kot norweski
Dowiedz się więcej o rasie kotów norweskich leśnych

Które rasy kotów są najbardziej popularne? Nasze top10 – podsumowanie

Świat kotów jest pełen różnorodności. Wielu ludzi wybiera mruczki na swoich towarzyszy życiowych, a niektóre rasy cieszą się szczególnym uznaniem. O to, ile jest ras kotów spierają się nawet organizacje felinologiczne. Wybór tej jednej, wymarzonej zależy od preferencji i stylu życia opiekuna. W niniejszym artykule przedstawiliśmy 10 ras kotów uznawanych za najbardziej popularne. Każdy mruczek może stać się wiernym towarzyszem i członkiem rodziny, przynosząc wiele radości i miłości. Mamy nadzieję, że nasz ranking najpopularniejszych ras kotów ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.