Karma dla kota

ilość znalezionych towarów: 2890

Żywienie kota – co podawać kotu?

Koty mają różne potrzeby. Jedną z najważniejszych jest jedzenie. Prawidłowe żywienie kota to podstawa jego dobrego zdrowia i witalności. Jako koci opiekun chcesz zapewnić swojemu podopiecznemu wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, dlatego też zapewne poszukujesz odpowiedzi na odwieczne pytanie: Jaka karma dla kota?

Koty bywają wybredne. Często przyzwyczajają się do jednej karmy i marudzą, kiedy zawartość ich miski jest inna niż się spodziewały. Czasem jednak sytuacja wymusza taką zmianę – koty dojrzewają, zmienia się ich zapotrzebowanie na konkretne składniki, zmienia się ich stan zdrowia. Karma dla kota powinna zmieniać się razem z nim. Warto mieć wtedy duży wybór, żeby na nowo znaleźć ulubiony smak pupila.

Wielu właścicieli kotów ma podobne wątpliwości. Nie dziwią one, gdyż na rynku, jak grzyby po deszczu, pojawiają się nowe marki oferujące różne rodzaje kocich przysmaków. Karmy suche, mokre, bytowe, specjalistyczne, uzupełniające – wybór jest ogromny.

Każdy kot potrzebuje odpowiedniego żywienia – tutaj z pomocą zapracowanym, ale dbającym o swoje zwierzaki właścicielom przychodzą gotowe karmy. Podział według rodzaju, który wprowadziliśmy w naszym sklepie, pozwoli wygodnie wybierać do woli z tej puli. Odpowiednia karma dla kota jest niezwykle ważna – to ona dba o kocie zdrowie, pełni też ważne funkcje profilaktyczne – kot karmiony w odpowiedni sposób ma mniejsze szanse na to, że zachoruje. Rola diety w profilaktyce zdrowotnej jest właściwie nie do przecenienia.

Karma dla kotów oferowana przez nasz sklep jest dobrze przystosowana do potrzeb kocich podopiecznych i zróżnicowana, jeśli chodzi o formę oraz smaki. Już teraz podaruj swojemu kotu taką karmę, która będzie nie tylko dla niego zdrowa, ale również spełni jego oczekiwania smakowe.

Dobra karma dla kota pozwoli Ci zadbać o wszystkie kocie potrzeby. Dzięki temu zyskasz zdrowego i szczęśliwego kota, z którym będziesz mógł spędzać czas w sposób przyjemny dla was obojga. Nie będziesz musiał za to martwić się, że nie dostaje w karmie tego, co powinien ani obawiać się, że zachoruje z powodu złej diety.

Karmę dla kotów należy podawać kilka razy w ciągu dnia w małych porcjach. Zupełnie odwrotnie niż w żywieniu dorosłego psa, gdzie zaleca się zwykle dwa większe posiłki – rano i wieczorem. Ze względu na to, że koty mają krótki przewód pokarmowy i mały żołądek, pokarm dla kota należy podawać 5-6 razy dziennie.

A jakie porcje karmy są najbardziej odpowiednie? Przyjmuje się, że kot o prawidłowej masie ciała powinien jeść średnio ok. 1 filiżanki karmy. Chodzi tu oczywiście o karmy suche, które są bardziej skoncentrowane niż posiłki w formie mokrej. Wszyscy producenci, m.in. Royal Canin, Animonda czy Purina, na opakowaniach swoich produktów umieszczają tabele z instrukcją wydzielania porcji. Trzymaj się ich, a będziesz mieć pewność, że Twój kot dostaje tyle karmy, ile potrzebuje, a jednocześnie nie jest przekarmiany.

Bardzo ważna jest dbałość o to, by nie przekarmiać kota, niezależnie od tego, czy podajesz mu karmy suche, czy mokre. Mimo że mruczek bardzo przekonująco chce wyżebrać ze stołu kawałek szynki czy mięsa z obiadu, Ty nie powinieneś mu ulegać. Wszystkie takie przekąski, niebędące sprawdzonymi smakołykami przeznaczonymi dla kotów, mogą prowadzić do otyłości. Zapamiętaj więc: nie dokarmiaj i podawaj pokarm dla kota w odpowiedniej ilości, a Twój mruczek będzie zdrowy i szczęśliwy.

Karma dla kota – rodzaje i charakterystyka

Dobra karma, niezależnie od jej rodzaju, to taka z krótkim i naturalnym składem. W dobrej jakości pokarmie dla kota mięso znajduje się wysoko na liście składników. Tania karma dla kota czasami nie zawiera go prawie wcale! Warto też zwrócić uwagę na dodatek warzyw – źródła błonnika i witamin.

Składniki, które mogą dodatkowo wpłynąć na stan zdrowia Twojego kota są tauryna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Najlepszej jakości karma nie będzie zawierać zbóż, cukru, konserwantów ani sztucznych barwników. Taki pokarm to gwarancja dobrze zbilansowanego posiłku, który dostarczy kotu tego, czego potrzebuje.

Różnorodność firm produkujących karmy, ich rodzajów i smaków może przyprawiać o ból głowy. To, jaki rodzaj karmy będzie podstawą diety zależy od wielu czynników – wieku, potrzeb kota a także preferencji właściciela. Najpopularniejsze typy karm to karma sucha i mokra. Poniżej ich krótka charakterystyka:

Karma sucha dla kota: karma ta występuje w postaci małych, twardych granulek. Karmy suche charakteryzują się niską wilgotnością, dlatego należy pamiętać o zapewnieniu kotu ciągłego dostępu do świeżej wody. Sucha karma to pełnowartościowy posiłek dostarczający kotu wszystkich składników odżywczych wspomagających jego harmonijny rozwój. Dzięki suszeniu, składniki odżywcze zachowują swoją wartość na dłużej, a karmy nie trzeba przechowywać w lodówce.

Karma mokra dla kota: wilgotność mokrych karm dochodzi nawet do 80%. Przypominają swoją konsystencją najbardziej naturalny pokarm kotów, czyli surowe mięso. Mokre karmy występują w różnych formach – swoją konsystencją mogą przypominać pasztet, albo konserwę. Znajdziesz też karmy zawierające całe kawałki mięsa lub ryby.

Suchy pokarm dla kota ma wiele zalet. Oprócz dostarczania dobroczynnych składników, jest również pomocna w utrzymaniu higieny jamy ustnej kota. Twarde chrupki ścierają kamień nazębny, dzięki czemu ryzyko chorób dziąseł jest zminimalizowane.

Suche karmy dla kotów są też bardziej kaloryczne, przez co kot potrzebuje zjeść mniej, by być najedzonym i otrzymać wszystkie potrzebne mu do życia składniki odżywcze i witaminy. Pozwalają też na dużo łatwiejsze dozowanie karmy, przez co będziesz mieć pewność, że Twój kot dostaje odpowiednio wymierzoną dawkę pokarmu – ani za dużo, ani za mało.

Mokra karma dzięki swojej wysokiej wilgotności sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu kota. Mokry pokarm jest również chętnie jedzony przez koty dzięki intensywnemu zapachowi. Dzięki miękkiej konsystencji będzie to też najlepsza karma dla kota – seniora i kociąt poniżej 12 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że mokra karma szybko się psuje. Należy przechowywać ją szczelnie zamkniętą w lodówce i podać niedługo po otwarciu opakowania.

Codzienną karmę dla kotów warto uzupełnić o zdrowe przekąski, które będą urozmaiceniem diety oraz atrakcją dla kota. Karmy suche lub mokre są oczywiście podstawą żywienia, ale dodatkowe przekąski są również mile widziane. Dobrze dobrane przekąski to dodatkowe źródło składników odżywczych, które są bardzo ważne w żywieniu kota.

Jeśli często i długo nie ma Cię w domu i nie masz możliwości regularnego dosypywania kotu jedzenia do miseczki w równych odstępach czasu, wypróbuj stosowanie ukrytych przekąsek. Ukryj kilka smakowitych przekąsek w całym domu, a dokładnie w tej jego części, w której przebywa kot. Odnajdywanie przysmaków pozwoli kotu wyzwolić w sobie instynkt łowcy, jednocześnie da dużo radości i pozwoli napełnić pusty brzuszek.

Pamiętaj, że koty nie magazynują pożywienia, a trawią od razu wszystko, co przyjmą. Właśnie dlatego zarówno codzienne regularne porcje żywnościowe, jak i przekąski, powinny być niewielkie i dostosowane do wielkości, masy i wieku kota.

Przekąski są również świetnym motywatorem do zabawy i motorem napędowym nauki robienia różnego rodzaju sztuczek. Takie nagradzanie po zachowaniu, które odpowiada Tobie, jako właścicielowi, sprawia, że kot, mimo że jest zwierzakiem chodzącym własnymi ścieżkami, lepiej współpracuje i bardziej pozwala sobą kierować.

Jak wybrać idealne jedzenie dla kotów?

Karmy, oprócz konsystencji i składu, różnią się też przeznaczeniem. W zależności od etapu życia kota i jego stanu zdrowia, należy wybrać inną karmę. Karma dla dorosłych kotów może znacznie różnić się od tej przeznaczonej dla małych kociąt. Oprócz karm bytowych, przeznaczonych dla zdrowych zwierząt, są również karmy dla kotów z indywidualnymi potrzebami żywieniowymi (np. od Royal Canin). Wyróżnia się tutaj:

Karma dla kociąt: Przez pierwsze miesiące kocięta karmione są mlekiem matki. Po tym czasie można zacząć podawać im stałe pokarmy. Karma dla kociąt zawiera mnóstwo cennych składników, w tym białka i witamin, które pomagają zdrowo rosnąć i poznawać świat.

Karma dla kotów po sterylizacji, niewychodzących i seniorów: Takie koty są skłonne do nadwagi. Bogaty w składniki odżywcze ale jednocześnie mało kaloryczny pokarm jest podstawą zachowania dobrej formy. Dopasowanie karmy do potrzeb kotów wysterylizowanych jest bardzo ważne. Gospodarka hormonalna takich kotów pozostaje dość rozchwiana, dlatego wymaga specjalnego traktowania. W innym wypadku kot może nie tylko przytyć, ale też zacząć chorować.

Karmy specjalistyczne: Karmy weterynaryjne są dostosowane do potrzeb kotów cierpiących na choroby nerek, serca czy układu moczowego. Dzięki temu wspomagają szybszy powrót do zdrowia. Wśród takich karm znajdą się również przysmaki dla kota pomagające usuwać kule włosowe czy produkty uzupełniające dietę.

Sucha karma dla kotów jest korzystną finansowo opcją żywienia codziennego, zapewniającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z kolei mokra karma dla kota będzie odpowiednia dla tych zwierząt, które z różnych powodów mogą mieć problem z gryzieniem, a także jako dodatkowy przysmak wysokiej jakości urozmaicający codzienne posiłki.

Wygodne opakowania to korzyść dla każdego kociego opiekuna – pozwalają bez trudu dozować odpowiednią ilość karmy i są łatwe w przechowywaniu. Zarówno suche jak i mokre karmy są dopasowane do potrzeb kocich podopiecznych i zróżnicowane, jeśli chodzi o formę oraz smaki. Dobra kocia karma zawiera mnóstwo składników odżywczych zapewniających kotu zdrowie i energię. Pozwolą one zachować lśniącą sierść, zdrowe zęby i dadzą mnóstwo siły do zabaw.

Koty bardzo niechętnie podchodzą do zmian, dlatego, kiedy znajdziesz karmę idealnie spełniającą Twoje wymagania co do składu i wartości odżywczych oraz trafia w preferencje smakowe kota, trzymaj się jej! Jeśli już będziesz musiał lub chciał coś zmienić, modyfikacje wprowadzaj stopniowo. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od mieszania dwóch karm i wprowadzania z każdym dniem procentowo coraz większej ilości nowej karmy, a eliminowania tej dotychczasowej.

Dobrze dobrana, regularnie podawana karma sprawi, że kot będzie zdrowy i pełen energii, a jego sierść będzie lśniąca i sprężysta. A w końcu nic tak nie cieszy opiekuna, jak radosny, chętny do zabawy i pełen energii koci przyjaciel.

A co zrobić, jeśli kot nie chce jeść? Koty to zwierzęta mające raczej duży apetyt, dlatego każdy jego brak należy zacząć czujnie obserwować. Na początek zwróć uwagę na to, czy miseczka jest czysta, a karma świeża. Następnie spróbuj zaproponować kotu inny rodzaj karmy lub przekąski, którym większości kotów trudno się oprzeć. Jeżeli i to nie przyniesie oczekiwanych efektów, koniecznie wybierz się do weterynarza.

Wiele chorób, również tych groźnych, objawia się właśnie brakiem apetytu i apatią. Być może Twojemu kotu nie dzieje się nic poważnego, ale jeśli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, należy to skontrolować – chociażby dla spokoju własnego sumienia.

Pamiętaj również, by kot zawsze miał dostęp do czystej świeżej wody. Nawadnianie jest równie ważne, jak odpowiednie odżywianie!

Pamiętaj, że najlepsza karma dla kota to taka, która zaspokaja wszystkie kocie potrzeby i zwyczajnie kotu smakuje. W innym przypadku kot – jako istota równie majestatyczna, co wybredna – może po prostu odmówić jedzenia danej karmy. Wtedy nawet najlepszy skład nie spełni swojej roli, dlatego wybierając karmę dla zwierzęcia kieruj się też gustem kulinarnym Twojego kota.

Artykuły z naszego bloga

Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota? Co zrobić, gdy konieczna jest dieta dla kota?
Kot nie chce jeść – 3 najczęstsze przyczyny Kot nie chce jeść – 3 najczęstsze przyczyny
Karma bezzbożowa dla kota – czym kierować się przy wyborze? Karma bezzbożowa dla kota – czym kierować się przy wyborze?
Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć
Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać? Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać?
Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić
Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy! Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy!
Jak odchudzić kota? Lekarz weterynarii radzi, jak rozpoznać i leczyć kocią nadwagę Jak odchudzić kota? Lekarz weterynarii radzi, jak rozpoznać i leczyć kocią nadwagę
Domowe jedzenie dla kota. Jak zrobić swojską karmę? Domowe jedzenie dla kota. Jak zrobić "swojską" karmę?
pixel